A tartalékos Barcelona legyűrte odahaza a Sahtart

2023.10.25. 18:40
Fotó: AFP
Simának tűnt, a végén izgulnia kellett a Barcelonának, de legyőzte a Sahtar Donecket, így három forduló után már kilenc pontja van a labdarúgó Bajnokok Ligája H-csoportjában.

BAJNOKOK LIGÁJA, CSOPORTKÖR
3. FORDULÓ
H-CSOPORT
Barcelona (spanyol)–Sahtar Doneck (ukrán) 2–1 (2–0)
Barcelona,Montjuic Stadion,41 409néző.Vezette:Kruzliak (szlovák)
Barcelona:Ter Stegen – Cancelo, I. Martínez (Christensen, 82.), R. Araújo, Alonso (A. Baldé, 70.) – Romeu, Gündogan, Fermín López (Casadó, 82.) – Yamal, Ferran Torres, Joao Félix (Guiu, 75.).Vezetőedző:Xavi
Sahtar:Riznik – Konoplia, Bondar, Matvijenko, Azarov – Sztepanenko (Eguinaldo, 90+2.) – Bondarenko, Szudakov, Kriszkiv (Newerton, 63.), Zubkov – Szikan (Kelsy, 70.).Vezetőedző:Marino Pusic
Gólszerző:Ferran Torres (28.), Fermín López (36.), ill. Szudakov (62.)

A csoport másik mérkőzésén
Royal Antwerp (belga)–Porto (portugál) 1–4 (Yusuf 37., ill. Evanilson 46., 69., 84., Eustáquio 54.)

Fradisták Barcelonában – a budapesti zöld-fehérek korábbi játékosa, Olekszandr Zubkov a kezdőcsapatban kapott helyet, míg az FTC egykori vezetőedzője, Szerhij Rebrov a nézőtérről figyelte az ukrán válogatottnál szóba jöhető jelöltjeit. No, de ki volt otthon? Persze nem ugyanazt jelenti a két csapatnak az ideiglenes otthon: a Sahtar a háború miatt Lvivben játssza a bajnoki mérkőzéseit és Lengyelországban a BL-meccseket, a Barcelona pedig a Camp Nou felújítása miatt kényszerül az Olimpiai Stadionba.

Az első félidő főhőse egyértelműen a 2003-ban született Fermín López volt. A húszéves futballista az első agresszív letámadásnak köszönhető labdaszerzés után került helyzetbe, és bár Dmitro Riznik védett, a lövés előtti csel már árulkodott: rendben vannak a fiatalember idegei. És a lábai is: nem sokkal később Ilkay Gündogan pazar indítása után ballal lőtt, de a jobb oldali kapufát találta el, a kipattanó labdát Ferran Torres zúdította a kapuba (1–0). A partjelző lest látott, a videoszobában üldögélők a lassítást követően jelezték: rosszul, így a Barca megszerezte a vezetést.

Éppen Olekszandr Zubkov nevéhez fűződött az első ukrán lövés, de Marc-André ter Stegen védett. Majd megint Fermín López hívta fel magára a figyelmet, egy csel után ezúttal a bal oldali kapufát találta el bődületes erővel, de ez a labda már nem kifelé, hanem befelé, a kapus mögé vágódott – hatalmas gól volt (2–0)! A tehetség tehát könnyen három góllal zárhatta volna az első félidőt.

Hiába hosszú a Barca hiányzóinak a sora, a házigazda uralta a mérkőzést, a játékosok élvezték a futballt, látványos megoldásokkal szórakoztatták a nézőket a két gólon kívül is. Az ukránok igyekeztek megbecsülni a labdát, de felőrölte őket a védekezés, nem tudtak veszélyes helyzetet kialakítani a katalánok kapuja előtt.

Egy óra elteltével megcsörrent az ébresztőóra: a grúz Irakli Azarovi nagyszerű indítása után Georgij Szudakov a hazai kapu jobb oldalába lőtt: 2–1.

Megint Fermín López percei következtek, harmadszor is eltalálta a kapufát, okos lövés volt ez is, majd remek mozdulattal fejelt a jobb felső sarokba, de a VAR kimutatta, a beadásnál úgy 22 centiméteres lesen volt, így ekkor még nem dőlt el a találkozó. Az azonban nem volt meglepő, hogy hatalmas vastaps kísérte le a pályáról, amikor Xavi úgy érezte, eleget futballozott. Hallunk még róla, aligha kétséges.

A hajrában megint Irakli Azarovi beadása okozott zavart, és megkönnyebbültek a katalánok, amikor a berobbanó Tarasz Sztepanenko a kapu mellé lőtt. S bár volt esélye egyenlítenie a Sahtarnak, a Barcelona három kör után is hibátlan maradt.

200 Barcelona

A Real 344, a Bayern 346, a Barca 342 meccs alatt jutott el eddig.

90+7. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+6. perc
Yamal labdát szerez a jobb oldalon, középre passzol Guiunak, akit szerel testtel Matvijenko.

90+2. perc Eguinaldo be, Sztepanenko le. Szűrő helyett szélső.

90+1. perc Yamal lő a jobb sarok mellé ballal 15-ről.

Hét perc a ráadás.

90. perc
Knoplia ad be jobbról laposan, jobbal 14-ről kapura lő Zubkov, megállítja az ötösön a labdát Christensen.

89. perc Araújo jobbal a léc fölé lő nagy erővel, jócskán.

87. perc Ferran kap egy nagyot... Valerij Bondar meg egy sárga lapot. Szabadrúgás középről, 22-ről.

85. perc Torrest felrúgják a 16-os előtt. A sértett jobbal 25-ről a léc fölé lő.

Lesz rekord? Yamal ma 16 éves és 104 napos, ha betalál, BL-korrekorder lesz.

83. perc Azarov balról ballal középre emeli a labdát, Sztepanenko Romeu mellől ballal 11-ről a jobb alsó sarok mellé lő. Nem sokkal, Ter Stegen el sem indult.

82. perc Marc Casadó Fermínt, Andreas Christensen Martínezt váltja.

79. perc Newerton passzát a bal sarok mellé rúgja ballal tízről Zubkov, de kellett ehhez Araújo odalépése is. NAGY MENTÉS!

78. perc Sztepanenko ballal 14-ről a jobb alsó mellé lő, előtte Newerton a léc fölé bombázott 22-ről.

75. perc Alejandro Baldé odalép Zubkovnak, jogos a sárga lap.

75. perc Marc Guiu váltja a lesérült Félixet.

A legfiatalabb barcások, akik betaláltak az első BL-meccsükön, amikor a kezdőcsapatban kaptak helyet

73. perc Büntető? Kezezett egy ukrán védő Araújóval birkózva az ötösön. De a VAR szerint nem 11-es.

A 19 éves venezuelai ék, Kelsy 308 perc alatt 4 kanadai pontot szerzett ebben az idényben, 10 meccsen.

72. perc Juhim Konplia odarúg Baldének, sárga lap. És eltiltás.

71. perc Alejandro Baldé be, Alonso le. Csere posztra. Kevin Kelsy be, Szikan le, ékcsere.

69. perc Most meg a bal felsőbe fejel 10-ről, remek mozdulattal, Alonso beadása után. DE LES.

69. perc Yamal jobbról középre ad, Fermín jobbal a bal oldali kapufa tövére lő 16-ról, középről.

67. perc Yamal egy szép csel után jobbal 14-ről jobbról feladja a labdát a kapusnak.

66. perc Félix nagyot kap Bondartól, nincs sárga lap.

63. perc A brazil szélső, Newerton be, Kriszkiv le.

Ez volt a Barca első kapott gólja ebben a kiírásban. Szudakov: 10 meccs az idényben, 3 góllal.

62. PERC DERÜLT ÉGBŐL A SZÉPÍTÉS, a balhátvéd Azarov passza után GEORGIJ SZUDAKOV az ötös bal sarka elől, hét méterről jobbal a jobb, azaz a rövid alsó sarokba lő. 2–1!

59. perc Cancelo emel jobbról jobbal az ötös jobb sarkára, Torres lazán, okosan, pontosan a jobb alsóba emeli a labdát... de les. A VAR szerint is.

54. perc Jobbal a léc fölé lő Szudakov 23-ról, középről.

52. perc Dmitro Krszkiv kap sárga lapot Cancelo megrúgásáért.

50. perc Alonso jobbról ballal 21-ről kapura lő, Riznik fogja a labdát a bal sarok előtt. Magabiztosan.

Nagyon úgy néz ki, meglesz a Barca 200. BL-győzelme.

Lluís Companys:

ers! pic.twitter.com/k84f0WdYPa

49. perc Alonso ballábas, lapos beadását hárman sem érik el az ötösön, Cancelo emelését a jobb sarok elől, egy méterről kapura fejeli elvetődve Félix, balra vetődve véd Riznik!

48. perc Szépen passzolgat a Sahtar a saját térfelén.

46. PERC FOLYTATJUK!

55 százalékban volt a Barcánál a labda, 12-szer lőttek kapura, 6-szor a kapu felületére, a másik oldalon ez az arány 2/0.

Fotó: AFP

45+3. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

Két perc a ráadás.

45. perc Zubkov passza jó a 16-os bal sarka elé érkező Kriszkivnek, de szereli őt becsúszva Cancelo.

A Sahtar négy idegenbeli meccséből hármat elveszített a Barcelona ellen, kivéve a 2008-as csoportmeccset.

43. perc Ferran Torres odacsúszik Konopliának, sárga lap.

40. perc López lövése egy bevetődő védőről a léc fölé hullik.

36. PERC MEKKORA GÓL?! Torres passzát FERMÍN LÓPEZ jobbal a bal felső sarokba zúdítja kissé jobbról, 17 méterről. Azarovot kicselezte a középpályás, aztán a kapufát is érte a labda a lövése után. Védhetetlen: 2–0!

33. perc Yamal lő jócskán a jobb felső fölé a 16-osra betörve.

28. perc Fermín ballal a jobb oldali kapufára lő az ötösről jobbal Gündogan mesteri emelése után, nem sokkal elvétve a jobb felső sarkot, a kipattanó FERRAN TORRESÉ, aki kissé balról, hét méterrről jobbal félmagasan a kapu közepébe lő. 1–0!

25. perc Cancelo s Jamal játszik össze, Fermín indít, Cancelo egy csel után ballal az ötös jobb sarka elől a kapusba pazarolja a ziccerét.

50 százalékban a hazaiaknál a labda ma, 4-szer lőttek kapura, 2-szer annak felületére.

23. perc Matvijenko emelése remek, Zubkov beadása azonban Romeué.

20. perc Kriszkivet kell ápolni, a földön ül. Csere lesz? Valamit megszagoltatnak vele, felpattan a földről, Azarov jobb bokáját fújják be közben fagyasztóval.

17. perc Félix passzára hiába csúszik Torres, a kivetődő kapusé zsákmánya lesz a labda.

16. perc
Szikan nem lő a 16-oson belülről, a labda Bondarenko elé pattan, aki nem variál, ballal 17-ről kapura lő, blokkol az ötös előtt álló Araújo.

A kispadon ülő Csihrinszkij mindkét csapatban szerepelt, Rakickij pedig a 2010–11-es BL-párharc mindkét meccsén játszott. Előbbi nemsokára már 37 éves, utóbbi pedig nemrég töltötte a 34-et.

12. perc Zubkov toporog a 16-os jobb sarkán belül picit, ballal kapura lő 15-ről, egy védőn megpattan a labda, és elhal végül a lövés Ter Stegen ölében.

7. perc Romeu labdaszerzése után Fermín lő egy jó csel után kapura, Riznik jobb lábbal hárítja a lapos, hétméteres, kissé balról jövő lövését.

5. perc Matvijenko tisztáz az ötösön Gündogan megindulásakor. Gündogan bal oldali, jobblábas kornerét a léc fölé fejeli hat méterről Romeu. A mai a német 100. európai kupameccse.

3. perc Jamal jobb oldali beadása a védőké.

2. perc Jamal bedob egy remek cselt, de szereli aztán

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak gránátvörös-kék mezben és kék nadrágban, a vendégek fekete-fehér mezben és fehér nadrágban.

A Barca az előző 3 BL-meccsét megnyerte, Xavi első 7 BL-neccséből egyszer sem diadalmaskodtak.

#BarcelonaShakhtar | #Shakhtar #UCL pic.twitter.com/8XIvdU0b0z

Egy kis örökmérleg: 9 mérkőzés, 6 barcás és 2 sahtaros sikerrel, 18, ill. 8 rúgott góllal.

JÖTTEK-MENTEK!
A Barcelonától a Sahtarhoz:

2010, Dmitro Csihrinszkij, 15 000 000
A Sahtartól a Barcához:
2009, Dmitro Csihrinszkij, 25 000 000

A vendégektől Ivan Petrjak és Lassina Traoré maródi.

Fotó: AFP
Fotó: AFP

„Kifejezetten nehezíti a helyzetünket, hogy ilyen sok a sérült, ráadásul Gavi eltiltását tölti, de ez van, nem panaszkodni, hanem játszani kell – mondta Xavi a mérkőzést megelőző sajtótájékoztatón. – A sok hiányzó ellenére biztos vagyok benne, hogy kiváló Barcát láthatunk szerdán, mert a nevek talán változnak, de a játékstílusunk nem.”

Így viszont az utánpótlásból Marc Guiu mellett Lamine Yamalt, Ander Astralagát, Marc Casadót, Fermín Lópezt, Pau Cubarsít, Aleix Garridót és Héctor Fortot is nevezte a BL-meccsre.

Ráadásul a Barcelona a hétvégén „talált” egy újabb gyöngyszemet az utánpótlásban: a 17 éves Marc Guiu, aki még sohasem játszott a felnőttcsapatban, ám nem egészen fél perccel azután, hogy becserélték az Athletic Bilbao elleni bajnokin, 0–0-s állásnál győztes gólt szerzett. A fiatal támadó azért is
kaphatott lehetőséget, mert rengeteg a sérült a Barcelona keretében, Xavi a Sahtar ellen sem számíthat Pedrire, Robert Lewandowskira, Raphinhára, Frenkie de Jongra, Jules Koundéra és Sergio Robertóra.

Főként, hogy a katalánok hazai környezetben lépnek pályára, igaz, a Camp Nou átépítése miatt jelenleg a Montjuic Stadionban vendégeskednek.

Igaz, a Sahtar ragyogó második félidei játékkal 0–2-es félidő után fordított Belgiumban az Antwerp ellen, mégis menesztették Patrick van Leeuwen vezetőedzőt, akinek a helyét keddi bejelentés szerint a horvát Marino Pusic vette át. Az új szakvezetővel azóta a Sahtar megnyerte az LNZ Cserkaszi elleni bajnokit (3–0), ám a kiesés ellen küzdő ellenfél finoman szólva is a harmatos kategóriába tartozik, főleg a Barcelonához mérten.

Rengeteg a sérült, és még eltiltottja is van a Barcelonának, ám az utánpótlásból egy újabb gyöngyszem bukkant elő, így az edzőváltáson áteső Sahtar ellen is a győzelemben bíznak a katalánok.
KÖNNYED BEMELEGÍTÉS LEHET a Barcelonának Sahtar Doneck elleni mérkőzés a szombati, Real Madrid elleni el Clásico előtt.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A BARCELONA–SAHTAR MÉRKŐZÉS KÖZVETÍTÉSÉBEN!