A Veszprém a Scandinaviumot is bevette BL-hadjárata során

2012.11.18. 16:28
Továbbra is hibátlanul menetel az MKB Veszprém a férfi kézilabda Bajnokok Ligája B-csoportjában: a veszprémiek 32–22-re győztek a svéd Sävehof ellen a göteborgi Scandinaviumban – elsőként a csoport tagjai közül. A magyar bajnoki címvédő remekül kezdte a mérkőzést, a korán megszerzett előnyt tartotta a hajráig, majd egy újabb jó sorozattal végleg leszakította a hazaiakat, akik egyszer sem vezettek a mérkőzésen.

Biztos háttér: Fazekas teljesítményére lehetett alapozni (Fotó: Mirkó István, archív)

A 12 ezer néző befogadására alkalmas Scandinavium nem az az aréna, amelybe a vendégcsapatok nagyon szívesen járnának (még úgy sem, hogy nem volt épp tömve, négyezernél is kevesebben látogattak ki a BL-meccsre) – persze a Veszprém az eddigi négy sikerrel bizonyította, hogy bárhol ütőképes lehet. A látványos bemutatást követően a Sävehof fekete, a Veszprém fehér mezben kezdte a játékot.

1–5. perc A Veszprém kivédekezett támadással indította a mérkőzést, majd Pérez átlövésgóljával sikerrel zárta első támadását. A másodikat is: Iváncsik Tamás vágott a jobb alsóba egy büntetőt. A harmadikban sem volt hiba, Chema Rodríguez talált be – közben a Sävehof támadásban nem találta a fonalat. Annyira nem, hogy a Veszprém labdaszerzés után lerohanásból a negyedik akcióját is góllal fejezte be Iváncsik Tamás révén – négy perc és 0–4 után jött a svéd időkérés. A Sävehof négy és fél perc után, Tönnesen révén törte meg gólcsendjét, cserébe kapott egyet – ötből ötös veszprémi hatékonyság és 1–5 öt perc után.

6–10. perc Iváncsik Tamás hetest hibázott, az ellenakcióból a szélről lőttek gólt a svédek. Sulic nagyon élt (pedig a védők nem bántak vele kesztyűs kézzel), a beálló kiharcolta büntetőből Császár előbb a kapusba, majd a kapuba lőtt. Nagy László meglengette a balost, és hatalmas átlövésgólt lőtt, Fazekas és a veszprémi védőfal pedig hatékonyan dolgozott hátul. Az első tíz percet egy Császár-hetesgól zárta le, a változatosság kedvéért előtte megint Sulicot bántalmazták a svédek. 2–8 tíz perc után – igen jól muzsikált a Veszprém.

11–15. perc A Sävehof egy átlövésgóllal, majd Viktor Fridén lerohanásgóljával jött egy kicsit közelebb. Erik Forsell Schefvert szintén gyors indításból büntetett, a svédek összekapták magukat, és feljöttek mínusz háromra. Már amíg Pérez vissza nem vette a lendületüket... Fredrik Larsson pazar előkészítése után Jesper Nielsen talált be beállóból, Fredrik Larsson bevágott még egyet, 7–9-nél kezdett szoros lenni.

16–20. perc Iváncsik Tamás ziccert rontott a szélről (Forsberg kapus is kezdett bemelegedni), viszont Fazekas is állta a sarat (illetve a lövéseket). A kicsit „befagyott” eredményt Császár gólja változtatta 7–10-re, majd 7–11-re – ráadásul a magyar irányító egy kétperces kiállítást is kiharcolt Rhodinnek.

21–25. perc Tönnesen emberhátrányból lőtte át a falat, Nagy László megdöngette a kapufát, Gulyás pedig az emberfór végén 1–1-re hozta a létszámfölényes szituációt. Az ötgólos különbséget – a svédek jó periódusát lezárandó – Nagy László állította vissza.

26–30. perc: Laluska talpról talált be, Sulicot pedig „könnyű testi sértésért” kiküldték két percre a játékvezetők. Fazekas kihalászta a fölsőből a hazaiak átlövéskísérletét (43 százalékos védési hatékonyságon állt a magyar kapus), ráadásul a Veszprém sokáig tudott támadni emberhátrányban is. A bírók három blokkolt magyar kísérlet után vették el a labdát, de ez már késő volt a Sävehofnak, amely nem tudta kihasználni az emberfórt. A 29. percben Kristian Bliznac ütemtelen lövése utat talált Fazekas hálójába. A félidő utolsó akciója is a hazaiaké volt, a Sävehof előbb kapufát lőtt, majd visszakapta a labdát a veszprémi kispad felháborodására. Nem osztott, nem szorzott – egy sikertelen időn túli szabaddobást követően szünetben négy góllal vezetett a Veszprém (10–14). A magyar csapat tulajdonképpen az első öt percben megszerzett, nagyon hatékony támadójátékkal kiharcolt előnyt vitte végig az első félidőben.

31–35. perc Két beállóval próbálkozott a Veszprém, de csak egy sikertelen támadásig jutott – a Sävehof nemkülönben. Nagy László lerohanásból egyedül vihette kapura a második félidő első ziccerét, de Forsberg kitette a stoptáblát, a svéd ellenakció végén Fazekas védett. Gulyás és Tönnesen villámgyors gólváltását követően 11–15 volt az eredmény, majd Fazekas is megmutatta, hogy egy az egyben tud bravúrt bemutatni – a rutinos kapus remekül zárt rövidre egy svéd lerohanást. A kicsit döcögős Sävehof-támadójátékot a jó formát mutató Tönnesen dobta fel egy hatalmas, távoli átlövésgóllal, Nagy László azonban hamar beköszönt ezután.

36–40. perc Sulic találatára rövid gólcsend következett, majd egy svéd emberelőny (Gulyás állt ki), amely hetessel kezdődött: ezt Fridén lőtte be. Nagy „beépült” a svéd falba, és emberhátrányból lőtt beállógólt, Robert Johansson szinte azonnal válaszolt.

41–45. perc Dzsamali villanására Fridén büntetőből válaszolt, de a Veszprém nem engedett a négygólos előnyéből. Egész addig, míg Bliznac rendezetlen védelem ellen be nem talált, de a svédek csak másodpercekig örülhettek a mínusz háromnak – Nagy gyilkos lövése csapódott be a hálóba. A mérkőzés háromnegyedének elteltével a Sävehof konstatálhatta: hiába próbálkozik, háromnál nem tud följebb jönni.

46–50. perc Császár hetesével és Sulic góljával ismét ötre nőtt a veszprémi előny, majd hatra, mert Ugalde García lerohanásból mattolta Forsberget – a három gyors magyar gól időkérésre késztette Magnus Johanssont, a Sävehof edzőjét. Dzsamali bravúros, elképesztően nagy átlövésgóljával hét volt a fór, Ugalde García indításból nyolcra növelte – a Veszprém egy remek szériával gyakorlatilag padlóra küldte a svédeket. A rossz északi szériát beállóból Nielsen szakította meg, de ekkor már elúszni látszott a viking hajó (18–26)...

51–55. perc Tíz perc alatt nyolcgólos hátrányt eltüntetni – szinte megoldhatatlan feladatnak tűnt a Sävehof számára, a Veszprémen volt a sor, hogy a „szinte” szót kihúzza a mondatból. Császár tett ennek érdekében egy góllal, majd Fazekas rombolta tovább azzal a hazaiak hangulatát, hogy ráült egy ziccerben ellőtt labdára. Oneto nyolc perccel a vége előtt tízgólosra növelte a különbséget (18–28). Ekkor már minden bejött a Veszprémnek, a svédeknek meg semmi: Császár lövése is „átkúszott” a gólvonalon. Albrechtson kicsit közelebb lopta a Sävehofot, de ő is tudta: már csak a gólkülönbséget kozmetikázza (20–29).

56–60. perc A pályán tisztában lehettek vele a játékosok, hogy már minden eldőlt, a gólok viszont tovább potyogtak. 22–31-nél az extra teljesítménnyel előrukkoló Fazekas megint védett egy az egyben (ebből már nagyon elege lehetett a svédeknek), a kicsit csapkodó végjátékot követően pedig a „Szép volt, fiúk!” szólt a Scandinaviumban. Császár állította be a 22–32-es végeredményt, meglett a közte tíz, a Sävehof először adta meg magát hazai pályán a BL-ben. A Veszprém remek kezdéssel sokkolta a svéd gárdát, stabil védekezéssel, jó kapusteljesítménnyel sokáig őrizte azt, majd a hajrában robbantott, és végleg leszakította a hazaiakat. „Vérprofi” munka volt, a győzelem egy percig sem forgott veszélyben – a Veszprém higgadtan és magabiztosan kézilabdázva hozta az idegenbeli meccset, így már ötödik győzelménél jár a csoportban.

FÉRFI KÉZILABDA BL
B-CSOPORT, 5. FORDULÓ
IK Sävehof (svéd)–MKB Veszprém KC 22–32 (10–14)
Göteborg, 3273 néző. V: Dentz, Reibel (franciák)
Sävehof: Forsberg – Fridén 3 (2), TÖNNESEN 5, E. Schefvert 2, Rhodin, Bliznac 4, R. Johansson 2. Csere: Johannesson (kapus), Nielsen 2, Apelgren, Larsson 1, O. Schefvert,Johansson T. 1, Albrechtson 2
Veszprém: FAZEKAS – Iváncsik T. 3 (1), SULIC 2, NAGY L. 5, Oneto 1, Terzic, Chema Rodríguez 1. Csere: Pérez 2, Iváncsik G., CSÁSZÁR 8 (2), Schuch, Gulyás P. 2, Laluska 2, UGALDE 3, Dzsamali 3
Az eredmény alakulása. 4. p.: 0–4. 10. p.: 2–8. 13. p.: 5–8. 20. p.: 7–11. 26. p.: 9–14. 37. p.: 12–17. 45. p.: 17–20. 49. p.: 17–25. 53. p.: 18–29.
Kiállítások: 4, ill. 8 perc
Hétméteresek: 1/1, ill. 5/3