Megnyertük! 21 év után újra Európa-bajnok a magyar vízilabdacsapat

LAKNER GÁBOR (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)LAKNER GÁBOR (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre)
2020.01.26. 18:44
A magyar férfi vízilabda-válogatott óriási küzdelemmel, 9–9-es döntetlen után szétlövéssel győzte le Spanyolországot, és 21 év után újra Európa-bajnok lett!

FÉRFI VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, 2020, BUDAPEST
DÖNTŐ
MAGYARORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 9–9 (1–3, 3–0,2–2,3–4) – szétlövéssel 5–4
Duna Aréna, 6600néző.V:Margeta (szlovén), Sztavridisz (görög)
MAGYARORSZÁG: Nagy V. – Erdélyi, VARGA DÉNES 2, Pohl, Mezei, Vámos 1, Zalánki 2. Csere: VOGEL SOMA (kapus), Jansik Sz., HÁRAI 1, ANGYAL 1, Hosnyánszky, MANHERCZ K. 2. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás
SPANYOLORSZÁG: López Pinedo – Granados 1, Perrone 1, Larumbe 1, TAHULL 1, MUNARRÍZ 3, Bustos. Csere: Lorrio (kapus), DE TORO, MALLARACH 2, Sanahuja, Delgado, F. Fernández. Szövetségi kapitány: David Martín
Gól – emberelőnyből:
10/5, ill. 12/4
Gól – ötméteresből: –, ill. 1/0
Kipontozódott: Pohl (27. p.), Sanahuja (28. p.)
David Martín:
– Hihetetlenül csalódott vagyok. A csapatunk nem ezt érdemli, ahhoz túl sokat dolgozik, mégis a harmadik finálénkat veszítettük el kicsi hibák miatt. Nagyon közel állunk a tehetséges magyar csapathoz, végig nagyot kellett melóznunk, hogy a sarkában maradjunk és a végén egyenlítsünk. Mindannyian tudjuk, hogy az ötméteresek a mentális stabilitásról és az önbizalomról szólnak. Talán a magyarok ebben erősebbek voltak – fogalmazott a spanyolok kapitánya az M4 Sportnak.

Két olyan csapat találkozott a döntőben, amelyik már megszerezte az olimpiai kvótát (a spanyolok már a tavalyi világbajnokságon, míg a mieink éppen az Eb-döntőbe jutással), így kizárólag az aranyérem volt a budapesti kontinenstorna utolsó mérkőzésének a tétje.

Persze az sem kevés.

A mieink legutóbb huszonegy éve, 1999-ben Firenzében nyertek Európa-bajnoki címet, az azóta eltelt időt pedig jól mutatja, hogy a győztes csapat egyik tagja ma már a hazai szövetség elnöke, a másik pedig a válogatott szövetségi kapitánya. Sokat vártunk tehát az újabb sikerre, de így sem annyit, mint a spanyolok, akik még sosem nyertek Eb-t, és egyáltalán, a 2001-es világbajnoki címük óta csak a nem túl magasan jegyzett Mediterrán Játékokon álltak a dobogó tetején.

Az mindenesetre a mieink mellett szólt, hogy a magyar válogatott még sosem kapott ki a spanyoloktól az Európa-bajnokságok történetében, 18 mérkőzésen 15 győzelem és három döntetlen volt a mérlegünk, a legutóbbi döntetlent ugyebár a csoportkörben játszották a felek.

Az első negyed azonban legutóbbi két, Budapesten játszott vesztes döntőt idézte. A 2014-es Eb-n a szerbek ellen 1–3-mal kezdtünk, a 2017-es vb-n a horvátok ellen 0–4-gyel, és most is 1–3-mal nyitott a magyar csapat. A mieink sajnos sorra puskázták el az emberelőnyöket, a kapufát is faragták rendesen, de ennél is nagyobb gondot jelentett, hogy a spanyol válogatott legnagyobb lövői tüzelhettek szabadon.

Mindez egy csapásra megváltozott a második negyedben, miután a magyar válogatott előrántotta a kalapból azt a védekezést, amellyel a montenegróiakat sokkolta az elődöntőben. Ez mondjuk a két játékvezetőnek, az önmagát meghazudtolni képtelen Jorgosz Sztavridisz, Boris Margeta kettősnek kevésbé tetszett, szórták is a kiállításokat, de ezzel együtt is sikerült ledolgozni a hátrányt. Megannyi rossz magyar lövés után Angyal Dániel gólja áttörte a lelki gátat, Zalánki Gergő pedig már másodszor sütötte el a rettegett bal kezét. Amikor pedig Varga Dénes úgy döntött, nem kell túlbonyolítani az emberelőnyös figurát, laza csuklómozdulattal belövi azt maga hátulról, először vezettek a mieink. Hogy megzavarodtak a spanyolok, azt Alvaro Granados kihagyott ötméterese is bizonyította. A magyar csapat 3–0-ra nyerte meg a második negyedet, és rögtön feledtette az első nyolc perc után felsejlő baljós gondolatokat.

Persze a spanyolok nem azért játszottak három év alatt három döntőt, hogy abból semmit se tanuljanak, így rendezték a soraikat. Bármit talált ki a magyar csapat, arra megvolt az ellenfél válasza, és mivel az egygólos magyar vezetésből sosem lett kettő, továbbra is nyílt maradt a mérkőzés. Az utolsó negyedben sem változott a sorminta, mindkét csapat óriásit védekezett – már amikor a két játékvezető hagyta, és a két kapus is kitett magáért. Másfél perccel a vége előtt ismét visszajöttek a spanyolok, és mint kiderült, a 9–9-es állás a végeredmény egyben.

A hajrában mindkét csapat nyerhetett volna, a spanyolok éppen négy másodperccel a vége előtt is lőhettek volna gólt, de Nagy Viktor védett – jöhettek az ötméteresek.

Az első három-három lövő nem hibázott, Märcz Tamás ekkor úgy döntött, beküldi a büntetőspecialista Vogel Somát a magyar kapuba. Átmenetileg ez sem segített, a következő páros sem rontott, így eljutottunk az ötödik lövőkig. Ekkor már David Martín, a spanyolok szakvezetője is kapust cserélt. Zalánki Gergő magabiztos volt, Vogel Soma pedig kivédte Granados büntetőjét. A spanyolok klasszisa a rendes játékidőben és az ötöspárbajban is rontott. Märcz Tamás mindig mondta, hogy két jó kapusa is van – ez most végleg bebizonyosodott.

A magyar válogatott minden tagja pillanatokon belül a vízben volt, a közönség tombolt, és hosszú időn keresztül felállva ünnepelt. Az Európa-bajnoki trófea huszonegy év hazatért: a kontinenstornák története Budapesten, magyar aranyéremmel kezdődött 1926-ban, most pedig azzal is folytatódott.

21 év után nyert ismét Európa-bajnokságot a magyar férficsapat (Fotó: Szabó Miklós)

AZ EURÓPA-BAJNOKSÁG MEGNYERÉSE UTÁN NAGY VIKTOR ÉS VOGEL SOMA NYILATKOZOTT AZ NSO TV-NEK

MÄRCZ TAMÁS, MANHERCZ KRISZTIÁN ÉS VÁMOS MÁRTON IS BESZÉLT AZ EURÓPA-BAJNOKI GYŐZELEMRŐL

FÉRFI EURÓPA-BAJNOKSÁG, VÉGEREDMÉNY
EURÓPA-BAJNOK: MAGYARORSZÁG
(Angyal Dániel, Erdélyi Balázs, Hárai Balázs, Hosnyánszky Norbert, Jansik Szilárd, Manhercz Krisztián, Mezei Tamás, Nagy Viktor, Pohl Zoltán, Varga Dénes, Vámos Márton, Vogel Soma, Zalánki Gergő. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás)
16. Málta

VÉGE! MAGYARORSZÁG SZÉTLÖVÉSSEL EURÓPA-BAJNOK!

ÖTMÉTERESEK

Granados lövését Vogel kivédte! Megnyertük!

NEGYEDIK NEGYED

32. perc: Vége a meccsnek, büntetőpárbaj lesz. 9–9
32. perc: Zalánkitől
labdát szereztek a spanyolok, Mallarach lőtt, Nagy Viktor védett.
32. perc: Hú, ezt megúsztuk... A center föléhúzta a labdát.
31. perc: Vámos lövését blokkolták, egy perc maradt hátra.
30. perc: Óriási izgalmak a medencében, Erdélyinek ki kell mennie. Az emberelőnyt ki kellene védekezni. De nem sikerült, mert Munarriz bevágta. 9–9
30. perc: Spanyol időkérés.
30. perc:
A spanyoloknál is kontrát fújtak, Manhercz beadása viszont rossz volt, elcsenték a spanyolok.
30. perc: Elvették a labdát a támadásunknál, a spanyoloké lett a labda.
29. perc: Mallarach lövését blokkolta Manhercz, Zalánki meg elkapta a labdát.
29. perc: MEKKORA GÓL! Hárai kapta centerben, és remekül csavart a jobb alsóba. 9–8
28. perc: Emberelőny a spanyoloknak is, és nem akarnak lemaradni... Mallarach lőtt élesen a léc alá. 8–8
28. perc: Az emberelőnyt bevágtuk! Jansiknak nem volt jó, Manhercz összeszedte, és a kapu bal oldalába lőtt. 8–7
27. perc: Manhercz
lövése kijött a kapusról, éppen Manhercz kezébe. Folytattuk a támadást, és emberlőnyt kaptunk.
27. perc: Pohl kipontozódott, emberelőnye kerültek, Mallarach lövése kijött, éppen Zalánkira, róla pedig a hálónkba pattant a labda. 7–7
26. perc: Vezetünk! Zalánki harcolt ki emberelőnyt, és azonnal bedobtuk! Varga Dénes közelről bevágta! 7–6
26. perc: Egyenlítettek. Nagyon gyorsan járatták a labdát, Perronéhoz került a bal oldalon, és szép gólt lőtt. 6–6
26. perc: Varga Dénest
szerelték, nem sokáig tartott a támadásunk. Ráadásul utána kiállították.
25. perc:
Ezúttal a spanyolok hozták el a labdát. Pohl remekül védekezett, és labdát szerzett.

25. perc: Elkezdődött a negyedik negyed.

HARMADIK NEGYED

24. perc: Vége a harmadik negyednek, egy gól az előnyünk. 6–5
24. perc: Vámos
lövése a kapufán csattant, Jansik figyelt, és megszerezte, majd emberelőnybe kerültünk. Erdélyi kiszorított pozícióból lőtt, a kapus védett.
24. perc:
Elég gyorsan elvesztettük a labdát, majd Nagy Viktor védte Perrone lövését.
23. perc: Manhercz meglódult, nagy helyzetben lőtt, de López bravúrral védett. Sarokdobás.
23. perc: Perrone vállalkozott kintről, de nem találta el a kaput.
23. perc: Erdélyi lövését védte ki López, de sarokdobás nálunk. Sokáig nem élvezhettük, kontrát fújtak.
22. perc: Larumbe került óriási helyzetbe, de a rövid saroknál közelről Nagy Viktorba lőtt.
22. perc: GÓL!Sokáig járattuk a labdát, Marnhercz szabadon maradt kint, és a bal alsóba bombázott. 6–5
21. perc: Úgy tűnt, kivédekezzük a spanyol támadást, csakhogy Larumbe kintről mesteri ejtéssel egyenlített. 5–5
21. perc:
Maradt a labda náluk, lejárt a támadóidejük. Sajnos rossz passz nálunk, a támadásunk véget ért.
20. perc: Spanyol emberelőny, Mezeit küldték ki. Granados vállalta el kintről, Nagy Viktorról ment fölé a labda. Kiegészültünk, majd remek blokk nálunk.
19. perc: Perrone lóbált sokáig, aztán a passza rövidnek bizonyult. Gyorsan indultunk előre, Zalánki ment el a jobb oldalon, Hosnyánszkyhoz játszott, aki egy spanyol védőt talált el.
19. perc: Varga Dénes próbált lőni kintről, aztán a kapufát találta el.
18. perc: Tahull befordult, de sikerült szerelni.
18. perc: Megint kaptunk egy emberelőnyt, és ezt végre belőttük! Vámoshoz játszottuk ki a jobb oldalon, aki éles szögből óriási gólt szerzett. 5–4
17. perc: Egyenlő. Mallarach lőhetett jó messziről, és a labda besurrant a jobb alsóba. 4–4
17. perc:
Elhoztuk a labdát a ráúszás után. Sokáig passzolgattunk, aztán Vámos egészen messziről pattintott mellé.

17. perc: Elkezdődött a harmadik negyed.

MÁSODIK NEGYED

16. perc: Vége a második negyednek, egy góllal már mi vezetünk. 4–3
16. perc: Hárai
harcolt ki kiállítást centerben, Zalánki lövését López védte.
16. perc: Ötméterest kaptak a spanyolok egy befordulás után. Az ötméterest Granados a kapufára vágta!
15. perc: Perrone rontott, létszámfölényben támadtunk egy darabig, aztán Zalánki emberelőnyt harcolt ki. Varga meg gólt szerzett! Imitálta a passzt, aztán csuklóból a bal alsóba lőtt. 4–3
14. perc: Jansik
ment előre, ellőtte, de nem túlságosan helyezve, így aztán López védett.
14. perc: Kiállítás nálunk, nem lehet fellélegezni egy pillanatra sem. Perrone lövése azonban a blokkról ment mellé.
13. perc: Eddig nem mentek be az emberelőnyök, de ez igen! Zalánkihoz került ki a labda jobbra, ő pedig rengeteg lóba után a rövid sarokba pattintott. 3–3
13. perc: Magyar időkérés.
13. perc:
Hosszú volt a spanyol bejátszás, megszereztük, ráadásul De Torót kiállították.
12. perc: Kontra a másik oldalon is, de Angyaltól elvették a labdát a bejátszás után a spanyol védők.
11. perc: Nagy Viktor védése után támadhattunk, majd támadóhibát fújtak Angyalnál.
10. perc: Angyal hozta fel a labdát, egy spanyol lemaradt, nézelődött a magyar játékos, majd kegyetlenül bevágta a bal alsóba. 2–3
10. perc:
Újabb emberelőny a spanyoloknak, Granados lövését azonban blokkoltuk.
9. perc: Elhoztuk a labdát, majd emberelőnybe kerültünk. Ezt már jó lett volna belőni, de Manhercz lövése nem volt valami jó, López kivédte.

9. perc: Elkezdődött a második negyed.

ELSŐ NEGYED

8. perc: Vége az első negyednek, két gól a hátrány. 1–3
8. perc:
Eltékozolt spanyol támadás után Zalánki remek lövése a lécről jött le...
7. perc: Pohl lövése a blokkban akadt el, de visszaszereztük, és emberelőnybe is kerültünk. Varga lőtt, López védett, ezt is elpuskáztuk.
6. perc: Erdélyi lövése a kapufáról jött ki, a másik oldalon viszont Munarriz három emberrel a nyakán dobta be a jobb fölsőbe. 1–3
6. perc: Hosnyánszkynál
kontrát fújtak, nem rohantak a spanyolok, majd Mallarachlövését védte Nagy.
5. perc:
Rengeteg a kiállítás, de szerencsére Nagy Viktor fejjel védte a közeli spanyol próbálkozást.
4. perc: Mi is emberelőnybe kerültünk, megjárattuk a labdát körbe, majd Hosnyánszky lövése nem volt helyezett, el sem tudott ugrani a labda elől a kapus.
4. perc: Újabb kiállítás nálunk, majd Munarriz kintről bombázott a bal alsóba. 1–2
3. perc: Varga
lövése López védése után a kapufáról jött ki, de maradt nálunk. Erdélyi próbálkozott a rövid sarokra, de ezt könnyen védte a kapus.
2. perc: Jansik kiállítása után Granados lőtt mellé, aztán kiküldték a spanyol fiút egy szabálytalanság miatt.
2. perc: Vámos jó szerelése után jöhettünk előre, Zalánki váratlanul elvállalta a szabaddobást, és a jobb alsóba lőtt. 1–1
1. perc: Mezei
csavart egyet, de könnyen védte López.
1. perc: A ráúszás után a spanyolok hozták el a labdát. Mindjárt emberelőnybe is kerültek, és valahogy becsúszott Granados lövése a jobb alsóba. 0–1

1. perc:Elkezdődött a mérkőzés, a magyar csapat fehér, a spanyol kék sapkában játszik.

A 3. HELYÉRT

Horvátország–Montenegró9–10 (3–1, 4–2, 1–4, 1–3)

AZ 5. HELYÉRT
Olaszország–Szerbia 7–8
(2–3, 4–1, 0–2, 1–2)
Ld:Di Fulvio 3, ill. Alekszics 2, Filipovics 2

A 7. HELYÉRT
Oroszország–Görögország 9–11(2–2, 2–3, 3–3, 2–3)
Ld:Harkov 4, ill. Argiropulosz 3

ELŐZMÉNYEK

A magyar válogatott ellenfele a spanyol csapat lesz a fináléban, amellyel a csoportkörben már összemérte a tudását. Akkor 11–11-es döntetlen lett a csata vége, ennyi lőtt góllal a döntőben is kiegyeznénk, de ennél mindenképpen kevesebbet kell kapni ahhoz, hogy a magyar férfiválogatott 1999 után ismét Európa-bajnoki címet nyerjen. Ilyen védekezéssel persze nem is kapunk tizenegyet, célozzon bármilyen jól az ellenfél.

Jansik Szilárd
„A legjobb mérkőzéseknek a végén kell következniük. A negyeddöntőben túllőttük az oroszokat, de nem állt össze a védekezésünk. Úgy terveztük, hogy az elődöntőre összerántjuk a védekezést, és sikerült is. Helyükön voltak a blokkok, ahogy Nagy Viktor is. A fináléban a spanyolokat is tíz gól alatt kell tartani, és akkor megnyerhetjük az aranyat.”

„Meglátjuk, hogy a spanyolok milyen vízilabdát fognak játszani, az biztos, hogy rendkívül szervezett a védelmük – tekintett előre a kapitány, Märcz Tamás. Tudjuk, mivel képesek nehéz helyzetbe hozni az ellenfelet, ahogy az elődöntőben a horvátok ellen tették. Az egymás elleni csoportmeccset és a horvátokkal vívott elődöntőt látva biztosan rejtettek még el taktikai variációkat, remélem, hogy tudunk ezekre válaszolni. Két olyan csapat játszik a fináléban, amelyik már olimpiai kvótás. A spanyolok régóta, de ők most arra hajtanak, ami még nincs nekik: az Európa-bajnoki címre. Mi is ezért küzdünk, hosszú évek óta nem kapta vissza ezt a címet a magyar vízilabdasport. Nagy csata lesz, és biztosan óriási mérkőzés.”