Iksz Ausztráliával, férfipólósaink Kazahsztánnal nyolcaddöntőznek

2013.07.26. 10:36
Nem bírtunk az ausztrálokkal, igaz, ők sem velünk (Fotó: MTI/Kovács Anikó)
A Barcelonában zajló vizes-világbajnokság férfi pólótornáján a C-csoport második helyén végzett a magyar válogatott. Benedek Tibor szövetségi kapitány együttese a csoportkör harmadik, utolsó fordulójában ikszelt Ausztráliával. Legjobbjaink a nyolcaddöntőben Kazahsztánnal játszanak majd.

Az ausztrálok soraikban négy „magyaros” pólóssal készültek ellenünk, a három évet Szegeden töltő Aaron Youngerrel és az ősztől a Fradiban játszó Tyler Martin, Aidan Roach, Joel Swift trióval találkozhatnak legjobbjaink.

1. negyed

Nem Decker Attilán múlt

Nagy Viktor helyett ezúttal Decker Attila tempózott a kapunkban, aki rögtön két védéssel mutatkozott be az ausztráloknak, egyben megnyugtatta a kapitányt: nem döntött rosszul, hogy lehetőséget adott neki. Két perc telt el gól nélkül a meccsből, amikor a második magyar támadásnál Hárai Balázs fórt értékesítve juttatta vezetéshez a mieinket. A játékosainkat szegedi légósként jól ismerő Aaron Younger egyenlítését követően Vámos Márton értékesítette a következő fórunkat. Elöl és hátul nagy csatát vívtunk a fizikailag remekül felkészített ellenféllel, amely előbb egyenlített, majd a negyed utolsó percében a vezetést is átvette. A játékrészt Szivós Márton találatával végül ikszre hoztuk. Decker védési mutatója a kezdeti száz százalék felére esett vissza, ami egy rangadón azért bőven vállalható. Bár elmondhatta volna ezt magáról a kolléga is a túloldalon: James Clark viszont egyetlen egy lövést sem tudott védeni. Más kérdés, előtte a védelem dolgozott helyette is, őket meg mi nem tudtuk nagyon próbára tenni (3–3).

Döcögött picit a szekerünk, ezúttal a védekezésünk sem állt össze igazán – három gólt még a szerbektől sem kaptunk az első negyedben –, támadásban pedig messze elmaradtunk a legjobbunktól. Benedek Tibor sem véletlenül magyarázott ingerülten a szünetben.

2. negyed

A rutinos Hosnyánszky Norbert korán kipontozódott

Miután újfent elvitte a labdát az ellenfél a ráúszásnál, másodszor is vezetéshez jutott, mi pedig kapaszkodhattunk. Hárai emberelőnyös találatával összejött ugyan az egyenlítés, de nem nyugodhattunk meg: nem irányítottunk, és nagyon nem a mi elképzeléseink szerint alakult a meccs. Hosnyánszky Norbert látványos, de pontatlan csavarral próbálkozott, majd rossz átadással hoztuk helyzetbe az ausztrálokat, Decker bravúrjainak köszönhettük ekkor – volt benne büntető is! –, hogy nem ugrott meg a rivális. Keveset lőttünk, és azoknak a fele sem jutott el a kapuig. Amikor meg igen – Varga Dániel lőtt pazar csavargólt a negyed hajrájában –, azt meg nem adták meg a bírók (4–4).

3. negyed

Úgy kezdődött a harmadik játékrész, ahogyan a második. A rivális vitte el a ráúszásnál a labdát, majd a felvonás első gólja is az ausztráloké lett: Younger fórból volt eredményes. Kapkodtunk támadásban, a szövetségi kapitány nem is bírta tovább: ausztrál kiállításnál – annak fontosságát hangsúlyozandó – azonnal időt kért. Szerencsére lett is foganatja: Vámos betalált.

BENEDEK TIBOR: ÖSSZESSÉGÉBEN JÓL HALADUNK ELŐRE
„Várható volt, hogy nehéz meccs lesz. Az ausztrálok sok úszásos, furcsa vízilabdája ellen nem könnyű játszani, sosem volt az. Hellyel közzel megoldottuk, és bár a távoli gólok száma kicsit sok volt, de összességében most is azt tudom mondani, hogy jól haladunk előre” – értékelt Benedek Tibor, a válogatott honlapján, a vlv.hu oldalon.

Pozitívum volt még, hogy a védekezésünket sikerült rendezni, és a kapuban Decker Attila teljesítményére sem lehetett panasz. A szoros csata rányomta a bélyegét a mérkőzésre: sorra jöttek a kiállítások, Hosnyánszky már a 21. percben kipontozódott... A játékrész hajrájában beindult a gólgyártás, két negyed után végre ismét vezetéshez jutottunk. Varga Dániel emberelőnyt használt ki, majd ausztrál egyenlítés után Varga Dénes is betalált. Utóbbi volt a második akciógólunk a meccsen... Richard Campbell azonban egymaga tartotta a lépést velünk: másodszor is postafordultával válaszolt, így iksszel vághattunk neki a záró negyednek (7–7).

4. negyed

A ráúszást ezúttal is odaadtuk az ellenfélnek, viszont a kezdeményezést már nem. Varga Dénes akciógólt szerzett, viszont rögtön utána ő került a kiállítás sorsára, a fórt meg Campbell – ki más? – vágta be Decker Attilának. Nem bírtunk vele ebben a periódusban, így korábbi csapnivaló lövőszázalékát feltornázta 10/4-re. Vámos kapáslövése után már 4/3-nál járt, Campbell viszont ismét szót kért: nagyon elkapta a fonalat. Az utolsó másfél percben kétszer jutottunk fórhoz – utóbb már csak 18 mp maradt a támadásra –, de gólt már nem tudtunk szerezni, maradt a döntetlen (9–9).

VIZES-VB, FÉRFI VÍZILABDA
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK, 3. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–AUSZTRÁLIA 9–9 (3–3, 1–1, 3–3, 2–2)
Barcelona, 1100
néző. V: Margeta (szlovén), Sztavridisz (görög)
MAGYARORSZÁG: Decker A. – Szivós 1, VARGA DÉNES 2, Varga Dániel 1, Hárai 2, Madaras, Gór-Nagy. Cs: Decker Á., Hosnyánszky, Bedő, VÁMOS 3, Bátori. Szövetségi kapitány: Benedek Tibor
AUSZTRÁLIA: Clark – Roach, YOUNGER 2, R. CAMPBELL 5, Swift 1, Howden, N. Power. Cs: W. Miller, T. Martin, Cotterill, Gilchrist 1, M. Martin. Szövetségi kapitány: Elvis Fatovic
Gól – emberelőnyből: 8/5, ill. 7/3
Gól – ötméteresből: –, ill. 1/1
Kipontozódott: Hosnyánszky (21. p.)
Benedek Tibor:
– Az ausztrál erős csapat, különös játékot játszik, ami teljesen eltér a többi csapatétól. Játékosai sokat mozognak, nem tudod, mikor ki megy be centerbe, és ezt fizikailag is jól bírják. A mérkőzés végén azonban a kezünkben volt a győzelem lehetősége, mind a két emberelőnyünkben az a játékos lőtt, aki a legjobb helyzetben volt – már „csak" idő és fej kérdése, hogy ezek a lövések be is menjenek. Talán el lehetett volna kerülni a két távoli góljukat, ami nagyon összetört minket – igaz, hogy a legjobb játékosuk lőtt, de nagyon messziről. Mivel sokat mozognak, picit vissza kellett segítenünk, hogy lezárjuk a betöréseket, figyelnünk kellett azokra, akiknek több hibájuk volt. Ebből fakadóan tudtak hátulról lőni, és ezek be is akadtak.
Elvis Fatovic: – Egyrészt büszke vagyok, hogy döntetlent játszottunk egy olyan erős csapattal, mint a magyar válogatott, másrészt bosszant a végeredmény, hogy meg kellett osztoznunk a pontokon. A következő találkozónkra változtatni kell egy kicsit a taktikánkon, ugyanis a nyolcaddöntős ellenfelünk nem annyira erős, mint a szerbek vagy a magyarok. Magabiztos vagyok.
A csoport végeredménye: 1. Szerbia 6 pont, 2. Magyarország 3 (32–27), 3. Ausztrália 3 (25–26), 4. Kína 0