Vb 2014: mélypont - 5 gól esett az elátkozott szakaszban

H. T.H. T.
2014.07.06. 21:57
Amennyire potyogtak a gólok a csoportkörben, éppen annyira elzárták a gólcsapokat a nyolcaddöntőben és a negyeddöntőben a brazíliai vb-n. Az NSO összehasonlító gól(átlag-)statisztikája!

A megcsappant gólátlagra számos magyarázat létezhet, de mi most nem ezt elemezzük ki, hanem az egyenes kieséses rendszer első két körének a góltermését. Amely csak a csoportkörben tapasztalt több mint figyelemre méltó, 2.83-es meccsenkénti átlaghoz képest lehangoló, a közelmúlt hasonló adataihoz viszonyítva egyáltalán nem az. képest lehangoló, a közelmúlt hasonló adataihoz viszonyítva egyáltalán nem az.

Mint emlékszünk rá, négy éve pont fordított volt a helyzet: a csoportkörös gólaszályt (2.1-es mutató) valóságos gólbőség követte; a nyolcaddöntőben 2.75, a negyeddöntőben 2.5 találat született mérkőzésenként.

Brazíliában 18 gól esett a nyolcaddöntőben, s ez a 2002-es 17 gólnál és a négy évvel későbbi 15 találatnál is több. A mostani torna 16 között regisztrált 2.25-ös mutatóját aztán kereken 1 egésszel alulmúlta a negyeddöntő gólátlaga – négy mérkőzésen mindössze öt találat született. Az 5 minden idők mélypontja, igaz, 2002-ben is ugyanennyi gól esett a negyeddöntőben, és 2006-ban is csak eggyel több.

A negyeddöntő a gólhullást tekintve amúgy is elátkozott szakasza a világbajnokságnak, 1986 óta például csak az 1994-es és a 2010-es vb-n nem játszottak 0–0-ra végződő (majd tizenegyesrúgásokkal befejeződő) találkozót a nyolc között, a többi tornán igen, de azok sem úszták meg soha tizenegyespárbaj nélkül.

Bezzeg 1954-ben! Minden idők legtöbb gólt hozó világbajnokságán nem kevesebb mint 26-szor mutattak középre a játékvezetők a negyeddöntőben, ami 6.5 gólt jelent meccsenként. A szóban forgó eredmények: Ausztria–Svájc 7:5, Uruguay–Anglia 4:2, Magyarország–Brazília 4:2, NSZK–Jugoszlávia 2:0.