Senna és Hamilton kísérteties sorozata; Vettel Schumacherék nyomában

H. L.H. L.
2018.03.21. 17:31
Tavaly Vettel kezdett jobban, ám Hamilton örülhetett (Fotó: AFP)
Március 25-én elrajtol a 2018-as Formula–1-es világbajnokság Ausztráliában, ahol 1991-ben a valaha volt legrövidebb versenyt futották, miközben négy bajnok is itt szerezte az első dobogóját.

2: március 25-én rendezik meg a 34. Ausztrál Nagydíjat, amelynek eddig két helyszín, Melbourne és Adelaide adott otthont.

2: 1996 óta összesen kétszer nem Ausztráliában rendezték a szezonnyitót, 2006-ban és 2010-ben Bahreinben indult a sorozat.

4: Michael Schumacher 4-szer ünnepelhetett győzelmet Ausztráliában, amellyel csúcstartónak számít. Az aktív versenyzők listájának élén eközben hármas holtverseny alakult ki, hiszen Kimi Räikkönen, Lewis Hamilton és Sebastian Vettel egyaránt kétszer szelte át elsőként a célvonalat.

6: Räikkönen 6-szor érte el a versenyen futott leggyorsabb kört, mögötte Fernando Alonso, Hamilton és Daniel Ricciardo következik a mostani rajtrácsról egyaránt egy ilyen fordulóval.

6: Ayrton Senna és Hamilton egyenként 6 alkalommal sajátította ki az első rajtkockát, miközben a sorozatban megszerzett pole pozíciók terén is ők számítanak az etalonnak. Előbbi 1988 és 1991 között Adelaide-ben, utóbbi a V6-os hibridek bevezetése óta Melbourne-ben nem talált legyőzőre. Érdekesség, hogy mindegyikük egyszer veszítette el az egyéni címet ezen időszak alatt, miközben csapatuk végig konstruktőri bajnok tudott lenni. A következő évben akkor az előző kiírás egyéni és konstruktőri második helyezettje lett a bajnok – tavaly Vettel és a Ferrari töltötte be ezt a szerepet…

7: Hamilton 7-szer ünnepelhetett már a pódiumon Melbourne-ben, amellyel ő számít a legsikeresebbnek. Riválisai közül Vettel 6, Räikkönen és Alonso 5, illetve Kevin Magnussen és Valtteri Bottas egy alkalommal végzett a legjobb háromban a futamon.

10: az elmúlt 10 esztendőt figyelembe véve ötször fordult elő, hogy azon pilóta nyerte meg az idénynyitót, aki a szezon végén egyéni címet szerzett, míg a dobogón végzők közül nyolcszor került ki a világbajnok.

10: Mercedes-erőforással hajtott konstrukciót 10-szer intett le elsőként a kockás zászló, a második legjobb motorbeszállító címen a Ferrari és a Renault osztozik egyaránt nyolc ausztrál sikerrel.

10: Vettel Ausztráliában átlépheti a 3000 körös határt az élen töltött körök tekintetében, ehhez 10 kört kell az első pozícióban autózva teljesítenie. A sportág történetében erre eddig csak Schumacher (5111) és Hamilton (3517) volt képes, a ferraris így hozzájuk csatlakozhat.

10: a világbajnokok közül Jacques Villeneuve, Räikkönen, Hamilton és Nico Rosberg is Ausztráliában ünnepelhette az első dobogóját, miközben utóbbi kettő 10 évvel ezelőtt pezsgőzhetett először együtt a Formula–1-ben.

Hamilton és Rosberg első közös dobogója, később mindketten bajnokok lettek (Fotó: AFP)

11: McLaren-versenyző 11-szer diadalmaskodott, miközben a Ferrari 8, míg a Williams 5 alkalommal győzött.

14: az első rajtkocka 14-szer lett a dobogó legfelső fokára váltva, ami 42 százalékos arányt takar, míg az elmúlt hat évben csupán egyszer örülhetett a pole pozíciós. A leghátrábbról indulva David Coulthard aratott győzelmet, a brit 2003-ban a 11. helyről vágott neki a GP-nek.

15: Ausztráliában 15 alkalommal győzedelmeskedett azon versenyző, aki a szezon végeztével bajnoki címet ünnepelhetett, miközben a pole-ból rajtolók 19-szer zárták az élen adott évben az egyéni kiírást. A melbourne-i jó szereplés azonban sokkal jobb ómen, mint az Adelaide-ben teljesített, hiszen az előbbiben elért eredmények alapján a diadal 13, a pole 15 esetben hozott szerencsét.

Április 29., 14.10: Azeri Nagydíj

24: minden idők eddigi legrövidebb versenyét 1991-ben Ausztráliában futották, ahol az eső vetett idejekorán véget a körözésnek. A bő 24 percet felölelő szezonzárón Senna örülhetett, mögötte Nigel Mansell és Gerhard Berger végzett, így a brazil után csapata, a McLaren is biztosította címét. A végeredménynél a 14. kör állását vették figyelembe, és a pontoknak csak a felét osztották ki, hiszen a mezőny nem teljesítette a versenytáv legalább 75 százalékát.

100: amennyiben Vettel dobogóra áll vasárnap, akkor Schumacher, Hamilton és Prost után ő válna a negyedik pilótává, akinek sikerül legalább 100-szor az első háromban végeznie a futamon.

1:24.125: Schumacher 2004-es versenyen futott 1:24.125-ös ideje jelenti a mai napig a körrekordot Melbourne-ben.

307.574: 58, egyenként 5303 méter hosszú körből adódik össze a 307.574 km-es versenytáv az Albert Parkban.