Tovább tart az osztrák átok a németek ellen

2012.09.11. 23:03
Mesut Özil (jobbra) szerezte a németek második gólját Bécsben (Fotó: Action Images)
A világbajnoki selejtezősorozat C-csoportjának második fordulójában Németország Bécsben 2–1-es győzelmet aratott Ausztria ellen. A némileg szerencsésnek mondható vendégsiker után a nationalelf hat pontot számlál a csoportban, amelyet vezet is, míg az osztrákok 1986 óta továbbra is nyeretlenek a németek ellen.

AUSZTRIA–NÉMETORSZÁG 1–2

Negyvenhétezer néző reménykedett abban a helyszínen, a sok csatát megélt egykori (1931–1992) Práterben, hogy megszakad az osztrák válogatott huszonhat esztendeje tartó nyeretlenségi sorozata Németország ellen. Hogy milyen hosszú idő huszonhat év, arról a magyar labdarúgók is tudnának mesélni, nemzeti együttesünk éppen huszonhat éve, 1986-ban járt legutóbb vb-n...

„Sokkal jobban kell összpontosítanunk kedden, mint Feröer ellen tettük. Bécsben mindig heves a légkör, az osztrákok mindent megtesznek, hogy megverjék a németeket. Az ellenfélnél úgy érzik, most összejöhet számukra a vébészereplés, és ez a szokásosnál is jobban ösztönzi őket” – figyelmeztetett a mérkőzés előtt Joachim Löw, a vendég nationalelf szövetségi kapitánya. Az északiak elleni ominózus meccset Németország 3–0-ra nyerte meg – ez volt az együttes történetének 500. győzelme.

Ahhoz a találkozóhoz képest Löw két helyen változtatott kezdőcsapatán: az első gól szerzője, Mario Götze helyett Toni Kroos került a középpályára, míg Per Mertesackert a múlt pénteken eredetileg kezdőbe jelölt, de az utolsó edzésen megsérülő Marcel Schmelzer váltotta a hátsó alakzatban. Holger Badstuber a bal szélről így visszakerült eredeti posztjára, középre, Mats Hummels mellé, Schmelzer pedig „balbunkóban” kezdhetett.

Hummels ide, Badstuber oda, az első játékrészben nem egyszer megingott a németek védelme középen (néha a széleken is), de a nationalelf megúszta kapott gól nélkül. Feltűnő volt, hogy a németek mennyi labdát veszítettek el mind a saját térfelükön, mind az ellenfél térfelén, s abból az osztrákok mennyiszer indulhattak meg Manuel Neuer kapuja felé. Csak hát a befejezés.

Azért a túloldalon sem volt minden rendben utóbbival – egészen a 44. percig, amikor Marco Reus Miroslav Klose passzából 15 méterről kilőtte a jobb alsót. A labda a vetődő Robert Almer kezéről került a hazaiak kapujába. (A német kommentárok szerencsés találatról beszéltek.) 0–1

Reus már nem futott ki a második félidőre, lábsérülést szenvedett, klubtársa, a szintén dortmundi Götze váltotta a szünetben.

Ettől függetlenül nem kezdődött rosszul a második játékrész a Löw-alakulat számára, a feröeriek ellen duplázó Mesut Özil az 52. percben kétgólosra növelte a vendégelőnyt, a Thomas Müller felvágásáért megítélt büntetőt értékesítve (0–2). Ausztria azonban nem zuhant össze, öt perc múlva Zlatko Januzovic révén szépített egy szép centerezés utáni remek pörgetés nyomán. 1–2

A folytatásban nyomtak a hazaiak becsülettel, de hadilábon álltak a szerencsével, nem sikerült egyenlíteniük. Nem úgy Podolskinak: a Klose helyére a hajrában becserélt csatár 103. válogatott fellépését teljesítette, ezzel utolérte Franz Beckenbauert a német szereplési örökrangsorban.

SVÉDORSZÁG–KAZAHSZTÁN 2–0

Rasmus Elm 37. percben szerzett góljával 1–0-s hazai vezetésnél vonultak szünetre a csapatok. A második játékrészben sokáig nem tudták feltörni ismét a kazah reteszt a svédek, mígnem Marcus Berg aki a 85. percben lépett pályára Johan Elmander helyett– a ráadás negyedik percében megszerezte a skandinávok második találatát.

VB 2014, EURÓPAI SELEJTEZŐK
C-CSOPORT, 2. FORDULÓ
AUSZTRIA–NÉMETORSZÁG 1–2 (0–1)
Bécs, 47 000 néző. Vezette: Kuipers (holland)
Ausztria: Almer – Garics, Prödl, Fuchs, Pogatetz – Harnik (Burgstaller, 55.), Kavlak, Junuzovic, Ivanschitz (Jantscher, 75.), Baumgartlinger (Janko, 85.) – Arnautovic. Szöv. kapitány: Marcel Koller
Németország: Neuer – Lahm, Hummels, Badstuber, Schmelzer – Özil, Khedira – T. Müller, Kroos, Reus (Götze, a szünetben) – Klose (Podolski, 75.). Szöv. kapitány: Joachim Löw
Gólszerző: Junuzovic (57.), ill. Reus (44.), Özil (52. – 11-esből)
SVÉDORSZÁG–KAZAHSZTÁN 2–0 (1–0)
Malmö. Vezette: Bojko (ukrán)
Svédország: Isaksson – J. Olsson, Granqvist, Safari, Lustig – Wernbloom, R. Elm (A. Svensson, 63.), S. Larsson – Elmander (M. Berg, 85.), Ibrahimovic, Toivonen (Bajrami, 56.). Szöv. kapitány: Eric Hamrén
Kazahsztán: Szigyelnyikov – Kirov, Kiszlicin, Smitgal, Rozskov – Dmitrenko, Nurdauletov – Nuszerbajev (Gridin, 68.), Bogdanov – Osztyapenko (Sahmetov, a szünetben), Sabalin (Iszlamhan, 84.). Szöv. kapitány: Miroslav Beránek
Gólszerző: R. Elm (37.), M. Berg (94.)
1. Németország 2 2 5–1 +4 6
2. Svédország 1 1 2–0 +2 3
3. Írország 1 1 2–1 +1 3
4. Ausztria 1 1 1–2 –1 0
5. Kazahsztán 2 2 1–4 –3 0
6. Feröer 1 1 0–3 –3 0