Csoda Franciaországban

TAHIN PÉTERTAHIN PÉTER
2004.07.30. 21:28
A mérkőzés előtti estét rendkívül kedélyes hangulatban töltötte a magyar csapat. A lányok felszabadultan viccelődtek egymással, és évődtek a szakmai stáb tagjaival, akik ezután sem tértek pihenőre, hanem éjszakába nyúlóan elemezték az ukránok játékát. Ebben segítségükre volt saját emlékezetük - hiszen az Eb előtt Budapesten több edzőmeccset is játszottak -, valamint Tursics Sándor számos értékes információja, aki a két héttel ezelőtti U18-as Eb-n vezette a mieinket a rivális ellen.
Vajda Anna (labdával) hihetetlen mutatója: 22 pont és 19 lepattanó
Szerencsére a hölgyek átmentették az előző esti hangulatot a meccsre is, és önbizalommal telve léptek pályára. Közben a szülőkből és szurkolókból álló magyar tábor 20-25 tagúra duzzadt, s e társaság parázs hangulatot varázsolt a csarnokba. A mieink azonnal magukhoz ragadták a kezdeményezést, és vezetést szereztek. Sikeres indítások, szép akciók követték egymást, de az ukránok is kiválóan játszottak. Sajnos közben Fűrész egy káprázatos gólpassz után megsérült, le kellett támogatni a pályáról. A második negyedben nyolc percig felváltva estek a kosarak, majd 29-29-nél Sterbenz edző időt kért. Közben a magyar orvos összedrótozta Fűrész bokáját.
Az edződuó okosakat mondhatott a számukra megadott egy percben, hiszen ezután fantasztikus 120 másodperc következett: Vajda három plusz egyes kombinációja, Varga két büntetője Fegyverneky tempója, valamint Czukor két parádés szerelése Gorbunovával szemben, nyolcpontos előnyt eredményezett.
A szünet után az ukránok zónára váltottak, ekkor Fegyverneky lépett elő főszereplővé. A bajnok PVSK második számú irányítója jól kamatoztatta az Iványitól ellesett fortélyokat: gólokat szerzett, s kihagyhatatlan helyzetbe hozta Fűrészt és a megtáltosodott Hortit. Az előny ennek ellenére nem nőtt, mert az ukránok is remekül küzdöttek. A záró etapra maradt a döntés. Ez a tíz perc maga volt a csoda! A magyarok szűnni nem akaró frissességgel, kamikaze módjára vetődtek minden egyes labdáért, és a 34. percben a piros-fehér-zöld tábor már kórusban utalt a különbségre ("Tíz, tíz, tíz!").
A hatékony magyar védekezésnek köszönhetően egyre hitehagyottabbá vált Ukrajna, és a mieink cizellált támadásainak nem tudott ellenállni. Az utolsó két percben örömkosárlabdát mutattak be a magyarok: ezekre a percekre az erre a mérkőzésre megérkező Bodrogváry Iván, a magyar szövetség főtitkára is befejezte ideges rohangálását a lelátón, és ő is együtt örült a csapattal a győzelemnek. A dudaszót követően az ukránok olimpiai bajnok edzője, Marina Tkacsenko szokásához híven nem ment oda gratulálni magyar kollegáinak, azonban ők megtették ezt helyette. A győzelemmel a magyar csapat a szombati elődöntőbe jutott, melyben a francia-horvát csata győztese vár Vajdáékra.

NEGYEDDÖNTŐ

MAGYARORSZÁG-UKRAJNA 73-55

(15-11, 24-20, 14-18, 20-6)
Saint-Brieuc, 200 néző. V: Masztrafcisz (görög), Toivonen (finn)
MAGYARORSZÁG: FEGYVERNEKY 11, Fűrész 7/3, Bujdosó 9, VAJDA 22/6, Varga 6. Cs: CZUKOR 7, HORTI 11, Muszbek. Edző: Sterbenz Tamás
UKRAJNA: Sal 1, SZAVINA 17/3, Pokojova 10/6, Gorbunova 19, Kovalenko 8. Cs: Pazjuk, Faszhutdinova. Edző: Marina Tkacsenko
Az eredmény alakulása. 3. p.: 6-2. 7. p.: 7-7. 9. p.: 14-9. 12. p.: 20-15. 16. p.: 28-26. 19. p.: 37-31. 22. p.: 43-36. 26. p.: 48-45. 29. p.: 51-49. 33. p.: 57-49. 37. p.: 63-51
Kipontozódott: Szavina (26. p.)

Oroszország-Lengyelország 92-74, Csehország-Szlovákia 74-69