Úszás: Cseh László Európa-csúcsot úszott a rövid pályás ob-n

2009.11.13. 17:21
Cseh László 1:52.85 perces idővel nyerte meg a 200 méteres vegyesúszást a Százhalombattán zajló rövid pályás úszó országos bajnokságon, eredménye Európa-csúcsot jelent.

Cseh László remek formában érkezett az ob-re (fotó: Tumbász Hédi)

Összefoglaló a délelőtti selejtezőkről!

A magyar sportoló saját, 2007 decemberében a debreceni rövid pályás Eb-n elért 1:52.99 perces rekordját adta át a múltnak.„Nagyjából ezt vártam magamtól, pontosabban azt, hogy jól fog menni – az Európa-csúcs azért egy kis meglepetés, még nekem is. A pillangó-háton még van mit javítani az Eb-ig, és gyorson is hajrázhatnék keményebben... Nagyjából ennyi" – mosolygott Cseh, jelezve, hogy azért maradt még benne jócskán a kiváló produkciót követően.

Az 50 méteres férfi gyorsúszában Takács Krisztián 21.71 másodperces idővel nyert, a hölgyek hasonló versenyszámában pedig Dara Eszter volt a leggyorsabb, 25.19-es ideje új országos csúcs – ezt Verrasztó Evelyn tartotta 25.56-tal. Érdekesség, hogy négyen (Dara mellett Jakabos Zsuzsanna, Tompa Orsolya és Mutina Ágnes) is a régi rekordon belül úsztak.

Az 50 méteres férfi mellúszást Szele Dávid nyerte meg 27.12 másodperces, országos csúcsot jelentő idővel, ebben a versenyszámban a második helyen Gyurta Dániel zárt (27.25). A korábbi rekordot Gyurta tartotta 27.55-tel.

A 200 méteres női vegyesúszásban Verrasztó Evelyn nyert 2:06.98 perces idővel, a Jövő SC versenyzője majd egy másodperccel maradt el a múlt hét szombaton elért világcsúcsától (2:06.01).

Férfi 100 háton Szilágyi Ádám volt a leggyorsabb, a mezőnyt vendégül látó klub, a Százhalombattai VSE versenyzője 52.32 másodperc alatt teljesítette a távot.

A női 200 méteres hátúszásban Szepesi Nikolett 2:05.33-as idővel csapott célba, és ezzel tovább javította az országos rekordot. A Kőbánya SC úszónője a délelőtti selejtezők során 2:05.82 perc alatt ért célba (ezzel adta át a múltnak Verrasztó Evelyn 2:05.91-es magyar csúcsát).

Szepesi remeklése után jöhetett a férfi 400 gyors, amelyet Kis Gergő nyert meg 3:43.26 perces idővel, a RÁJA’94 Úszóklub versenyzőjének nem volt ellenfele, majd öt másodpercet vert a második helyezett Szána Zsomborra.

A következő versenyszám a 100 méteres női gyorsúszás volt, amelyet Verrasztó Evelyn nyert meg 53.35 másodperces időeredménnyel, a 200 méteres mellúszás pedig Gyurta Dániel győzelmével zárult, az ezen a távon 50 méteres medencében idén világbajnoki címet szerző klasszis 2:04.70 perces idővel győzött. Érdekesség, hogy a számban elindult Cseh László is, aki 2:08.91-es idővel a harmadik lett (a második helyen Molnár Ákos zárt 2:08.43-mal).

Gyurtának egyébként közvetlenül a rajt előtt elhasadt az egésztestes úszóruhája. „Ez megzavart, az utóbbi időben már hozzászoktam, hogy az egész testemet fedi a ruha, ami sokat számít. Szerintem egy 2:03-as eredmény bennem volt, de fejben kissé szétestem a malőr miatt, ettől függetlenül úgy vélem, nem ment rosszul így sem" – mondta Gyurta, aki a számot így csak a lábát fedő, ún. biciklinadrágban tudta le.

A nap utolsó egyéni számában, a női 100 méteres női mellúszásban nem született meglepetés, Jakabos Zsuzsanna magabiztosan  utasította maga mögé a Jövő SC reménységeit, Pecz Rékát, Sztankovics Annát és Jaczó Zsuzsannát, ám Kovács Ágnes 1999-es országos csúcsától szűk egy másodperccel elmaradt.

A vegyes váltókban a férfiaknál és a nőknél egyaránt a Jövő SC dominált. A férfi vegyes váltót a Verrasztó Dávid, Gyurta Dániel, Hős Péter, Betye Balázs négyes nyerte meg, míg a női gyorsváltót a Bucz Ágnes, Tompa Orsolya, Mutina Ágnes, Verrasztó Evelyn kvartett.  Cseh László ugyan a váltó első tagjaként is országos csúcsot (24.31) úszott, ám ez csak a Kőbánya SC második helyéhez volt elég.

Kiss László szövetségi kapitány rendkívül elégedetten értékelt az első napot követően: „Európa-csúcs, országos rekordok, korosztályos rekordok – ilyen számban még sohasem dőltek meg egy bajnokság első napján. Jó formában vannak a versenyzők, ez látszik, és szép reményekkel kecsegtet – és nem csupán a következő napokra."

RÖVID PÁLYÁS ORSZÁGOS BAJNOKSÁG
AZ 1. NAP BAJNOKAI
Férfiak
50 m gyors: Takács Krisztián (Dunaferr) 21.71.
50 m mell: Szele Dávid (FTC-Viva) 27.12 – új országos csúcs (régi: 27.55, Gyurta Dániel – 2008)
100 m hát: Szilágyi Ádám (Százhalombatta) 52.32
200 m mell: Gyurta Dániel (Jövő SC-Veolia) 2:04.70. Gyurta az előfutamban új országos csúcsot úszott: 2:04.61 (régi: 2:05.49 – Gyurta Dániel, 2007)
200 m vegyes: Cseh László (Kőbánya SC) 1:52.85 – új Európa-csúcs (régi: 1:52.99 – Cseh László, 2007)
400 m gyors: Kis Gergő (Rája 94) 3:43.26
4x50 m vegyesváltó: 1. Jövő SC-Veolia (Verrasztó Dávid, Gyurta Dániel, Hős Péter, Betye Balázs) 1:39.87  A váltóban 50 m háton Cseh László 24.31 másodperccel új országos csúcsot úszott (régi: 24.43 – Szilágyi Ádám, 2008)
Nők
50 m gyors: Dara Eszter (Kőbánya SC) 25.19 – új országos csúcs (régi: 25.56, Verrasztó Evelyn – 2008)
100 m gyors: Verrasztó Evelyn (Jövő SC-Veolia) 53.35.
100 m mell: Jakabos Zsuzsanna (Jövő SC-Veolia) 1:07.93
200 m hát: Szepesi Nikolett (Kőbánya SC) 2:05.33 – új országos csúcs (régi: 2:05.82 – Szepesi Nikolett, 2009)
200 m vegyes: Verrasztó Evelyn (Jövő SC-Veolia) 2:06.98
4x50 m gyorsváltó: 1. Jövő SC-Veolia (Bucz Ágnes, Tompa Orsolya, Mutina Ágnes, Verrasztó Evelyn) 1:41.75

A teljes eredménysort ide kattintva érhetik el!