A Manchester City legyőzésével Szuperkupa-győztes lett az Arsenal!

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2023.08.06. 16:55
(Fotó: Getty Images)
A Manchester City a ráadás 11. percében még vezetett az Arsenal ellen az angol labdarúgó Community Shield-mérkőzésen, de a trófeát a londoniak emelhették a magasba!

ANGOL COMMUNITY SHIELD
Manchester City–Arsenal 1–1 (0–0) – tizenegyesekkel: 1–4
London,
Wembley, 81 145 néző. V: Attwell
Man. City: S. Ortega – Walker, Stones, Dias, Akanji – Rodri, Kovacic (De Bruyne, 64.) – Bernardo Silva, Julián Álvarez, Grealish (Foden, 58.) – Haaland (Palmer, 64.). Menedzser: Pep Guardiola
Arsenal: Ramsdale – White, Saliba, Gabriel Magalhaes (Smith Rowe, 88.), Timber (Tierney, 76.) – Partey, Rice (Nketiah, 80.), Ödegaard – Saka, Havertz (Fábio Vieira, 88.), Martinelli (Trossard, 75.). Menedzser: Mikel Arteta
Gólszerző: Palmer (77.), ill. Trossard (90+11.)

Az előző idényben az FA-kupát, a bajnoki címet és a Bajnokok Ligáját is megnyerő Manchester City arra készült, hogy ezt a trófeát is besöpörve megadja a címvédések alaphangját – az ellenfél a bajnokságban második helyen végző Arsenal volt.

Az „ágyúsoktól" többek között a volt citys Gabriel Jesus, Olekszandr Zincsenko kettős is hiányzott, a manchesteriek pedig még nem nevezhették Josko Gvardiolt. Játszott viszont Declan Rice, illetve Mateo Kovacic, míg a mérkőzés hőse Kai Havertz lett volna, aki középcsatárként szerepelt, mint a Chelsea-ben is oly' sokszor, de mindkét ziccerét kihagyta.

Mint a Chelsea-ben is oly' sokszor.

Kellett azért a kapus is, hogy nulla nulla legyen a szünetben, Ederson helyett a német Stefan Ortega védett, és nem lehetett rá panasz. Sokkal többet birtokolta a labdát az Arsenal az első félidőben, a City nem volt veszélyes, és maga a meccs sem volt színvonalas. Ennek megfelelően nagyon nehezen akartak visszatérni a nézők a büféből a második felvonásra...

Amely egy közeli, de pontatlan John Stones-fejessel indult, majd mezőnyharccal folytatódott. Pep Guardiola bevetette Phil Fodent, Cole Palmert és Kevin De Bruynét (a 64. percben lecserélve a gyengén futballozó Erling Haalandot); egykori tanítványa, Mikel Arteta pedig a Kieran Tierney, Leandro Trossard kettősben bízott.

Éppen Tierney hibája után lőhetett a hajrára fordulva a saját nevelésű, 21 éves manchesteri támadó középpályás, Cole Palmer egy nagyon szép gólt.

A 80. percben Arteta Rice helyére pályára küldött egy középcsatárt Eddie Nketiah személyében, mégis Phil Foden került helyzetbe, ám a citys csereember közeli lövését védte Aaron Ramsdale. Ennek a ráadás ráadásában lett meg a böjtje, amikor egy szerencsés góllal egyenlített Leandro Trossard – jöhettek egyből a tizenegyesek, amelyeket a londoniak rúgtak sokkal-sokkal jobban.

Háromszor találkozott ez a két csapat a Community Shielden, és mindháromszor az Arsenal győzött!

FÁBIO VIEIRA ballal kilövi a jobb felső sarokból a pókhálót, kupagyőztes az Arsenal. 1–4!

RODRI jobbal a jobb alsó felé lő, Ramsdale megfogja a labdát!

BUKAYO SAKA ballal két lépés után a bal alsóba gurít, Ortega jobbra el. 1–3

BERNARDO SILVA ballal kilövi a jobb felső sarkot, Ramsdale-nek esélye sem volt. 1–2

LEANDRO TROSSARD a soros, jobbal a bal alsóba lő, Ortega jobbra el. 0–2

KEVIN DE BRUYNE jobbal a lécre lő!

MARTIN ÖDEGAARD ballal a jobb alsóba lő, Ortega balra el. 0–1

Hosszabbítás nincs, jönnek a 11-esek.

90+14. PERC VÉGET ÉRT A MÁSODIK FÉLIDŐ!

90+13. perc De Bruyne bal oldali beadásáról éppen csak lemarad az ötösön Dias.

90+11. PERC EGYENLÍT AZ ARSENAL! A beadást kifejeli Dias, a kipattanót Saka pontosan passzolja le, egy csel után LEANDRO TROSSARD ballal a bal alsóba lő kissé jobbról, 15-ről. A labda Álvarezre, majd Akanjira pattanva talált utat a kapuba, Ortegát becsapva.

90+10. perc Korner az Arsenalnak. Ramsdale nem megy előre. Saka adja be ballal, balról...

90+6. perc Walker rendben van, lassan Partey turbánjával is végeznek.

90+3. perc Walker és Partey összefejel, kettős ápolás a pályán.

Nyolc perc a ráadás! Guardiola hevesen reklamál.

87. perc GabrieltEmile Smith Rowe, Havertzet Fábio Vieira váltja.

83. perc De Bruyne kornerét Rodri lehajolva kapura fejeli, de erre is odaér a kapus. Vetődve a jobb alsó elé.

82. perc Ramsdale! Álvarez remekül passzol Foden elé, aki jobbal hétről kapura lő, a labda átmegy a kapus lába között, de bal bokájáról a jobb oldali kapufa mellé pattan.

80. perc Eddie Nketiah váltja Rice-t, szűrő helyett ék.

77. PERC COLE PALMER SZÉP GÓLT LŐ, ballal a jobb felső sarokba tekeri a labdát a 16-os jobb sarkára belépve. Rodri keresztpasszát De Bruyne elé tolta Tierney, a belga fejjel azonnal indított, Palmer pedig kiválóan összpontosított: 1–0!

75. perc Leandro Trossard váltja Martinellit, szélsőcsere. Kieran Tierney be, Timber le.

74. perc De Bruyne betör a 16-osra a bal oldalon, ballal a hosszú sarok mellé lő.

73. perc Timber blokkolja Walker jobb oldali beadását. Walkert és Silvát is megtartaná Guardiola, nyilatkozta a minap, mindketten kezdenek. Német források szerint egyébként Gvardiol semmiképpen sem játszhatott volna ma, mert kisebb sérüléssel bajlódik.

70. perc Foden passzát Palmer ballal 12-ről, kissé jobbról Timberbe vágja.

89, ill. 90 százalékos hatékonysággal passzolhatnak a felek.

66. perc Gabriel Magalhaes kap sárga lapot, nem engedett elvégezni egy kirúgást.

64. perc Cole Palmer be, Haaland le.

63. perc Rice lő jobbal a léc fölé kissé balról, 22-ről.

59. perc Dias nagyot rúg a jobb szélen Sakába, sárga lap nincs. Nem is járt, mert elrúgta először a labdát, aztán rálépett a szélső cipőjére véletlenül.

Ez a harmadik Community Shield-találkozó a Manchester City és az Arsenal között, az előző kettőt a londoniak nyerték meg – 1934-ben 4:0-ra a Highburyben, és itt 3–0-ra 2014-ben.

58. perc Phil Foden be, Grealish le.

55. perc Folytatja.

52. perc Ödegaard-t kell ápolni a pályán hosszasan.

51. perc Helyzet!Grealish jobb oldali szögletét Stones öt méterről kapura fejeli, de védi Ramsdale a középre tartót.

46. PERC FOLYTATJUK!

A Manchester City az Arsenallal játszott 19 találkozójából 16-ot megnyert Guardiola irányításával, bár mindkét vereséget a Wembley Stadionban (2017-ben és 2020-ban) szenvedte el. Volt egy iksz is.

Emmanuel Adebayor 5

45+4. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

Három perc a ráadás.

43. perc
Rodri a kezdőkörből jobbal majdnem a kapuba ível, de a labda a kapu tetején landol.

42. perc Ortega kilép a felfutó Timber elé Ödegaard ívelése után.

40. perc Ortega ezt is védi, az Ödegaard passzával kilépő Saka jobb oldali beadását a bal sarokba vágná picit jobbról Havertz, nyolc méterről, jobbal, de Ortega odaér erre is. És vetődnie sem kellett, csak egyet balra ellépni.

77 százalékban az Arsenalé a labda.

35. perc Ortegát már másodszor hozzák nehéz helyzetbe övéi, de megoldja ezt is. Lábbal.

Hiány. Az Arsenal előző 5 gólját ebben a stadionban Pierre-Emerick Aubameyang szerezte.

31. perc Julián Álvarez elrúgja a labdát sípszó után, sárga lap.

30. perc Ramsdale majdnem beenged egy hazaadást a gólvonal mögé, mert Haalandra koncentrál, de végül elrúgja a labdát jó messzire.

27. perc Kai Havertz bokán cserdíti a felezőnél Stonest, sárga lap.

A Manchester City elbukta az előző két Community Shield-meccsét, egyszer a Leicester, egyszer a Liverpool ellen. Eddig csak a Manchester United bukott el itt zsinórban háromszor, 1998 and 2001 között.

Középen Stones vállal szerelte aztán a németet, nincs 11-es.

24. perc Ortega! Havertz ballal hétről, középről kapura lő White jobb oldali, lapos passza után, de bal lábbal véd a kapus, Stones meg blokkolja Martinelli kissé balról, 11-ről jövő lövését.

17. perc Mikel Arteta sárga lapot reklamál, és kap is egyet! Ő Rodrinak szánta.

14. perc Rodri milliméterekkel lő 19-ről, középről a jobb alsó mellé, beleért Rice is, ezért nem lett gól.

9. perc Akanji szereli a jobb szélt meghúzó Sakát.

8. perc Thomas Partey kap sárga lapot Álvarez lerántásáért.

6. perc Kovacic nem lő 17-ről, Haaland felé passzol, aki balra forgat Grealishnek, de közbelép Timber, a cipőjét is elhagyva. Kovacic kirúgja aztán a labdát, hogy kötözhessen.

5. perc Akanji húz el a bal szélen, a ballábas beadását kifejeli White a kapu elől a gólra éhes Álvarezt megelőzve. Grealish beadása a védőké aztán. Saka és Martinelli is kiválóan védekezik.

5. perc Hatékony Arsenal-letámadással.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A City világoskék mezben és fehér nadrágban, az Arsenal piros-fehér mezben és fehér nadrágban.

A trófeát a két klub képviseletében Gilberto Silva és Mike Sumerbee hozza be a pályára.

Egy kis örökmérleg: 208 mérkőzés, 65 citys és 98 arsenalos sikerrel, 262, ill. 323 rúgott góllal.