Győzelemmel a háta mögött indul neki az Eb-nek az angol válogatott

2016.06.02. 20:35
A franciaországi Európa-bajnokságra készülő Anglia a Wembleyben a szintén Eb-résztvevő Portugáliát fogadta, és Chris Smalling hajrábeli fejes góljával legyőzte a Bruno Alves kiállítása miatt közel órán át emberhátrányban játszó vendégeket.

Bruno Alves ezért állt ki (Fotó: AFP)

EB-FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS

Anglia–Portugália 1–0 (0–0)
Anglia, Wembley-stadion. V: Guida (olasz)
Anglia: Hart – K. Walker, Smalling, Cahill, Rose – Dier – Milner (Wilshere, 66.), Alli (Henderson, 90.) – Rooney ( Lallana, 78.) – H. Kane (Sturridge, 78.), Vardy (Sterling, 66.). Szövetségi kapitány: Roy Hodgson
A kispadon: Forster (k.), Heaton (k.), Rashford, Clyne, Stones, Barkley
Portugália: Rui Patrício – Vieirinha, B. Alves, R. Carvalho (Éder, 90.), Eliseu – Moutinho (W. Carvalho, 73.), Danilo Pereira, Adrien (R. Sanches, 72.) – Joao Mário (André Gomes, a szünetben), Nani (Quaresma, 61.), Rafa (Fonte, 38.). Szövetségi kapitány: Fernando Santos
A kispadon:
A. Lopes (k.), Eduardo (k.), R. Guerreiro, Cédric
Gólszerző: Smalling (86.)
Kiállítva:
Alves (35., Portugália)

A Jamie Vardy, Wayne Rooney, Harry Kane trióval kezdtek az angolok a közelmúltban az orruk alá sok borsot törő portugálok ellen, és Rooney irányítóként többször is jól szolgálta ki társait, ám legjobb passzát Harry Kane kecsegtető helyzetből a kapusba lőtte, és szintén Rui Patrício zsákmánya lett Rooney hatméteres fejese is.

A vendégek szintén fejjel veszélyeztettek, de a veterán Ricardo Carvalho célt tévesztett – a sérülését Ibizán kúrálgató Cristiano Ronaldo nélkül a portugálok abszolúte kiismerhetően futballoztak.

Kivéve Bruno Alvest, aki kevés híján agyonrúgta Kane-t, szerencsére a csatár megúszta a mészárlást, de a portugál még a félidő előtt az öltözőbe vonult. Joggal.

Nemcsak Ronaldót és Pepét pihentette egyébként szövetségi kapitányuk, Fernando Santos, a legutóbb a norvégokat elverő válogatott kezdője nyolc helyen is megváltozott.

Ehhez képest nem futballozták le a pályáról az ellenfelet az angolok, pedig a nem éppen világverő Vieirinha, José Fonte, Ricardo Carvalho, Eliseu védelmi négyessel néztek szemközt. A hajrában nagyot sóhajtottak a hazaiak, miután a csereként beállt Ricardo Quaresma tekerése elkerülte a bal sarkot – majd nemsokára már vidámak ugorhattak talpra, ugyanis Chris Smalling begyötörte a győztes találatot. 1–0!

Sok tanulságot nem vonhattunk le a mérkőzésből, ilyen összeállítású és ilyen hozzáállású portugál válogatottal aligha találkozunk az Eb-n, azt pedig eddig is tudtuk, hogy az angol játékosokat ismét kifacsarta a hosszú idény.

Kötelező gyakorlás letudva, jöhet nemsokára az éles bevetés.

José Mourinho is kíváncsi volt a mérkőzésre (Fotó: Reuters)

Az angolok nyertek, a futball veszített – vonta le a nagy tanulságot a BBC.

A portugáloknak nem volt a kapu felületét eltaláló lövésük.

Egy bő emberöltő óta mindig győzelemmel a háta mögött indul neki a nagy tornáknak az angol nemzeti csapat.

Az angolok legutóbbi három gólját három különböző MU-játékos szerezte: Rooney, Rashford és Smalling.

94. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

93. perc Quaresma jobb oldali szögletét W. Carvalho 10-ról a léc fölé fejeli!

90. perc Éder a pályán, R. Carvalho jön le. Bekk helyett ék. Jordan Henderson pedig Allit váltja.

Ez a védő első gólja a válogatottban.

86. perc VEZETNEK AZ ANGOLOK! Sterling bal oldali beadását az ötösről Chris Smalling a bal alsóba bólintja, Pereira és Carvalho közül. 1–0!

84. perc HOPP! Quaresma Sanches passza és három jó csel után jobbal 12-ről a bal felső mellé teker, kissé balról.

83. perc Majd nem mer lőni az ötösről Lallana labdaszerzése és Sterling passza után.

81. perc Sturridge távolról meglepné Patríciót, de célt téveszt végül.

78. perc Kane-t Daniel Sturridge váltja, Rooney pedig Adam Lallana.

78. perc Kane 28 méteres szabadrúgását Quaresma a sorfalban a bal sarok mellé hárítja. Kirúgás...

76. perc Danilo Pereira odalép Roonak, sárga.

75. perc Nagyon nyomnak most az angolok, de Fonte menti Rose bal oldali beadását.

72. perc Renato Sanches váltja Adrien Silvát, Moutinho pedig William Carvalhóval pacsizhat.

68. perc
Roo gyönyörűen megy el a balon, de beadása éppen csak hosszú Kane-nek, majd ő marad le éppen csak az ötösön Sterling 16-os elől érkező gurításáról.

66. perc
Vardy és Milner le, Raheem Sterling és Jack Wilshere be.

65. perc
Fonte lerántja Smallingot egy bal oldali szöglet után. Kirúgás.

64. perc
Gomes akasztja Walkert, de megússza a sárga lapot.

63. perc
Patrício ráhasal a bal sarok előtt Vardy 23 méteres lövésére.

Pályán a bombagólok nagymestere.

61. perc Ricardo Quaresma be, Nani le.

57. perc
Gomest három jó csel után Cahill szereli becsúszva a 16-os vonalán.

54. perc Smalling kifejeli az ötösről Moutinho jobbról veszélyesen középre tekeredő kornerét.

53. perc
Vardy vállal eltalálja Danilo fejét, igen kemény akció volt ez. Nincs lap.

50. perc
Milner lőne ballal 17-ről, a csereember Gomes azonban blokkolni tud. Fontos közbelépés!

46. PERC FOLYTATJUK!

45. perc André Gomes a pályán, Joao Mário helyén.

Alves egyébként karrierje hetedik piros lapját kapta csak, a válogatottban 85. fellépésén az elsőt! A portugál-angol meccsek egyébként is vonzzák a pirosakat.

A két csapat két legutóbbi meccse tizenegyespárbajba torkollott (2004, 2006, mindig a portugálok örülhettek a végén).

A portugáloknak egyébként is megy, idegenben meg pláne: nyolc ilyen meccsükből hetet besöpörtek.

Az angolok a legutóbbi 11 portugálok elleni meccsükből csak egyet nyertek meg. Az első 11-ből meg nyolcat.

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc
Patrício lép ki nagyon szépen Milner bal oldali ívelésére Vardy elé.

43. perc Gary Cahill
kap sárgát, mert elhúzza Nani lábát.

39. perc
Roo remek passza után Kane 14-ről, kissé jobbról a kapushoz lő.

38. perc
Rafa Silvát a Southampton védője, José Fonte váltja.

37. perc
Pereira ment hátra bekkelni. Egyelőre.

2012 óta nem állítottak ki senkit sem az angolok meccsén, akkor Steven Gerrard volt a tettes.

Szép dolog, ha valaki 34 évesen ekkorát ugrik, de túlzás, ami túlzás.

35. perc BRUNO ALVES KIÁLL! A veterán bekk a jobbon a levegőbe felugorva fejen talpalja Kane-t. Jogos a piros.

33. perc Nani bal oldali beívelését Silva 14-ről jócskán a léc fölé fejeli-vállalja.

31. perc Walker! Helyzet ez is: Danilo ment Roo passza után a 16-oson, a lecsorgót Walker jobbal 27-ről nem sokkal bombázza a bal sarok mellé, félmagasan.

29. perc Nani jobb oldali szabadrúgását Carvalho nem sokkal bólintja az ötös elől a bal felső fölé!

25. perc Kane jelentkezik az év egyik legpocsékabb szögletével Walker felfutása és Eliseu szerelése után.

23. perc HELYZET!
Walker óvakodik fel a jobbon, nem támadják, beadását azonban az ötös túlsarkáról Roo a kapus kezébe fejeli.

20. perc Rose ment hatalmasat középen Eliseu beadása után Silva elől.

18. perc Milner borzasztó passza után Nani elenged egy hasonló távoli lövést, jobbal, középről.

Alli 1996-ban született, Carvalho 1997-ben kapott profi szerződést a Portóban...

16. perc
Carvalho szereli a balon Allit 38 évének minden rutinjával, majd lökdösődik egyet a sihederrel.

Bízhatnak a hazai pályában: az angolok a Wembleyben utóbbi 10 meccsükön három gólt kaptak csak, ebből kettőt a hollandok ellen. Egyébként utóbbi 12 hazai meccsükből 11-et nyertek, csak márciusban, a hollandoktól kaptak ki.

Roonak nem megy ebben az idényben, persze csak a maga szintjén, 42 meccsen 21 kanadai pontig azért csak eldöcögött.

14. perc Alli figurázik a balon, a technikai bemutatónak William helyett Moutinho vet véget.

11. perc MI MARADT KI! Walker szereli Eliseut a jobbon, Kane zseniálisan ad jobbal középre, onnan a bevetődő Roo a jobbra elmozduló kapusba bombáz. De lesről, ettől azonban még hatalmas bravúr volt.

9. perc Dier csoda higgadtan ment a balon Nani elől. Nani, az egykori manchesteri egyébként középcsatár ma.

A többi felkészülési mérkőzésről ITT olvashat!

8. perc
Vardy most meglóg a balon, de les. Jó ítélet.

7. perc
A veterán, egykori chelsea-s Carvalho ment fejjel a balon Vardy elől, a bedobás veszélytelen.

4. perc Alves pár kemény szereléssel jeleskedik, de hosszú indításai nem az igaziak.

3. perc Rooneynak éppen csak hosszú Walker ívelése, Patrício lett a nevető harmadik.

2. perc Cahill odaköszön Silvának, akinek nagyon fáj a bokája. Folytatja.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak fehér-világoskék mezben, sovány kék csíkkal, valamint vörös sportszárban, a vendégek tiszta bordóban.

Az angoloknál Joe Hart a kapitány, ő a háromoroszlánosok 59. csk-ja.

A portugál kezdő nyolc helyen változott a norvégok elleni meccs után, Nani lett a csapatkapitány, az angoloktól Ryan Bertrand sérült.

Minden hír az angolokról ITT!

Minden hír a portugálokról ITT!

AJÁNLÓ: Ausztria, Portugália, Izland: így kísérleteznek Eb-riválisaink.

AJÁNLÓ: Ismerje meg közelebbről az Eb-re készülő háromoroszlánosokat!

„Nem riasztó a helyzet. Azt hiszem, minden rendben lesz vele” – mondta, hozzátéve, hogy szerinte az Eb-n „Cristiano szupermotivált lesz”.

A szupersztár Cristiano Ronaldóról szólva a szövetségi kapitány úgy fogalmazott: kissé zavaró, hogy sérüléssel bajlódott, de őt folyamatosan tájékoztatták az állapotáról.

„Nagyon jól ismerjük a riválisokat” – jelentette ki.

A korábban az FC Portónál, a lisszaboni Sportingnál és a Benficánál is dolgozó Santos szerint mindhárom csoportellenfelük „erős” csapat, s kollégái segítségével mindhárom válogatottat feltérképezték.

„Amennyiben azonban a csapat nem tudja valódi tudását nyújtani a pályán, nagy nehézségeink lesznek” – tette hozzá.

A szakember úgy fogalmazott, tisztelik a csoportellenfeleiket – Ausztriát, Izlandot és Magyarországot –, szerinte mindegyik csapat meg tudja nehezíteni a riválisok dolgát.

Fernando Santos
, a mieinkkel azonos csoportban szereplő portugál válogatott szövetségi kapitánya azt mondta, meg akarják nyerni a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokságot, és szerinte ez nem túlzó célkitűzés.

Ezért is furcsa és meghökkentő, hogy a kapitány csak három középhátvédet visz magával, igaz, vészhelyzetben Eric Dier is visszaléphet a középpályáról. A széleken Kyle Walker és Danny Rose tűnik a befutónak, így akár öt játékos is kezdhet a Tottenhamből.

Anglia támadósora erősnek tűnik, ám a védelme sebezhető. Joe Hart helye megkérdőjelezhetetlen, ám a középhátvédek helyzete aggodalomra adhat okot. Chris Smalling sokat fejlődött, de időnként ingatag, Gary Cahill hibákkal tarkított szezont zárt, John Stones pedig formahanyatlás után megy a tornára.

„A korábbi nagy tornák előtt mindig volt valami gondom, amely kissé elterelte a figyelmemet, de most nincs ilyen. Fizikailag és mentálisan is ráhangolódtam az Eb-re” – tette hozzá a Manchester United csatára, aki úgy fogalmazott: nagyszerű érzés számára, hogy ő lesz a csapat kapitánya.

„A lehető legjobban érzem magam. Ez nagy részben annak köszönhető, hogy nem zavar sérülés” – mondta a portugálok elleni, csütörtök esti felkészülési mérkőzés előtt a 30 éves támadó.
Wayne Rooney úgy érzi, fizikailag és mentálisan is készen áll a jövő pénteken kezdődő labdarúgó Európa-bajnokságra.

No és Wayne Rooney? Talán ez a legnagyobb dilemma, miután Kane és Vardy ugyanannyi bajnoki gólt szerzett együtt, mint Rooney és az egész Manchester United összesen. Kane és Vardy időnként hajlamos kihúzódni a szélekre, ezért nem zártható ki, hogy Rooney támadó középpályásként játszik, viszont Alliból ezen a poszton lehet kihozni a legtöbbet. Hodgson nagyon ragaszkodik Rooneyhoz (aki csapatkapitány és egyben a válogatott legeredményesebb játékosa), de nincs egyértelmű megoldás arra az esetre, ha szeretné a kezdőbe jelölni, anélkül, hogy kihagyna valakit az előző idény legjobb formában játszó labdarúgói közül.

Négy évvel később Hodgson csapata rugalmasabb együttes, amely merészebb 4–3–3-at játszik, netán rombusz alakzatban áll ki, mint tette azt a németek elleni felkészülési mérkőzésen, amelyen 0–2-ről sikerült fordítania, és aznap a csapat megmutatta, hogy támadásban van benne potenciál, Harry Kane, Jamie Vardy vagy Dele Alli megnehezítheti a védők életét.

Már elmúltak azok az idők, amikor Roy Hodgson merev 4–4–2-es felállásban küldte pályára a csapatát. Az akkori játékot látva Gary Lineker megjegyezte, olyan, mintha a „sötét középkor” futballját látta volna.

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ ANGLIA–PORTUGÁLIA FELKÉSZÜLÉSI MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!