Dier bevágta, a 92. percben mégis elúszott az angol győzelem

2016.06.11. 20:50
Gary Cahill és Joe Hart kapus testbeszéde elárulja, mi történt a végén (Fotó: Reuters)
Eric Dier második félidei szabadrúgásgóljával a többet támadó Anglia majdnem legyőzte Oroszországot a labdarúgó Európa-bajnokság szombati játéknapján, a B-csoport rangadóján – de csak majdnem: a 92. percben Vaszilij Berezuckij fejjel egyenlített, a vége 1–1 lett.

LABDARÚGÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG
B-CSOPORT, 1. FORDULÓ
ANGLIA–OROSZORSZÁG 1–1 (0–0)
Marseille,
Stade Vélodrome, 62 343 néző. V: Rizzoli (olasz)
ANGLIA:
Hart – Walker, G. Cahill, Smalling, Rose – Alli, Dier, Rooney (Wilshere, 78.) – Lallana, Kane, Sterling (Milner, 87.). Szövetségi kapitány: Roy Hodgson
OROSZORSZÁG: Akinfejev – Szmolnyikov, Ignasevics, V. Berezuckij, Scsennyikov – Neustädter (Glusakov, 80.), Golovin (Sirokov, 77.) – Szmolov (Mamajev, 85.), Satov, Kokorin – Dzjuba. Szövetségi kapitány: Leonyid Szluckij
G: Dier (73.), ill. V. Berezuckij (92.)

KORÁBBAN
WALES–SZLOVÁKIA 2–1

ONLINE KÖZVETÍTÉS, STATISZTIKÁK, ÉRDEKESSÉGEK ITT!

Amilyen gusztustalan utcai csetepaté vezette fel a B-csoport szombat esti marseille-i rangadóját, olyan jó futballt hozott az első félidő. Teljes képet azonban nem szerezhettünk a két küzdő félről: meggyőződhettünk róla, hogy Anglia válogatottja nagy tét mellett is képes szemnek kellemes, ötletes támadójátékra, valamint láthattuk, mennyire éber az orosz védelem – és hogy ezen az estén Igor Akinfejev sem a lepkekirály jelmezét öltötte magára.

A szbornaja kapusának négyszer is alkalma volt a védésre a szünetig, más kérdés, hogy a kapuját eltaláló lövések egyike sem volt jól helyezett. Az angolok mindkét szélen rángatták az orosz védelmet, láthattunk elfutást Raheem Sterlingtől, szép cseleket Dele Allitól és Adam Lallanától, pazarul meglőtt keresztlabdát Wayne Rooneytól – de a szépen gördülő támadások végéről nagyon hiányzott az igazán veszélyes lövés, pláne a gól. Na jó, Harry Kane-nek egy lesgólra futotta.

Leszámítva egy Szergej Ignasevics-fejest (Joe Hart védte), szinte mindig az angolok voltak támadásban. A szünetben 9:1 volt a kapura lövések aránya (angol válogatott 2004 óta nem produkált ilyen első félidőt Eb-n), 205:128 a sikeres átadásoké, hat szögletet végezhettek el a fehér mezesek, miközben az oroszok egyet sem – Roy Hodgsonnak már „csak” arra kellett megoldást találnia a szünetben, hogyan lehetne az 58 százalékos labdabirtoklásból legalább egy gólt kifacsarni.

A második félidő elején kiderült, hogy ezen az estén sehogyan sem. Ugrott ugyanis az egyértelmű angol mezőnyfölény (a végére valamelyest kiegyenlítődött a labdabirtoklási mutató: 53:47), megváltozott a játék képe, más utat kellett találni a gólhoz: a kijjebb merészkedő oroszok is kezdték húzni a strigulákat a szögletek és a lövések rubrikájába – Fjodor Szmolov ravasz csavarása például alig ment a bal alsó mellé.

Lassan felmérhettük, hogy az angol védelem is jól áll a lábán – még ha a szbornaja akciói kiszámíthatóbbak voltak is. Az utolsó húsz percre fordulva aztán mégis csak a másik oldalon tört meg a jég!

A 71. percben Rooney lapos lövését Akinfejev reflexmozdulattal még a lécre ütötte, két perccel később azonban nem állt a helyzet magaslatán. Sem a sorfal felállításakor, sem a helyezkedéskor – Eric Dier pedig olyan erősen lőtte meg 18 méterről a szabadrúgást, hogy a kapusnak esélye sem volt korrigálnia. 1–0

Angol szabadrúgásgól nagy tornán legutóbb a 2006-os vb-n született, David Beckham találata akkor 1–0-s győzelmet ért Ecuador ellen. A mostani nem…

A cserékkel frissített orosz válogatott különösebb átütőerő nélkül izzadt az egyenlítésért, és a 92. percben az történt, amire alighanem nagyon kevesen számítottak: egy bal oldali beívelésre felugró Vaszilij Berezuckij fejjel megverte az addig jól működő angol védelmet – labdája már a gólvonalon túl járt, amikor a hosszú oldalon érkező Gyenyisz Glusakov még beljebb bombázta. 1–1

A valósággal sokkhatás alá kerülő Hart nem sokkal később kis híján összeügyetlenkedte a második orosz gólt is, de végül a tizenhatoson kívül becsúszva sikerült mentenie – Anglia így legalább egyet megőrzött magának az oly biztosnak tűnő három pontból.