Úszó ob: Milák 400 gyorson győzött, megvan Hosszú 29. aranya

2019.03.28. 18:29
Milák 400 gyorson is magyar bajnok (Fotó: Török Attila)
A Debrecenben zajló úszó országos bajnokság második napjának délutáni döntőiben elsőként Milák Kristóf örülhetett, első magyar bajnoki címét szerezte a férfi 400 gyorson. A nőknél ugyanebben a számban Késely Ajna és Kapás Boglárka megelőzte Hosszú Katinkát, s kiharcolta a vb-részvételt. Szabó Szebasztián 50 pillangón 23 másodpercen belüli idővel, új országos csúccsal nyert. A nap utolsó egyéni számában Hosszú Katinka megszerezte pályafutása 29. magyar bajnoki címét.
MILÁK KRISTÓF
„Igaz, hogy próbáltam altatni a mezőnyt, de végül én is elaludtam. Látszik, hogy nem volt itt Bernek Peti, nem volt, aki robbantson, így kicsit lassan is kezdtük az első 200-at, így most egyedül kellett megoldanom.”

A program a férfi 400 gyors fináléjával kezdődött, a címvédő Bernek Péter hiányában a tavalyi ezüstérmes, a háromszoros ifjúsági olimpiai bajnok, Milák Kristóf számított a legnagyobb esélyesnek.

A tavalyi bronzérmes Márton Richárd és a kétszeres nyílt vízi Európa-bajnok Rasovszky Kristóf váltott vezetésével haladt a táv háromnegyedéig a mezőny, az utolsó ötven méteren nagyot hajrázva végül Milák megnyerte a döntőt Holló Balázs és Rasovszky előtt.

KÉSELY AJNA
„Nagyon jó volt úgy versenyezni, hogy itt volt mellettem Bogi és Katinka. Láttam, hogy Bogi elindul a táv felénél, figyeltem az iramot, és csatlakoztam hozzá, de a táv utolsó felében már a saját tempómban úsztam.”

A nap második döntőjében is szerepelt egy háromszoros olimpiai bajnok, mégpedig Hosszú Katinka, aki a női 400 gyors fináléjában a 3. legjobb idővel állt rajtkőre.

A legjobb idővel Késely Ajna került döntőbe, amelyben nagyot csatázott Kapás Boglárkával az aranyért, és izgalmas hajrá végén a tavalyi ob után idén is megelőzte riválisát. Ezzel Késely Ajna és Kapás Boglárka indulhat a júliusi kvandzsi világbajnokságon – a két úszó teljesítette is az olimpiai A-szintet.

SZABÓ SZEBASZTIÁN
„Nem számítottam egyáltalán ilyen időre, nagyon meglepődtem, és amikor a beérkezés után az eredményjelzőre néztem, nem akartam hinni a szememnek. Nagyon jó volt Lacival úszni és csatázni. Kíváncsi leszek ezek után a szombati 100 pillangóra.”

A délután első meglepetését a férfi 50 pillangó szállította: Szabó Szebasztián remek rajtot után végig vezetve 22.99-cel új országos bajnoki csúccsal a világ idei legjobb időeredményével nyerte meg a számot.

Ezzel fél másodpercet vert a második helyen benyúló Cseh Lászlóra, s nyolc tizedet a harmadikként beérő Takács Krisztiánra. Ugyanakkor, Szabó jelenleg még szerb sportállampolgár – van magyar útlevele, de a nemzetközi szövetség felé nincs még lejelentve, hogy magyar színekben folytatja –, ezért az elért ideje országos csúcsnak számít, de a vb-re nem kvalifikálja őt.

CSEH LÁSZLÓ
„Elég régen nem úsztam már magyar bajnokságon 200 vegyest, jól éreztem magam, biztató volt, és örülök, hogy én értem be először a célba. Mondjuk úgy, hosszú idő után randiztunk ismét a vegyessel, de egyelőre nem lobbant újra lángra a szerelem.”

A férfi 200 vegyes döntőjében Cseh László ezúttal sokkal jobban kapta el a rajtot, mint néhány perccel korábban, s 50 méter pillangó után az élen fordult, ám háton Bernek Péter felzárkózott mellé.

Mellen Verrasztó Dávid is megérkezett melléjük, így igazán izgalmas gyorsúszást hozott az utolsó ötven méter, amelynek végén Cseh László két percen belüli idővel, 1:59.34-gyel megúszta a világbajnoki részvételhez szükséges időt. Ahogy a mögötte célba érő Bernek is – a harmadik Verrasztó Dávid 2:00.24-es ideje azonban elmaradt az olimpiai A-szinttől.

HOSSZÚ KATINKA
„A tegnapi nap után ma elsősorban nem az idő volt a lényeg, hanem a helyezés. Ennek ellenére azt gondolom, hogy a 400 gyors után nem olyan rossz idő ez 200 vegyesen.”

Jakabos Zsuzsanna közel két és fél másodperccel jobb idővel került a női 200 vegyes döntőjébe, mint Hosszú Katinka, ám ezúttal a 28-szoros országos bajnok ellentmondást nem tűrően úszott a rajttól kezdve, s végigvezetve, 2.10.05-ös idővel nyerte meg 29. magyar bajnoki címét, ebben a számban a harmadikat. Másodikként Jakabos csapott a célba, a harmadik György Réka lett.