Hamilton győzelemmel búcsúztatta az idényt Abu-Dzabiban

HORVÁTH LILIÁNA (Budapest), ZSOLDOS BARNA (Abu-Dzabi)HORVÁTH LILIÁNA (Budapest), ZSOLDOS BARNA (Abu-Dzabi)
2019.12.01. 13:33
Lewis Hamilton szezonbéli 11. győzelmét aratta az F1-es Abu-dzabi Nagydíjon, így az idén hatodik világbajnoki címét megszerző Mercedes-pilóta győzelmét hozta az idényzáró verseny. Hamilton mellé Max Verstappen és Charles Leclerc (Ferrari) állhatott fel a dobogóra, aminek következtében a Red Bull versenyzője bebiztosította harmadik helyét a vb-pontversenyben. Az utolsó helyről induló Valtteri Bottas negyedikként zárt, míg Sebastian Vettel az ötödik lett.

Hamilton pályafutása 84. futamgyőzelme felé száguld (Fotó: AFP)

Lewis Hamilton a július végi Német Nagydíj után szerezte meg újra a pole pozíciót, így pályafutása során a 88. alkalommal várhatta az élről a piros lámpák kialvását. Mellőle az egyéni összetett harmadik helyét megszerezni kívánó Max Verstappen rugaszkodhatott el, míg a második sort a Ferrari kettőse foglalta el. Az első tízesből a Mercedes hatszoros világbajnoka, a Red Bull párosa, illetve Charles Leclerc vághatott neki a futamnak a közepes keveréken, a többiek a piros oldalfalú lágyakon rajtoltak.

A Ferrari monacói versenyzője azonban már az indulás előtt bajba került, miután az autójában lévő üzemanyag mennyisége nem egyezett meg a Ferrari által előzetesen leadottal. Leclerc esetét a leintést követően fogják vizsgálni, s az üggyel kapcsolatban a „vörös bikák" csapatfőnöke, Christian Horner is kifejtette a véleményét, és elmondta, szerinte utólag ki fogják zárni a versenyzőt.

A verseny: 1. Hamilton, 2. Verstappen, 3. Leclerc

Hamilton jól rugaszkodott el, megtartotta vezető pozícióját, mögé Leclerc zárkózott fel, miután sikerült lehagynia Verstappent. Hátrébb Pierre Gasly és Lance Stroll összeért, előbbinek kényszerű cserét is végre kellett hajtania, mivel sérült az első szárnya. A motorcserék miatt az utolsó helyről induló Bottas szépen kezdte meg a felzárkózást, és a 10. körben már bőven pontszerző helyen autózott.

Csapattársa eközben folyamatosan növelte az előnyét az élen, és ő ment el a legtovább is az élmezőny versenyzői közül. A Ferrari párosa ugyanis már a 13. körben kiállt cserére, s mivel a maranellóiak hibáztak Vettel kiállásánál, a Red Bull rögtön reagált Alexander Albonnal. Igaz, a thaiföldinek nem sikerült előznie, a német beragadt Bottas mögé, és a finn kiállásáig ott is maradt a 77-es rajtszámú Mercedes mögött.

LECLERC MEGTARTHATTA A HELYÉT
A sportfelügyelők a Ferrarira szabtak ki 50 000 eurós pénzbírságot, a versenyzőt nem büntették.

A verseny elején az sem segítette az előzéseket, hogy technikai probléma miatt nem használhatták a versenyzők a DRS-t egészen a 18. körig.

Az első kerékcserék után Hamilton kényelmes előnnyel vezette a mezőnyt, mögötte Leclerc és a motorral a futam nagy részében küszködő Verstappen csatázott egymással. A holland a 32. körben lehagyta a monacóit, és visszavette a második helyet, majd le is szakította ferraris vetélytársát. Leclerc-re ráadásul újabb csere várt, mint ahogyan a még inkább lemaradó Vettelre is. Az olaszok a 39. körben újabb kettős kerékcserét hajtottak végre: a monacói lágyon a harmadik, míg a német közepesen a hatodik helyen tért vissza a pályára, és kezdhette meg a felzárkózást. Igaz, mindkettejüknek tetemes volt a hátránya az előttük haladóhoz képest.

A futam első (és egyetlen) kiesőjére egészen a 49. körig kellett várni, amikor Stroll volt kénytelen kiállni a Racing Pointtal.

Az élen már nem változott a sorrend, Hamilton fölényes győzelmet aratott Abu-Dzabiban, ami egyben azt jelenti, hogy valamennyi versenykört teljesítette a 2019-es idényben, ráadásul az összes nagydíjon pontszerző helyen végzett! Ilyen teljesítményre korábban csak egyetlen pilóta volt képes: Michael Schumacher.

A második helyen Verstappen futott be, ezzel biztosította a harmadik helyét az egyéni vb-összetettben. A dobogó alsó fokára Leclerc állhatott fel, igaz, a verseny végén Bottas nagy tempóban közeledett a Ferrarira, és 1 másodpercnél kisebb volt a különbség a két pilóta között. Az ötödik helyen Vettel ért célba, miután sikerült az utolsó körökben lehagynia Albont, mögöttük Sergio Pérez, Lando Norris, Danyiil Kvjat és Carlos Sainz Jr. egészítette ki az első tízes sorát.

A Formula–1-től búcsúzó Nico Hülkenberg és Robert Kubica is befejezte a versenyt, előbbi a 12., utóbbi a 19. helyen zárt.

Ezzel véget ért az F1 2019-es idénye, folytatás február 19. és 21. között az első téli teszttel Barcelonában.