Az olimpiai bajnok is kipipálva, döntőben a pólós legényeink!

2013.08.01. 20:13
Vámos Márton három gólt lőtt az elődöntőben (Fotó: MTI)
A magyar férfi vízilabda-válogatott 11–10-re legyőzte Horvátországot a barcelonai vizes-világbajnokság elődöntőjében, így bejutott a fináléba. A szombaton 22.15-kor kezdődő aranymeccsen a címvédő olaszokat könnyedén legyőző Montenegró lesz a mieink ellenfele.
BENEDEK: NEM BAJ, HA MEGNEHEZÍTIK A DOLGUNKAT, LÁSD A MAI KIÁLLÍTÁSI ARÁNYT

„Minden elismerésem a játékosoké, akik az első pillanattól elhitték, hogy tényleg jók – nyilatkozta az MTI-nek Benedek Tibor szövetségi kapitány. – Nem baj, ha megnehezítik a dolgunkat, lásd a mai kiállítási arányt, egy ilyen csapatot ez sem törhet meg. A szív és az erő diadala volt a mai győzelmünk. Gyakorlatilag mindegy, hogy a döntőben ki lesz az ellenfelünk.”

„A legfontosabb lövéseket kihagytuk, de ennek ellenére gratulálnom kell a csapatomnak a rendkívüli erőfeszítéseiért" – értékelte röviden a meccset a horvátok szövetségi kapitánya, Ivica Tucak.

Két éve, Sanghajban is rendeztek magyar–horvát meccset, akkor a harmadik helyért mérkőzött egymással a két vízilabdás nagyhatalom. 2011-ben a bronz végül déli szomszédunké lett, amely ennek következtében az elmúlt három vb-t tekintve eredményesebbnek mondhatja magát a mieinknél, hiszen egyedüliként volt ott mindig a dobogón: 2007-ben nyert, 2009-ben pedig ugyancsak bronz jutott a horvátok nyakakba.

1. NEGYED

A horvátok már az első negyedben megmutatták, miért alkotják a világ egyik legjobb válogatottját, első három emberelőnyüket könyörtelenül kihasználták, és a rosszabb lövéseikből is zúgó kapufa lett. Azonos létszámnál azonban nem tudták mattolni Nagy Viktort, és mivel a mérkőzés elején Gór-Nagy Miklós értékesített egy fórt, majd Vámos Márton bal keze is megvillant, csak egygólos hátrányban voltunk nyolc perc után. 2–3

2. NEGYED

A második játékrészben sem kaptuk az emberelőnyök tömkelegét, ám így is fordítani tudtunk. Vámos második gólja után Madaras Norbert megúszásból volt eredményes, majd Szivós Márton jelentkezett két hatalmas bombával. A horvátok ellenben gyakran gyakorolhatták az emberfóros szituációkat – volt, hogy egyszerre két magyar is a kiállítását töltötte –, így „csak" egygólos magyar vezetést mutatott az eredményjelző a nagyszünetben. 6–5

3. NEGYED

MONTENEGRÓ AZ OLASZOKAT IS ELINTÉZTE
Az elődöntő másik mérkőzésén a címvédő olaszoknak gyakorlatilag egy percig sem volt esélyük a győzelemre. A nyolc között a szerbeket búcsúztató Montenegró már az első támadásából megszerezte a vezetést, a nyitó negyed felénél pedig már 3–0-s előny birtokában volt.
A nagyszünetben 5–1-re, a harmadik negyed végén pedig 9–4-re álltak a felek. Négy perccel a vége előtt már hattal (10–4) vezettek a montenegróiak, akik a végére kiengedtek, így a végeredmény nem tükrözi, mennyire sima volt az elődöntő második mérkőzése.

Nagy Viktor egy ötméteres hárításával folytatta a mérkőzést, Varga Dénes pattintott lövésével pedig visszaállt a kétgólos különbség (7–5). Ez pedig meg is maradt a záró negyedig, mivel két horvát találatot követően Vámos és Szivós is megszerezte harmadik gólját. 9–7

4. NEGYED

A 26. percben Bedő Krisztián bizonyította, hogy 20 évesen is érett már egy vb-elődöntőhöz, szépen elszakadt emberétől, és a bal alsó sarokba lőve háromgólos előnyhöz juttatta a magyar csapatot (10–7). Sok volt persze még hátra, és a horvátok úgy is egyenlítettek négy perc alatt, hogy Nagy Viktor többek között egy újabb büntetőt is kivédett (10–10).

Van azonban egy Varga testvérpár a mieinknél, akik egy ilyen kritikus szituációban mutatták be a meccs legszebb jelenetét: Dániel passzolt a középre beúszó Dénesnek, aki a levegőből továbbhúzta a labdát a kapuba. A játékvezetők a hajrában is megadták az esélyt a horvátoknak, újabb két emberelőnyhöz juttatva őket, de Nagy Viktor tett róla, hogy az eredmény már ne változzon. A magyar válogatott 11–10-re legyőzte az olimpiai bajnokot, így hat év után újra világbajnoki döntőre készülhet! 11–10

A másik ágon Montenegró könnyedén nyert a címvédő olaszok ellen, így a szombaton 22.15-kor kezdődő döntőben a délszláv válogatott ellen játszik majd a Benedek-csapat.

VIZES-VB, FÉRFI VÍZILABDA
ELŐDÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 11–10 (2–3, 4–2, 3–2, 2–3)
Barcelona, 3500 néző. V: Flahive (ausztrál), Naumov (orosz)
MAGYARORSZÁG:
NAGY V. – SZIVÓS 3, VARGA DÉNES 2, Gór-Nagy 1, Hárai, VARGA DÁNIEL, Madaras 1. Csere: Decker Á., Hosnyánszky, VÁMOS 3, Bátori, Bedő 1. Szövetségi kapitány: Benedek Tibor
HORVÁTORSZÁG: Pavic – Muslim 1, S. SUKNO 2, OBRADOVIC 2, DOBUD 2, Jokovic 2,
I. Milakovic. Csere: Loncar, Paskvalin, Setka 1, Bukic, Buslje. Szövetségi kapitány: Ivica Tucak
Gól – emberelőnyből: 8/4, ill. 14/4
Gól – kettős emberelőnyből:–, ill. 1/0
Gól – ötméteresből:
–, ill. 2/0
Kipontozódott:
Gór-Nagy (22. p), Decker Á. (24. p.), ill. Obradovic (32.)
Teljes jegyzőkönyv később.

A MÉRKŐZÉS STATISZTIKÁJA

A MÁSIK ÁGON
Montenegró–Olaszország 10–8 (3–1, 2–0, 4–3, 1–4)
G: N. Janovics 3, Brguljan, M. Janovics, Ivovics 2-2, Petrovics, ill. Aicardi, Figlioli 3-3, Gallo, Presciutti 1-1

AZ 5–8. HELYÉRT
Szerbia–Spanyolország 8–8 (2–2, 1–0, 2–3, 1–1, 2–1, 0–1) – ötméteresekkel 5–6
Görögország–Ausztrália 11–9
(3–1, 4–3, 2–4, 2–1)

4. NEGYED

8. perc: VÉGET ÉRT A TALÁLKOZÓ! A MAGYAR VÁLOGATOTT 11–10-RE LEGYŐZTE AZ OLIMPIAI BAJNOK HORVÁTORSZÁGOT, EZZEL DÖNTŐBE JUTOTT A BARCELONAI VILÁGBAJNOKSÁGON!
8. perc:
Végigadogattuk a támadóidőt, véget ért a mérkőzés!
8. perc: Fórt kaptunk, Obradovic a kiállított, aki ezzel ki is pontozódott, Benedek Tibor azonnal időt kért, 21 másodperc maradt a világbajnoki elődöntőből.
7. perc:
Kiegészült a magyar csapat, Jokovic a jobb oldalról a kapufát találta telibe, 45 másodperccel a vége előtt mi támadhattunk.
7. perc: Varga Dánielt gólpassza után kiállították, Sutko lövését azonban Nagy Viktor fölé tolta. Maradt a labda a horvátoknál, akik újabb fórt kaptak, Szivóst állították ki, majd a horvátok időt kértek.
6. perc: ZSENIÁLIS MAGYAR GÓL!
A Varga testvérek összjátékából gyönyörű gól jött, Dániel centerezését Dénes háttal a kapunak behúzta a labdát a hálóba. 11–10
6. perc: EGYENLÍTETT HORVÁTORSZÁG:
Újabb fórt kapott a horvát válogatott, két húzás után Jokovichoz került a labda, aki a jobb oldalról három méterről a hosszú sarokba lőtt. 10–10
5. perc:
Madaras passzolt volna Bedőhöz, ám a horvátok lenyomták, de nem fújtak szabálytalanságot.
4. perc: FELJÖTTEK EGYRE A HORVÁTOK!
Fórban mellé lőttünk, majd a túloldalon Vámost küldték ki, Setka pedig Nagy Viktor védése után a kipattanót összeszedte harcosan és az üres kapuba dobta. 10–9
3. perc: A túloldalon Obradovicot küldték ki, Benedek Tibor pedig időt kért.
3. perc:NAGY VIKTOR PARÁDÉZIK! Varga Dánielt állították ki, majd Nagy Viktor ellen büntetőt ítéltek. A magyar kapus Muslim eszén is túljárt, a második ötméterest is kivédte a meccsen!
2. perc: Gyorsan érkezett a horvát válasz, Sukno lóbált középen többet, majd nyolc méterről elengedte a lövést, kíméletlenül a bal sarokba tüzelt. 10–8
2. perc: HÁROMMAL VEZETÜNK! Bedő Krisztián volt a gólszerző, a gyors fordulás után a magyar vízilabdázó a középre pattintott. 10–7
2. perc: Fejbe dobták Nagy Viktort, majd a horvát center két magyar játékos között ment be, majd eltűnt a víz alatt, de nem kaptak büntetőt a horvátok.
1. perc: Elvitték a labdát déli szomszédaink, majd szabálytalankodtak, de a túloldalon gyorsan kontrát ítéltek ellenünk is.
1. perc: ELKEZDŐDÖTT A ZÁRÓ JÁTÉKRÉSZ!

3. NEGYED

8. perc: VÉGET ÉRT A HARMADIK NEGYED! 9–7 MAGYARORSZÁG JAVÁRA
8
. perc: MICSODA VÉGJÁTÉK! A negyed vége előtt néhány másodperccel fórt kaptunk, Obradovicot szórták ki, Szivós pedig üresen lőhetett, nem is hibázott, a tehetetlen Pavic mellett a kapu bal oldalába helyezett. 9–7
8. perc:
Decker Ádámot küldték ki, a sapka nélküli Sukno most túljárt Nagy Viktor eszén, a bal oldalról kilőtte a hosszút. 8–7
7. perc:
Hosnyánszky sarokdobása után messze a horvát kaputól járattuk a labdát, majd kontrát fújtak ellenünk.
6. perc:
Nagy Viktor újabb óriási bravúrt mutatott be, Sukno jobb alsóba tartó lövését a gólvonalon fogta meg, szó szerint...
6. perc: A megúszó horváttal Szivós ért vissza, majd Gór-Nagy szabálytalankodott, így kiállították, Ivica Tucak pedig időt kért.
6. perc:
Jokovic engedte el távolról, a kapufa pedig ezúttal segített nekünk, kifelé pattant a labda. A túloldalon Pavic védett.
5. perc:
Kontrát fújtak a horvátok ellen, Háraihoz pedig nem jutott el a centerezés, oda a lehetőség.
5. perc:
Szépen centereztünk Hárainak, aki fórt harcolt ki, Busljét állították ki. Vámos Márton meglőtte harmadik gólját a meccsen, a jobb oldalról a rövid oldalra pattintott. 8–6
4. perc:
Jokovic a támadóidő lejártakor engedte el a labdát, Nagy Viktor pedig könnyedén védte a távoli kísérletet.
3. perc:
Kiállítás, Hosnyánszkyt szórták ki. A kilencedik horvát fór gólt hozott, az olimpiai bajnok végigadogatta a támadást és centerből Dobud pattintott a bal alsóba. 7–6
2. perc:
ÚJRA KETTŐ KÖZTE! Emberelőnyben támadhattunk, Jokovicot küldték ki, Varga Dénes pedig már a horvátok kiegészülése után talált be, a bal oldalról, hat méterről a rövid alsóba pattintott. 7–5
1. perc:
Decker szabálytalansága után büntetőhöz jutottak a horvátok, de Nagy Viktor védte az ötméterest.
1. perc:
Elhoztuk a labdát a ráúszásnál, ám a támadást nem tudtuk góllal befejezni, Bedő centerből lőtt, de blokkolták.
1. perc: ELKEZDŐDÖTT A HARMADIK NEGYED!

2. NEGYED

8. perc: VÉGET ÉRT A MÁSODIK JÁTÉKRÉSZ! A NAGYSZÜNETBEN 6–5 IDE!
8. perc: MICSODA VÉDÉS! Emberelőnyben voltak a horvátok, Buslje centerből két méterről sem tudott gólt dobni Nagy Viktornak, óriási védés volt!
7. perc:
Háraitól lopták le a labdát, majd kontrát fújtak a horvátok ellen. Nagy Viktor hosszú indítása megpattant a vízen, így pontatlan lett.
6. perc:
Madarast küldték ki, majd Gór-Nagyot is, Jokovic ƒ„már csak szimpla előnyben” talált be, a jobb oldalról, három méterről középre lőtt, Nagy csak belekapott, védeni nem tudott. 6–5
6. perc:
Varga Dániel tört be középre, Madaras bejátszását azonban nem tudta leszedni, összezártak a horvátok.
5. perc: ÚJABB SZIVÓS-BOMBA!
Kontrát fújtak a horvátok ellen, Szivós pedig egy újabb óriási gólt ragasztott a horvát kapuba, jó nyolc méterről elemi erővel tüzelt a bal felsőbe, elképesztően nagy találat volt. 6–4
4. perc:
Magyar emberelőny, Milakovicot szórták ki, Szivós pedig egy hatalmas góllal jelentkezett: Varga Dániel passza után középről a bal felsőbe bombázott. 5–4
4. perc:
Megkapták ötödik fórjukat is a horvátok, Obradovic pedig kiegyenlített, középről a bal felsőbe rakétázott. 4–4
3. perc: MI AZ, HOGY!
Parádés védés után Nagy Viktor indította a megúszó Madarast, aki közvetlen közelről a rövid sarokba pattintott. 4–3
3. perc: EGYENLÍTETTÜNK
! Egy levágódó lövés után maradt nálunk a labda, Vámos a jobb oldalról néhány lóbálás után kíméletlenül dobott a jobb alsóba. 3–3
2. perc:
Újabb horvát fór, Madarast küldték ki, Nagy Viktor bravúrjának köszönhetően azonban nem kaptunk gólt emberhátrányban.
2. perc:
Nem sokáig támadhattunk, kontrát fújtak ellenünk.
1. perc:
Obradovic tüzelt messziről, a jobb felsőbe tartó lövést védte Nagy Viktor. A sarokdobás után megszereztük a labdát.
1. perc:
A horvátoké lett ismét a labda a ráúszásnál.
1. perc: ELKEZDŐDÖTT A MÁSODIK NEGYED!

1. NEGYED

8. perc: VÉGET ÉRT AZ ELSŐ NEGYED! 3–2 HORVÁTORSZÁG JAVÁRA
8. perc:
Maro Jokovics lövésével zárult az első negyed, a kapufa most segített a magyar csapatnak.
8. perc:
Gyönyörű húzás után Bedő közeli kísérletét védte Pavic.
7. perc:
Suknót küldték ki, emberelőnyben támadhattunk, de a kapufa ezúttal sem velünk volt...
6. perc:
A horvát lövés is a kapufát trafálta telibe, a labda pedig Nagy Viktor kezébe hullott.
6. perc:
Bedő lövésénél a horvát kapus már verve volt, ám a kapufáról (ismét) kifelé pattant a labda.
5. perc:
Bedő Krisztián küldték ki, a horvátok pedig kihasználták az újabb fórt, Muslim volt a gólszerző a bal oldalról. 2–3
5. perc: ISMÉT EGYENLŐ!
Varga Dániel tört be jól, lövése a kapufáról kipattant, de maradt nálunk a labda. Vámos egyenlített, középről két horvát játékos mellett a bal felsőbe bombázott. 2–2
4. perc:
Kontrát fújtak a horvátok ellen, Setka volt szabálytalan.
4. perc:
Lejárt a támadóidőnk, a centerezés után a horvátok megszerezték a labdát.
3. perc:
Horvát centerezés, magyar kiállítás, Szivós Márton ment ki. Remekül végigvitték a horvátok, Dobud centerből kilőtte a jobb alsót. 1–2
2. perc:
Az imént gólt szerző Gór-Nagyot védekezésben kiállították, Obradovic pedig büntetett, középről a jobb felsőbe zúdított. 1–1
2. perc: VEZETÜNK!
Emberelőnyben támadhattunk, Milakovicot küldték ki, Gór-Nagy Miklós pedig a jobb oldalról, közelről a rövid felsőbe húzta a labdát. 1–0
1. perc:
Az első horvát támadásnál Hárai blokkolt, majd fordulhattunk.
1. perc:ELKEZDŐDÖTT A TALÁLKOZÓ! A horvátok vitték el a labdát a ráúszásnál.