A franciák a hajrában bedarálták a világbajnok spanyolokat

2014.01.24. 18:24
Guigou kíméletlenül bevágta a francia heteseket (Fotó: Reuters)
A Dániában zajló férfi kézilabda Európa-bajnokság elődöntőjében az olimpiai bajnok Franciaország óriási csatában 30–27-re legyőzte a világbajnok Spanyolországot.

Pocsékul kezdett a világbajnoki címvédő, Omeyer a találkozó elején lehúzta a rolót, ziccert ziccerre halmozva védett, és miután a franciák támadásban is elkezdtek produkálni valamit – főleg Abalo remeklésével –, pillanatok alatt állva hagyták a spanyolokat (7–2).

Az ötgólos különbség nagyjából állandósulni látszott, ám a 20. perc környékén valami megváltozott (11–6), Morros találata után Onesta időkérése mintha a franciákat, különösen Narcisse-t zavarta volna meg, támadásban teljesen szétesett az olimpiai bajnok, amely a szünetig már csak egyszer talált be.

Nem úgy a spanyolok! Canellas szórta a nagyobbnál nagyobb bombákat, és Sierra is egyre gyakrabban találkozott a labdával, így fokozatosan elkezdtek felzárkózni, a 29. percben már kiegyenlítettek, és két hetesből szerzett góllal előnnyel vonulhattak a szünetre (12–14).

A fordulás után Entrerríos újabb góljával már hárommal vezettek a spanyolok, itt azonban jött az újabb fordulat, Nikola Karabatic vezérletével 5–0-s etapot produkáltak a franciák, 18–16-ra megfordítva az állást.

Megvolt az esély egyből a csavarra ismét, a spanyolok azonban a kettős emberelőny plusz két hetes kombinációból egy gólt tudtak csak összehozni, Abalót viszont a kettős hátrány sem zavarta. A csereként beálló Dumoulin parádésan mutatkozott be a kapuban, a franciákat a lélektani helyzetekben rendre továbblökő Porte találata pedig már 20–17-et eredményezett.

A végül 12 lövésből tíz gólig jutó Canellas hamar visszahozta ikszre övéit (20–20), de Porte újfent megindította a franciákat, bár ezzel együtt az 51. percig végig fej fej mellett haladtak a felek (24–24).

Aguinagalde előnyből 25–25-re módosította az állást, aztán Nikola Karabatic hátrányból is visszavette az előnyt a franciáknak, innentől pedig nagyjából nem volt megállás. Porte góljára Tomás még válaszolt, Abalo gólja után viszont Dumoulin a nap védést bemutatva megőrizte a 27–25-öt. Abalo a második adandó alkalommal már háromra növelte a differenciát, és bár egy halvány reménysugár egy perccel a vége előtt felcsillant a spanyolok előtt, mínusz kettőnél a lerohanást elrontották, így az utolsó másodpercek már francia örömjátékkal teltek el (30–27).

A spanyoloknál Canellas mellé igazából csak Aguinagalde és Entrerríos tudott többé-kevésbé felnőni, Maqueda azonban alighanem sokkal szebb napot is el tudott volna képzelni, egytucatnyi lövésből csupán kétszer talált a hálóba.

FÉRFI KÉZILABDA EB
ELŐDÖNTŐ

Franciaország–Spanyolország 30–27 (12–14)
Gólszerző: Abalo 8, Porte 7, Guigou, Narcisse 5-5, N. Karabatic, Sorhaindo 2-2, Joli 1, ill. Canellas 10, Aguinagalde 5, Entrerríos 4, Maqueda, Tomás 2-2, Ugalde, Morros, García, Rivera 1-1

16. Montenegró

Mindkét csapat öt győzelemmel és egy vereséggel jutott el a négy közé, a mieinkkel egy csoportban szereplő spanyolok a házigazda (és Eb-címvédő) Dánia, a franciák pedig Svédország ellen kapott ki.

A MÉRKŐZÉS

1. FÉLIDŐ

1–5. perc: A spanyolok kezdték el a mérkőzést, de az első percek a francia kapusról szóltak, Omeyer ugyanis előbb egy másfél perces támadás végén Tomás ziccerét, majd az eladott labda utáni indulás végén Rivera óriási lehetőségét is hárította, csakúgy, mint Aguinagalde próbálkozását! A negyedik percben Abalo pedig büntetett is, de Rivera már csak megtörte a spanyol csendet. 1–1

6–10. perc: A visszafogottabb első öt perc után egy pillanat alatt jött az újabb francia találat, Abalo ezúttal előkészítő volt, Narcisse pedig 9 méterről volt eredményes, majd a jobbszélső ismét magára vállalta a befejezést (3–1). Nikola Karabatic kiállítása lehetőséget adott a spanyoloknak a visszakapaszkodásra, Aguinagalde villámgyors találata (3–2) után azonban Narcisse óriásit küzdve, kicsavarodott helyzetből is eredményes volt, így a különbség nem csökkent (4–2), sőt Porte szélről szerzett góljával először volt közte három. 5–2

11–15. perc: Sőt! Porte labdaszerzése után Abalo zárta góllal a lerohanást, 6–2-nél pedig jött is a spanyol időkérés. Omeyer áthatolhatatlannak tűnt, az első hét lövésből ötöt is megfogott, Guigou pedig a bal felsőbe vágta a Karabatic által kiharcolt hetest (7–2). Maqueda óriási bombája megszakította a több mint ötpercesre nyúló negatív spanyol sorozatot, García pedig gyors indulásból újabb szépítő gólt szerzett (7–4). Guigou és Joli hetesével azonban pillanatok alatt ismét meglépett a francia csapat (9–4), amely Maqueda kiállítása miatt emberelőnybe is került – más kérdés, hogy Aguinagalde ennek ellenére is betalált. 9–5

16–20. perc: Guigou labdaszerzés után, Entrerríos pedig átlövésből volt eredményes. Sierra a 19. percben Joli hetesénél bemutatta a harmadik spanyol védést (...), de Maqueda mellé zúgó bombája után így is a franciák szereztek újabb gólt, Narcisse pazar előkészítése után Sorhaindo talált be beállóból. 11–6

21–25. perc: Két támadásbeli hibát követően Morros gólra váltotta Canellas bejátszását, Claude Onesta pedig elérkezettnek látta az időt egy gyors megbeszélésre (11–7). Narcisse-t nem hatották meg a kapitányi intelmek, előbb lövését védte Sierra, majd eladta a labdát, a túloldalon pedig közben Canellas és Tomás is betalált (11–9). Guigou hetesből megtörte a közel négyperces francia gólcsendet, Aguinagalde egyből válaszolt, és Narcisse újabb kihagyott lövése után Luka Karabatic is kapott egy kis pihenőt. 12–10

26–30. perc: Canellas újabb átlövésével már csak egy volt közte (12–11), a labdaszerzés után pedig Rocas ziccerével kiegyenlíthettek volna az előnyben támadó spanyolok, csakhogy Omeyer hosszú idő után ismét óriásit védett. A spanyolok a második esélyt is kihagyták, a harmadikkal azonban már éltek, Canellas 35. gólját ágyúzta az ellenfél hálójába a torna során. Nikola Karabatic hibája után a megindulást megállítani kívánó Accambray is a kiállítás sorsára jutott, Canellas pedig hetesből is eredményesnek bizonyult – ráadásul kétszer is –, fordítottak a spanyolok! 12–14

2. FÉLIDŐ

31–35. perc: Hiába egészültek ki a franciák, Abalo labdavesztése után Entrerríos tovább növelte a különbséget, már 6–0-s rohanásban voltak a spanyolok (12–15), mire Porte felpattanó lövésével szépített az olimpiai bajnok. Aguinagalde (13–16) és Sorhaindo gólváltása után Luka Karabatic második alkalommal is pihenőre vonulhatott, de Abalo labdaszerzése után Narcisse indulásával így is szépítettek a franciák, sőt, Canellas is kiállt. Karabatic immár emberegálból egyenlített ki, így 35 perc után úgy álltak a felek, mintha mi sem történt volna. 16–16

36–40. perc: Az újabb fordulat pedig tovább tartott, ezúttal a spanyol támadások nem voltak elég hatékonyak, Porte és Narcisse gyors indulásból szerzett góljával pedig már a franciák építettek 5–0-s szériát (18–16) – jött is Cadenas időkérése (más kérdés, hogy épp gólt szereztek volna, mire letette a T-betűt. Canellas hetese és Nikola Karabatic kiállítása után egyre közeledtek a spanyolok (18–17), sőt, Narcisse eladott labdája, majd szabálytalansága után újabb két percet kaptak a franciák, és újabb hetest a spanyolok! Dumoulin védése azonban újabb csavart adott a történetnek, Abalo pedig kettős hátrányból is betalált (19–17). Ráadásul az emberfór is csökkent egyet Canellas kiállítása miatt, ami aztán hamar emberhátránnyá változott, Porte felpattanó lövése pedig csak utat talált a bal felsőbe. 20–17

41–45. perc: Az újabb öt perc Canellas betörésgóljával indult, majd Narcisse kimaradt lövése után Entrerríos a szélről is betalált (20–19), a francia átlövő belemenése után pedig előbb Entrerríos majd Maqueda is kiegyenlíthetett volna, de a csereként beálló francia kapus mindkétszer bravúrral védett. A harmadik lehetőséggel azonban már ezúttal is éltek a spanyolok, ki más, Canellas volt ismét eredményes – már nyolcnál járt (20–20). Porte sem akart nagyon lemaradni, újabb átlövésével próbálta meg átlendíteni a holtponton a csapatát. 21–20

46–50. perc: Tomás kapufája után pedig támadhattak ismét a franciák, ám Narcisse és Sorhaindo sem tudott élni a lehetőséggel, nem úgy Ugalde (21–21). Guigou a negyedik hetesét is értékesítette, de Maqueda a 10. lövéséből csak eljutott már kettőig (22–22). Narcisse átlövésére Canellas felelt, neki a tíz lövés kilenc gólra volt elég (23–23). Az öt perc utolsó jeleneteként Porte egészen parádésan cunderezett a jobb alsóba, miután megverte az ellenfelét egy az egyben. 24–23

51–55. perc: Entrerríos újra kiegyenlített, de Abalo nagyszerű kígyózása után elemi erővel a léc alá zúdított. Luka Karabatic Entrerríosról megkapta harmadik két percét is, így ő már nem térhet vissza a pályára. Aguinagalde egyenlítése után Nikola Karabatic hátrányból is betalált, majd labdát is szerzett, így 1–1-gyel lehozták a hátrányt a franciák, akik gyorsan időt is kértek. Porte újabb lélektanilag fontos góljára... 27–25

56–60. perc: Tomás válaszolt hetesből az 56. perc első másodperceiben (27–26). Abalo újabb szólójával megint kettővel mentek a franciák, majd Dumoulin a nap védését bemutatva megadta az esélyt társainak a közte háromra. Bár ezt még Abalo elhibázta, a következő esélynél már eredményes volt, így a spanyolokon már csak a csoda segíthetett, egy időkérés viszont egyből jött is (29–26). Canellas parádés gólja után labdát szereztek a spanyolok, de a Porte labdát szerzett, Morros pedig szabályosan a padlóba építette. A végszót Abalo adta meg, a franciák így az utolsó másodpercekben nyugodtan ünnepelhettek már, végül 30–27-es sikerrel jutottak a döntőbe.