Megvan az aranyérem: világbajnok a férfi junior-válogatott!

2007.08.27. 08:41
A férfi vízilabdázók egyesült államokbeli Long Beach-en megrendezett junior-világbajnokságán aranyérmet szerzett a Keszthelyi Tibor szövetségi edző által irányított magyar válogatott, amely a torna fináléjában könnyed játékkal, három góllal verte ellenfelét, az olasz csapatot. Varga Dénes három, Salamon Ferenc két gólt szerzett. A vb-bronzérem a horvátoké lett, akik az elődöntőben általunk legyőzött szerbeket verték, méghozzá sima meccsen, négy góllal.
Hárai Balázs (balra), Varga Dénes (jobbra) az ob I-ben ellenfelek, a junior-válogatottban viszont meghatározó emberek, döntő érdemeik vannak az aranyérem megszerzésében
Mirkó István - archív

Szavazás

Ön szerint melyik a világ legjobb válogatottja vízilabdában?

Írja be az itt látható számot!
A két kapusról szólt az első játékrész, hiszen Bisztritsányi és Washburn is feladata magaslatán állva több bravúrost védést is bemutatott. Ennek ellenére nálunk volt a vezetés: Varga Dénes nyitotta meg a gólok sorát.

A második felvonásból alig telt el fél perc, amikor emberelőnyből egyenlítettek az olaszok, de Varga egy remek keresztpasszt két méterről húzott be az ellenfél kapujába és ezzel megint nálunk volt a vezetés.

Egy perccel később Salamon is feliratkozott a gólszerzők közé, egy távoli bombája talált utat az olasz kapuba, ám ellenfelünk nem hagyta lerázni magát: a nagyszünetig újabb találatot szerzett, így a magyar előny ismét minimálisra csökkent.

Hogy ne legyen túl sok ok az aggodalomra, arról ismét Varga gondoskodott, aki emberelőnyös szituáció végén szerzett gólt. (Ez volt ifjú klasszisunk tornán szerzett 28. találata.)

Figarival viszont nehezen bírtunk: az olaszok legjobbja folytatva a második negyedben elkezdett szériáját, 4-2-s, majd 5-3-s magyar vezetésnél - Lázár szerezte csapatunk ötödik találatát - is gólt lőtt, életben tartva ezzel a nem túl vérmes olasz reményeket.

Aranyérem - 12 év után

A magyar válogatott legutóbb 1995-ben nyert junior vb-t, az a korosztály, amelynek legjobbjai azóta már kétszeres olimpiai bajnokok. Két évvel később a horvátok mögött az ezüstérem jutott nekünk, 1999-ben olasz aranyérem született, nekünk pedig meg kellett elégedni az ötödik hellyel. Újabb két év telt el, újabb csapat lett első: a hazai rendezésű olimpiára készülő görög csapat nem talált legyőzőre, miénk lett a bronzérem. Ezután kétcsapatosra szűkült a korosztályos esemény, 2003-ban és 2005-ben is a szerbek lettek az elsők, mi pedig a másodikok. A pekingi olimpia előtt egy évvel éppen ideje volt már legnagyobb ellenfelünk legyőzésének és egy sikernek. Ne feledjük: felnőtt csapatunknak sem jött össze aranyérem az athéni elsőség óta...
Betalált azonban Szabó, majd a záró részben Marnitz és később Hárai is, így megnyugtató, négygólos előnyre - 8-4 - tettünk szert.

Eldőlni látszott a találkozó, Figari még megszerezte ugyan aznapi negyedik találatát, de Salamon emberelőnyből ismét visszaállította a több mint megnyugtató különbséget.

A találkozó utolsó gólja az olaszoké lett, miként ők adták a mérkőzés legeredményesebb játékosát is, de ez legyen az övék.

Miénk viszont az aranyérem és az, hogy négy napon belül két sportágban is jobbnak bizonyultunk Olaszországnál. Igaz, ez azért minden ízében más kávéház volt, mint a budapesti 3-1…

A magyar csapat keretbe foglalta világbajnoki szereplését, hiszen a torna az olaszok elleni csoportmérkőzéssel kezdődött számunkra, amelyen 11-7-re nyertünk.

A folytatásban Argentína, Kuvait, Szingapúr és Németország legyőzése sem jelentett gondot, a négy mérkőzésből maximális pontszámmal és 94-11-s gólkülönbséggel jöttünk ki.

Az egyenes kieséses szakaszban, a nyolcaddöntőben Egyiptom legyőzése a legkisebb gondot sem jelentette - 20-2 -, viszont a negyeddöntőben az ausztrálok ellen nagy csata folyt a medencében - 15-12, majd jött a szerbek elleni, hosszabbításos elődöntő, amely végül 17-16-s magyar győzelemmel zárult..