Rögbi-vb: az angolok torkán akadt a walesi bárd

2015.09.27. 00:03
Kellemetlen: angol sorfal a győztes ellenfélnek, hazai pályán, 81 ezer néző előtt (Fotó: AFP)
A rögbi-világbajnokság csoportkörének legnagyobb rangadóján Anglia hazai közönség előtt (81 ezer néző!) kapott ki Walestől a halálcsoportban. Az angolok az első félidő közepétől a hajráig előnyben voltak, kézben tartották a meccset, akkor azonban az ellenfél egy remek céllal egyenlített, majd a vége előtt öt perccel félpályás büntetővel a győzelmet is megszerezte.

Wales büntetőkkel kétszer jutott előnyhöz, Owen Farrell viszont állta a versenyt – volt dropgólja is –, és vezetéshez juttatta Angliát. A házigazda a 27. percben célt ért el: már majdnem elhalt az akciójuk, de megbrusztoltak a labdáért, és a bal oldalon összehozták maguknak a folyosót az alapvonalig. A szünet előtt lendületes walesi áttörést úszott meg a házigazda, a walesi cél elmaradt, a sikeres büntető viszont nem. A második felvonásban tovább folytatódott Farrell és Dan Biggar büntetőpárbaja. Nyomtak az angolok, dűlőre akarták vinni a dolgot, érezték, hogy veszélyes a walesi ellent látótávolságon belül hagyni. A 67. percben a walesi védelem mentett egy nagyot, de két játékosát is sérülés miatt kellett lecserélni. Farrell hétpontosra növelte az angol előnyt, ami a játék képét tekintve megnyugtatónak tűnt. Walesben azonban volt erő a fordításra. A 71. percben célt szereztek. A bal oldali akciót nem a szélen zárták le, hanem egy merész rúgásból történő kiugratást követően középen, jól átverték vele a szélre koncentráló angol védelmet. Megzavarodtak az angolok, egy sikeres félpályás walesi büntető után pedig hiába támadtak, már nem tudtak pontot elérni.

Wales 127. alkalommal játszott Anglia ellen, az 57. győzelmét aratta, így már csak egyre van a nagy riválistól. Legutóbbi két találkozójukon az angolok nyertek, az idei Hat Nemzet-kupán ráadásul Cardiffban. Wales ezt megelőzően 2012-ben nyert Anglia vendégeként, akkor a Hat Nemzet-kupában 19–12-re nyert a Twickenham Stadion általános megdöbbenésére. Legutóbb 2007-ben a franciák szenvedtek vereséget csoportmeccsen házigazdaként, őket Argentína győzte le 17–12-re.

Helyreállt a világ rendje: a japánoktól meglepetésre vereséget szenvedő Dél-Afrika erőt demonstrált Szamoa ellen, amely öt büntetőjéből csupán kettőt váltott pontra, másra nem is telt tőle. A győztes afrikaiak hat célt vittek: az utolsó tíz percben szerezték a célok felét, míg JP Pietersen egymaga hármat ért el. A szamoai Pisi fivérek így is történelmet írtak: korábban soha nem fordult elő, hogy vb-meccsen három fivér is egyszerre játsszon. Az angol Northamtpon Saintsben légióskodó 26 éves Ken kezdő volt, míg klubtársa, a 29 éves George és a 33 éves Tusi csereként lépett pályára.

Kanada két cél szerezve nehezített meg az olaszok dolgát, a vesztesbónusz lett az övék. A Hat Nemzet-kupában edződő Olaszország nehezen hozta a kötelezőt, a hajrában csupán kétpontos előnyben játszhatott, a lefújás pillanatában egy büntetővel lett közte öt a különbség.

RÖGBI
VB, CSOPORTKÖR
A-CSOPORT

Anglia–Wales 25–28 (16–9)
Az állás: 1. Wales 9 pont (82–34), 2. Anglia 6 (60–39), 3. Ausztrália 4 (28–13), 4. Fidzsi-szigetek 0 (24–63), 5. Uruguay 0 (9–45)
B-CSOPORT
Dél-Afrika
–Szamoa 46–6 (17–6)
Az állás: 1. Dél-Afrika 7 pont (78–40), 2. Skócia 5 (45–10), 3. Szamoa 4 (31–62), 4. Japán 4 (44–77), 5. Egyesült Államok 0 (16–25)
D-CSOPORT
Olaszország
–Kanada 23–18 (13–10)
Az állás: 1. Franciaország 9 pont (70–21), 2. Írország 5 (50–7), 3. Olaszország 4 (33–50), 4. Kanada 1 (25–73), 5. Románia 0 (11–38)