Szlovákia tíz évvel vb-címe után ismét döntős

2012.05.19. 19:51
Miroslav Satan emberhátrányos találata döntőnek bizonyult (Fotó: Reuters)
Szlovákia 3–1-re legyőzte Csehországot a finn-svéd közös rendezésű jégkorong-világbajnokság elődöntőjében Helsinkiben, így vasárnap Oroszországgal játszhatja a döntőt. A szlovákok először jutottak be a fináléba a tíz évvel ezelőtt Svédországban megszerzett aranyérmük óta.

Kiegyenlített játékot hozott az első harmad, az egyetlen világbajnoki címüket tíz évvel ezelőtt Svédországban megszerző, az elmúlt négy évben a legjobb kilencből kiszoruló szlovákok a Kanada felett aratott győzelemtől feldobva ezúttal is remekül kezdtek.

Enyhe mezőnyfölényük a 16. percben hozta meg a vezetést: Andrej Sekera a szlovák kapu mögül indulva korcsolyázott végig a pályán, a cseh harmadba érve a rá kimozduló védők mellett a bal oldalon érkező Miroslav Satanhoz passzolt, aki kivárt a lövéssel, majd laposan a hosszú alsó sarokba lőtt. 1–0

A második harmadra a csehek egy fokozattal feljebb kapcsoltak, és egyenlíteni is tudtak: Plekanec a szlovák harmadon belüli, bal oldali buli után elhozta a korongot, visszapasszolt Michael Frolíknak, aki középmagasan a jobb kapufa mellé helyezett. 1–1

A fölényben játszó csehek két szlovák kiállításból kaptak lehetőséget a második játékrészben, Mario Bliznák utolsó percben kapott büntetését azonban a fordulás után nemhogy nem tudták gólra váltani a piros mezesek, a szlovákok emberhátrányból szereztek ismét vezetést. Satan Michal Handzus passza után, Jakub Kovar kapust becsapva szerezte meg második gólját. 2–1

A találat megfogta a cseheket, a szlovák csapat három és fél perccel később a bal oldalról középre húzó Libor Hudácek révén kihasználta Kovar bizonytalanságát. 3–1

Alois Hadamczik cseh kapitány kapust cserélt, de a vége már nem ezen múlt, elöl nem sikerült újabb gólt szerezni, és a cseheknek maradt a bronzmérkőzés, amelyen a házigazda finnek ellen nyújthatják meg éremszerző sorozatukat, amely a 2010-es aranyra és a tavalyi bronzéremre datálódik vissza.

A MÉRKŐZÉS ÖSSZEFOGLALÓJA

JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG
ELŐDÖNTŐ
Szlovákia–Csehország 3–1 (1–0, 0–1, 2–0)
Helsinki
G: Satan (15:52, Sekera, Baranka; 40:56 – emberhátrány, Handzus), Hudácek (44:23, Surovy), ill. Frolík (30:45, Plekanec)