Döcögős kezdés után bedaráltuk a hollandokat, jöhetnek a szerbek

2018.07.22. 16:46
Vámos Márton és Zalánki Gergő remek teljesítményének is köszönhetően 12–9-re legyőzte Hollandiát a magyar férfi vízilabda-válogatott a barcelonai Európa-bajnokságon, így bejutott a negyeddöntőbe, amelyben a címvédő és olimpiai bajnok Szerbia lesz az ellenfele.
Vámos Márton veszi célba a holland kaput – GALÉRIÁNKAT A KÉPRE KATTINTVA TEKINTHETI MEG! (Fotó: Kovács Anikó)

FÉRFI VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, BARCELONA
A NYOLC KÖZÉ JUTÁSÉRT
MAGYARORSZÁG–HOLLANDIA 12–9 (5–4, 4–2, 2–1, 1–2)
Barcelona, 900
néző. V: Paoletti (olasz), Koryzna (lengyel)
MAGYARORSZÁG:
Nagy V. – Jansik D., Bátori 1, Erdélyi 1, Mezei, VÁMOS 4, Kovács Gergő. Csere: Angyal 1, ZALÁNKI 3, Manhercz, Bedő, POHL 2. Szövetségi kapitány: Märcz Tamás
HOLLANDIA: WAGENAAR – Van der Horst, Lindhout, Janssen, WINKELHORST 1, Koopman 2, M. Filipovic 2. Csere: Gottemaker 1, Van den Burg 1, Muller, Van Ijperen 1, Lucas 1. Szövetségi kapitány: Robin van Galen
Gól – emberelőnyből: 8/5, ill. 13/4
Kipontozódott: Pohl (31. p.), Manhercz K. (32. p.)
Kiállítva (végleg, cserével: Janssen (19. p.)
Robin van Galen:
– Jól kezdtünk, igyekeztünk jól játszani, és megvolt a harcosság a csapatban. A harmadik-negyedik negyedben viszont túl sok emberelőnyt hagytunk ki, és ezért kár, mert csak három-négy gól volt a különbség. Nehéz olyan jó csapat ellen játszani, mint a magyar. Megérdemelte a győzelmet, ám volt némi esélyünk, így sajnáljuk az eredményt. Szeretnénk a kilencedik helyen végezni.

Németország–Görögország 5–13 (3–5, 0–3, 1–2, 1–3)
Montenegró–Románia 15–5 (3–1, 3–1, 4–2, 5–1)
Franciaország–Oroszország 9–12 (1–4, 1–4, 4–2, 3–2)

Törökország–Málta

Még vízbe sem ugrott a válogatott, szembetűnő volt, valami megváltozott: a csapat összekapaszkodva hallgatta és énekelte a Himnuszt a Hollandia elleni Európa-bajnoki mérkőzés előtt, amelynek tétje a negyeddöntőbe jutás volt.

Kapitány és játékos egyaránt elmondta, az olaszok elleni vereség (5–12) és a németek elleni döcögős döntetlen (4–4) után megakadt valami a gépezetben. A csapat és a pólósok sem lettek azonban rosszabbak, azaz képesek a jó teljesítményre – például összekapaszkodva, a gödörből egymást kihúzva.

Már az első ráúszás mutatta, ez a csapat nem az, amelyet eddig láttunk, Kovács Gergő elöl majdnem elcsenték a labdát, de nagyot küzdött, így mégis a csapaté lett a kezdés. Ráadásul alig másfél perc elteltével betalált Bátori Bence, ami üdítően hatott azután, hogy a legutóbbi két mérkőzésen az első negyedben gólképtelen maradt a csapat. Igaz, Jesse Koopman pazar bombával egyenlített, majd Milos Filipovic labdája csúszott be emberelőnyben. A másik oldalon viszont Vámos Márton bombázott, és az ő labdája is a gólvonal mögött pattant le, majd Pohl Zoltán nem hibázott. Angyal Dánielre sikeresen kijátszott figura azt jelentette, hogy a válogatott már a nyolcadik percben annyi gólnál járt, mint legutóbb a teljes meccsen a németek ellen, s bár a hollandok sem maradtak adósak, Zalánki Gergőnek köszönhetően 5–4-es magyar vezetéssel zárult a negyed.

Miközben a támadás egyértelműen feljavult, a védelem az első másfél negyedben nem remekelt, távolról és centerből is szereztek gólt a hollandok (5–6).

„Harcoljatok” – zúgott fel a lelátó, és a csapat tényleg foggal-körömmel küzdött. Vámos távolról szerzett gólját nem adták meg, hát kicsivel később belőtte újra – immár érvényesen, majd Pohl sem jött zavarba öt méteren. Vámos újabb góljával már hárommal vezetett a válogatott (9–6).

A harmadik negyed Zalánki-lökettel indult, majd Nagy Viktor nem védésért, hanem a kapu megszerelésért kapott nagy tapsot. Koopman 12 perces holland gólcsendet tört meg, de mert korábban Erdélyi Balázs is megszerezte első gólját, a magyar vezetést nem fenyegette veszély.

Lars Gottemaker háromra zárkóztatta fel a hollandokat, de Vámos nem engedte feléledni az ellenfél reményeit. A magyar válogatott 12–9-re győzött, és negyeddöntőbe jutott, amelyben kedden az olimpiai bajnok és Eb-címvédő Szerbia vár rá.

A RUTINTALANSÁG MIATT NEM LETT SIMÁBB A VÉGJÁTÉK
– Győzelem, negyeddöntő – hogyan értékeli a sikert?
Elismerésem a fiúknak. Mindig kérdezték, van-e baj, van-e baj, és én is láttam, hogy valami nem stimmel, de nagyon nehéz kívülről hozzányúlni. Nem lőhetem be a helyzeteket a játékosok helyett, van egy szint, amelynél az edző nem tud mit tenni. Ahogyan korábban is mondtam, meg kell érkeznie a játékosok góllövőképességének. Nem állítom, hogy a világ legjobb csapata a holland, nem a világ legjobb kapusa állt ott, de előjött valami a fiúkból, amit vártam. Örülök a sikernek, nem gyenge holland együttest győztünk le ebben a nehéz helyzetben. Ugyanakkor megmutatkozott, hogy fiatal csapat, bosszantott a végjáték. Négy-ötgólos vezetéskor sokkal jobban kellett volna uralni a játékot, Ezt a rutintalanság számlájára írom, simán lehetett volna hat-nyolcgólos is siker. Nem mondom, hogy megtaláltuk önmagunkat, hogy itt van az a csapat, amely a világligán, de előreléptünk.

– Miben kell még javulni?
Túl sok dolga van a kapusainknak, nem mindig jól helyezkednek a védőink, sok a blokkhiba, ha szemben áll velem a játékos, nem mehet el mellette a labda. Örülök, hogy jól védenek a kapusaink, de néhány labdának el sem kellene jutni hozzájuk. Most azért a végén láttam egyébként óriási blokkokat. Mindenben lehet javulni, annyira fiatal és friss a csapat, ám néha kijön eredmény, mint például a világliga-ezüst. Amúgy továbbra is tartom, az kicsit becsapja a közönséget, mert nem feltétlen ez a realitás.

Szimbolikus volt, ahogyan a csapat összekapaszkodva hallgatta a Himnuszt. Mit jelent ez?
Nem széthúzó a csapat egyébként, de mégis, a becsúszó és kellemetlen vereségek megviselik ezeket a fiatal játékosokat, és nincs itt a nagy, régi bajnokok közül egy sem, aki tudja, hogy ilyenkor hogyan kell reagálni. Még senki sem találta érettnek magát arra, hogyan kell igazi vezetőnek lenni. Nagy Viktor azért igyekezett tenni a csapat összeboronálásában, és a stáb partner volt mindenben, amiben kellett.

4. NEGYED

32. Manhercz is kap egy kiállítást, de Filipovic lövését Nagy Viktor védi. Vámos-blokk, vége.
32. Angyal lövését is védi a kapus.
31. Vámos lövése a kapusról fölé.
31. Zalánki halászott labdát.
31. Angyal visszaúszás közben kiáll. Időkérés most ott.
31. Időkérés itt, Mezei-csavar, a kapus véd.
30. Filipovic a jobb szélről a jobb felsőbe lőtt. 12–9
30. Kontra Bedő ellen.
30. Fölé üti a kapus, megint marad nálunk.
30. Léc itt is, de maradt nálunk.
29. Megint néma a síp. A túloldalon a lécre ejtenek.
28. Szép Angyal-blokk.
28. Nincs fújás középen. Itt van, Vámos megy ki.
27. Van den Burg fölé pattint.
27. Bedőről kiállítás, Vámos beveri. 12–8
27. Ez pedig már gól, Gottemaker a rövidnél meglepi Nagyot. 11–8
26. Jansik lövése nem jó, most Zalánkit küldik ki, jönnek sorban a hátrányok.
26. Most Manhercz megy ki, fölé pattintják. Két hátrányt is kivédekeztünk szépen.
25. Elhozzák és rögvest előnybe is kerülnek, Pohlt küldik ki.

3. NEGYED

24. Rossz bejátszás, egy távoli lövés, vége.
24. Óriási Vámos-blokk, hatalmas Koopman-kapufa.
23. Erdélyi lövése a blokkról fölé.
23. Bő 12 perc után kaptunk gólt, időt kértünk.
23. Megszakadt a nagyon hosszú gólcsend, Koopman pattint a léc segítségével a kapuba. 11–7
22.
Bátori kapufát lőtt, a kapusra pattan a labda, de nem kerül a kapujába. Viszont kap egy kiállítást.
22. Vámos és Kovács esélyt sem ad a holland lövőnek.
21. Bátori nagyot birkózik a centerrel, a miénk. Mezei szabálytalan cserébe.
21. Vámosról kiállítás, majd gyorsan ellövi, ezúttal rosszul.
21. A blokkról hozzánk kerül a labda.
20. Manherczet blokkolják, majd kiállítják. Időkérés.
20. És újabb labdaszerzés nálunk.
19. Rontás ott és itt is.
19. Zalánki kap még egyet, Erdélyi büntet. 11–6
19.
Zalánki kap egy jobb horgot, Janssentől elköszönünk.
19. Bátori lövését kiüti Wagenaar.
18. Lemaradtunk a centerről, de Lucas fölé húzta.
18. Nagy Viktor szereli a kaput. Kap egy kis segítséget is, folytatódhat a meccs.
18. Zalánki bombája a léc alá suhant be. 10–6
17. Van den Burg lövése után a merevítő kiszakad a kapuból, de a lécről kifelé jön a labda.
17. Bátori lövése fölé pattant.
17. Elhozzuk a labdát.

2. NEGYED

16. Messziről messzire. Vége.
16. Kontra, még 22 mp.
16. Van den Horst lő fölé.
15. Hosszan játszunk, már jön vissza a kiállított, de Vámos még él az adódó helyzettel a jobb szélen. 9–6
15. Zalánkit kiküldik, Nagy véd. Kiállítás ott is, időt is kérünk.
14. Pohl hatalmas erővel lőtt a jobb felsőbe. 8–6
14. Óriási blokk, oldalt megy ki a labda, a miénk.
14. Manhercz kapufát talál, de van egy gyors kontra. Zalánki elveszíti.
13. Nagy lekapcsolja Van den Burg löketét.
13. Vámos lemásolja az előzőt, most meg is adják. 7–6
12. Kiejtik, jöhetünk.
12. Kovács Gergőt kiküldik, időt kérnek a hollandok.
12. Vámos hiába lövi be, kontrát fújtak már.
11.
Van den Burg bejátszását most lelopjuk.
11. Zalánki használja ki gyorsan a fórt, a bal felsőbe pattint. 6–6
11. Winkelhorst húzza be centerből. Megint ott az előny... 5–6
10. Erdélyi lövését könnyedén védi a kapus.
10. Van den Burg addig nézte a bejátszási lehetőséget, amíg inkább ki nem lőtte a bal felsőt. 5–5
9. Zalánki próbált a jobb szélről a hosszúba lőni, most felemelte a kezét Wagenaar.
9. Most simán elhozzák. Van den Burg lövését Nagy védi.
9. Folytatódik a meccs.

1. NEGYED

8. Véget ért az első negyed.
8. Hát ez milyen gól volt?! Zalánki egy másodperccel a vége előtt ellövi, a holland kapus, Wagenaar talán nem hitte el, hogy lesz lövés, így nem emelte a kezét, hanem fejjel próbált védeni. Hiába. 5–4
8. Bedőt blokkolják, Lucast nem. 4–4
7. Kontrát fújnak.
7. Koopman mellé, elöl újabb fórt harcolunk ki. Erdélyi bejátszása után Angyal húzza be centerből. 4–3
6. Erdélyi fölé lőtt.
6. Van der Horst szabálytalankodik középen, időkérés előnyben.
6. Nagy egyet még véd, Van Ijperen viszont másodjára már bevágja. 3–3
5. Pohl lefordulás után a jobb felsőbe pattint. 3–2
5. Labda nélküli kiállítás a hollandoknál, az első előnyünk. Vámos bombája a lécről a „gólvonal” mögé pattant. 2–2
4. Erdélyi kap kiállítást, Filipovic lövését csak a gólvonal mögött fogja Nagy. 1–2
3. Lindhout lövését blokkoljuk, de Vámos is ront.
3.
Jó bejátszás Bedőnek, de víz alá vittük a labdát.
3. Koopman távoli bombája a bal felsőben kötött ki. 1–1
2. Ott az első gól, Bátori pattint a rövid felsőbe. 1–0
1. Jansikot küldik ki, de Nagy Viktor véd.
1. A hollandok értek előbb a labdához, de harcosan labdát szereztünk. Erdélyi lövését védte a kapus.
1. Elkezdődött a mérkőzés.
Felhangzottak a himnuszok, mindjárt kezdünk.

ELŐZMÉNYEK

A magyar csapat Grúzia fölényes legyőzése (12–5) után nagyon sima vereséget szenvedett Olaszországtól (5–12), majd meglepetésre csak ikszelt Németországgal (4–4), de így is a második helyen végzett a csoportjában.

A hollandok a horvátok elleni nagy zakóval kezdtek (8–15), majd a görögöktől is (7–12) is simán kikaptak, Törökország ellen viszont 22–5-re nyertek, így a harmadik helyen zártak.