Csodálatos! Európa-bajnok a magyar női pólóválogatott

SOMLÓVÁRI DÁVIDSOMLÓVÁRI DÁVID
2016.01.22. 20:04
Bíró Attila 18 főre szűkítette a keretet (Fotó: MTI)
Európa-bajnok lett a magyar női vízilabda-válogatott, mert koncentrált, nagyszerű teljesítményt nyújtva két góllal megverte a korábban esélyesebbnek tartott holland válogatottat. Az Európa-bajnoki cím mellé olimpiai kvóta is járt, a lányok kint vannak Rióban!

VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
NŐI TORNA, DÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–HOLLANDIA 9–7 (3–3, 1–2, 3–2, 2–0)
Belgrád,
2000 néző. Vezette: Naumov (orosz), Putnikovics (szerb)
MAGYARORSZÁG: GANGL – Antal 1, Keszthelyi, Garda, BUJKA 2, KISTELEKI H. 2, Szücs G. Csere: Kasó (kapus), Takács O. 1, TÓTH I. 2, Czigány D., Illés A. 1, Csabai
HOLLANDIA: Aarts – Van der Sloot 1, Megens 1, Klaassen, Sevenich, SMIT 2, Stomhorst. Csere: A. Genee, Nijhuis, D. GENEE 3, Van der Molen, Van Toorn
Gól – emberelőnyből: 8/4, ill. 11/4
Gól – ötméteresből: 1/1, ill. 1/0
Kipontozódott: Klaassen (21. p.), Megens (26. p.), Antal (31. p.), Stomphorst (32. p.)
Bíró Attila:
– A női vízilabda minden szépsége benne volt ebben a mérkőzésben. A lényeg, hogy megnyertük egy újabb fantasztikus védekezéssel. Először csak én és a közvetlen környezetem hitt az olimpia kvótában, aztán szép lassan átragasztottam ezt a lányokra. A hit a győzelmekkel jön meg, ezáltal jutottunk el idáig és ezt a végén bebizonyítottuk. Tagadhatatlan, jól esett a fürdés.
Arno Havenga:
– Iszonyatosan szomorú vagyok, nagyon rossz érzés, hogy elveszítettük a döntőt. A csoportmeccs után azt hittük, hogy a döntőben is nyerhetünk. A magyarok azonban ezúttal jobban játszottak, és megérdemelten szerezték meg az aranyérmet.

GANGL LETT A TORNA KAPUSA
Gangl Edinát választották meg az Európa-bajnokság legjobb kapusának, a legértékesebb játékos a holland Yasemin Smit lett, míg a gólkirályi címet 23 találattal a magyar csapat kapitánya, Keszthelyi Rita szerezte meg.

Több mint tíz év elteltével szoríthattunk ismét nagy világverseny döntőjében a magyar női válogatottnak. Először a 2005-ös világbajnokság óta, amikor is Faragó Tamás irányításával aranyérmes lett a csapatunk. Ezúttal Bíró Attilán volt a sor, hogy (európai) csúcsra emelje a magyar női pólót. Nem semmi sztori lett volna első tornájáról a győztesnek járó serleggel hazatérni.

Viszont az Európa-bajnoki döntőt már a játékosoknak, a vízben kellett megvívniuk. Ráadásul egy nagyon kellemetlen emlékkel a hátuk mögött. A nyitó meccsen ugyanis a hollandok úgy nyertek 14–10-re a csoportban, hogy a harmadik negyed közepén már 11–3-ra vezettek. Ezúttal viszont már az első negyed végéig eljutottunk három találatig.

Antal Dóra csodálatos lövése adta meg az alaphangot, ezután pedig egyszerű forgatókönyv alapján alakult a találkozó: vezettünk, majd a hollandok egyenlítettek. Egészen 4–4-ig, ekkor sajnos átvette a vezetést a világbajnoki ezüstérmes. Az Eb-n eddig parádésan védő Gangl Edina kicsit benne volt Dagmar Genee (második) góljában, de szerencsére a hiba nem fogta meg a magyar kapust. Sőt! A folytatásban ismét kiválóan védett.

És egy pillanatig sem tűnt elveszettnek a magyar csapat. Néha a hollandokon látszott, hogy idegesek, ők választottak többször is rossz megoldást.

Az első félidőre jellemző volt, hogy mindkét oldalon sokat zónáztak a védelmek, mégis összesen 13 kiállítást fújtak a játékvezetők. No meg rengeteg kontrát, mindkét oldalon. Egygólos különbséggel, 5–4-es hátrányban fordultunk.

Bujka Barbara gyönyörű gólt lőtt centerből, majd Takács Orsolya tette hozzá a magáét támadásban, falból szerzett fórgóljával. 6–5-nél átvettük a vezetést.

A magyar csapat erejét mutatja, hogy a góllövőlistát 23 góljával vezető Keszthelyi Rita támadásban szinte teljesen eltűnt, pontosabban a holland védők eltüntették, nagyon figyeltek rá. A társak azonban így is szorgosan termelték a gólokat.

Kisteleki Hanna pedig a döntőre is megtartotta az Eb-n mutatott kirobbanó formáját, a korábbi világklasszis nővére a lelátóról láthatta, ahogy a húga két nagyszerű gólt lőtt.

A negyedik negyed elején a hollandok második kulcsjátékosát is kipontoztuk: Lieke Klaassen után Maud Megensre sem számíthatott már a hajrában Hollandia. És jött Tóth Ildikó nagy jelenete. Centerünk csodálatosan (azt most ne firtassuk, hogy szabályosan-e) tartotta meg a védőjét, és húzta a kapuba a labdát. Öt perccel a vége előtt 8–7-re vezettünk!

„Védekezz, védekezz!” – üvöltötte a közönség a lelátón. A lányok pedig védekeztek, holnap reggelig sem kaptak volna újabb gólt.

Tóth Ildi pedig másodszorra is megcsinálta: amikor 47 másodperccel a vége előtt újabb gólt lőtt, tudtuk, hogy ismét Európa-bajnokok vagyunk! 1991 és 2001 után harmadszor.

Csodálatos volt lányok!

32. perc: VÉGE A MECCSNEK, EURÓPA-BAJNOK A MAGYAR NŐI VÍZILABDA-VÁLOGATOTT!
3. Eb-győzelmünk a nőknél, és a 13. érmünk az Eb-ken női vonalon.

32. perc: Magyar időkérés, ez már megvan!
32. perc:
Emberelőnybe kerültek a hollandok, de Gangl védte Van der Sloot lövését!
32. perc. GÓÓÓÓÓÓL! Tóth Ildikó kapta centerben, és kegyetlenül bevágta. 9–7
31. perc:
Gyorsan járatták a labdát a hollandok, Smitet egyedül hagytuk, de őt elhagyta a szerencse, mert a kapufát találta el.
31. perc: Emberelőnybe kerültek a hollandok Antal kiállítása miatt, az edzőjük pedig időt kért.
31. perc:
A támadásunk eredménytelen volt, támadhattak a hollandok.
30. perc:
Megint emberhátrányba kerültünk. Amarens Genee pedig az oldalhálót találta el.
29. perc: Czigány
lövése lepattant a blokkról, de maradt a labda nálunk. Takács lőtte el végül, de védett a kapus.
29. perc:
Kontrát fújtak nálunk. Óriási helyzetbe került Stomphorst, de közelről melléemelt.
28. perc:
Jöttek előre a hollandok, és szinte forrt a víz a medencében. Van der Sloot távoli kísérlete után megszereztük.
2
7. perc:
Letelt a holland támadóidő, de nem tudtunk megúszni. Czigány szenzációsan vette észre, hogy Tóth Ildikó kéri a labdát centerben, ő pedig a vízről húzta a kapuba a labdát! 8–7
27. perc:
Labdát szereztünk. Keszthelyi kezéből sajnos kicsúszott a labda, fordulhattak a hollandok.
26. perc:
Páros kiállítás. Bujka és Maud Megens. Maud Megens kipontozódott.
25. perc:
Kontra nálunk. Már majdnem lejárt a holland támadóidő, de Sevenich lövését Gangl kivédte.
25. perc:
Agresszív volt a védekezésünk, nem tudtak vele mit kezdeni a hollandok. Azért távolról elengedtek egyet, de Gangl védett.
25. perc: A ráúszás után a negyedik negyedben a hollandok hozták el a labdát.

24. perc: Vége a harmadik negyednek, semmi sem dőlt el. 7–7
24. perc: Dagmar Genee
egészen távoli lövése, egy másodperccel ment be a kapuba... A negyed lejárta előtt egy másodperccel lőtte ki a bal alsót. 7–7
24. perc: Emberelőnybe kerültünk, be kellene lőni!
Jól megjárattuk a labdát, Kistelekire játszottuk ki a figurát, Hanna pedig nagyon bevágta a rövid felsőbe. 7–6
24. perc: Bíró Attila időt kért.
24. perc:
Hagytuk lőni Nijhuist a jobb oldalról, Gangl pedig megfogta a lövést.
23. perc:
Nem tudtunk mit kezdeni a támadásunkkal, lejárt a támadóidő.
23. perc:
Az emberelőnyben megjáratták a labdát a hollandok, de Sevenich lövése gyenge volt, Keszthelyi blokkolt.
22. perc: Holland időkérés.
22. perc:
Holland emberelőny. Már a sokadik. Egészen pontosan a negyedik ebben a negyedben.
22. perc:
A magyar támadás végén Illés lőhetett, de a löketet most a holland blokk mentette.
22. perc: Megens
távoli lövését Takács Orsolya blokkja hatástalanítani.
21. perc:
Páros kiállítás, Klaassent és Tóthot küldték ki. Klaassen kipontozódott.
21. perc:
Gyenge távoli lövés Dagmar Genee kezéből, de Gangl könnyen védett.
20. perc: Czigány
lövése a kapufáról jött le.
19. perc:
Elvesztettük a labdát támadásban, Smit lőtt távolról, és Ganglról ment ki a labda. Sarokdobás után emberhátrányba kerültünk. Van der Sloot lövését mentettük, de maradt a labda a hollandoknál, Sevenich kísérletét viszont Gangl védte.
18. perc:
Megint emberelőnyben a hollandok. Ezúttal azonban Van der Sloot nagyon bevágta. 6–6
18. perc:
Emberelőnybe kerültünk Klaassen kiállítása miatt. Nem Keszthelyire játszottuk ki a figurát, ahogy arra a hollandok számítanak, hanem Takács lőtt a bal alsóba. 6–5
17. perc:
Sajnos azonnal emberhátrányba kerültünk, a hollandok gyorsan járatták a labdát, de Smit fölépattintott.
17. perc: Azt a mindenit! Bujka Barbara
centerben megkapta a labdát, és villámgyorsan bevette a holland kaput. 5–5
17. perc: Elkezdődött a harmadik negyed, és a nagyon fontos ráúszást ezúttal is mi nyertük.

16. perc: Vége a második negyednek, egy góllal vezetnek a hollandok. 4–5
16. perc:
14 másodperc van hátra a negyedből, ez az előző negyedben elég volt nekik egy gólhoz. Most nem lesz góljuk, mert megszereztük a labdát.
16. perc:
A magyar lövés gyenge volt, megszerezték a labdát a hollandok, és rögvest időt is kértek.
16. perc: Dagmar Genee
nagy lövése a lécről jött ki, támadhattunk az egyenlítésért.
15. perc:
Az emberelőnyös játékot nem siettettük, jól megjárattuk, majd Czigány nagy lövése már-már bement, de Aarts védett.
15. perc:
Labdát loptunk Czigány révén, ráadásul kiállítás a hollandoknál. Bíró Attila időt kért.
15. perc:
Páros kiállítás. Antal és Stomphorst.
15. perc:
Kontra nálunk, majd Stomphorst jól helyezett lövését ütötte ki Gangl.
14. perc:
Elvették tőlünk a labdát, ezt most jó lenne kivédekezni. Van Toorn lőhetett távolról, Gangl védett.
13. perc: Czigány Dóra
kinti löketét védte Aarts, az ellentámadásból pedig Dagmar Genee labdája utat talált a kapunkba. 4–5
13. perc:
Az ötméterest Megens végezte el, de Gangl kivédte a lövést!
12. perc:
Kontra nálunk, holland támadás. Centerben ötméterest kaptak.
12. perc: Smit
maradt teljesen egyedül középen, nem váltottunk ki rá, ő pedig a kapuba pattintott. 4–4
11. perc:
Emberelőnybe kerültünk, de Antal lövését blokkolták. Gyors labdaszerzés után megint támadhattunk, Illés lövése azonban nem jutott a kapuba, mert Aarts védett.
11. perc:
Gyorsan kiállítás nálunk, jó lenne kivédekezni. Sikerült, mert Smit lövése fölément.
10. perc: Bujka
beforgatta a védőjét, kapott is egy ötméterest. A büntetőt maga Bujka végezte el, és a bal alsóba lőtt! 4–3
10. perc: Antal
blokkolta Smit lövését, támadhattunk a vezetésért.
10. perc: Keszthelyi
próbálta meg egészen távolról bevenni Aarts kapuját, de nem sikerült.
9. perc:
Rossz holland bejátszás után indulhattunk meg előre.
9. perc:
Kontra nálunk, Bujkától vették el a labdát.
9. perc: A ráúszás után megint elhoztuk a labdát.

8. perc: Vége az első negyednek, döntetlen. 3–3
8. perc:
13 másodpercük maradt a negyedből a hollandoknak. Emberhátrányba kerültünk. , és az utolsó pillanatban Smit váratlanul a rövid sarokba suhintott. 3–3
8. perc: Holland időkérés.
8. perc:
Szép szerelés Keszthelyi révén, 20 másodperc van hátra. Nijhuis labdát lopott.
7. perc:
Labdát szereztünk Takács révén. Aztán gyorsan elvesztettük.
7. perc:
Megjárattuk a labdát, majd hirtelen középre, a falban feltűnő Illéshez játszottunk, aki gyönyörűen belőtte. 3–2
7. perc: Emberelőnybe kerültünk, Bíró Attila pedig időt kért.
6. perc:
Kontra nálunk. Óriási védés Gangltól Nijhuis lövése után, de maradt a labda a hollandoknál. Aztán Genee mellélőtt.
5. perc: Illés
lövését blokkolták a védők, jöhettek támadással a hollandok. Jó volt a védekezés ezért Smit távoli lövése mellément.
5. perc:
Emberelőnybe kerültek a hollandok. Megint nem cifrázták, Dagmar Genee kintről, Gangl keze alatt lőtt a kapuba. 2–2
4. perc: Kisteleki aztán be tudja vágni!
Kintről, bal kézzel zúdította a labdát a bal fölsőbe. 2–1
4. perc: Klaassen
távoli lövését Gangl Edina védte.
3. perc:
Az a fránya kapufa... Ezúttal Szücs távoli lövését mentette.
3. perc:
Emberhátrányba kerültünk, a hollandok pedig pillanatok alatt kihasználták. Megens pattintott a rövid fölsőbe. 1–1
2. perc:
Újra emberelőnybe kerültünk. Rövid játék után Keszthelyi játszott Antalhoz, aki kilőtte a bal fölsőt. 1–0
2. perc: Klaassen
vállalkozott távoli lövésre, de a léc ezúttal nálunk mentett.
2. perc:
Az emberhátrányt kivédekezték, de Bujka távoli ejtése a lécről jött le.
1. perc: Antal Dóra
szerzett labdát, Smitet pedig kiküldték. Emberelőny nálunk.
1. perc: A ráúszás után a hollandok hozták el a labdát.