Kosárlabda: fordulópontjához érkezett egy pazar karrier

2012.10.22. 18:08
Tamika Catchings (jobbra) itt a harmadik olimpiai bajnoki aranyérmét ünnepli Swin Cashsel Londonban (Fotó: Action Images)
Az Indiana Fever hazai pályán 87–78-ra legyőzte a címvédő Minnesota Lynxet a tengerentúli női profi kosárlabda-bajnokság (WNBA) döntőjének negyedik mérkőzésén, és 3–1-es összesítéssel elhódította a bajnoki címet. Az Indiana először lett bajnok az 1997 óta létező ligában, és ugyancsak először ért fel a csúcsra a jelenkori amerikai női kosárlabdázás egyik kiemelkedő alakja, Tamika Catchings.

Az Indiana már az első negyedben jelentős előnyt szerzett a 15000 néző előtt lejátszott negyedik mérkőzésen, de a Minnesota lassacskán lefaragta hátrányát, és a harmadik negyed hajrájában egyenlített (56–56).

Innentől egymás közelében haladt a két csapat, és nagyjából öt perc volt hátra, amikor a Fever megtette a döntő lépést: 70–67-nél Erin Phillips betalált, majd védőlepattanót szedett, és passzából Shavonte Zellous triplát dobott – a kialakuló nyolcpontos fórral a hazaiak már jól gazdálkodtak. Az utolsó másodpercekben még a szériát sérülés miatt kihagyó Katie Douglas, a Fever egyik legjobbja is játéklehetőséget kapott.

Az utolsó két meccsen nagyon fontos szerep jutott Briann Januarynak, a Fever egyik védekezésspecialistájának, aki már a harmadik meccsen is „megkínozta" a Minnesota egyik legjobb dobóját, Seimone Augustust, a negyediken pedig nyolc ponton tartotta (3/21 a mezőnyből)

A hazaiak elsősorban Tamika Catchingset ünnepelték, és nem is csak a negyedik meccsen elért 25 pontjáért. A 33 esztendős csatár három olimpiai bajnoki arannyal (2004, 2008, 2012) büszkélkedhet, nyert bajnoki címet az NCAA-ben is (1998), de a női NBA-ben mostanáig egyszer sem jutott fel a csúcsra.

„Mindenki úgy szerződik ebbe a ligába, hogy bajnok akar lenni. Nekem tizenkét évembe telt, hogy eljussak idáig. Rendkívüli érzés!" – mondta a döntőt 22.3-es pontátlaggal teljesítő, a legértékesebb játékosnak (MVP) megválasztott Catchings, aki előtt még az ellenfél edzője, az Indianában közutálatnak örvendő Cheryl Reeve is megemelte a kalapját.

„Nem ismerek olyat, aki ne örvendene annak, hogy Tamika Catchings végre bajnok lett. Megpróbáltuk megakadályozni őt ebben, de nem jártunk sikerrel, úgyhogy most már fellélegezhet, és nyugodtan ünnepelhet."

Catchings – aki a Fever mellett a török Galatasarayt is erősíti – kiemelkedő alakja a WNBA-nak: ő volt az első játékos a ligában, aki a leggyorsabban elérte a 2000 pontot, az 1000 lepattanót, a 400 gólpasszt és a 300 labdaszerzést, tavaly ő lett az alapszakasz legértékesebb játékosa, az idén ötödször kapta meg a legjobban védekező játékosnak járó elismerését, és 2011-ben a szurkolók beválasztották a liga történetének 15 legjobb játékosa közé.

Az Indiana másodszor jutott el a nagydöntőig, de most nyert először; 2009-ben a Phoenix Mercury ötmeccses párharcban legyőzte. A Minnesota veresége azt jelenti, hogy a Los Angeles Sparks duplázása (2001, 2002) óta nincs címvédés a WNBA-ben.