Cruyffra emlékeztek a hollandok, de a franciák nyerték a mérkőzést

2016.03.25. 20:35
A holland Virgil Van Dijk (balra) és a francia Paul Pogba (középen) fejpárbaja (Fotó: AFP)
A nyári Európa-bajnokságra készülő francia labdarúgó-válogatott 3–2-es győzelmet aratott a tornáról lemaradó Hollandia otthonában. Az amszterdami találkozón megemlékeztek a nemrégiben elhunyt Johan Cruyffról, akinek nevét hamarosan felveszi az ArenA.

EURÓPA-BAJNOKI FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS

HOLLANDIA–FRANCIAORSZÁG 2–3 (0–2)
Amszterdam
, ArenaA. V: Felix Zwayer (német)
Hollandia: Cillessen – Veltman, Bruma, Van Dijk (Depay, a szünetben), D. Blind, Willems (Van Aanholt, 78.) – Clasie (Afellay, a szünetben), Sneijder (Bazoer, 37.), Klaassen (Wijnaldum, 76.) – L. de Jong (V. Janssen, 81.), Promes. Szövetségi kapitány: Danny Blind
A kispadon:
Zoet (k.), Vermeer (k.), Karsdorp, Letschert, Narsingh, Huntelaar
Franciaország: Mandanda – Jallet, Varane, Koscielny, Evra (Digne, a szünetben) – L. Diarra (Kanté, a szünetben), Matuidi – Pogba (M. Sissoko, 87.) – Griezmann (Martial, a szünetben), Giroud (Gignac, 73.), Payet. Szövetségi kapitány: Didier Deschamps
A kispadon:
Lloris (k.), Costil (k.), M. Sakho, Cabaye, Sagna, Coman, Mathieu
Gólszerző: L. de Jong (47.), Afellay (86.), ill. Griezmann (6.), Giroud (12.), Matuidi (87.)
TOVÁBBI PÉNTEKI MÉRKŐZÉSEK
ÍRORSZÁG–SVÁJC 1–0 (C. Clark 2.)
SZLOVÁKIA–LETTORSZÁG 0–0

ÖRMÉNYORSZÁG–FEHÉROROSZORSZÁG 0–0
LUXEMBURG–BOSZNIA-HERCEGOVINA 0–3
(Chanot 73. – öngól, Djuric 75., Pjanic 92.)

Természetesen a nagy Johan Cruyff emléke hatotta át a kontinenstornáról lemaradt hollandok és az Eb-rendező franciák összecsapását – mire a 14. perchez érkeztünk, amikor ismét megemlékeztek a legendás 14-esről, már két góllal vezettek a vendégek.

Hamar kijegecesedett ugyanis, hogy miért is nem fért oda az Eb-re az oranje, lévén pár percen belül előbb Antoine Griezmann (0–1, ez volt a holland válogatott 1000. kapott gólja), majd Olivier Giroud (0–2) is játszi könnyedséggel talált be. Különösen Dimitri Payet virgonckodott egyébként a franciáktól (ő a szünet után kapufáig jutott), a hazaiaknak nagyon nem ment, pár kihagyott gall helyzet és Wesley Sneijder lesérülése után pedig teljesen leült a mérkőzés.

Amely lendületet kapott a szokásos félidőbeli sorcseréktől, és attól, hogy rögtön a 47. percben szépített Luuk de Jong – az ötös elől a bal alsóba vállalva Memphis Depay beadását. 1–2!

Pár helyzetet elpuskáztak a hollandok is ezt követően, a franciákból pedig elfogyott ugyan szép lassan a lendület, ám Payet, Anthony Martial vagy Paul Pogba révén lezárhatták volna a mérkőzést már a hajrá előtt. Nagyon bánhatták, hogy helyzeteikkel bőkezűen bántak, amikor a vége előtt nem sokkal Depay adott egy gólpasszt Ibrahim Afellaynak (2–2) is, de „támadásfordultával” jött a francia válasz, Blaise Matuidi hasonlóan okos találata képében.

2–3: stílszerűen a 14-es mezt viselő játékos döntötte el a mérkőzést...

Az utódok vereséggel búcsúztatták a Johan Cruyffot

A hollandok zsinórban negyedik hazai meccsüket veszítik el (1933 óta először), Danny Blind alatt hat fellépésből kétszer diadalmaskodtak csak.

90. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

A találkozó góljai videón itt!

A 14-es dönti el a Cruyff-emlékmeccset. A hazaiaktól természetesen senki sem viselte a 14-es mezt.

87. perc NEM SOKÁIG EGYENLŐ! Payet labdát szerez a 16-os előtt, a balon futtatja Martialt, akinek beadását az ötös bal sarkáról ballal a kapu közepébe vágja Blaise Matuidi. A kapus lába között: 2–3!

87. perc Moussa Sissoko be, Pogba le.

86. perc OTT A GÓL, EGYENLŐ! Depay jobb oldali sarokrúgását Ibrahim Afellay jobbal 16-ról igen okosan a jobb alsóba küldi. 2–2!

82. perc Ennek örömére Payet a 16-os elől majdnem beveszi a bal alsót.

81. perc Az Eredivisie-góllövőlista éllovasa, Vincent Janssen átesik a tűzkeresztségen az orenjében, De Jong jött le.

79. perc
Payet szabadrúgása után Pogba megelőzi a kapust, de nyolcról a léc fölé fejel.

78. perc Patrick Van Aanholt be, Willems le.

76. perc Clasie után Klaassen is lemegy, Georginio Wijnaldum váltja őt.

73. perc
A Mexikóban profiskodó André-Pierre Gignac fut be Giroud helyére.

72. perc
De Jong passzol Promes zseniális labdaszerzése után Klaassen elé, aki jobbal 24-ről éppen a kapus ölébe teker.

71. perc
Nagy mentés, Martial már az ötösön cselezget, Blind szereli becsúszva.

69. perc
Jé, sárga. Blaise Matuidi kap sárgát, Bazoer lerántásáért. Az időközben összerakott Willems ballal 30-ról a kapu fölé teszi a szabadrúgást.

67. perc
Martial odakönyököl szegény Willemsnek, akinek vérzik a szája. Rájár a rúd.

62. perc Martial lő két csel után jobbal 20-ról, Bruma blokkol.

61. perc Klaassen!
Rúgja a léc fölé az ötös jobb sarka elől a sántikáló Willems bal oldali beadását.

59. perc
Payet jobbal 23-ról milliméterekkel teker a bal alsó mellé, a labda a kapufát is érintette!

57. perc
Hazai lehetőség, de Klaassen a bal alsó felé hiába küldi meg Afellay beadását, 12-ről, Mandanda vetődve odaér.

A hollandok az első félidőben ötször is kaptak kapujukra lövést, előző hat meccsükön a teljes 90 percek alatt nem volt ennyi.

54. perc Jallet ballal hatalmasat rúg Willemsbe, ez sem sárga. Teljesen őrült és fölösleges megoldás volt ez a galltól.

51. perc Martialt szereli a labda a 16-oson belül (rálépett), Digne beadása meg éppen csak magas középen Giroud-nak.

47. perc SZÉPÍTÉSSEL!
Depay jobb oldali szabadrúgását az ötösről Luuk de Jong jobb felkarjával a bal alsó sarokba juttatja. Koscielny elől: 1–2!

46. PERC FOLYTATJUK!

45. perc A vendégekhez Lucas Digne (Evra helyére állt be), Anthony Martial (Griezmann) és N'Golo Kanté (Diarra) csatlakozik, a hazaiaknál Memphis Depay (Van Dijk) és Ibrahim Afellay (Clasie) az új ember.

A hollandok legutóbb 1997-ben és 2014-ben kaptak ki az év első meccsén, mindkétszer a franciáktól. A franciák legutóbbi 10 „idei első” meccsükből csak 3-at nyertek, hetet buktak.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc Payet beadását a nem éppen hórihorgas Evra fejeli kapura az ötös elől, de ez csemege a Cillessennek.

44. perc
Nem a csere miatt, de nagyon leült a meccs. Emlékezzünk meg akkor arról, hogy Varane immáron zsinórban 23 válogatott meccsen szerepelt, a jelenlegiek között ez a csúcs.

37. perc Riechedly Bazoer váltja.

35. perc
A 2008-as holland–francia egyetlen narancsos túlélője, Sneijder levonul sérülés miatt. A galloktól Evra van még itt.

31. perc
Veltman akasztja Griezmannt, de nincs sárga. Neki dupla hazai pálya. Ez meg majdnem megint gól: Payet szabadrúgásáról milliméterekkel marad el Pogba lába a bal sarok előtt, mellette nem sokkal érkezett Koscielny, ő meg fejelt volna.

Griezmann 26 válogatott mérkőzésen 9 kanadai pontnál tart, Giroud 42-n 15-nél.

25. perc Nagy helyzet: Jallet jobb oldali beadását közelről teszi kapura fejjel Griezmann, de Cillessen reflexei egészen parádésak, jobb lábbal menteni tud.

22. perc
Promes ballábas távolija elhal Mandanda ölében.

A gallok meg legutóbbi négy idegenbeli meccsükből csak egyet veszítettek el a hollandok ellen, egyébként ez a mai 800. hivatalos fellépésük. A hollandok meg megkapták 1000. és 1001. góljukat is.

Matuidi negyedszer csk. Deschamps alatt, ez mezőnyjátékosok közötti csúcs.

19. perc
Matuidi balról Griezmann fejére varázsolja a labdát, de az ötös előtti csukafejes a léc fölött hagyja el a játékteret.

18. perc
Willems megvillan a balon, beadását Promes hétről Mandandához gyötri.

14. perc Ismét megemlékezünk a legendás 14-esről. Ne feledjük, nemsokára megkapja nevét az ArenA.

Hamar kiderült, miért nincsenek ott a hollandok az Eb-n.

12. perc Jallet beadása éppen csak rossz középen Payet-nek, de így is szöglet. Payet beadja jobbról a kornert, amelyet elfejelnek Pogba elől, de Matuidié a kipattanó, Olivier Giroud elé fejeli a 16-osról, a csatár meg ballal az ötösről a bal alsóba lő. Kapásból: 0–2!

10. perc Megvillan Diarra, löki Promest, jöhet Sneijder, mert szabadrúgás 27-ről. A sorfalba, egészen pontosan Koscielny mentett önfeláldozóan, fejjel.

Kész csoda: a gallok 2 szabadrúgásgólt lőttek a legutóbbi 12 találatukból, korábban éppen ennyi szabadrúgásgól esett 221-ből. Ennyi technikás zsenivel... A hollandok meg utoljára 2011-ben kaptak gólt közvetlenül szabadrúgásból, a svéd Kim Kallström talált be nekik akkor.

Klaassen szabálytalankodott a szélsővel.

6. perc VEZETNEK A FRANCIÁK! Antoine Griezmann kiharcol egy szabadrúgást a 16-os előtt, amelyet ballal felvarr a jobb felsőbe. 18-ról: 0–1!

4. perc Vendéghelyzet: Cillessen kikapja a bal alsó előtt Payet 23 méteres, jobblábas lövését, a kipattanót Jallet középre teszi jobbról, de pontatlanul.

3. perc Bátortalan hazai attakokkal.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Megemlékezünk a terror legújabb áldozatairól is.

A hazaiak tiszta narancssárgában, a vendégek fehér-kék mezben és fehér nadrágban.

Természetesen megemlékeznek a kezdés előtt Johan Cruyffról.

A galloktól egyébként Hugo Lloris, Bacary Sagna, Yohan Cabaye és Kingsley Coman nem sérült, csak pihenőt kapott mára.

Egy kis örökmérleg: 23 találkozó, 10 holland és 9 francia sikerrel, 51, ill. 37 rúgott góllal.

A hollandoktól Davy Propper, Jürgen Locadia, Arjen Robben, Daryl Janmaat, Erik Pieters és Ron Vlaar sérült, a franciáktól Karim Benzema számkivetett, Mathieu Valbuena pedig sérült.

Említsünk meg közben igazi labdarúgókat is: befejezi labdarúgó-pályafutását a világ- és Európa-bajnok Robert Pires. A 42 éves támadó középpályás utolsóként volt még „aktív” az 1998-ban vb-győztes francia csapatból, igaz, már több mint egy éve nem játszott.

Közben a németek csúnyán odaszúrtak az Orenjének...

A hollandoknak is megvan a maguk Benzemája. Letartóztatták hétfőn Eljero Elia holland válogatott labdarúgót, mert a gyanú szerint csütörtök éjjel részt vett egy verekedésben.

Depaynak annyira nem ment a válogatottban mostanában, hogy egy alkalommal külön mezt kapott.

„Danny Blind, a válogatott szövetségi kapitánya sok önbizalmat ad nekem, ezért nagyon hálás vagyok. Hogy ugyanígy érzem-e magam a Unitednél? Néha. Vannak, akikkel meg tudom beszélni a problémáimat, ilyen a menedzser is. Most viszont csak a nemzeti csapatra összpontosítok, nagyon boldog vagyok, hogy itt lehetek.”

„Voltak olyan pillanatok, amikor kételkedtem benne, érkezik-e meghívó nekem. Voltak nehéz mérkőzéseim, de most már nem izgulok ezen. Szeretném megmutatni, hogy méltó vagyok a válogatott mezre.Nem jutottunk ki az Európa-bajnokságra, így most az első számú cél az, hogy új csapatot építsünk. Két nagyszerű mérkőzés vár ránk, a Franciaország és az Anglia elleni összecsapást is nagyon várom már. Optimistán várjuk mind a kettőt.”

Memphis Depay, az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban (Premier League) szereplő Manchester United szélsője elismerte, volt, hogy nem volt biztos benne, meghívják-e a holland válogatottba.

Mint ismert, Benzemának nem ez az első balhés esete. Volt már autóbalesete, többször vezetett jogosítvány nélkül és gyorshajtás miatt is megbüntették. Kettőezer-tízben Franck Ribéryvel együtt került bajba, amikor a vád szerint egy kiskorúnak (Zahia Deharnak) fizettek szexuális szolgáltatásért. Tavaly pedig zsarolási ügybe keveredett, ismerősei Mathieu Valbuenára próbáltak nyomást gyakorolni egy szexvideóval.

A lap úgy tudja, a 2015 szeptemberében indult franciaországi nyomozás során Karim Benzema neve is felmerült, így a Real Madrid sztárját tanúként beidézték a bíróságra. A gyanú szerint egy 2014-ben alapított cégnek – amelynek Benzema többségi tulajdonosa – köze van a drogcsempészet és pénzmosás gyanúja miatt indított ügyhöz.

Közben Karim Benzemának, a spanyol élvonalbeli Real Madrid francia válogatott labdarúgójának bíróságon kell tanúskodnia egy drogcsempészetet és pénzmosást érintő ügyben.

A június-júliusban Európa-bajnoki házigazda francia válogatott jövő kedden első alkalommal játszik majd hazai környezetben a terrorakció óta, vendége az orosz csapat lesz. Salim Toorabally ismét szolgálatban lesz a találkozón.

November 13-a estéjén három bomba is robbant a Stade de France környékén. A párizsi terrorakciók legfőbb gyanúsítottja, a múlt pénteken őrizetbe vett Salah Abdeslam azt állította brüsszeli kihallgatásán, hogy a támadások estéjén fel akarta robbantani magát a nemzeti stadionnál, de az utolsó pillanatban visszakozott. A támadássorozatot – amelyben 130 ember meghalt, 351 megsebesült – az Iszlám Állam szélsőséges iszlamista csoport vállalta.

A novemberi francia–német felkészülési mérkőzés előtt Toorabally az aréna L jelű bejáratánál ellenőrizte a jegyeket. Egy feltételezett elkövető 40 perccel a meccs kezdete előtt itt akart belépő nélkül bejutni a stadionba, de a 42 éves biztonsági őr – aki mauritiusi bevándorló – megakadályozta ebben.

„Ön több mint egy hős” – mondta Salim Tooraballynak az együttes játékosa, Blaise Matuidi. A találkozót a L'Équipe francia sportlap szervezte.

A clairefontaine-i edzőtáborban meglátogatta a francia labdarúgó-válogatottat az a biztonsági ember, aki november 13-án megakadályozta egy terrorista bejutását a párizsi Stade de France-ba.

Hatvannyolc éves korában csütörtökön elhunyt Johan Cruyff, a Barcelona és az Ajax legendás holland labdarúgója. Minden hír a zseniről ITT!

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A HOLLANDIA–FRANCIAORSZÁG LABDARÚGÓ FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!