Molnár Ábel ötödik csúcsát teljesítette a Volcanic Seven Summits-kihívásban

Vágólapra másolva!
2022.03.11. 18:46
A még csak 23 éves hegymászónak a hét kontinens legmagasabb vulkánjainak megmászása közül már csak kettőt kell teljesítenie.

Hazaérkezett Chiléből a magyar expedíciós csapat, amelynek három tagja február 20-án feljutott a 6893 méter magas Ojos del Salado vulkánra, amely a legmagasabb a világon. A Kriván Anita, Fülöp Gábor, Molnár Ábel, Nagy Balázs és a chilei Sebastián Ruiz-Pereira alkotta csapatból előbbi három a Volcanic Seven Summits, vagyis a hét kontinens legmagasabb vulkánjait megmászó sorozat részeként utazott Dél-Amerikába, míg utóbbi két mászó elsősorban klímakutatás céljából geográfiai méréseket végzett a hegyen.

„Az Ojos del Salado megmászása nehézségi fokot tekintve felért az előző négy vulkánnal együttvéve – részletezte Molnár Ábel, aki ötödik hegyét teljesítette a Volcanic Seven Summits-sorozatban. – Az Atacama-sivatagban reggeltől estig fúj a szél, magasságtól függően gyengébben vagy erősebben, de a csúcsrégióban átlagosan hatvan-hetven kilométeres erősséggel óránként. Olykor a nyolcvan kilométert is elérheti, amellyel párosul a mínusz huszonöt fokos hőérzet, ráadásul nagyon száraz a levegő, a páratartalom 0.1-0.2 százalék, szóval gyorsan kiszáradnak a légutak. A vizem megfagyott, a jég pedig szétrepesztette a kulacsomat, és az előző nap készített, de jéghideg teámat szürcsölgettem. A nehezítő körülmények miatt sok időnk nem volt a csúcson az örömködésre, ráadásul délután kettő és három óra között értünk fel, igyekeznünk kellett.”

Molnár Ábel (balról), Fülöp Gábor, Kriván Anita, Sebastián Ruiz-Pereira és Nagy Balázs

Az ötfős csapatból Kriván Anita és Fülöp Gábor visszafordult, így a 6893 méteres magasságot Molnár Ábel, Nagy Balázs és Sebastián Ruiz-Pereira érte el, a két tudós még ellenőrizte a korábban kihelyezett geológiai műszereket, majd ereszkedtek is vissza az 5837 méteren felállított felső táborba.

A Volcanic Seven Summits csúcsai

Ojos del Salado, 6893 méter – Argentína/Chile (Dél-Amerika)
Kilimandzsáró, 5895 méter – Tanzánia (Afrika)
Elbrusz, 5642 méter – Oroszország (Európa)
Pico de Orizaba, 5636 méter – Mexikó (Észak- és Közép-Amerika)
Damávand, 5610 méter – Irán (Ázsia)
Mount Giluwe, 4368 méter – Pápua Új-Guinea (Ausztrália, Óceánia)
Mount Sidley, 4285 méter – Antarktisz


„A terveink között két hegy megmászása szerepelt, az Ojos del Salado előtt a Nevado San Franciscót akklimatizációs túrának szántuk. Összesen tizenegy napot töltöttünk az Atacama-sivatagban, és jól sikerült a felkészülésünk.”

A Nevado San Francisco 6016 méter magas, amelyre ugyancsak a Molnár, Nagy, Ruiz-Pereira hármas jutott fel. Molnár Ábel először jutott hatezer méter fölé, sőt öt napon belül kétszer is, mert február 15-én a Nevado San Francisco, február 20-án pedig az Ojos del Salado csúcsán állt.

A Nevado San Francisco 6016 méteres csúcsán Nagy Balázs (balra), Sebastián Ruiz Pereira és Molnár Ábel

Egyébiránt az expedíciós csapat tagjai közül Kriván Anita volt leginkább elkeseredve, mert Molnár Ábelhez hasonlóan négy sikeres vulkánmászással (Elbrusz – 2017, Damávand – 2018, Kilimandzsáró – 2019, Pico de Orizaba – 2019) utazott Chilébe, de az ötödik csúccsal – egyelőre – nem boldogult, miként az akklimatizációnak szánt heggyel sem. Később biztosan újra próbálkozik, s az első magyar nő lehet, aki teljesíti a Volcanic Seven Summits-kihívást, míg az ezúttal szintén sikertelenül próbálkozó Fülöp Gábor három (Elbrusz – 2016, Kilimandzsáró – 2017, Damávand – 2018) vulkánnál tart.

„Korábban az Elbrusz megmászása volt az álmom – folytatta a mindössze 23 esztendős Molnár Ábel, aki a Fővárosi Nagycirkuszban, később pedig a Szarvasi Cervinus Teátrumban dolgozott fénytechnikusként, mára azonban életformájává, hivatásává vált a hegymászás, és a februári expedíciót már személyes szponzorként a Hervis cég támogatásával valósította meg. – Olvastam előtte a V7S-ről, de csak amikor leértem az Elbruszról, akkor határoztam el, hogy megpróbálkozom a kihívással. Az oroszországi után az iráni Damávandon és a mexikói Pico de Orizabán is szólóban másztam, a Kilimandzsárón csak azért nem, mert ott nem engedélyezett egyedül mászni, az Ojos del Saladón pedig nem ajánlatos.”

Molnár Ábel a 6893 méter magas Ojos del Salado csúcsán

A sorozatból már csak a 4368 méter magas Mount Giluwe és a 4285 méteres Mount Sidley megmászása maradt hátra. Gondolhatnánk, hogy a magasságokat tekintve két könnyű vulkán, de utóbbi az Antarktiszon emelkedik, míg előbbi Pápua Új-Guineában, ahol gyakoriak a polgárháborús zavargások, s ne feledjük, néhány évtizede még a kannibalizmus is előfordult. Mindenesetre Molnár Ábel a két vulkán közül az egyikkel még az idén megpróbálkozik.

Molnár Ábel teljesítései a Volcanic Seven Summits-kihívásban

Elbrusz, 5642 méter – 2019. június 17.
Damávand, 5610 méter – 2019. szeptember 15.
Pico de Orizaba, 5636 méter – 2020. február 7.
Kilimandzsáró, 5895 méter – 2021. július 18.
Ojos del Salado, 6893 méter – 2022. február 20.


CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik