Nem lesz címvédés: Olaszország legyőzte a mieinket a nyolc között

2015.08.04. 19:04
Madaras és a magyar válogatott legjobb esetben is csak ötödik lesz (Fotó: MTI)
A magyar férfi vízilabda-válogatott 8–7-re kikapott Olaszországtól a kazanyi világbajnokság negyeddöntőjében. Benedek Tibor együttese így az 5-8. helyért folytatja: a helyosztón az első ellenfele a Szerbiától vereséget szenvedő Egyesült Államok lesz.

KAZANY 2015, VIZES VILÁGBAJNOKSÁG
FÉRFI VÍZILABDATORNA
NEGYEDDÖNTŐ
OLASZORSZÁG–MAGYARORSZÁG 8–7
(2–2, 1–2, 2–1, 3–2)
Kazany,
693 néző. Vezette: Alexandrescu (román), Sztavridisz (görög)
OLASZORSZÁG: Tempesti – DI FULVIO 2, Giorgetti 1, Figlioli 1, Aicardi, Gitto, Giacoppo. Csere: Velotto, Fondelli, Baraldi 1, LUONGO 2, Presciutti 1
MAGYARORSZÁG: Nagy V. – Gór-Nagy, Szivós M., Varga Dénes 1, HÁRAI 1, VARGA DÁNIEL 3, Madaras. Csere: Angyal, Bedő, Vámos, Hosnyánszky 1, Erdélyi 1
Gól – emberelőnyből: 15/5, ill. 13/7
Kipontozódott: Gór-Nagy (26. p.), Figlioli (31. p.)

A magyar válogatott számára most, gyakorlatilag a rajt után bő egy héttel kezdődött el a világbajnokság. A csoportellenfelek ugyanis annyira gyengék voltak, hogy egy jobb edzés többet ért Benedek Tibor tanítványai számára, mint maguk a csoportütközetek. A kvartett első helyén végezve pedig még a nyolcaddöntővel sem kellett bajlódnunk, ma viszont az olaszok elleni ki-ki meccs következett a négy közé jutásért.

BENEDEK: EGGYEL JOBBAN AKARTÁK
„Nem tudok rosszat mondani – mondta Benedek Tibor. – Jól játszottunk, fegyelmezettek voltunk, azt csinálták a játékosok, amit kértem. Az olaszok emberelőnyökből lőtték a gólokat, ezt szerettük volna. Onnan lőtték, ahonnan szerettük volna. Úgy látszik, rosszat kértem. Jól játszottak az olaszok is. Két nagyon erős csapat találkozott egy élet-halál mérkőzésen. Azt mondtam a mérkőzés előtt, hogy ha jól játszott az ellenfél, megemeljünk a kalapunkat. Ez az a mérkőzés volt, amelyen nem hibáztunk. Az olaszok ezek szerint eggyel jobban akarták.”

Az első negyedben látszódott, hogy kipihent a magyar csapat. Centereink nagyon jól fogtak pozíciót, szállították is az emberelőnyöket. Persze az igazsághoz tartozik, hogy a játékvezetők mindkét oldalon könnyedén szórták ki a játékosokat, így gyakorlatilag emberelőny-emberhátrány pólót láthattunk. Amiben a találkozó első felében mi voltunk egy leheletnyivel jobbak.

Végig vezettünk (kétszer két góllal is) az első félidőben, elsősorban Varga Dániel remekelt. Ütemtelen lövéseivel nem tudott mit kezdeni Stefano Tempesti, az olaszok sok nagy csatát megélt kapusa. Kifejezetten jól jött az is, hogy ellenfelünknek nem volt balkezes játékosa, így a rosszkézoldalról jövő löketeket Nagy Viktor rendre hárította.

A nagyszünetben 4–3-ra vezettünk, ami után egy ötperces, fel-le úszós időszak következett, újabb gól nélkül. Úgy tűnt, hogy, aki hamarabb megnyugszik, nagy lépést tesz a győzelem felé. És bizony a következő gólt mi lőttük, mégsem ért semmit, hiába vezettünk a harmadik negyedben 5–3-ra. Ezután ugyanis leblokkolt a magyar csapat, az olaszok pedig taktikus pólóval fordítottak.

Hiába fújták ide is és oda is a fórokat a játékvezetők, ekkor csak az olaszok éltek a lehetőségekkel: sorozatban három gólt szerezve már náluk volt a kétgólos előny. Alessandro Campagna csapata felgyorsította a fórok befejezését, így már a rosszkéz oldalról is bevette a magyar kaput.

Stefano Luongo találatával a negyedik negyed elején 8–6-ra vezettek az olaszok, mi pedig fórban egyre bizonytalanabbá váltunk, de még így is volt lehetőség az egyenlítésre. Az egész meccsen gyenge lövőformát mutató Hosnyánszyky Norbert góljával visszahozta a reményt, de az utolsó négy percben nem tudtunk betalálni. Pedig többször is emberelőnyben játszhattunk.

A címvédő magyar csapat így nem jutott a legjobb négy közé a kazanyi vb-n. Eddig nem volt fontos meccsünk Kazanyban, s gyakorlatilag ezután sem lesz. A Benedek-csapatnak bő egy órán át tartott a vb érdemi része...

32. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK!
Az 5-8. helyért játszhatunk. 7–8
32. perc:
Az olaszoké a labda. 17 másodperccel a vége előtt időt kérnek. Ezt elbuktuk...
32. perc:
Magyar előny, de nagyon rosszul játsszuk meg. Szivós lövését védi Tempesti. A sarokdobás után nem lövünk kapura...
31. perc: BENEDEK IDŐT KÉRT!

31. perc: Az olaszok már semmit sem kockáztatnak. Végigjátsszák a támadó időt, majd megpróbálják centerbe bejátszani a labdát. 1:17-tel a vége előtt megszerezzük a labdát.
30. perc:
Nagy Viktor megfogja a csavart! Ismét mi támadunk, de Bedő ellen kontra...
29. perc:
Szerencsére Velotto nem hagyja elvégezni a szabaddobást, így fórba kerülünk. Hosznyánszky pedig ezúttal belövi. Tempesti kicsit mellényúlt. 7–8
29. perc: M
ost az olaszok kapnak fórt, Luongo pedig belövi. 6–8
28. perc:
Magyar emberelőny, de sajnos kapufára vágjuk a labdát.
27. perc:
Varga Dánielt kiállítják. Az olaszok nagyon szépen megjátszk, a végén Presciutti húzza közelről a kapuba. 6–7
27. perc: Magyar fór. Hárait most is nagyon egyedül hagyják a rosszkéz kapufánál. Most azonban belövi. 6–6
26. perc:
Gór-Nagy kipontozódik. Di Fulvio pedig kihasználja a fórt. Először vezetnek az olaszok... 5–6
25. perc:
Varga Dániel próbálja meglepni Tempestit, de az olasz kapus védte a „nem nézek oda” lövést.
25. perc:
Erdélyi elhozza. Mi támadhatunk.

3. NEGYED
24. perc: Luongo
viszont hatalmas gólt pattint két másodperccel a negyed vége előtt. 5–5
24. perc: Sajnos nem lövünk kapura fórban...
24. perc:
Olasz kiállítás, magyar időkérés.
23. perc:
Varga Dénest kiállítják. Figlioli pedig a gyorsan megjáratott labdát kíméletlenül vágja a rövid felsőbe. 5–4
23. perc:
Most Angyal ellen fújnak kontrát. Nem tudnak fordulni az olaszok.
23. perc:
Kontra az olaszok ellen. Varga Dénes lövését pedig védi Tempesti.
22. perc: Varga Dániel
zseniális. Nagyon okos lövése a rövid alsónál becsúszik. 5–3
22. perc:
Varga Dénes betörését eszik meg az olaszok. Emberelőnyben vagyunk.
21. perc:
Madaras próbálta Tempesti feje fölé bevarázsolni a labdát, de az olasz kapus véd.
21. perc:
Gór-Nagyot kiállítják. De jó a blokk, miénk a labda.
20. perc: Campagna megelégeli a grundvízilabdát, időt kér. Érthető is, hisz ebből a „fejetlenségből" mi jöhettünk volna ki győztesen.
19. perc:
Olasz labdaszerzés, majd a másik oldalon kontra az olaszok ellen.
19. perc:
Föl-le úszkálás – gól nélkül.
18. perc:
Hosnyányszky nem találja lövőformáját – ezúttal is nagyon fölé lő.
18. perc:
A másik oldalon egy lepuskázott olasz emberelőny.
17. perc:
Figliolit kiállítják. Hárait játszuk meg szenzációsan a kapufánál, de Pufi lövését védi az olasz kapus.
17. perc:
Most az olaszok hozták el a labdát. Varga Dénes remek blokkja után miénk a labda.

2. NEGYED
16. perc:
Olasz előny, és egy sistergős Di Fulvio-kapufa zárja le az első félidőt.
16. perc: Hárai nem kap szabadot centerben, így az olaszoké a labda. 22 másodperccel a nagyszünet előtt Campagna kér időt.
16. perc: BENEDEK TIBOR IDŐT KÉR!
16. perc: Presciutti rossz kézről, kisodródott helyzetből próbálja meglepni Nagy Viktort. UGYAN MÁR!
15. perc: Hosnyányszkynak most lőnie kell, mert lejár a támadóidő, de kilenc méterről esélytelen.
15. perc:
Aicardi rövidre tartó lövését biztosan védi Nagy Viktor.
14. perc:
Magyar emberelőny, de Hosnyánszky elhamarkodottan lövi el a labdát. Ami baj: pontatlanul is.
13. perc:
Magyar hátrány, de Giorgetti ismét hibázik, csak kapufát lő.
12. perc:
Emberelőnybe kerülünk. Varga Dani most kegyetlenül bevágja. 4–3
11. perc:
Varga Dániel pattintott lövése ezúttal csak a kapufán csattant. Az ellentámadásnál pedig magyar kiállítás.
11. perc:
Kontra ellenünk. De hátul Nagy Viktor véd – Giorgetti lövését.
10. perc:
Magyar kiállítás, olasz gól. Di Fulvio pattintja Nagy Viktor kapujába a labdát. 3–3
10. perc: Varga Dániel
ütemtelenül, de így is kegyetlen erősen lövi meg a labdát, ami a hálóban köt ki. 3–2
9. perc:
Kontra az olaszok ellen is. Mi pedig emberelőnybe kerülünk.
9. perc:
Most mi hozzuk el a labdát, de az első támadásnál kontrát fújnak ellenünk.

1. NEGYED
8. perc:
Magyar kiállítás 15 másodperccel a negyed vége előtt. Sajnos Baraldi üresen marad a kapu előtt két méteren, s gyakorlatilag a dudaszó pillanatában a magyar kapuba húzza a labdát. 2–2
8. perc:
Körbejáratjuk, de Madaras lövése lejön a blokkról.
7. perc:
Olasz emberelőny. A félig magyar Giorgetti pedig okosan lövi öt méterről a magyar kapuba a labdát. 2–1
7. perc:
Magyar emberelőny. Remekül megjáratjuk, Erdélyi pedig a hosszúba vágja a labdát. 2–0
6. perc:
Üresen marad az olasz a kapufánál, de szerencsére kicsit magas a bejátszás. Miénk a labda.
6. perc: CAMPAGNA KÉR MOST IDŐT!
5. perc: Olasz blokk, majd magyar kiállítás.
5. perc:
A lassítás alapján az előző olasz lövés bent volt...
5. perc: BENEDEK TIBOR IDŐT KÉR!
5. perc:
Figlioli hatalmas kapufát lő, egyesek szerint a hálótartó vasról jött ki a labda. A lényeg azonban, hogy nincs gól.
4. perc:
Figlioli az egyik, Varga Dániel másik oldalon lő csúnyán fölé.
3. perc:
Nagy Viktor véd a másik oldalon, majd egy rossz bejátszás után ismét az olaszoké a labda.2. perc: VEZETÜNK! Varga Dénes középről kapufás gólt lőtt. 1–0
2. perc:
olasz kontra után támadhatunk. Giorgetti kiállítása után előnybe kerülünk.
1.perc:
Gór-Nagyot máris kiállítják. Figlioli hatalmas kapufájával kezdődik érdemben a mérkőzés.
1. perc: Az olaszok könnyedén elhozták a labdát. De ez legyen ma a legnagyobb sikerük!

Már mutatják be a medence szélén az olaszokat. Meg a mieinket is. Még egy laza bemelegítés, és jön a várva várt mérkőzés.

ADATBANK: MENETREND, PROGRAM, IDŐPONTOK – MINDENT A VIZES VB-RŐL

ELŐZMÉNYEK

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
Kapusok:
Decker Attila, Nagy Viktor
Mezőnyjátékosok: Angyal Dániel, Bedő Krisztián, Erdélyi Balázs, Gór-Nagy Miklós, Hárai Balázs, Hosnyánszky Norbert, Madaras Norbert, Szivós Márton, Vámos Márton, Varga Dániel, Varga Dénes

AZ OLASZ VÁLOGATOTT KERETE
Stefano Tempesti, Francesco Di Fulvio, Alessandro Velotto, Pietro Figlioli, Alex Giorgetti, Andrea Fondelli, Massimo Giacoppo, Nicholas Prescutti, Niccolo Gitto, Stefano Luongo, Matteo Aicardi, Fabio Baraldi, Marco Del Lungo

Az olaszok csoportban kikaptak a görögöktől és az amerikaiaktól, a harmadik helyen zártak. A nyolcaddöntőben Kanadát 8–2-re verték meg.