Sok volt a(z ember)hátrány: a bronzért játszunk

2012.01.26. 17:57
Centerben nem bírt a Merész-csapat a görögökkel (fotók: MTI)
A magyar női vízilabda-válogatott 14–12-re kikapott Görögországtól az eindhoveni Európa-bajnokság elődöntőjében, így szombaton a bronzmérkőzésen szállhat vízbe. A mieink felálltak a háromgólos hátrányból, de a hajrában – alighanem a kétszeri annyi kiállítás következtében is – sok hiba csúszott a játékba, így a világbajnok győzött.

Merész András bizakodóan nyilatkozott a Nemzeti Sportnak az elődöntő előtt, úgy fogalmazott: a koncentráció döntheti el a találkozót, és fizikai gondjaink annak ellenére sem lehetnek, hogy a mieink kedden Spanyolországgal negyeddöntőztek, míg a görögök pihentek.

MERÉSZ ANDRÁS NYILATKOZATA

„Néhány napja azt olvastam a vízilabdás blogban, hogy milyen okosan játszottak a lányok... Sajnos, ez ma kevésbé állt... Csak azokat a hibákat követtük el, amelyek elkerüléséről annyit beszéltünk. Egyértelműen a védekezésünkkel voltak problémák, amik eddig működtek, azokkal ma állandóan gond volt, ennek megfelelően a kapusteljesítmény is visszaesett, de ezzel nincs gond, nem tartanánk itt, ha korábban nem brillíroznak. Mindezek miatt váltani kellett, a szorossal viszont nem csak a hátrányok száma nőtt meg, abban az ellenféllel együtt a védekező csapat is fárad, ami talán közrejátszott abban, hogy kissé pontatlanná váltunk elöl. A kiállítási aránnyal nincs gondom, azzal viszont igen, hogy emberelőnyben gyengén ment, csak kettővel kellett volna többet lőnünk, és teljesen más a mérkőzés képe. Sajnos, ma, miután feljöttünk és átvettük a vezetést, megálltunk, amit nem igazán értettem. Persze, tragédia nem történt – tanulnunk kell a történtekből, és természetesen koncentrálni arra, hogy legalább a bronzérmet megszerezzük.”

A mérkőzésen fizikailag bírta is a tempót a magyar csapat, amit bizonyít, hogy többször is felkapaszkodott, sőt az utolsó negyedre fordított háromgólos hátrányból, de a hajrára idegileg sokat kivehetett a mieinkből a folyamatos hátrány, így a görögök nyertek 14–12-re.

Szücs Gabriella bombája nyitotta a találkozót, ám a horvát, izraeli bírópáros már az első percekben alaposan megszórta a görögöket jónéhány előnnyel, amiből gólokban mérhető előnyük származott. Sztavrula Antonakuval Szücs próbálta tartani a gólok számát, ám Bolonyai Flóra hiába védett jól, a görögök gyakorlatilag mindegyik támadásukat lövéssel tudták befejezni.

A második negyed elején aztán megkezdte a gólgyártást Antigoni Rumpeszi is, aki később öt góljával nyerő embernek bizonyult, a hellén lányok el is húztak három góllal, ám Keszthelyi Rita két bombája tartotta a „belátható távolságot” – és a mieinkben a lelket. Szünetben 7–6-ra mentek a görögök, Merész András pedig nagyobb agresszivitást és több odafigyelést kért.

Támadásban talán a folytatásban sem volt gond, de a görögök centerjátékával egyszerűen nem tudott mit kezdeni a csapat, a bírói kegyeket továbbra is élvező görögök pillanatok alatt újra el is húztak hárommal (6–9).

Túl sok volt a kapott gól

A magyar válogatottban azonban volt rátartiság, Bujka és Drávucz vezetésével feljött 10–10-re, sőt centerünk negyedik negyedbeli gólja már a vezetést jelentette.

A Bolonyait váltó Gangl Edina védésekkel mutatkozott be, ám ezt követően nem volt szerencséje: három olyan gól is született, amikor kis híján védte a labdát, ám végül mindháromszor a kapuban kötött ki a játékszert, miközben elöl kimaradt egy ziccer és egy emberelőny is.

Az utolsó percekben a görögök már az idővel is jól sáfárkodtak, Kiriaki Lioszi gólja révén pedig egy végletekig kijátszott fórt fejeztek be, ami egy perccel a lefújás előtt eldöntötte a meccset. Magyarország 14–12-es vereséget szenvedett, és a bronzért játszhat szombaton.

32'
Vége! Magyarország–Görögország 12–14
32'
Antal ismét egyedül maradt a kapu előtt, de Kuvdu megint kifogott rajta. Most már persze jön az előny.
31'
Bejátszás Bujkának, a bírók tisztának látják a szerelést.
31'
Nagyon kijátszották, és középről Lioszi behúzta. Mínusz kettő. 12–14
31'
Drávuczot kiállítják, Jorgosz Morfeszisz időt kért...
30'
Görög kapufa után magyar előny. Bujkát előbb blokkolják, majd egálnál már fölé dob.
29'Gangl már a harmadik gólnál ér bele labdába. Igaz, ebben most sáros is volt kicsit, mert Cukala a Kígyó térről engedte el, s nem is volt nagyon erős. 12–13
28'
Tapadunk! Szücs Gabi rég villant, most megtette. 12–12
28'Egy-egy elhibázott támadás itt is, ott is. Drávucz kapufát dob, majd ő megy ki. Rumpeszi marad egyedül, és Gangl újra beleér, de megint a labda győz. 11–12
27'Rumpeszi hatalmas bombát eresztett el, Gangl hiába ér bele, ezt nem lehet védeni. 11–11
26'
Ez az! Bujka mit harcolt ki! Óriási harc centerben, labda eltűnik, majd a léc alatt villan fel újra! 1–0 után újra vezetünk. 11–10
26'
Drávucz szerzett labdát. Antal egy az egyben marad a kapussal, de Kuvdu véd.
25'
Támadhatunk a vezetésért. Támadhattunk volna. Kontra.
25'
Lioszi hozza el a labdát.
13:6 a kiállítási arány a görögöknek.
10–10-ről, azaz nulláról vágnak neki a csapatok a folytatásnak.
24'
Aszimaki, a center kikaparja a gesztenyét, azaz a labdát, de lövése után Gangl fantasztikusat véd.
24'Szücs a kapufát találta el. Kiegészül az ellen, s Tóth húzása ismét fölé.
23'
A görögök nem tudják befejezni az előnyt, ezúttal mi kapunk fórt. Merész is időt kért.
23'
Illés Anna kipontozódott. Kihúzzuk, de Takácsot is kiszórják, neki is vége a meccsnek. Görög időkérés.
22'A hellén lányok ezúttal nem tudják betenni centerbe, Gangl pedig szögletre véd, majd mienk a labda, sőt meg is úszunk. Az akciót Tóth fejezi be középről. Egál, na végre! 10–10
21'
Bujka erőszakosságát dicséri ez a gól: a bejátszás kicsit rövid, de megnyúl a keze, és a kapus mellett a hálóba továbbít. 9–10
21'
Mi sajnos kihagyunk egy fórt, de hátul a Bolonyait váltó Gangl véd.
20'
Gerolimu lövése után a labda Bolonyai keze alatt csúszik be a bal alsóba. Pedig majdnem megvolt... Ja, ez is előnyből volt... 8–10
20'
Megint jövünk fel: Antal átlövésből szépen a jobb felsőbe. 8–9
19'
A szokásos görög fór most kimaradt, bezzeg Tóthnak nem fújnak. Persze, mert nem engedi a labdát, de hát miért is tenné? Azonban az lepattan a lécről.
19'Már hét az a hat. Drávucz kintről a léc alá. 7–9
18'
Elveszítjük a labdát. Hihetetlen, megint hátrány, és még pech is! A blokkról lepattanó Pszuni elé kerül, aki közelről behúzza. Megint mínusz három. 6–9
17'
Rumpeszi fejezi be az előnyt a kapu jobb oldalába pattintva. 6–8
17'
Drávucz veszít a ráúszásnál. Jönnek a görögök, meg a kiállítás.
Merész András több agresszivitást kér a játékosoktól szünetben. „Gyerekek, gyerekek, nagyon fontos, hogy 7–6. 7–6, nem 17–6 – és 2x8. Megfigyeltem, az lő gólt, akinél a labda van. Szóval ne tologassuk a felelősséget!” – by Merész. Világos.
16'
Kivédekezzük az utolsó görög támadást. 7–6 a görögöknek nagyszünetben, de feljövőben vagyunk.
16'
Ezúttal a görög center, Aszimaki ellen fújnak. Tóth a midwayi csatát idéző „pezsgőfürdő” – és három „tank” – közepette lő fölé.
15'
Jól van, most talán feljebb jöhetünk, mi az hogy! Tóth kiállítását megússzuk Bolonyai révén, és megúszunk, Keszthelyi pedig újabb gólt szerez! 6–7!
14'
Lara (nem Croft,hanem Jorga) ellen fújnak, majd kapunk egy előnyt is, s ezúttal már kihasználjuk: Keszthelyi szép csuklómozdulattal húzza vissza a jobb felsőbe a labdát. Bravúros. 5–7
14'Végre egy görög előny is kimarad, de a túloldalon Bujkának rossz a bejátszás.
13'
Emberhátrányt harcolunk ki, s – hiba – hagyunk kihasználatlanul. Keszthelyi ejtése a kapufáról pattan le.
12'
Ötös a helytelen centerfogásunk miatt, tesszük hozzá, ezúttal helyesen. Rumpeszi bevágja a balficakba. 4–7
12'
Micsoda kontratámadás: labdaszerzés után Bolonyai tért ölelő átadása után Drávucz birososan úszik meg, majd a léc alá bombáz. 4–6
11'Kontra ellenünk, s újra három közte, mert Cukala szépen lő-ejt jobbról a jobb felsőbe. Cukkolni legfeljebb a neve miatt lehet, gólja miatt nem. 3–6
10'
Magyar előny, Bujka üresen marad centerbe, és kapuskézzel együtt gólra váltja a ziccert. 3–5
9'A második negyed a változatosság kedvéért görög előnnyel kezdődik: Rumpeszi balról szépen lövi ki a bal felsőt. Valahogy mint Dani Alves tegnap, csak a másik oldalról és kézzel. 2–5
A 4:1-es kiállítási arány kicsit mellbevágó így az elején, de a hátrány ellenére nem reménytelen a helyzet. Kicsit több bátorság kell Szücs Gabin kívül másoktól is.
8'Csabai bátor kísérlete célt téveszt. Kettő az előny oda az első szünetben.
8'
Ami szép, az szép. Antonaku csavargóllal növelte az előnyt. 2–4
8'
Bolonyai pöröl a védőkkel, de joggal teszi, mert megint szépen védett.
7'
Végre egy előny itt! Szücs lövése után sarok, marad még idő, de Csabai elhalogatja a lövést, egyenlőnél Takács ejtése már veszett fejsze nyele.
5'
A változatosság kedvéért újabb magyar hátrány: Menczinger ki, a labda be. Lioszi maradt üresen középen, és a két nyúló magyar kar között a léc alá helyezi a labdát. 2–3
5'
Egy szép „Bolonyai-robinzonád” után végre a görögök ellen fújnak kontrát. Bujkának nem jó a bejátszás.
4'
Így is van! Szücs másodszor. Ugyanonnét lőtt át, ahonnan az imént, ezúttal azonban a bal felsőbe. 2–2
4'
Tóth ellen fújnak a bírók centerben, jöhetnek a görögök, s immár harmadszor állítanak ki tőlünk. Gerolimu szélről a hosszúba. 1–2
3'
Ismét hátrányban a mieink, ezúttal Bujka. Antonaku helyezi a labdát a jobb alsóba. 1–1
2'Pszuni ejtése gyengécske, fölé.
2'
Görög előny, Takácsot állították ki. Az akciót Aszimakira játsszák ki, de Bolonyai véd.
1'És itt az első gól: Szücs Gabriella nagyszerűen lövi ki a jobb felsőt, és a labda a kapufáról pattan a hálóba! 1–0!
1'
A mieinké a ráúszás és az első támdás.
Horvát és izraeli játékvezető fújja a sípot Nenad Peris és Mark Levin személyében.
A legjobb magyar góldobók a tornán: Keszthelyi 11, Bujka 7, Drávucz 6.
A görögök legeredményesebbjei: Aszimaki 6, Gerolimu, Antonaku 5-5
A mieink eddigi eredményei: –Nagy-Britannia 19–9, –Hollandia 9–8, –Oroszország 9–12, –Spanyolország 11–9. A görögöké: –Olaszország 10–9, –Németország 12–6, –Spanyolország 8–6
Kezdés előtt egy kis statisztikázás.

NŐI VÍZILABDA EB
ELŐDÖNTŐ
GÖRÖGORSZÁG–MAGYARORSZÁG 14–12 (4–2, 3–4, 3–4, 4–2)
Eindhoven, Pietes van den Hoogenband-uszoda, 1000 néző. V: Peris (horvát), Levin (izraeli)
Görögország: Kuvdu – TSZUKALA 2, Pszuni 1, LIOSZI 2, GEROLYMU 5, RUMPESZI 2, Antonaku 2. Cs: Melidoni, Aszimaki, Manoliudaki, Lara, Avramidu. Szövetségi kapitány: Georgiosz Morfeszisz
Magyarország: Bolonyai – Keszthelyi 2, SZŰCS 3, Takács, BUJKA 3, DRÁVUCZ 2, Kisteleki H. Cs: Csabai, Antal 1, Tóth 1, Illés, Menczinger, Gangl (kapus). Szövetségi kapitány: Merész András
Gól – emberelőnyből: 16/9, ill. 8/2
Ötméteresből: 1/1, ill. –
Kipontozódott: Illés (22. p.), Takács (23. p.), Menczinger (26. p.)