Az Eger az utolsó negyedben lett bajnok

SOMLÓVÁRI DÁVIDSOMLÓVÁRI DÁVID
2011.05.17. 18:48
A ZF-Eger nyerte meg az élvonalbeli férfi vízilabda-bajnokságot, miután a Vodafone ob I döntőjének visszavágóján hazai pályán két góllal (8–6) diadalmaskodott a címvédő Teva-Vasas Uniqa ellen. Utóbbi gárda a finálé első meccsén 8–7-re győzött. Gerendás György csapata a 3–0-ra megnyert utolsó negyedben fordította a maga javára a találkozót. Az egriek a klub történetének első bajnoki címét ünnepelhetik!

A mérkőzés előtt tudni lehetett, hogy a Vasas 18. bajnoki címe megszerzésért száll vízbe, míg az Eger fennállása során először ünnepelhetne aranyéremmel a bajnoki szezon végén. A hazai környezet mindenképpen a hevesiek malmára hajtotta a vizet, a legutóbbi négy bajnokságot megnyerő Vasas a rutinjában – no meg az első meccsen összeszedett egygólos előnyében bízhatott.

A fegyelmezetten játszó Vasas három negyeden át kézben tartotta az összecsapást a kissé idegesen pólózó Eger ellen. Az utolsó játékrészre azonban összezuhant az angyalföldiek támadójátéka. A záró periódusban a Vasas nem tudott gólt szerezni, az Eger ellenben hármat is lőtt, amivel eldöntötte a bajnoki döntőt.

A mérkőzésen mindössze egyszer állt összetettben győzelemre Gerendás György együttese – a két perccel az összecsapás vége előtti szituáció pedig kitartott a lefújásig – bajnok lett az Eger!

A csapatok a végső harc előtt (Fotók: Hegedüs Gábor)

1. NEGYED

Az első ráúszásnál az Eger hozta el a labdát, de nem sikerült az első lehetőségből ledolgozni az egygólos hátrányt. A másik oldalon Miho Boskovic távoli lövését védte Szécsi Zoltán.

A játékrész elején távoli lövésekkel próbálkoztak a csapatok, a két kapus azonban rendre hatástalanította ezeket a lövéseket. A 6. perc elején aztán nagy nehezen megszületett az összecsapás első gólja: Hosnyánszky Norbert használta ki az Eger emberelőnyét. Összesítésben ekkor ikszre álltak a csapatok. 1–0

Katonás Gergő hamar egyenlített. Szécsi Zoltán jött ki feleslegesen a kapujából, a Vasas centere pedig emberrel a nyakában az üres kapuba lőtt. 1–1

Az első negyedben még semmi sem dőlt el, inkább védekezésben jeleskedtek a csapatok.

Nagy küzdelem és kevés gól  jellemezte a mérkőzés elejét
Nagy küzdelem és kevés gól jellemezte a mérkőzés elejét

2. NEGYED

Ismét az Eger hozta el a labdát. Az első két támadásból ezúttal sem született gól, a 10. percben azonban Vámos Márton a kígyótérről pattintotta a labdát az addig remekül védő Szécsi kapujába. Összetettben így két góllal vezetett a Vasas. 1–2

De nem sokáig! A következő támadásból Kevin Graham csempészte be a labdát Nagy Viktor keze alatt a kapuba. 2–2

Ha fociról lenne szó, írhatnánk, hogy egy időre szétszakadt a középpálya: egyik oldalon Varga II Zsolt úszott meg, de nem vette észre a nem sokkal elé leeső labdát, az ellentámadásból pedig Kovács Róbert lövését védte Szécsi.

A 14. percben emberelőnybe került az Eger, Gerendás György azonnal időt is kért, s a legjobb felállásba küldte vízbe csapatát. Be is jött: Kovács Gábor közelről kíméletlenül vágta a labdát a kapuba. 3–2

Nem sokkal később azonban már ismét a Vasas állt jobban. Miho Boskovic első gólját szerezte a visszavágón. 3–3

Nagyon izgalmas volt a mérkőzés. A játékosok a kelleténél többet hibáztak, de a tét ismeretében ez egyáltalán nem számított meglepetésnek. A nagyszünetben a Vasas állt jobban összetettben.

Gerendásék három negyeden át bajban voltak

3. NEGYED

A nagyszünet után fontos volt, hogy melyik csapat használja ki jobban az emberelőnyös szituációkat. Az első két negyedben a hazai csapat hat lehetőségből kettőt vágott be, míg a Vasas négyből egyet.

A harmadik negyed elején a játékvezetők futószalagon kezdték el fújni a kontrafaultokat. A játékosok nagy valószínűséggel a víz alatt minden csibészséget megpróbáltak, amit csak lehetett. A 19. percben ismét emberelőnybe került az Eger. Hosnyánszky nem teketóriázott sokat, öt méterről nemes egyszerűséggel a kapuba vágta a labdát. 4–3

A következő támadásból azonban ismét egyenlített a Vasas: Szécsi bizony most egy kicsit benne volt a gólban, Boskovic távoli lövése nem is volt túl jól helyezett, de átpörgött az egri kapus kezei alatt. 4–4

A kapott találat pedig úgy tűnt, hogy benne maradt Szécsiben, nem sokkal későbbSteinmetz Barnabás nem túl jó lövése is az egri kapuban kötött ki. Kritikus helyzetbe került ezzel az Eger, amely így összesítésben már kétgólos hátrányban volt. 4–5

Az Egernek egy negyede maradt a fordításra – elég volt

De nem sokáig: Varga II lövését megfogta ugyan Nagy, de Kis Gábor jókor volt jó helyen, és közelről a kapuba pöckölte a kipattanót. 5–5

A Vasas nagyon koncentráltan pólózott: ráadásul három perccel a negyed vége előtt ötmétereshez jutottak az angyalföldiek. Kiss Gergely kíméletlenül bombázta a labdát a jobb felsőbe. 5–6

4. NEGYED

Mindent meg kellett tennie az utolsó szakaszban az Egernek a bajnoki címért – meg is tett. Rögtön emberelőnybe került a hazai csapat, amelyet Biros Péter használt ki. 6–6

A Vasas is megkapta a lehetőséget, de a fórban elpasszolta magát a vendégcsapat. Az Eger tehát összesítésben kiegyenlíthetett...

Küzdött a Vasas, de a végére elfogyott

És nagy nehezen egyenlített összetettben is. Több lehetőség is kimaradt, de Kevin Graham egy fórt kihasznált. Négy és fél perccel a vége előtt mindent kezdhettek előröl a csapatok. 7–6

Nagyon visszaesett azonban a Vasas játéka, de Binder Szabolcs gólját még megúszta az angyalföldi csapat. A hazai pólós ziccerben izgalmában a víz alá vitte a labdát, mielőtt azt a kapuba ejtette. Az újabb lehetőségnél azonban már nem volt kegyelem a vendégek számára. Egri időkérés után Hosnyánszky került ismét lövőhelyzetbe, Nagy Viktor pedig nem tudott hárítani. Először áll összetettben győzelemre az Eger. A legjobbkor... 8–6

Földi László időt kért 20 másodperccel a vége előtt, de Boskovic eladta a labdát – ez volt a Vasas utolsó lehetősége. Az Eger megnyerte a bajnokságot!

MÉG FEL KELL DOLGOZNUNK, HOGY MIT TETTÜNK

„Nem tudom megmondani, mi vezetett ahhoz, hogy egy olyan meccsen, amelyen végig mi vezettünk, miért alakult így a hajrá – állt értetlenül a Vasas trénere, Földi László a 3–0-ra elveszített utolsó negyedben történtek előtt. – Az viszont téves, hogy csak az első hely siker. A tavaly nyári nagy változások után mindenkinek jár a köszönet, hogy egyáltalán bejutottunk a döntőbe, és ott is nagy csatát vívtunk. Bár lehet, hogy szépen veszítettünk, de érzésre ez akkor sem túl jó. De a sport, a bajnoki kiírás már csak ilyen, győzni egy csapat tud, és a bajnok most az Eger lett.″

„Hihetetlen tűz, felfokozott várakozás volt a találkozó előtt a városban, amikor a kezdés előtt két és fél órával megérkeztem, alig tudtam bejönni a tömegtől az uszodába – nyilatkozott boldogan a BVSC-vel 1999-ben elért bajnoki győzelmet követően ismét bajnoki címet szerző Gerendás György. – Ezt a Vasast kicsit leírták a bajnokság előtt, ám a játékával mindenkit meglepett, a Komjádiban még minket is. Úgy játszott, amely méltó egy olyan csapathoz, amely az elmúlt négy bajnokságot megnyerte. Gratulálok Földi Lászlónak, aki nagyszerű csapatot rakott össze.″

FÉRFI VÍZILABDA OB I
DÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ
ZF-EGERTEVA-VASAS-UNIQA 86 (1–1, 2–2, 2–3, 3–0)
Eger, 3200 néző. V: Vogel G., Vojvoda
EGER: Szécsi - Hegedüs G., Biros 1, Binder, KIS G. 1, HOSNYÁNSZKY 3, GRAHAM 2. Cs: Bundschuh, Sántavy, Kovács G. 1, Varga II Zs., Kotszidisz. Edző: Gerendás György
VASAS: Nagy V. - Kovács R., Boskovic 2, Decker Á., Powers, Kiss G. 1, KATONÁS 1. Cs: Takács B., Vörös, Vámos 1, Steinmetz B. 1. Edző: Földi László
Gólok: Hosnyánszky (emberelőny, 1–0), Katonás (1–1); Vámos (1–2), Graham (2–2), Kovács G. (ee., 3–2), Boskovic (ee., 3–3); Hosnyánszky (ee., 4–3), Boskovic (4–4), Steinmetz B. (4–5), Kis G. (ee., 5–5), Kiss G. (ötméteres, 5–6); Biros (ee., 6–6), Graham (ee., 7–6), Hosnyánszky (8–6)
Gól – emberelőnyből: 10/5, ill. 5/1
Gól – ötméteresből: –, ill. 1/1
Kipontozódott: Decker Á. (25. perc)
Bajnok: Eger 15–14-gyel