Megszenvedett a Fehérvár, csak tizenegyesekkel jutott tovább az El-ben

PIETSCH TIBOR (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)PIETSCH TIBOR (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)
2020.08.27. 18:20
A labdarúgó Európa-liga selejtező 1. fordulójában Márton Gábor vezetőedző csapata, a Mol Fehérvár FC 1–1-es döntetlen után 11-esekkel győzött az ír Bohemians ellen.
Remekül kezdett a hazai csapat, de megszenvedett a továbbjutásért
A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotó: Szabó Miklós)
Remekül kezdett a hazai csapat, de megszenvedett a továbbjutásért A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotó: Szabó Miklós)

EURÓPA-LIGA
SELEJTEZŐ, 1. FORDULÓ
MOL FEHÉRVÁR FC–BOHEMIANS (ír) 1–1 (1–1, 1–1, 1–1) – 11-esekkel 4–2

Székesfehérvár, Mol Aréna Sóstó, zárt kapuk mögött. Vezette: Hrisztofi (ciprusi)
FEHÉRVÁR:
Kovácsik – Nego, Rus, Stopira, Fiola – Alef (Pátkai, 75.), Houri – Bamgboye, Evandro (Nikolov, 101.), Petrjak (Géresi, 118.) – Nikolics (Hodzic, 74.). Vezetőedző: Márton Gábor
BOHEMIANS: McGuinness – Lyons, Casey, Cornwall (Finnerty, 70.), Breslin – Buckley (Mandroiu, 118.), Lunney (Levingston, 79.) – Twardek, A. Ward (Devoy, 83.), D. Grant – A. Wright. Vezetőedző: Keith Long
Gólszerző: A. Ward (0–1) a 22., Nikolics (1–1) a 37. percben
Sárga lap:
Lyons (lerántotta Petrjakot) a 18., Nikolics és D. Grant (kakaskodásért) a 68., Finnerty (engedély nélkül futott be a pályára) a 70., Buckley (visszahúzta Hourit a mezénél fogva) a 85. percben

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

A stadionhoz közeli presszó kongott az ürességtől, a pénztár zárva volt, a belépésre jogosult sajtósoknak egy nyilatkozatot kellett leadniuk, amelyben aláírásukkal hitelesítették, hogy az elmúlt 14 napban nem észlelték magukon a koronavírus tüneteit, amikor pedig Kovácsik Ádám elsőként kijött melegíteni, a lelátón három labdaszedő fogadta tapssal...

A futball – önhibáján kívül, persze – vesztett a varázsából.

De nézzük a jó oldalát: legalább lehet(ett) futballról beszélni.

Így arról is, hogy az összeállítás kézhez vételekor kiderült, Márton Gábor négy helyen változtatott a múlt szombaton, a Paks ellen pályára küldött kezdő tizenegyhez képest: Adrian Rus, Funsho Bamgboye, Ivan Petrjak és a piros-kékeknél ezen a meccsen debütáló Alef kapott lehetőséget. Igaz, a Vidi élére júliusban kinevezett, a bajnokságban elért két döntetlen után az első győzelmében reménykedő szakember dolgát nehezítette, hogy Viszar Muszliura eltiltás, Kovács Istvánra, Budu Zivzivadzére és Hangya Szilveszterre sérülés miatt nem számíthatott. Ettől függetlenül a hangszóróból felcsendült a U2 Beautiful day című slágere (is) a bemelegítés alatt – néhány perc erejéig az írek hazai pályán érezhették magukat...

Ha már Bono is erről énekelt, a fehérvári játékosok úgy gondolhatták, szereznek egy gyönyörű napot maguknak: úgy bekezdtek, hogy a vendégek hirtelenjében azt sem tudták, hol vannak (mondjuk, Székesfehérvár kiejtésével egyébként is meggyűlhetett a bajuk...). Az első tíz percben Nikolics Nemanja, Stopira és Funsho Bamgboye is a kapuba találhatott volna, ám egy-két centi rendre hiányzott a gólörömhöz.

Szóval, lehetett volna 3–0 is – lett helyette 0–1. A mezőny alighanem legalacsonyabb játékosa, Keith Ward sokat nőtt a Bohemians-drukkerek szemében, amikor a 22. percben vezetéshez juttatta csapatát. Más kérdés, hogy az ír gólhoz magyar „segítség” is kellett: a Vidi védekezése csődöt mondott ennél a szituációnál. Az európai porondra nyolc év elteltével visszatérő dublini gárdát érthetően még inkább felpörgette az előny, futballistái már akkor fennhangon éltették egymást, ha valamelyikük kiharcolt egy bedobást. Igaz, ami igaz, Robert Cornwallt nem ünnepelték, amikor a 36. percben buktatta Fiola Attilát, főleg azért nem, mert a 16-oson belül tette, az ő szemszögükből nézve feleslegesen. A jogosan megítélt büntetőt Nikolics Nemanja úgy értékesítette, ahogy a nagykönyvben meg van írva: a bal felső sarokba bombázta a labdát, kialakítva a félidei állást. Furán hangzik, ám igaz: az előzmények ismeretében mindkét csapat örülhetett, hogy nem hátrányban vonult szünetre.

Ha az első felvonás elején centiket tévedtek Nikolicsék, az 50. percben milliméterek kellett volna ahhoz, hogy előnybe kerüljön a Vidi: Evandro lövését követően a nézőtéren ülő cserejátékosok közül néhányan már gólt kiáltottak, de a labda leheletnyivel eltekeredett a kapu mellett. Ha ziccereket nem is alakított ki, szorongatott a Fehérvár, a feljavuló Petrjaknak köszönhetően a balszárny is veszélyesebbé vált. A 68. percben éppen az ukrán szélső előtt adódott gólszerzési lehetőség, csakhogy ő már méterekkel lőtte mellé a labdát. Egyértelműen jobbnak tűnt a Vidi, de a Bohemians is hősiesen küzdött, jellemző, hogy a megsérülő Cornwall még a földön fekve is belefejelt egy labdába, úgy óvta kapuját. Ha a ciprusi játékvezető, Timoteosz Hrisztofi szigorúbb, a 83. percben adhatott volna még egy 11-est kezezésért, de az élet postafordultával „egyenlített”: miután Ward a fél hazai védelmet kicselezte, és már csak Kovácsikkal állt szemben, nem találta el a kaput... A rendes játékidő utolsó percében Stopira, a ráadás első percében Evandro gondoskodhatott volna arról, hogy ne legyen hosszabbítás – de lett.

Petrjak a lécet találta el, Armin Hodzic fölé lőtt, Loic Nego mellé, ez a hosszabbítás első félidejének krónikája. A másodiké annyi, hogy érdemleges esemény nem történt, következhettek a tizenegyesek. A tizenegyespárbajban végül igazságot szolgáltatott a sors: a Vidi jutott a második körbe. 1–1

Nehéz volt, igaz, senki sem ígérte, hogy könnyű lesz...