Ötödik a magyar kötöttfogású válogatott a világkupán

2015.02.24. 21:09
Bácsi Péter (balra) egyszer kapott ki
A csütörtöki csoportmérkőzések után Oroszország és Törökország mögött harmadikként jutott tovább Magyarország az iráni világkupán. A pénteki helyosztókon Svédországgal küzdöttek meg a mieink az 5. helyért, s 6-2-re győztek. A világkupa mérkőzései alatt százszázalékos teljesítményt nyújtott Korpási Bálint és Lőrincz Tamás, de Jäger Krisztián és Bácsi Péter is csak egy-egy vereséget szenvedtek el Iránban.

A péntek délelőtti program második csapattalálkozója volt a Svédország–Magyarország mérkőzés, amelyen az 59 kilogrammos Módos Péter ellenfele egy korábban összeszedett térdsérülés miatt nem állt ki olimpiai bronzérmesünk ellen. A találkozó első igazi mérkőzését így Jäger Krisztián birkózta.

A Dorogi NC versenyzője a tőle megszokott, nagy iramú mérkőzésen látványos dobással győzte le örmény származású svéd ellenfelét. A 71 kg-ban ezúttal Lőrincz Tamás birkózott, és gyönyörű válldobásokkal 3:1-re nyert. Szabó László mondhatni megismételte Lőrincz produkcióját a következő mérkőzésen, így máris 4:0-ra vezettek a magyarok.

A folytatásban világbajnokunk, Bácsi Péter pillanatok alatt 8:0-ra verte meg ellenfelét, majd Kiss Balázs 1:0-s hátrányból fordította és nyerte meg mérkőzését. Az utolsó találkozó ismét Lám Bálintnak jutott, méghozzá a londoni olimpia bronzérmesével. Lám az első felvonásban még versenyben volt, ám a másodikban levitték, majd meg is pörgették, így 5:0-ra elvesztette a nehézsúlyú csatát.
A magyarok ezzel 6:2-re legyőzték Svédországot, és az ötödik helyen zárták a 2015. évi felnőtt kötöttfogású világkupát.

VILÁGKUPA, AZ 5. HELYÉRT
Svédország–Magyarország 2:6

59 kg: Joakim Fagerlund–Módos Péter a svéd sérülés miatt visszalépett (0:1)
66 kg: Frunze Harutyunyan–Jäger Krisztián 0:5 (0:2)
71 kg: Zakarias Tallroth–Lőrincz Tamás 1:3 (0:3)
75 kg: Robert Rosengren–Szabó László 0:3 (0:4)
80 kg: Lennie Persson–Bácsi Péter 0:8 (0:5)
85 kg: Kristofer Johansson–Szabó Patrik 3:2 (1:5)
98 kg: Fredrik Schön–Kiss Balázs 1:2 (1:6)
130 kg: Johan Euren–Lám Bálint 5:0 (2:6)

A HELYOSZTÓK EREDMÉNYE
1. helyért: Azerbajdzsán–Oroszország *4:4 (több tusgyőzelem döntött)

KORÁBBAN – A CSOPORTMÉRKŐZÉSEK

Teheráni idő szerint délelőtt tíz óra sem volt még, de az Azadi Sportkomplexum birkózócsarnokában már szóltak a dudák, őrjöngtek az emberek a lelátón, főleg amikor kedvelt csapatuk, az iráni válogatott a nagy neveket felvonultató azeriek ellen kezdték meg az idei világkupát az A-csoportban.
Ezzel egy időben a másik szőnyegen (ami egyébként már az UWW új elképzelésének megfelel, kék alapon narancssárga zóna) már Magyarország csapatát mutatták be az orosz válogatottal szemben. A nyolc súlycsoportos összecsapást a mieink 5:3-ra elveszítették. A két legkisebb súlycsoportot Módos Péter junior-világbajnok ellen, míg Jäger Krisztián junior Eb-ezüstérmes ellen veszítette el. A 75 kg-ban Szabó László az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Vlaszovtól kapott ki technikai tussal, majd Bácsi Péter ezúttal 7:6-ra alul maradt Szaljejevvel szemben. Kiss Balázs a 98 kg-ban 2:1-es vereséget szenvedett Szafarjantól. Győzni három versenyzőnk tudott. Az olimpiai ezüstérmes Lőrincz Tamás a tőle elvárt eredményt hozta, ám a 85 kg-ban Lőrincz Viktort helyettesítő Szabó Patrik meglepetésre 2:0-ról fordította és nyerte meg mérkőzését. Csapatunk harmadik győzelmét Lám Bálint szerezte, miután 1:0-ra győzte le ellenfelét a 130 kilogrammosok között. A csoport másik mérkőzését Törökország 6:2-re megnyerte Örményország ellen.

B-CSOPORT, 1. FORDULÓ
Oroszország–Magyarország 5:3
59 kg: Sztyepan Marjanjan–Módos Péter 6:1 (1:0)
66 kg: Artyom Szurkov–Jäger Krisztián 2:0 (2:0)
71 kg: Jurij Gyenyiszov–Lőrincz Tamás 2:4 (2:1)
75 kg: Roman Vlaszov–Szabó László 11:0 (3:1)
80 kg: Jevgenyij Szaljejev–Bácsi Péter 7:6 (4:1)
85 kg: Azamat Bikbajev–Szabó Patrik 2:2 (4:2)
98 kg: Makszim Szafarjan–Kiss Balázs 2:1 (5:2)
130 kg: Vitalij Scsur–Lám Bálint 0:1 (5:3)

Törökország–Örményország 6:2

A-CSOPORT, 1. FORDULÓ
Azerbajdzsán–Irán 6:2
Svédország–Németország 6:2

A második fordulóban a B szőnyegen ismét az oroszok következtek, ám ezúttal egy teljesen másik csapattal álltak ki az örmények ellen. Könnyedén, 8:0-ra meg is nyerték a csapattalálkozót, így következhettek a mieink Törökországgal szemben. A legkisebb súlycsoportban Módos Péternek kemény ellenfél jutott, aki technikai tussal múlta őt felül, majd ezt követően Jäger Krisztián a 66 kg-ban 4:5-ös hátránynál betusolta török riválisát, így kiegyenlítette a csapatok közti mérleget. A folytatásban három egymást követő mérkőzést is megnyertek a mieink, amit Korpási Bálintnak, Szabó Lászlónak és Bácsi Péternek köszönhettünk. Ezzel már 4:1-re vezetett a magyar válogatott, már-már úgy tűnt, hogy meglesz a mérkőzés. Következett Szabó Patrik, aki 3:0-ra kapott ki, majd Kiss Balázs, aki kisebb meglepetésre 2:1-re szenvedett vereséget. Ekkor még 4:3-ra vezettünk, ám Lám Bálint ellenfele a török legenda, Riza Kayaalp volt. Sebaj, Jäger tusgyőzelmének köszönhetően a döntetlennel is nyerhettünk volna, ha Lámot nem tusolja be, vagy nem lépteti le Kayaalp. Junior-világbajnokunk nem bírta ki, 5:0-nál harmadik intését is megkapta, így leléptették, így 4:4-gyel győzött Törökország.

B-CSOPORT, 2. FORDULÓ
Magyarország–Törökország 4:4*

59 kg: Módos Péter–Ayhan Karakus 0:8 (0:1)
66 kg: Jäger Krisztián–Atakan Yüksel 4:5-nél tus (1:1)
71 kg: Korpási Bálint–Yunus Özel 5:0 (2:1)
75 kg: Szabó László–Emrah Kush 4:0 (3:1)
80 kg: Bácsi Péter–Alsan Atem 2:0 (4:1)
85 kg: Szabó Patrik–Metehan Bashar 0:3 (4:2)
98 kg: Kiss Balázs–Fatih Bashkoy 1:2 (4:3)
130 kg: Lám Bálint–Riza Kayaalp 0:5-nél leléptetés (4:4)

Oroszország-Örményország 7-1

A-CSOPORT, 2. FORDULÓ
Irán–Svédország 6:2
Azerbajdzsán–Németország 7:1

A megnyitó után, iráni idő szerint az esti órákban rendezték meg a csoportmérkőzések harmadik fordulójának második csapattalálkozóit. Itt volt érdekelt a magyar kötöttfogású válogatott is, akik az örmények (kikaptak a töröktől 6:2-re, az oroszoktól 7:1-re) ellen léptek szőnyegre.

A mérkőzések a megszokott sorrendben kezdődtek, Módos Petivel, aki nagyon szoros mérkőzést birkózott ellenfelével szemben, ám a 4:4-s végeredmény sajnos nem neki kedvezett, így 1:0-ra vezettek az örmények. A folytatásban Jäger Krisztián technikai tussal győzött (1:1), majd Korpási Bálint, miután 2:0-ra verte ellenfelét, megszerezte hazánknak a vezetést (2:1). A két csapat fej-fej mellett haladt, hiszen a 75 kg-ban Szabó László junior-világbajnoktól kapott ki 1:0-ra, így a csapatok közötti részeredmény ismét döntetlen (2:2) volt. Ekkor jött a világbajnok Bácsi Péter 9-4-s győzelmével (3:2), amit sajnos egy újabb vereség követett Szabó Patrik személyében (3:3). A két utolsó súlycsoportban Kiss Balázs és Lám Bálint is győzni tudott, utóbbi leléptetéssel múlta felül ellenfelét, így a magyarok 5-3-ra megnyerték az örmények elleni csapattalálkozót.

A folytatásban (pénteken, magyar idő szerint 7 óra 30 perctől) az ötödik helyért birkózhatnak a mieink, a másik csoport harmadik helyezettjével, Svédországgal.