A címvédő dánok lesznek az olimpiai bajnok franciák ellenfelei

2014.01.24. 20:57
Mads Christiansen óriási bombákkal süllyesztette el a horvátokat (Fotó: Reuters)
A Dániában zajló férfi kézilabda Európa-bajnokság elődöntőjében a címvédő házigazda 29–27-re legyőzte a horvát válogatottat. A döntő másik együttese már ismert volt, a franciák nagy hajrával végül bedarálták a spanyolokat.

Nem lehet állítani, hogy lehengerlően kezdte a találkozót a házigazda, a horvátok Duvnjak góljával megszerezték a vezetést, ezt követően pedig egyszer sem kerültek előnybe a dánok az első félidőben! Már ami a gólokat illeti persze, mert a kiállításokat szép számmal kapták a horvátok, ezek következtében pedig rendre eltűnt az egy-két gólos vendégelőny.

Mikkel Hansen játékában egymást váltották a nagyszerű megoldások és a támadásbeli hibák, Eggert viszont időnként egymaga tartotta versenyben csapatát.

A vendégek részéről Duvnjak mellett Kopljar ágyúzásai is megoldhatatlan feladatot jelentettek Landinnak és a védelemnek, Cupic pedig magabiztosan értékesítette mindhárom lehetőségét.

A horvátok gyakorlatilag végig vezetve érkeztek meg az utolsó perchez, és egy maratoni támadás végén egyrészt a félidő utolsó másodpercében gólt szereztek, másrészt még emberelőnybe is kerültek a második félidő elejére.

Sőt a fordulást követően kettős fórba kerültek, és még hetest is kaptak a horvátok. Na, itt aztán megtört valami. Cupic hetese a lécre pattant, majd ezt követően két ziccert is kihagyott – vagy fogalmazzunk úgy, Landin védett nagyot –, ez pedig felpörgette a dánokat. Sorozatban szerzett három góllal a meccs során először szerzett vezetést a házigazda (16–15), Christiansen szórta a nagyobbnál nagyobb bombáit, de Horvat és Kopljar révén tartotta az iksz körüli eredményt a vendégcsapat (18–18).

Eggert „triplája” után gyorsan kiment két percre pihenni egyet (21–18), Horvat pedig két szélső góllal visszalopta a csapatát (21–20), majd a lerohanásával kiegyenlítettek a horvátok (23–23). Christiansen és Svan Hansen újabb találatával villámgyorsan feleltek a dánok, Söndegaard kapufát is érintő gólja után pedig Goluzának ismét össze kellett hívnia csapatát egy gyors megbeszélésre (26–23).

A világbajnoki, olimpiai és Európa-bajnoki bronzérmes nem is adta fel, Horvat és Bicanic góljával egyre zárkózott (26–25), mi több, még emberelőnybe is került. Christiansen bombája ugyanakkor megakasztotta a feltámadást, Strlek helyzeteit pedig sorban védte a végére nagyon belelendülő Landin.

Svan Hansen újabb gólja után eldőlni látszott a meccs, pláne, hogy előnybe is kerültek a dánok (28–25), a horvátok pedig hiába próbálkoztak, a hajrában már nem jött össze a csoda (29–27).

A házigazda a mezőnyben egyedüliként mindegyik mérkőzését megnyerte a kontinensviadalon!

FÉRFI KÉZILABDA EB
ELŐDÖNTŐ

Dánia–Horvátország 29–27 (13–15)
Gólszerző: Eggert 8, Toft Hansen 4, Christiansen, Sven Hansen 3-3, Mogensen, Larsen, Nöddesbo, Söndegaard, Mikkel Hansen 2-2, Lindberg 1, ill. Kopljar, Horvat 6-6, Duvnjak 5, Cupic, Bicanic 3-3, Strlek 2, Sliskovic, Vori 1-1
KORÁBBAN KÖZÖLT EREDMÉNY
Franciaország–Spanyolország 30–27 (12–14)
Gólszerző: Abalo 8, Porte 7, Guigou, Narcisse 5-5, N. Karabatic, Sorhaindo 2-2, Joli 1, ill. Canellas 10, Aguinagalde 5, Entrerríos 4, Maqueda, Tomás 2-2, Ugalde, Morros, García, Rivera 1-1

1. FÉLIDŐ

1–5. perc: A dánok kezdték a mérkőzést egy belemenéssel, majd a papírformának megfelelően bemutatkozott előbb Duvnjak és Mikkel Hansen is (1–1). A sok hibával tarkított nyitányon a horvátok Kopljar átlövésével ismét megszerezték a vezetést, de Söndegaard felelni tudott. 2–2

6–10. perc: Mikkel Hansen rossz passzai után előbb Strlek iramodott meg, majd Duvnjak volt eredményes, így először volt közte kettő (2–4). Ezután nagyon belelendültek a felek, Toft Hansen beállóból gyorsan szépített, de egyből válaszolt Bicanic, mielőtt Mögensen rohanása gólt ért. 4–5

11–15. perc: Mikkel Hansen megpróbálta a hátára venni csapatát, előbb átlövésből a bal alsóba lőtt, de Cupic villámgyors találata után az újabb átlövését már a léc hárította. A jobbszélső ráadásul hetesből is betalált, így ismét visszaállt a közte kettő (5–7), miközben Musa kiállítása miatt megfogyatkoztak a horvátok. Eggert szélső góljával szépítettek a hazaiak, sőt Cupic lábbal ért a labdához, így kettős fórba kerültek a dánok. 6–7

16–20. perc: Eggert újabb szélső találatával aztán újra kiegyenlített a dán válogatott – ezúttal is Mikkel Hansen volt az előkészítő –, de Bicanic távoli bombája még emberhátrányból is eljutott a bal alsóig. Eggert hetesből sem finomkodott, a bal alsóba ágyúzott, így egyenlő létszám mellett a gólok tekintetében is egálra álltak (8–8). Na mondjuk, nem sokáig, erről Kopljar gondoskodott, s mivel a dán válasz elmaradt, Duvnjak szólója után időt kellett kérnie Ulrik Wilbeknek (8–10). A mester szavai után Toft Hansen gyorsan szépített, de egy maratoni támadás végén Vori csak visszaállította a közte kettőt. 9–11

21–25. perc: Larsen rohant a gól után egyből, egészen a hatosig, mielőtt a bal alsóba lőtt, Bicanic pedig előbb egy blokkolt lövéssel jelentkezett, majd szabálytalankodott egyet, így mehetett pihenni. Eggert újabb szélső góljával már 11–11-et mutatott az eredményjelző. Az Alilovic helyére a hetesre beálló Losert gyorsan megtörte Eggert nagyszerű szériáját, a kiegészülő horvátok pedig gyorsan időt is kértek. Eggert ezután az első dán kiállítást is „behúzta”, Strlek a bal szélről, majd hazai támadóhiba után Cupic újfent hetesből talált a kapuba. 11–13

26–30. perc: A horvátok túl sokáig ezúttal sem élvezhették, hogy mind a hat mezőnyjátékosuk a pályán van, ezúttal Vukovic kapott két percet, de Söndergaard technikai hibája után így is lepörgettek egy percet az órából. Lindberg kis híján fülön dobta a kapust, ám sikerült szépítenie, más kérdés, hogy Kopljart a hátrány sem zavarta (12–14). Eggert visszatért a bal alsóhoz, újra értékesítve a hetest. A jó másfél perces horvát támadás során Toft Hansen még két percet is kapott, és bár Horvat ziccerét még védte Landin, a kipattanót az utolsó másodpercben Duvnjak bevágta. 13–15

2. FÉLIDŐ

31–35. perc: Gyorsan kettős emberelőnybe kerültek a horvátok, Knudsen borította meg a ziccerben repülő horvátot, a hetest azonban Cupic a lécre pattintotta. Utóbbi ráadásul ziccerben is rontott, Landin védett, így a dánok kapott gól nélkül lehozták a kettős hátrányt! Cupic meg az első félidőben látott hibátlan mutatója után sorozatban a harmadik ziccerét is kihagyta. Toft Hansen pedig ezt már büntette (14–15), Bicanic mellé lőtt, nem úgy, mint Mensah Larsen. 15–15

36–40. perc: Vori hibája után még két percet is kapott, és Christiansen először juttatta vezetéshez a dánokat (16–15). Kopljar hátrányból megtörte a több mint hatperces horvát gólcsendet, de Christiansen ismét eleresztett egy nagy bombát (17–16). Kettejük gólpárbaja csak nem akart véget érni, Kopljar ismét kiegyenlített, Christiansen újabb ágyúzását már védte Alilovic. A labda maradt a házigazdánál, Svan Hansen pedig már nem hibázott, ahogy Horvat sem (18–18), majd két eladott labda után Mikkel Hansen a kismilliomodik asszisztját is kiosztotta, ezúttal Eggertnek. 19–18

41–45. perc: Vori újabb hibáját Eggert hetesből büntette, Slavko Goluzának pedig időt kellett kérnie. Duvnjak kilencről kaput sem talált, Eggert viszont újabb büntetőt értékesített – majd gyorsan begyűjtött két percet is (21–18). Horvat ugyanazokat a ziccereket, amelyeket Cupic kihagyott a jobb szélről, értékesítette, és pillanatok alatt 21–20-ra feljöttek a horvátok, végül Nöddesbo és Sliskovic gyors gólváltása következett. 22–21

46–50. perc: Dán időkéréssel, majd egy újabb Nöddesbo-góllal indult ez az ötperces periódus, de Kopljar átlövésével és Horvat rohanásával kiegyenlítettek a vendégek (23–23). Christiansen és Svan Hansen ugyanakkor pont ilyen hamar visszaállította a közte kettőt. 25–23

51–55. perc: Söndegaard átlövése után a kapufa is besegített a házigazdának, Goluzának ismét időt kellett kérnie (26–23). Horvat ismét megvillant a jobb szélről, majd Bicanic átlövésből ágyúzott a kapuba, ráadásul még Nöddesbo kétperces büntetést is kapott (26–25). Christiansen brutális nagy gólt vágott talpról, alulról – még hátrányból is növelte az előnyét a dán csapat, Strlek ziccerét pedig Landin védte. 27–25

56–60. perc: Christiansen kihagyott átlövése után Strlek újabb ziccerét védte Landin, míg Svan Hansen 28˜–25-re módosította az állást, ráadásul Gojunt is kiküldték. Duvnjak átlövése így is beakadt, időt is kértek a dánok. Mikkel Hansen lövése kimaradt, de Kopljaré is. Mogensen 1:14-gyel a vége előtt két percet kapott, a dánok pedig úgy támadhattak fél percet passzív nélkül, hogy nem léptek az ellenfél térfelére... Ezt aztán Toft Hansen kihasználta, meg Horvat is betalált, ami nem változtatott a tényen: 29–27-es győzelmükkel a dánok a döntősök!