Harminckét év után játszhatnak ismét döntőt a hollandok

2010.07.06. 20:37
Az első két gól szerzője: Gio van Bronckhorst és Wesley Sneijder (fotó: Action Images)<br /><a href="http://tudositas.nso.hu/genpage_lr_10334.html"><strong>A KÉPRE VAGY IDE KATTINTVA MEGTEKINTHETI ONLINE KÖZVETÍTÉSÜNKET!</strong></a><br />
D&ouml;ntőst ad D&eacute;l-Amerika a vil&aacute;gbajnoks&aacute;gon vagy tov&aacute;bb mas&iacute;roznak a fapapucsosok? &ndash; tett&uuml;k fel a k&eacute;rd&eacute;st a m&eacute;rkőz&eacute;s előtt. Nos, megkaptuk a v&aacute;laszt: az ut&oacute;bbi vari&aacute;ci&oacute; bizonyult igaznak. Az első f&eacute;lidőben kiegyenl&iacute;tett volt a j&aacute;t&eacute;k, de a m&aacute;sodik j&aacute;t&eacute;kr&eacute;szben h&aacute;rom perc alatt eld&ouml;nt&ouml;tte a m&eacute;rkőz&eacute;st a Sneijder, Robben p&aacute;ros. Hollandia teh&aacute;t az első d&ouml;ntős a d&eacute;l-afrikai labdar&uacute;g&oacute;-vil&aacute;gbajnoks&aacute;gon. Kib&ouml;jt&ouml;lt&eacute;k a n&eacute;metalf&ouml;ldiek: harminck&eacute;t &eacute;v ut&aacute;n v&iacute;vhatnak ism&eacute;t fin&aacute;l&eacute;t, amelyben egy m&aacute;sik eur&oacute;pai csapattal, a n&eacute;mettel vagy a spanyollal csapnak &ouml;ssze. Az viszont m&aacute;r most biztos, hogy eur&oacute;pai v&aacute;logatott elősz&ouml;r nyer m&aacute;s kontinensen vil&aacute;gbajnoks&aacute;got. &nbsp;

Egyetért a két kapitány: nehéz meccs lesz, de nyernek – írtuk mérkőzés előtti beharangozónkban. Nem a lehető legjobb összeállításban kezdtek a csapatok, az uruguayiak nélkülözni kényszerültek az eltiltott Jorge Fucile, Luis Suárez duó mellett a megsérült középpályást, Nicolás Lodeirót és a rutinos középhátvédet, Diego Luganót is. Holland részről a szűrő Nigel de Jong és a jobbhátvéd Grégory van der Wiel eltiltásása miatt nem léphetett pályára, Robin van Persie, Joris Mathijsen és Rafael van der Vaart viszont felépült.

Alig négy percet kellett várnunk az első gólhelyzetre: Wesley Sneijder jobb oldali beívelését Fernando Muslera éppen a 16-os bal sarkánál álló Dirk Kuyt elé ütötte, aki azonnal tüzelt is, alig fölé. A ziccer előtt és után viszont a mezőnyjáték dominált, az újabb támadásokat megakadályozta a két roppant szorosan záró védelem, jellemző módon a meglóduló Sneijder egy alkalommal csak maga mögött 20 méterre talált üres társat, így odalett a lehetőség.

A 13. percben egymás után három uruguayi védő is hibázott, így Sneijder lőhetett 17 méterről középről, pechjére éppen Robin van Persie-t találta el a Jabulani. Öt perc múlva Van Persie cselezgetett a bal oldalon, de Egidio Arévalo Ríos az utolsó pillanatban szerelte, hét méterre a kaputól.

A 18. percben góllá érett a holland fölény: Sneijder tett ki a bal oldalra egy labdát az uruguayiak középpályájának közepéről, Giovanni van Bronckhorst lekezelte a játékszert, majd 32 méterről ballal kegyetlenül a bal felső sarokba lőtte azt. 0–1

Élete gólja volt ez a rutinos futballistának, minden tekintetben.

Nem tudott feljebb kapcsolni az uruguayi nemzeti csapat a találat után, az európaiak pedig ügyesen lassították tovább az amúgy sem túl gyors játékot. Kezükre játszott ebben az is, hogy a két uru-ék igencsak magára hagyatottan harcolt elöl. A 26. percben egy szöglet után Martín Cáceres „ollózta arcon” Demy de Zeeuwöt, szerencsére négyperces ápolás után folytatni tudta a holland. Éppen akkor, amikor Van Persie remekül ugratta ki középen Arjen Robbent, akit Cáceres az ötösön szerelt becsúszva, majd Edinson Cavani tűnt el több mint gyanús körülmények között a holland 16-oson belül, de nem ítélt az üzbég Irmatov büntetőt.

Cavani következő nagyjelenetében három védőt is kicselezett a bal oldalon, de John Heitinga lefülelte beadását, majd Álvaro Pereira prezentálta 25 méterről az első celestés kapura lövést, amelyet Maarten Stekelenburg csípett el a bal saroknál. Á. Pereira ezt követően kis híján gólpasszt is adott, de bal oldali beívelését Diego Forlán 13 méterről föléfejelte.

A 41. percben a mezőnyfölény után az egyenlítést is kiharcolta a kék mezes gárda: Gargano passzolt középen Forlánhoz, aki 24 méterről középről a léc alá bombázott. 1–1

Középre tartott a labda, de Stekelenburgöt megzavarta, hogy az utolsó métereken kiss balra csavarodott a Jabulani. Kapussors. Egy perc múlva Forlán újra kapura lőtt, de a holland kapus ezúttal menteni tudott. A félidő vége előtt nem sokkal Robben lőtt mellé az ötösről, ám les miatt lefújták az akciót – mint később kiderült, tévesen, így nem nyúltak bele újabb fontos mérkőzésbe ezen a vébén a játékvezetők és az asszisztensek…

Kiváló első félidőt láthattunk: egy bombagóllal szerezték meg a vezetést a hollandok, majd miután ráültek az eredményre, és átadták a területet az ellenfélnek, megérdemelten egyenlítettek a dél-amerikaiak.

Az 50. percben Cavani húzott el a bal szélen, a kifutó Stekelenburg sem tudta szerelni, és éppen Á. Pereira elé pattant a labda, aki az üresen maradt kapura is ívelt, de a jó helyen álló Van Bronckhorst menteni tudott. Tízpercnyi üresjárat után Forlán fejelt fel egy bal oldali bedást, de Stekelenburg lehúzta a labdát. Ráébredtek a hollandok arra, hogy ennél jóval több kell a győzelemhez, ezért összekapták magukat, és beszorították ellenfelüket kapujuk elé, de helyzetet nem tudtak kialakítani.

A 65. percben 25 méterről végezhetett el szabadrúgás Forlán, és az életerős lövést a jobb sarok elől kellett mentenie Stekelenburgnak. Három perccel később a szünetben beálló Rafael van der Vaart lőtt 15 méterről, középről, Muslera éppen Robben elé ütötte a labdát, aki az ötös jobb sarkáról fölébombázott.

Nem sokáig bosszankodhatott: a 70. percben Sneijder lőtt a16-os vonaláról, kissé balról, és a lövésbe beleért egy lehelletnyit M. Pereira, de a labda a bal alsóban kötött ki. 1–2

Ha egy üzlet beindult: három perc múlva a korábban sokat kritizált Kuyt bal oldali beadását a Godínt megelőző Robben fejelte a jobb alsó sarokba. 1–3.

A 82. percben Sneijder lépett ki egyedült, de Victorino menteni tudott előle az ötösön.  Öt perc múlva Robben egyedül vihette a labdát Muslerára, de gyatrán a kapus kezébe emelt. Van der Vaart is bevihette a kegyelemdöfést, de Muslera újfent menteni tudott. A végén a hollandok ügyesen ölték az időt Van Bommel főszereplésével, de a 92. percben M. Pereira szépíteni tudott egy, a 16-os jobb sarkáról eleresztett ballában lövéssel. 2–3

A 94. percben Van Bommel még kapott egy sárgát, de ez nem vigasztalta az urukat: kikaptak, és csak a bronzéremért játszhatnak, míg a hollandok 1974 és 1978 után újra világbajnoki finálét játszhatnak. Most először nem a házigazda ellen.

A KÉPRE KATTINTVA MEGTEKINTHETI ONLINE KÖZVETÍTÉSÜNKET!