Leblokkolt a Barca, a Vardarral játssza a BL-döntőt a Veszprém

2019.06.01. 17:51
A Barcelonának hétgólos előny sem volt elég a döntőhöz (Fotó: AFP)
A Vardar Szkopje a második félidőben hétgólos hátrányból fordítva 29–27-re nyert a Barcelona ellen a férfi kézilabda Bajnokok Ligája elődöntőjében, így az északmacedón csapat lesz a Veszprém ellenfele a vasárnapi döntőben.

FÉRFI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
ELŐDÖNTŐ

RK VARDAR (észak-macedón)–Barca Lassa (spanyol) 29–27 (9–16)
Köln, 19 250
néző. Vezette: Sondors, Licis (lettek)
VARDAR: MILOSZAVLJEV – Skube 1, Siskarjov 1, KRISTOPANS 10, Kalaras, KARACIC 5, Gyibirov 2. Csere: Moraes 3, Sztoilov 1, Dissinger 3, CUPIC 3 (2). Edző: Roberto García Parrondo
BARCELONA: PÉREZ DE VARGAS – A. GÓMEZ 9 (2), Mem 3, Pálmarsson 1, Fabregas 1, Duarte 2, Arino 3. Csere: Möller (kapus), Goncalves 2, L. Andersson, Sorhaindo, R. Enterríos 2, Tomás 2, N. Ilics 1, Syprzak 1, Dolenec. Edző: Xavier Pascual
Az eredmény alakulása. 2. perc: 0–2. 8. p.: 4–4. 12. p.: 4–7. 16. p.: 6–7. 20. p: 8–10. 25. p: 8–14. 36. p.: 12–19. 40. p.: 15–22. 46. p.: 19–25. 50. p.: 23–26. 59. p.: 28–26
Kiállítások: 6, ill. 10 perc
Hétméteresek: 2/2, ill. 3/2
Roberto Parrondo:
– Nagyon büszke vagyok a csapatomra és minden egyes játékosomra. Az idény eddigi legfontosabb meccsén talpra tudott állni. Hétgólos hátrány után kettővel nyerni a világ egyik legjobb csapata ellen, ezt nem is kell külön magyarázni. Hat-hét játékosom kiemelkedő produkciója kellett a sikerhez. Amikor feljöttünk három-négy gólra, kevesebbet hibáztunk és a védekezésünk klasszis volt, akkor tudtuk a Barcelona támadásait többször megállítani. A Veszprémmel mindig nagy csatákat vívunk, a BL-döntő különösen izgalmas lesz. Hallom, hogy Sterbik nem fog védeni, Nagynak is fáj a karja vagy a válla. Igaz, nálunk meg a horvát Karacic lába sérült meg. Nem tudom pontosan, hogy a térde, vagy a térd körüli izmok vagy szalagok sérültek-e meg.
Xavier Pascual: – A szünetig nem volt semmi baj, az öltözőben nem is kellett különösen sok tanácsot adnom a csapatnak. Aztán ami a másodikban történt… A napfényről az éjszakába zuhantunk, összeomlott a csapatjátékunk. Ilyen rosszul talán még sosem játszottunk. Az a csapat, amelyik húsz gólt tud lőni a Barcának a második félidőben, miközben hibázásra készteti ellenfelét támadásban, az a csapat megérdemli a győzelmet. A bronzmérkőzésre még nem tudok gondolni ebben a pillanatban.

A MÁSIK ELŐDÖNTŐBEN
TELEKOM VESZPRÉM–PGE VIVE KIELCE (lengyel) 33–30 (13–13)

A VASÁRNAPI PROGRAM
DÖNTŐ
18.00:
Telekom Veszprém–Vardar Szkopje (északmacedón) (Tv: Sport1, élőben az NSO-n)
A HARMADIK HELYÉRT
15.15:
Barcelona (spanyol)–Kielce (lengyel) (Tv: Sport1)

A Vardar korábban egyszer (2017-ben) játszott döntőt a Bajnokok Ligájában, és akkor meg is nyerte a sorozatot. A Barcelona sokkal rutinosabb ilyen szempontból, hiszen kilencszer ült már fel a kontinens trónjára, és emellett négyszer jutott BEK-, illetve BL-döntőbe.

Nem a múlt, hanem a két keret erőssége miatt a Barcelona számított esélyesebbnek, az északmacedón csapat azonban a Mol-Pick Szeged elleni negyeddöntőben látott elszántsággal vetette bele magát a küzdelembe. Ez arra volt elég, hogy bő negyedóráig tartani tudta a lépést. Csapata négygólos hátrányánál Roberto García Parrondo jobbnak látta időt kérni, ami annyira nem hozta meg az eredményét, hogy két perc múlva másodszor is magához hívatta játékosait a Vardar spanyol edzője. (14–8)

Neki persze nem nagyon állt rendelkezésre olyan sok csereember, aki érdemben hozzá tudott volna tenni a játékhoz, közben a másik oldalon Xavi Pascual szinte sorokat cserélt. A Barca kapujában Gonzalo Pérez de Vargas nagyszerű napot fogott ki, a védései és a labdaszerzések után a katalánok rengeteg könnyű gólt lőttek.

A kapusteljesítményre a Vardarnál sem lehetett panasz, a szintén ziccerek sorát védő Dejan Miloszavljev gyakorlatilag egymaga tartotta meccsben a csapatát. A többiektől nem sok segítséget kapott, az egyik legjobb és legrutinosabb szkopjeinek számító Tyimur Gyibirovnak például semmi sem sikerült. Ezek után korántsem volt meglepő, hogy hétgólos Barca-előnnyel ért véget az első félidő.

A fordulás után Stas Skube helyére Christian Dissinger érkezett, így a klasszikus felállással, két átlövővel támadott a Vardar. Ez jó húzásnak bizonyult, de a védekezése továbbra sem volt az igazi az északmacedón csapatnak. Egészen az utolsó húsz percig, mert akkor 22–15-ről 29–27-re fordított a Vardar. Dainis Kristopans megállíthatatlannak bizonyult (10 gólig jutott a lett óriás), Gyibirovnál is átszakadt a gát, Karacic hozta a klasszisát, Miloszavljev pedig továbbra is remekelt a kapuban.

Közben a Barca teljesen leblokkolt, Xavi Pascual hiába hozta vissza a kezdőit, ők nem tudtak újra felpörögni, rengeteget hibáztak, így a részükről igen kellemetlen vereség, szkopjei szempontból pedig hősies győzelem lett a vége.

A 2017-es győztes Vardar lesz tehát a negyedik BL-döntőjére készülő Veszprém ellenfele a vasárnapi aranycsatában.

2. FÉLIDŐ
60. perc:
Andersson kezéből kiesik a labda, jöhet a Vardar. Dissinger gólt lő, de már időt kért közben az edzője. Pérez de Vargas indítja Aleix Gómezt, aki belövi a ziccert. Sztojlov eldönti. Nyert a Vardar Szkopje, a macedón csapattal játssza a vasárnapi döntőt a Veszprém. 27–29
59. perc: Karacic
elhajlásból bevágja. Gyorsan válaszolna a Barca, de elveszti a labdát. Karacicot ölben viszik le az iménti gólja után. Kristopans góljával már kettővel megy a Vardar. 26–28
58. perc:
Kristopans ütközik Thiagus Petrussal, a cipője is leesik. A lett bírók videóznak, majd piros lapot mutatnak fel Thiagus Petrusnak. Érdekes döntés, emberelőnybe kerül mindenesetre a Vardar.
57. perc: Moraes
egyenlít, Xavi Pascual sárga lapot kap. Duarte blokkon lelassuló lövését Miloszavljev védi. 26–26
56. perc:
Duarte belövi, de Fabregasnál szabálytalan zárást láttak a játékvezetők.
55. perc:
Pálmarsson bejátszása nem jó. Kristopans óriási gólt ragaszt a hosszú felsőbe. 26–25
54. perc: Cupic
belövi a hetest. Dolenec góljába belefújnak. 26–24
53. perc:
Kristopans újra a pályán, ki is harcol egy hetest. Plusz egy kétpercest Memnek.
52. perc:
Kristopans most pihenőt kap, eladja a labdát a Vardar. Entrerríos megint megveri lábbal az emberét. Ghedban érkezik a hetesre, és nem ér a labdába, de Aleix Gómez mellé dobja.
51. perc:
Miloszavljev hárítja Andersson lövését, majd Aleix Gómez bejátszása pontatlan.
50. perc: Kristopans
megint emberrel együtt lő hatalmas gólt. A lett a földön marad, így Arino öt mezőnyjátékossal szemben talál be. Kristopans lövése megint bemegy, Möller érkezik a Barca kapujába. 26–23
49. perc:
Andersson lövését Miloszavljev védi, majd Arinóval szemben is csatát nyer a szerb kapus. Arino a földön marad, de nincs nagy baj.
48. perc:
Majdnem labdát veszít a Vardar, de megmentik a szkopjeiek, Dissinger pedig határozott betöréssel farag tovább a hátrányukon. Xavi Pascual időt kér. 25–21
47. perc: Gyibirov
most megmutatja a klasszisát, nehéz szögből kapufás gólt lő a rövidre. Andersson ellen támadót fújnak, jöhet a Vardar. 25–20
46. perc: Moraes
beállóból szépít. Dissinger kiáll két percre és hetest is kap a Barca. Aleix Gómez Miloszavljev alatt pattintja be. 25–19
45. perc: Entrerríos
egy csellel ziccerbe hozza magát, benne volt minden rutinja. 24–18
44. perc:
Karacic bejátszásából Moraes ejt szép gólt. Entrerríos lövését Miloszavljev védi, majd a bírók a Barcának adják a labdát. 23–18
43. perc:
Pálmarsson csimpaszkodik bele Kristopansba, de így is belövi a lett. Az izlandit meg kiküldik két percre. Fabregas nyugtatja meg kicsit a katalánokat. 23–17
42. perc:
Aleix Gómez rossz megoldása után támadhta a Vardar.
41. perc:
Cupic betörésből a kapufát találja el, nincs hetes. A másik oldalon Mem kap szabaddobást. García Parrondo sárga lapot kap reklamálásért. Pálmarsson bejátszása meglepi Fabregast. Kristopans beugrik és elcunderezi a labdát a kapus mellett. 22–16
40. perc: Karacic
góljára Aleix Gómez válaszol a középkezdés után két másodperccel. 22–15
39. perc:
Arino labdát szerez, indítja Aleix Gómezt, aki nem hibázik. 21–14
38. perc:
Labdaszerzés után Karacic fejezi be a Vardar lerohanását. Arino kilövi a hosszú felső sarkot Pálmarsson passza után. 20–14
37. perc:
Ezt is megértük, Gyibirov megszerzi az első gólját. 19–13
36. perc:
Duartét kiszórják két percre Moraes visszahúzásáért. Cupic a rövidre belövi a szélről. Mem elmegy Dissinger mellett, és belövi. 19–12
35. perc: Duarte
felugrik páros lábról, és nagy gólt lő. 18–11
34. perc:
Siskarjov labdát lop, aztán ziccerben a lécet találja el. Arino is nagy helyzetben ront. Aztán Cupic hibázik a Vardarnál.
33. perc:
Rendezetlen védelem ellen Arino lő gólt. Kristopans válaszol. 17–11
32. perc: Dissinger
áthámozza magát a védőjén, és most betalál. Miloszavljev növeli a védései számát. Moraes hiába talál be, belül volt már. 16–10
31. perc:
Pérez de Vargas hárítja Dissinger betöréses lövését. Thiagus Petrus az üres kapu mellé lő.

1. FÉLIDŐ
30. perc:
Labdát szerez a Barca, Thiagus Petrus is megszerzi az első gólját. Karacic lövését Pérez de Vargas lábbal védi, és megint Thiagus Petrus fejezi be a lerohanást. Kristopans időn túli szabaddobásból a lécet találja telibe. 16–9
29. perc:
Miloszavljev dupla bravúrt mutat be Mem és Ilics lövésénél, eddig ő tartja meccsben a macedón gárdát.
28. perc:
Kristopans elhagyja a labdát, indul a Barca, Entrerríos ziccerét védi Miloszavljev, bár Skube előtte belül védekezett. Gyibirovnak nagyon nem megy, Pérez de Vargas védi a lövését. Barcelonai időkérés.
27. perc: Karacic
felkanyarodik, és átlövése utat talál a kapuba. Duarte ellen támadót fújnak. 14–9
26. perc:
Jó szkopjei blokk, támadhat a macedón csapat.
25. perc:
Újabb eladott labda a Vardarnál, Ilics indul, gól. Máris itt az újabb Vardar időkérés. Karacic ziccert teremt Sztojlovnak, aki mellé lő. Nem sokkal később Gyibirov megy ziccerben, de a lécet találja el. 14–8
24. perc:
Duarte eladja a labdát, Karacic ziccerét Pérez de Vargas védi. Tomás a léc alá lő a szélről. 13–8
23. perc:
Szkopjei időkérés. Gyibirov emberfórban eladja a labdát.
22. perc: Tomás
a szélről megszerzi első gólját. 12–8
21. perc:
Entrerríos megy ki két percre, miután túl kemény volt Karaciccsal. A horvát aztán ziccert lőhet, ám Pérez de Vargas kézzel hárít.
20. perc: Cupic
váltja gólra a Moraes által kiharcolt hetest. Mem Miloszavljev lábai között talál be. 11–8
A final four rendszer bevezetése óta még egyetlen alkalommal sem volt címvédés a BL-ben – idén sem lesz. Ugyanakkor van olyan játékos, akinek sikerült a bravúr, hogy egymás követő két évben is elhódítsa a trófeát: Ivan Cupic 2016-ban a Kielcével, 2017-ben a Vardarral hódította el a trófeát. A horvát szélső utóbbi csapatban most is ott lesz a mezőnyben. Ugyanezt a bravúrt megismételheti egyébként most a barcelonai Ludovic Fabregas, aki tavaly még a Montpellier-nek volt oszlopos tagja.
19. perc: Syprzak
beállóból eredményes. 10–7
18. perc:
Kristopans kapufája után Arino indítja Aleix Gómezt, aki a kapus lábai között lövi be a ziccert. Kristopans most jobban céloz. 9–7
17. perc:
Anderssont leblokkolják, a félpályáig visszapattanó labdát Arino csípi el. Raúl Entrerríos talpról nagy gólt lő. 8–6
16. perc:
Pálmarsson telibe lövi Miloszavljevet. Karacic előtt teljesen szétnyílik a Barca-fal, kihasználja a horvát. 7–6
15. perc:
Kristopans lövése Pérez de Vargast találja el.
14. perc:
Gyibirov belefordul ellenfelébe. Arino üresen kanyarodhat fel a szélről, de Miloszavljev most is megnyeri ellene a csatát.
13. perc:
Arino a szélről lő, Miloszavljev kitolja a hosszú felsőből a labdát.
12. perc:
Végül elveszik a labdát a Vardartól. Skube ütközik Anderssonnal, kiállítás, hetes. Aleix Gómez belövi a büntetőt. Kristopans keze sül el. 7–5
11. perc:
Sokáig támad emberhátrányban a Vardar.
10. perc:
Skubét betakarja Pérez de Vargas, Aleix Gómez az üres kapuba ível. 6–4
9. perc:
Gyibirov nullszögből kapufáig jut. Aleix Gómez betalál, Kalarast kiállítják a Vardarból. 5–4
8. perc: Moraes
lefordul Aleix Gomezról, nem is volt kérdés. Pálmarsson, majd Duarte lövését is védi Miloszavljev. 4–4
7. perc:
Nagy a rohanás, Miloszavljev két Barca-támadást zár egyaránt védéssel.
6. perc: Kristopans
góljára Duarte válaszol egyből. Skube betör, de lábon lövi Pérez de Vargast. 4–3
5. perc: Skube
egyenlít, de Pálmarsson is villan egyet. 3–2
4. perc:
Jól védekezik a Barcelona.
3. perc: Siskarjov
a jobb szélről szerzi a Vardar első gólját, majd Miloszavljev mutat be egy védést. 2–1
2. perc: Mem
lövése már utat talál a Vardar kapujába. Üres kapuval támad a Vardar, de rosszul passzolnak a szkopjeiek, Aleix Gómez büntet. 2–0