Gyurta Dániel újra világbajnok lett 200 mellen!

2013.08.02. 18:00
Gyurta Dániel aranyérmes lett 200 mellen (Fotó: MTI)
A barcelonai vizes világbajnokság férfi 200 méteres mellúszásának fináléjában Gyurta Dániel 2:07.23-as világbajnoki csúccsal aranyérmesként végzett! Cseh László 51.61-es magyar csúcsával az ötödik helyen kvalifikálta magát a férfi 100 méteres pillangóúszás fináléjába, Hosszú Katinka 2:08.97-es idővel jutott a női 200 méteres hátúszás döntőjébe, Verrasztó Evelyn pedig 2:11.83-mal a 16. helyen zárt, csak úgy, mint a férfi 50 gyorson 22.28-at úszó Takács Krisztián. Még egy magyar érdekeltségű versenyszám volt péntek délután, a férfi 200 méteres hátúszás fináléjában Bernek Péter 1:58.26-os idővel a 8. helyen zárt.

Férfi 200 m mell (döntő, Gyurta Dániel)

Valamivel fél nyolc után elérkeztünk a nap legjobban várt versenyszámához, Gyurta Dániel fináléjához. London olimpiai bajnoka az előző két világbajnokságon aranyérmesként zárt, és most is a legjobb idővel került a döntőbe.

Gyurta nem rajtolt a legjobban, de így is hamar előre tört, és 29.35-tel a harmadikként fordult. Féltávhoz csak a hetedikként ért, de ezt követően bekapcsolta a rakétákat, és 150-nél már az első volt!

Az utolsó 50-en pedig már nem volt kérdés, 2:07.23-as, világbajnoki rekorddal sorozatban harmadszor zárt aranyérmesként a világbajnokságokon!

„Boldog vagyok, hogy a dubai rövid pályás világbajnokságot leszámítva öt éve veretlen vagyok. Tartom magam a győztes csapaton ne változtass elven, mert az eredmények is azt mondják, hogy a teamünk sikeres. A célom mindenképpen az, hogy Rióban megvédjem az olimpiai bajnoki címemet” – mondta Gyurta Dániel a Nemzeti Sportnak.

„Szép volt, fiam! Megint megcsináltad. Biztos véletlen volt... Nem jó érzés, hogy ilyen messze néztem a döntőt, de mit tegyek, elfogadtam a helyzetet. Boldog vagyok! Az előfutam és a középfutam után lehetett erre számítani, meggyőző volt a teljesítménye. Jól osztotta be az erejét, profi munka volt. Három világbajnokság egymás után, olimpia, Európa-bajnokságok, mi kell még? Állócsillag, nem lehet mást mondani!" – nyilatkozta Széles Sándor a Nemzeti Sportnak Gyurta Dániel fantasztikus fináléja után.

ÍGY NÉZTE SZÉLES SÁNDOR GYURTA DÖNTŐJÉT

„A MAGYAR EDZŐK KÖZÜL AZ ALKOHOLISTÁNAK, AZAZ NEKEM, LESZ CSAK ARANYÉRMESE”

8. Tateisi Rio (japán) 2:10.28

Gyurta a jól megérdemelt éremmel (Fotók: MTI)

Női 100 m gyors (döntő)

A délután első száma egyből egy döntő volt, a 100 méteres női gyorsúszás fináléjában az ausztrál Cate Campbell 52.34-es idővel nyerte meg az aranyérmet, mögötte a svéd Sarah Sjöström és a nagyon jól rajtoló holland Ranomi Kromowidjojo végzett.

Férfi 200 m hát (döntő, Bernek Péter)

Bernek Péter 1:57.37-es idővel, a nyolcadik helyen kvalifikálta magát a 200 méteres hátúszás fináléjába.

Bernek jól kapta el a rajtot, de a legjobban természetesen Ryan Lochte startolt, 27.20-szal ő is fordult elsőként, a magyar fiú 28.41-gyel a nyolcadik volt az első fordulónál. Féltávnál 57.43-mal már a 7. volt, de 50-nel a vége előtt ismét visszaesett az utolsó helyre, és már nem is tudott előrébb jönni, Lochte pedig magabiztosan nyert. Ideje (1:53.79) közel két másodperccel elmaradt a világcsúcstól.

„El vagyok keseredve. Nem tudom, mi van, nem megy, és el is fáradtam... Inkább úsztam volna egyéni csúcsot, és ne kerültem volna döntőbe” – mondta Bernek a Nemzeti Sportnak.

8. Bernek Péter 1.58.26

Női 200 m hát (középdöntő, Hosszú Katinka, Verrasztó Evelyn)

Verrasztó Evelyn
nagyon rosszul kapta el a rajtot, és már ötven méter után csak a 8. helyen haladt. Féltávnál feljött a 7. pozícióba, de végül délelőtti (2:10.86) úszásától is elmaradva, 2:11.83-as idővel csak a nyolcadikként zárta az első futamot.

Hosszú Katinka
az ötödik legjobb idővel (2:08.93) várta a középdöntőt, és a hármas pályán indulva 50-nél a második helyen fordult Franklin mögött, majd 100-hoz érkezve Caldwell mögé, a 3. helyre csúszott. Az amerikai óriási tempót diktálva 150-nél egy testhosszal verte már a mezőnyt, és 2:06.46-os idővel behúzta a futamot, míg Hosszú 2:08.97-tel a negyedik lett, összesítésben pedig a hatodik idővel harcolta ki a döntőbe jutást.

„Lecsúszott a lábam a rajtnál, így aztán az első ötven most nehezebb volt, ezáltal az egész kétszáz nehezebb volt. Még tanulom a technikát, hiszen csak most kezdtem ebben az úszásnemben versenyezni” – nyilatkozta Hosszú a Nemzeti Sportnak.

„Ez jó nagy... szóval rossz volt az egész. Kaptam oldalról a hullámokat rendesen, de nem ezért nem ment. Ez van. Úsztam a vb-n három középdöntőt” – mondta ezt már Verrasztó Evelyn.

Férfi 50 m gyors (Takács Krisztián)

Holtversenyben a nyolcadik idővel jutott be a középdöntőbe Takács Krisztián. A Sanghajban vb-6. magyar úszó a 11., utolsó selejtezőben a hetes pályán úszott, és 22.01 mp-es eredménnyel kvalifikálta magát.

Az első futamban Nathan Adrian és César Cielo Filho egyaránt 21.60-at úszva végzett holtversenyben az élen, Roland Schoeman pedig 21.67-tel beállította az Afrika-csúcsot.

A másodikban a 2-es pályán induló Takács Krisztiánnak nem jött ki jól a rajt, és 22.28-as idejével csak a 16. időt tudta teljesíteni.

„Már a rajtnál tudtam, hogy elment a hajó. Beakadt a kezem, nem siklottam a rajt után, ahogyan kell, hanem »beestem« a vízbe. Az úszással nem volt gond, de ilyen távon nemigen lehet korrigálni. Csalódott, nagyon csalódott vagyok” – nyilatkozta Takács Krisztián a verseny után a Nemzeti Sportnak.