Sporttörténelem: Molnár Attila országos csúccsal döntőbe jutott a fedett pályás vb-n

SZENDREI  ZOLTÁN (GLASGOW) SZENDREI ZOLTÁN (GLASGOW)
2024.03.01. 23:28
Egész nap remekelt Molnár Attila, aki sporttörténelmet írt: első magyarként világbajnoki döntőt futhat 400 méteren (FOTÓ: MTI)
A 22 éves Molnár Attila lett az első magyar döntős férfi 400 méteren a fedett pályás világbajnokságok történetében. A fiatal sprinter 46.08 másodperces új országos csúccsal jutott be a szombati fináléba. Szűcs Szabina sérülten is végig versenyezte az ötpróbát, és a 10. helyen zárt.

Molnár Attila egy napon belül kétszer nyűgözött le minket Glasgow-ban: a budapesti vb-n tavaly nyáron elődöntőbe jutó sprinter délelőtt futamgyőztesként biztosította a helyét az elődöntőben, ahol 46.08 másodperces új magyar csúcsot futott 400 méteren. Ha ez nem lenne elég, a fedett vb-k 1987 óta íródó történetében első magyarként jutott be döntőbe ebben a versenyszámban.

„A lehető legjobbkor sikerült ismét magyar csúcsot döntenem. Örültem az 5-ös pályának, mert az egyetlen srácnak, akinek papíron jobb ideje volt, előttem futott, így tudtam kire tapadni. Megvertem az első 200-on, aztán feltartottam, amennyire lehetett. Edzőmmel Karlik Pállal a buszon idefelé döntöttük el, hogy ezt a taktikát választjuk. A döntő az teljesen más műfaj, szombaton bármi megtörténhet. A mai nap után nem kell majd altatni, jöhet 12 óra alvás” – mondta jókedvűen a futamában harmadik, összesítésben ötödik helyen végző Molnár Attila.

A péntek esti program másik magyar szereplője Szűcs Szabina volt, aki sérülten is teljesítette az ötpróbát. Távolugrásban csak egyetlen kísérletet vállalt, ami 606 centiméterre volt elég, majd becsületből odaállt a 800 méter rajtjához is, amiben a negyedik helyen ért célba (2:14.05). A BHSE korosztályos csúcstartója 4219 pontot gyűjtött, amivel a 10. helyen végzett élete első felnőtt világeseményén.

Ryan Crouser ezúttal sem okozott csalódást: a férfi súlylökés világrekordere 22.77 méteres új versenycsúccsal diadalmaskodott. Női magasugrásban Nicola Olyslagers meglepetésre legyőzte Jaroszlava Mahucsihot. A glasgow-i közönség szájtátva nézte, ahogyan Christian Coleman legyőzi Noah Lylest a férfi 60 méter fináléjában. A szám világcsúcstartója egész nap meggyőzőbb teljesítményt nyújtott, mint a tavalyi budapesti vb legnagyobb sztárja, a döntőben riválisánál sokkal jobb rajtjával három századot megőrzött az előnyéből, és 6.41-cel – a világ idei legjobb eredményével – megnyerte a versenyt.

Szombaton a 400 méter esti döntőjébe bejutó Molnár Attila mellett délelőtt Takács Boglárkának (női 60 méter) és Szeles Bálintnak (férfi 60 m gát) szurkolhatunk. Mindketten előfutamban állnak rajthoz.

19. FEDETT PÁLYÁS VILÁGBAJNOKSÁG,
GLASGOW
Férfiak. 60 m. Világbajnok:  Christian Coleman (Egyesült Államok) 6.41, 2. Noah Lyles (Egyesült Államok) 6.44, 3. Ackeem Blake (Jamaica) 6.46. 400 m. Elődöntők: …5. Molnár Attila (magyar) 46.08 – új országos csúcs, bejutott a döntőbe. 800 m. Előfutamok: …19. Vindics Balázs (magyar) 1:47.83, nem jutott az elődöntőbe. Súly. Vb: Ryan Crouser (Egyesült Államok) 22.77 – új fedett pályás vb-csúcs, 2. Tom Walsh (Új-Zéland) 22.07, 3. Leonardo Fabbri (Olaszország) 21.96.
Nők. 800 m. Előfutamok: …22. Kéri Bianka (magyar) 2:03.95, nem jutott az elődöntőbe. Magas. Vb: Nicola Olyslagers (Ausztrália) 199, 2. Jaroszlava Mahucsih (Ukrajna) 197, 3. Lia Apostolovski (Szlovénia) 195. Súly. Vb: Sarah Mitton (Kanada) 20.22, 2. Yemisi Ogunleye (Németország) 20.19, 3. Chase Jackson (Egyesült Államok) 19.67. Ötpróba. Vb: Noor Vidts (Belgium) 4773,  2. Saga Vanninen (Finnország) 4677, 3. Sofie Dokter (Hollandia) 4571, …10. Szűcs Szabina (magyar) 4219.