Úszó-vk: Hosszúé lett a 9. arany, 29 éremmel zártak a magyarok

2019.10.06. 19:58
Tizenegy számban kvalifikáltak a magyar úszók a Duna Arénában zajló világkupaverseny vasárnap esti döntőibe, s végül úszóinknak 12 érmet sikerült hozzátenniük az eddigi 17-hez, köztük négy aranyat. Hosszú Katinka 200 vegyesen, Burián Katalin 200 háton, Szabó Szebasztián 50 pillangón, Jakabos Zsuzsanna 100 pillangón nem talált legyőzőre.
Késely Ajna 800 méter gyorson volt érdekelt (Fotó: Tumbász Hédi) – A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK

FÉRFI 400 M VEGYES

A négy magyar színekben induló döntős közül Holló Balázs kezdett a legjobban, az első ötven méter után a második helyen állt, s ezt megtartotta egészen a hát kezdetéig. Verrasztó Dávid háton egyre jobban feljött az élmezőnyre, 200 méter után negyedik helyen fordult. Gyurta Gergely ekkor a hatodik volt. Verrasztó remekelt mellen, 250 méter után az élen állt, Holló és Gyurta ugyanakkor visszacsúszni látszott. Európa-bajnokunk a gyorsnak 39 százados előnnyel vágott neki az első helyen, ezt viszont nem tudta megtartani a japán Ikarival szemben. Holló jött be harmadiknak, Gyurta negyediknek, Kós Hubert hatodiknak.

NŐI 800 M GYORS

Késely Ajna szint végig az élmezőnnyel úszott 800 gyorson, igaz, ahogy egyre előrébb jutott a távban, úgy látszott meg egyre inkább az edzéshiány – kétszáz méter után még a 2., négyszáz után még a 3. helyen állt, végül aztán ötödikként csapott célba.

1. Mireia Belmonte (spanyol) 8:31.42
2. Maddy Gough (ausztrál) 8:32.54
3. Tjasa Oder (szlovén) 8:37.02
(...)
5. Késely Ajna (magyar) 8:40.69

NŐI 100 M PILLANGÓ

Jakabos Zsuzsanna az 5., Verrasztó Evelyn a 7. helyen fordult, a második ötvenen viszont mindketten szenzációsan hajráztak, tíz méterrel a vége előtt már fej-fej mellett haladt az első négy, végül Jakabos elsőként, Verrasztó harmadikként csapott célba!

„Nem a győzelemre gondoltam, jó időt akartam úszni. Kicsit fáradt vagyok már, ami azt illeti, így a harmadik napra nem könnyű. Nagyon szeretem, hogy 100 méternél hamar vége van, úgy voltam vele, nyomom a falig, aztán lesz, ami lesz. Tudtam, hogy a végén kell majd nagyon jönnöm” – értékelt Jakabos.

1. Jakabos Zsuzsanna (magyar) 59.14
2. Hanna Henderson (kanadai) 59.65
3. Verrasztó Evelyn (magyar) 59.75

Jakabos Zsuzsanna 100 méter pillangón aranyérmet nyert (Fotó: Tumbász Hédi)

FÉRFI 50 M PILLANGÓ

S megvan a 7. magyar aranyérem is a Duna Arénában! Szabó Szebasztián a második legjobb reakcióidővel rajtolt, majd a kidelfinezést követően a harmadik-negyedik helyen jött a felszínre, ezt követően viszont nagyszerű tempót diktált, az utolsó tíz méterre már látható volt, egy jó benyúlással meglesz számára az arany. Mindez pedig össze is jött, ráadásul több mint egytized másodperces előnnyel.

1. Szabó Szebasztián (magyar) 23.22
2. Andrej Zsilkin (orosz) 23.34
3. Michael Andrew (amerikai) 23.45

NŐI 200 M HÁT

Négy magyar is fináléba jutott 200 méter női háton, így ismét csak jó reményeink lehettek az érmek számának gyarapítására. Fél távnál Burián Katalin állt az élen, mögötte Szabó-Feltóthy Eszter jött közvetlenül. Burián magabiztosan nyerte meg a távot, Szabó-Fejtóthyt pedig bár lehajrázta Zuzanna Herasimowicz, a dobogó így is összejött a mindössze 17 éves úszó számára.

„Kettő tíz alatt úsztam, s nem is úsztam ki magam annyira. A lábaim eléggé fájnak, nem kellett beleszakadni az egészbe. Nagyon a felkészülés elején járunk, így jó ez. Mindig nagyon jó érzés visszatérni ide, ennek is köszönhetőek ezek az idők. Annyira korán van ez a verseny, még nem úszhatnánk ilyen jó időket, de a közönségnek köszönhetően mégis sikerül. Itt mindig fantasztikus élmények érnek, remélem, lesz még jó néhány hasonló” – mondta az M4 Sport kamerája előtt Burián.

FÉRFI 100 M HÁT

100 háton még tovább emelték a tétet a magyar férfiak: nyolcból öt pályán is magyar úszó úszhatott... ennek ellenére nem állhatott fel magyar a dobogóra, a legjobb közülük a negyedik helyen célba csapó Balog Gábor lett, 54.77-tel.

NŐI 50 M MELL

Sztankovics Anna és Sebestyén Dalma is javított a délelőtti idejéhez képest a délutáni fináléra, kettőjük közül előbbinek pedig a dobogóra is volt esélye, végül 2 századdal viszont elmaradt ettől.

FÉRFI 200 M MELL

Kutasi Máté rajtolt a második legjobban, a kidelfinezés után viszont Horváth Dávid volt előrébb a két fináléba jutott magyar közül. 100 méter után egyik magyar sem volt dobogón, sőt, 150 méter után – a papírformához közelebb álló módon – a 7. és a 9. helyen tempózott a két magyar. Végül a 6. és 8. helyet szerezték meg, míg a versenyt a holland Arno Kamminga nyerte meg.

NŐI 100 M GYORS

A záró nap egyetlen olyan fináléját, amelyben nem indult magyar, az ausztrál Cate Campbell nyerte meg.

1. Cate Campbell (ausztrál) 53.00
2. Michelle Coleman (svéd) 53.45
3. Ranomi Kromowidjojo (holland) 53.81

FÉRFI 200 M GYORS

Holló Balázs a harmadik legjobb reakcióidővel kapta el a rajtot, ötven méter után már – ahogyan az várható is volt – Milák Kristóf állt előrébb a két magyar közül, sőt, tartva a papírformát 100 méter után már a második helyen tempózott, alig elmaradva a litván Danas Rapsystól. Az utolsó ötvenre viszont elfáradt Milák, aki a második helyét ugyan megőrizte, Rapsysra nem tudott nyomást helyezni.

1. Danas Rapsys (litván) 1:45.97
2. Milák Kristóf (magyar) 1:47.69
3. Macumoto Kacuiro (japán) 1:48.32
...
5. Holló Balázs (magyar) 1:49.55

Hosszú Katinka ismét remekelt 200 méter vegyesen (Fotó: Tumbász Hédi)

NŐI 200 M VEGYES

A nap utolsó egyéni számában három magyarért, köztük a 200 vegyes olimpiai bajnokáért, Hosszú Katinkáért szoríthatott a Duna Aréna közönsége. Hosszú a harmadik legjobb rajtot vette, majd azonnal élre állt. 50-nél viszont Cusinato érte el elsőként a falat, szorosan a nyomában JakabosZsuzsannával. Háton, ahogyan azt várni lehetett, Hosszú lefaragta a hátrányát, majd a harmadik 50 méteren, mellen növelte is az előnyét. Jakabos továbbra is az élmezőnyben maradt. A gyors után Hosszú elsőként, Jakabos harmadik helyen csapott célba. Sebestyén Dalma negyedik lett! Ezzel a magyar csapat kilencedik aranyérmét szerezte meg a vk-n!

„Október eleje van, edzésből jövünk, ehhez képest nagyon jók az idők, nagyon biztatóak az eredmények” – mondta Hosszú az M4 Sportnak.

1. Hosszú Katinka (magyar) 2:09.56
2. Omoto Rika (japán) 2:12.40
3. Jakabos Zsuzsanna (magyar) 2:13.46
4. Sebestyén Dalma (magyar) 2:16.10

4x100 M MIX VEGYES

A hat csapatból kettő is magyar volt a világkupa-állomás záró versenyén Bohus Richárd, Békési Eszter, Szabó Szebasztián, Verrasztó Evely, illetve semleges zászló alatt Cserfalvi Olaf, Kurdi Zsófia, Fabriczius László és Gyurinovics Fanni.

Végül a válogatott 4. helyen, a DMTK csapata a 6. pozícióban ért be. Bohusék 81 századdal maradtak el az orosz váltótól.