Az Európa-bajnok már nagy falatnak bizonyult

2012.01.22. 17:17
A Hollandiában zajló női vízilabda Európa-bajnokság csoportkörének utolsó fordulójában Magyarország háromgólos vereséget szenvedett a címvédő Oroszország ellen, így a második helyen zárt az A jelű kvartettben. Merész András lányai a spanyolokkal mérkőznek meg kedden 19 órától a negyeddöntőben.

Három góllal kikaptunk az oroszoktól (Fotó: MTI)

A magyar csapat a Nagy-Britannia elleni tízgólos (19–9) diadallal nyitotta a csoportkört, míg az Európa-bajnoki címvédő oroszok a 2008-as pekingi olimpián végső sikert arató (nem mellesleg házigazda) Hollandiát fektették két vállra (11–10). A második fordulóban megcserélődött a szereposztás, az oroszok a papírformának megfelelően elbántak Fekete Szilveszter csapatával (15–10), míg a magyar csapat nagyot küzdve múlta felül Hollandiát (9–8).

Jó előjel, hogy a magyar csapat felkészülési mérkőzésen 14–13-ra legyőzte az oroszokat.

Eredményes orosz és pontatlan magyar támadásokkal indult a mérkőzés, Szűcsék még ötméterest és két emberelőnyt is kihasználatlanul hagytak, míg a túl oldalon Lisunova vezérletével az oroszok háromszor is beköszöntek. Merész András a kevés centerbejátszást hiányolta az első játékrészt követően, amely után Bujka egy gyors centergóllal szépített, de mielőtt nagyon örülhettünk volna Tankejeva és Kurokina találataival meglépett a címvédő (2–5).

Keszthelyi vezérletével megkezdte a felzárkózást a magyar csapat, és két perccel a félidő előtt már egyenlőt mutatott az eredményjelző (5–5). A sorozatos magyar hátrányokból előbb Ivanova majd Prokofjeva is betalált (5–7), de a játékrészben háromszor is eredményes Keszthelyi a szünetig egy gólra hozta a csapatot – igaz, szükség volt ehhez Gangl jó kapusteljesítményére is (6–7).

A második félidőben beljebb húzódtunk, ami eleinte nem ízlett nekik, de a rengeteg támadópontatlanság miatt így is fokozatosan ismét elléptek (6–9). Antal ötméteresből szépített ugyan, de Antonova és Fedotova találataival így is négygólos orosz előny mellett készülhettek a csapatok a hajrára (7–11).

„Merjünk játszani!” – szólt a záró nyolc perc előtt a Merész-intelem, és a támadásbefejezéseket már kevésbé erőltető oroszok eldobott labdája után Keszthelyi negyedik góljával szépítettünk, de Ivanova találata végleg megtörni látszott a magyar csapatot (8–12).

Bár innentől már gólt nem kaptunk a hátralévő öt percben, a javunkra megítélt újabb két ötméteresből csak Kistelekié eredményezett szépítő találatot, a többi magyar támadás az emberelőnyök ellenére is kimaradt, így csak egy egységet sikerült ezen időszak alatt ledolgozni (9–12). A magyar válogatott vereségével a csoport második helyén zárt, így a keddi negyeddöntőben 19 órától a B-kvartett harmadik helyezettjével, azaz Spanyolországgal mérkőzik meg.

MERÉSZ: AZT KAPTUK AZ OROSZOKTÓL, AMIT VÁRTUNK

NŐI VÍZILABDA EB, EINDHOVEN
A-CSOPORT, 3. FORDULÓ
OROSZORSZÁGMAGYARORSZÁG 12–9 (3–1, 4–5, 4–1, 1–2)
Eindhoven, 1200 néző. Vezette: Gomez (olasz), M. Brguljan (montenegrói)
OROSZORSZÁG: KARNAUHLiszunova, IVANOVA 3, PROKOFJEVA 2, Beljajeva, FJEDOTOVA 3, Konuh. Csere: Kurocskina 1, Tankejeva 1, Antonova 1, Hohrjakova 1, Bjelova. Szövetségi kapitány: Alekszander Kabanov
MAGYARORSZÁG: GANGLAntal 1, Szücs G., Takács O., Tóth I. 1, KESZTHELYI 4, Drávucz 1. Csere: Bujka B. 1, Csabai, Kisteleki H. 1, Illés A., Menczinger K. Szövetségi kapitány: Merész András
4. Nagy-Britannia3325–460
32. Véget ért a mérkőzés, a magyar válogatott a második helyen zárta csoportját.
32. Menczingert küldték ki ezúttal, Ivanova lövését azonban Gangl védte.
31. Konuhot kiállítják, de rossz centerezés, így ezúttal sincs gól.
31. Takács kiállítása után Fedotova a kapufára lő.
31. Bujka nagyot robotol, de ziccerből mellé lő.
30. Az ötödik ötméteresünket Keszthelyi végezte el, de Karnauh védett.
30. Rossz bejátszást követően újabb centerfault.
29. Kistelekit most kiküldik, de szabálytalanság után jöhetünk.
28. Kisteleki a jobb sarokba lő, 9–12
28. Kistelekire is kontrát fújnak, majd a labdaszerzés után Tótha negyedik magyar ötméterest harcolta ki.
28. Orosz labdaszerzés, de támadószabálytalanságot követnek el a magyar kapu előtt.
27. Ivanova lőtte ki a bal sarkot, eldőlni látszik a mérkőzés. 8–12
26. Eredménytelen orosz támadás után Ivanovát küldik ki, Bujka lövése viszont nem talált kaput.
26.Gangl újabb védése után Keszthelyi a kontra végén átejti az orosz kapust. 8–11
25. Az ellentámadásnál Bujkát szerelik.
25. Jó védekezés után eldobják az oroszok.
24. Déja vu, ismét Tóth-támadófault, de Prokofjeva a kapufát forgácsolta szét. Véget ért a harmadik negyed.
23. Tóthra fújnak támadót. A túloldalon Gangl véd.
23. Ezúttal Merész kért időt.
23. Drávuczra fújnak kontrát, a lefordulásból pedig Fedotova lő a jobb szélről a bal sarokba. 7–11
22. Tóth harcolt ki kiállítást, Koruhkina a vétkes. Bujka lövése után sarokdobás jön.
22. Antonova centerből eredményes. 7–10
21. Antonova lövését Gangl védte.
21. Bujka újabb ötöst harcol ki. Antal pedig a bal felsőbe pattint. 7–9
20. Pontatlan támadás itt és ott is.
19. Kohriakova lövi ki a jobb felsőt, ismét három közte. 6–9
19. Sőt, a visszaúszásnál még ki is küldik Keszthelyit, a második büntetése. Orosz időkérés.
19. Bujkáról kiküldik Konuhot, de Keszthelyi első pontatlan lövése után nincs szépítés.
19. Fedotova parádés ejtéssel veszi be a bal sarkot. 6–8
18. Gangl újabb védése után ismét egy magyar kontra.
18. Kiegészültek az oroszok, Antal lövését pedig Karnuh ütötte a léc fölé. A korner után egy kontrát fújták ránk.
17. Jó magyar védekezés után Fedotova a támadóidő lejártával eldobta a labdát, a fordulás után pedig Tóthról küldték ki Konuhot. Az ötödik magyar előny.
16. Fedotova utolsó másodperces ziccerét védte Gangl, véget ért a félidő.
16.Keszthelyi a lécről zúdít hatalmas gólt a kapuba. 6–7
16. Támadószabálytalanság, és még Bujkát ki is állítják. Kiegészültünk, erre Tóthot küldik ki, de a kapufa velünk.
15. Takács lövését Karnuh védte, majd támadó szabálytalanság, a túloldalon pedig Prokofjeva ejt Gangl felett a kapuba. 5–7
14. Takácsot szórják ki, de Gangl ismét véd. Újabb kiállítás, Szűcs ment ki. Ivanova pedig a bal felsőbe pattint. 5–6
14. Szűcs távoli ejtése Karnuchról kornerre pattan. Kohriakovát ráadásul ki is állítják. Tóth nagyszerűen húzta közelről a kapuba a bejátszást. 5–5
14. Lisunova lövését védte Gangl, majd Fedotova ziccerénél is helyén a magyar kapus.
13. A harmadik előnyt már kihasználtuk, Keszthelyi lőtt a kezek erdejében a kapu bal oldalába. 4–5
13. Jó védekezés után újabb emberelőny, Belovát küldték ki.
13. Bujka szépen csinálta meg a helyzetet, középre tartó lövése azonban nem okozott gondot Karnuhnak.
12. Csabait kiküldik, Konuh lövése nem okozott azonban gondot.
12. Keszthelyi szépít. 3–5
11. Kontraszabálytalanság után gyorsan lefordultak az oroszok, és Kurohkina találatával már három közte. 2–5
10. Tankejeva sem hibáz középről, 2–4
9. Bujka centergólja nyitja a második játékrészt. 2–3
8. Tóth beállóból lőtt a bal sarok irányába, de Karnauh védett. Véget ért az első negyed.
8. Rossz orosz bejátszás, de elől ellenünk fújnak.
7. Karnauch véd, majd támadószabálytalanság.
6. Drávucz bejátszását Bujka lőtte mellé, a túloldalon kontrafault, és egy kiállítás is – Lisinova.
5. Szűcs lövése mellé szállt, Prokofjeva ellenben szépen ejt a bal sarokba. 1–3
5. Előbb egy orosz, majd egy magyar támadószabálytalanság, végül Ivanova ejtése nem eredményezett gólt.
5. Gangl védése után jó orosz védekezés.
4. Ezúttal Bujka harcolt ki ötöst, Drávucz pedig magabiztosan a jobb sarokba lőtt. 1–2
4. Emberelőny itt is, Ivanovát küldték ki. Bujka ziccerét Karnauh védte a bal saroknál.
3. Ivanova Gangl keze alatt a kapuba pattint. 0–2
3. Pontatlan magyar tobás, a visszaúszásnál Keszthelyit kiküldik.
2. Tóthra támadót fújnak, de hibáznak az oroszok is.
2. Lisunova ejtését Gangl védi.
1. Tóth harcolt ki ötmétérest, Szűcs azonban a kapufára lőtt.
1. Ez gyors volt, az oroszok hozták el a labdát és ez első támadásnál villámgyorsan Fedotova lőtt a bal felsőbe. 0–1