Tíz év után ismét világbajnok lett Cseh László!

2015.08.05. 16:18
Cseh László aranyérmes lett 200 méter pillangón a Kazanyban zajló vizes világbajnokságon. A magyar úszó pályafutása második nagymedencés vb-címét szerezte – tíz évvel ezelőtt Montrealban diadalmaskodott. Hosszú Katinka 200 gyorson ötödik lett, 200 pillangón viszont nem sikerült bejutnia döntőbe. Szilágyi Liliánának ez a harmadik legjobb idővel összejött ugyanakkor.

Cseh László tíz év után ismét világbajnok (Fotó: Action Images)

AZ ÉLŐ HÍRFOLYAMOT IDE KATTINTVA ÉRHETI EL!

VIZES VB, KAZANY

FÉRFI 200 MÉTER PILLANGÓ – DÖNTŐ

Megvan az újabb magyar arany! Cseh László a selejtezők során kimagaslóan a legjobb időket teljesítette, de nagy esélyesként várta a finálét. A szokásos „biztonsági” rajt után 50-nél és 100-nál is a második helyen fordul Chad le Clos mögött. A harmadik hosszon elment a dél-afrikai mellett, az utolsó szakaszra pedig nagy fölénnyel fordult, és bár a hajrában nagyon feljöttek rá, megtartotta első helyét!

„Hát, nem gondoltam volna januárban, arccal a harminc felé, hogy kétszáz pillangón leszek a világ legjobbja. Az azért bennem volt, hogy még egyszer meg akarom mutatni, ezért váltottam, ezért kezdtünk új módszerekkel edzeni. Meglett az eredménye” – olvasható a Magyar Úszószövetség Facebook-oldalán a világbajnok Cseh László véleménye.

„A mai úszásom nem volt a legjobb, az utolsó húsz méteren már nagyon nem éreztem a karjaimat, ennek ellenére tudtam, akkor is végigcsinálom. Hogy sírtam-e utána? Majdnem. De csak majdnem. Mert erős vagyok.”

CSEH LÁSZLÓ AZ NSO TV HELYSZÍNI TUDÓSÍTÓJÁNAK IS ÉRTÉKELT

A 29 éves Cseh 1:53.48 perces idővel diadalmaskodott, ezzel pályafutása második nagymedencés vb-címét szerezte, tíz évvel ezelőtt Montrealban 400 méter vegyesen nem talált legyőzőre.

A hétfőn 50 méter pillangón bronzérmes Cseh – aki a keddi előfutamban, majd az elődöntőben is pályafutása második legjobb idejét érte el – 1:53.48 perces idővel győzött. Ennél jobban pályafutása során csak a 2008-as olimpia döntőjében úszott, amelyben második lett 1:52.70-es Európa-csúccsal.

1. Cseh László (magyar) 1:53.48
2. Chad le Clos (dél-afrikai) 1:53.68
3. Jan Switkowski (lengyel) 1:54.10

(Fotó: Action Images)

NŐI 200 MÉTER GYORS – DÖNTŐ

Hosszú Katinka nem rajtolt rosszul, és 26.85-el a második helyen állt az első hossz után. A versenyt Heemskerk kezdte legjobban, még fél távnál is vezetett, miközben a magyar lány a 3. helyen haladt, de megérkezett rá Katie Ledecky. Az utolsó hosszra 1:26.33-mal az 5. helyen fordult Hosszú, és három századdal lemaradt a 4. helyezettől. Ledecky pedig újabb aranyat nyert, 400 és 1500 méter után.

NŐI 200 MÉTER PILLANGÓ – KÖZÉPDÖNTŐ

Hosszú a 6. idővel jutott be a középdöntőbe, amelyben ötödikként fordult az első hossz után, 6.-ként fél távnál, 7.-ként az utolsó szakasz előtt. A végén próbált hajrázni, de 2:08.91-es idejével csak a hatodikként zárt. Katie McLaughlin 2:07.52-vel nyerte meg az első futamot.

Ennél a második futamban négyen is jobbat úsztak, és szerencsére Szilágyi Lilána is köztük volt. A rajtja nem volt rossz, de csak az ötödik volt az első 50 méter után, ahogyan 100-nál is. A harmadik hosszt alaposan megnyomta, fel is jött a 3. helyre, ezt pedig tartotta is, 2:07.05-tel a harmadik idővel jutott a fináléba. Hosszú a 13. lett, ő kiesett.

FÉRFI 100 MÉTER GYORS – KÖZÉPDÖNTŐ

Nathan Adrian parádésan rajtolt, 22.45-tel fordult, de Cameron McEvoy nyeri az első futamot, 47.94-gyel. Vlagyimir Morozov parádés beugrás után gyakorlatilag végig vezetve lett első a másodikban, de túl jó is lett a rajt, emiatt pedig kizárták. Így Ning Ce-tao 48.13-mal húzta be ezt a szakaszt.

NŐI 50 MÉTER HÁT – KÖZÉPDÖNTŐ

A kínai Fu Jüan-huj kiemelkedett a mezőnyből, 27.18-as idejét egyedül a brazil Etiene Medeiros tudta megközelíteni, de ő is 23 századdal elmaradt.

FÉRFI 50 MÉTER MELL – DÖNTŐ

Cameron van der Burgh és Adam Peaty világcsúcsait hozta a férfi 50 méteres mellúszás selejtezője, így az volt a kérdés, vajon sikerül-e valamelyiküknek újabb rekordot úsznia. Ez nem jött össze, Peaty 9 századdal elmaradt a rekordjától, de az arany így is az övé.

FÉRFI 50 MÉTER MELL
1. Adam Peaty (brit) 26.51
2. Cameron van der Burgh (dél-afrikai) 26.66
3. Kevin Cordes (amerikai) 26.86

FÉRFI 200 MÉTER VEGYES – KÖZÉPDÖNTŐ

Ryan Lochte a favorithoz méltóan versenyezve maga mögé utasította az egész mezőnyt, a végén még az is belefért az amerikai klasszisnak, hogy az utolsó métereken már csak besiklott tempók nélkül. 1:56.81, így is szép idő.

FÉRFI 800 MÉTER GYORS – DÖNTŐ

Az ausztrál Mack Horton kamikaze tempóban kezdett, és egészen a táv feléig az első helyén állt. Ekkor azonban az olasz Gregorio Paltrinieri átvette a vezetést, de hiába próbálta, nem bírta leszakítani a kínai Szun Jangot. Olyannyira, hogy az utolsó hosszra már az utóbbi érkezett meg elsőként, és meg is nyerte a hetedik világbajnoki aranyát. Paltrinierinek be kellett érnie az Európa-csúccsal.

FÉRFI 800 MÉTER GYORS
1. Szun Jang (kínai) 7:39.96
2. Gregorio Paltrinieri (olasz) 7:40.81 – Európa-rekord
3. Mack Horton (ausztrál) 7:44.02

4x100 MÉTER VEGYES CSAPATOK VEGYES ÚSZÁSA

Az oroszok két női úszóval kezdtek, és arra apelláltak, hogy a végén a férfiak behozzák a hátrányt, de hiába volt ott mellen a világbajnok Julija Jefimova, a hatalmas különbség leküzdhetetlennek bizonyult. A briteknél ott volt a friss aranyérmes Peaty, aki hatalmas időt úszva fél távnál első helyen adta át a stafétát, és az Egyesült Államok már nem is tudott innen visszakapaszkodni.

A mieinknél Balog Gábor jó rajt után a 6. helyen váltott, ahogyan Horváth Dávid is. A végén Verrasztó Evelyn és Jakabos Zsuzsanna már nem tudta tartani a többieket, és végül a nyolcadik helyen zárt a magyar váltó.

1. Nagy-Britannia 3:41.71 – világrekord
2. Egyesült Államok 3:43.27
3. Németország 3:44.13
...
8. Magyarország 3:50.06

VIZES VB, ÚSZÁS – A DÉLUTÁNI PROGRAM

16.30: középdöntők, döntők (Tv: M4. Eurosport)

• Férfi 100 m gyors középdöntő, női 50 m hát középdöntő, 16.52: férfi 200 m pillangó döntő (Cseh László), 17.01: női 200 m gyors döntő (Hosszú Katinka), férfi 50 m mell döntő, 17.25: női 200 m pillangó középdöntő (Hosszú Katinka, Szilágyi Liliána), férfi 200 m vegyes középdöntő, férfi 800 m gyors döntő, 18.19: vegyes csapatok 4x100 m vegyes váltó döntő (Magyarország)