Jakabos az 5., a férfi 4x100-as gyorsváltó a 4. az úszó Eb-n

KOVÁCS ERIKA (Glasgow), HARMATH ÁKOS (Budapest)KOVÁCS ERIKA (Glasgow), HARMATH ÁKOS (Budapest)
2018.08.03. 17:37
Jakabos kifejezetten örül az idejének (Fotó: Kovács Anikó)
A Glasgow-ban zajló 34. úszó Európa-bajnokság első napján négy számban hirdettek Európa-bajnokot, a mieink az első és az utolsó fináléban voltak érdekeltek. A 4. legjobb idővel döntős Jakabos Zsuzsanna női 400 vegyesen az ötödik helyen zárt, a férfi 4x100-as gyorsváltó sokáig érmes helyen haladt, majd a negyedik helyen csapott célba. A délutáni programban szerepelt még Szilágyi Liliána a női 100 méteres pillangóúszás elődöntőjében, ám nem sikerült döntőbe jutnia, a 11. helyen zárt.

A pénteki nap egyetlen magyar érdekeltségű egyéni fináléjában, 400 vegyesen Jakabos Zsuzsanna az ötödik helyen végzett. Edzője (és férje) kedélyesen mosolygott a vegyes zóna bejáratánál – még a finálé előtt.

Jakabos Zsuzsanna közben bemelegített, ahogy kell: sok-sok éve ott van a világversenyeken, pontosan tudja, mi a dolga ilyenkor, nem feltétlenül igényel felügyeletet. Arra sincs szükség, hogy ennyire közel a döntőhöz átbeszéljék, mi is a teendő a medencében, merthogy ezek a beszélgetések már jóval korábban megtörténnek – esélyt latolgatni pedig egyikőjük szerint sincs értelme egy-egy finálé előtt.

Azért Petrov Iván, a férj és az edző csak mondott valamit a döntő előtt: „Délelőtt Zsu a negyedik volt az előfutamok során, ha megtartja ezt a pozíciót, elégedett leszek. Igen, tudom, hogy azt mondta, maradt még benne, az a baj, hogy a többiekben is…”

És milyen igaza volt!

A szombati program (augusztus 4.)
Délelőtt
10.30: férfi 100 m gyors, előfutamok (Kozma Dominik, Németh Nándor, Bohus Richárd, Holoda Péter)
10.52: női 100 m mell, előfutamok (Sztankovics Anna, Sebestyén Dalma)
11.05: férfi 200 m pillangó, előfutamok (Milák Kristóf, Cseh László, Kenderesi Tamás, Biczó Bence)
11.23: női 50 m hát, előfutamok (Burján Katalin, Ilyés Laura)
11.33: mix 4x200 m gyorsváltó, előfutamok
11.52: férfi 1500 m gyors, előfutamok (Gyurta Gergely, Lakatos Dávid)
Délután
18.00: női 800 m gyors, döntő (Késely Ajna, Kapás Boglárka)
19.28: mix 4x200 m gyorsváltó, döntő

Szakemberként persze ilyen megjegyzéseket vár tőle az ember, de a finálé összképe valóban mást mutatott, mint a délelőtti előfutamoké: már annak örülhetett szakértő és szurkoló, hogy a győztes francia Fantine Lesaffre 4:34-es időt repesztett – ilyet az idén azért keveset láttunk. És mégis: milyen messze van ez Hosszú Katinka 4:26.36-os világrekordjához…

Veszélyben tehát nem volt a csúcs, felállítója viszont mindenképpen hiányzott a medencéből, ahogy hiányzott az a magyar arany is ezen a távon, amely szinte menetrendszerűen jött a világversenyeken 400 vegyesen az elmúlt években.

Ezúttal egy ötödik hely jött, mégpedig Jakabos jóvoltából, aki ugyan a selejtezőbeli helyezésén egy pozíciót rontott, ám idei legjobbját (4:38.48) tempózta, és bár a vegyes zónában kicsit fájlalta, hogy ezúttal a hátúszása nem volt az igazi („Ó, a mell, tudom, az sem volt túl jó, de hát az sosem szokott az lenni, sőt, magamhoz képest ez a döntőbeli száz méter még acélos is volt!”), a fáradtságérzet csökkenésével egyre inkább formába jött: „Mit akarsz, cigánykerekezzek itt, a vegyes zónában? Vagy mit szeretnél? Kiúsztam magam, de azért még állok a lábamon. Most ötödik lettem, és nem is vagyok elégedetlen. Az időeredményemnek pedig kifejezetten örülök.”

100 pillangón Szilágyi Liliána a 11. helyen zárt
(Fotó: Kovács Anikó)
100 pillangón Szilágyi Liliána a 11. helyen zárt (Fotó: Kovács Anikó)

Női száz méteres pillangóúszásban Szilágyi Liliána próbálta meg kiharcolni a döntőbe jutást az elődöntőben, és nem állt messze a sikertől. Előfutamában egyetlen századdal maradt le a 4. helyen benyúló francia Marie Watteltől, ám a második elődöntőben jobb időeredmények születtek, így a 11. helyen zárt.

A nap zárásaként jött a két 4x100-as gyorsváltó: előbb a hölgyek, akiknél a francia és a holland négyesek utolsó tagjai az esti futamok egyik legizgalmasabb befutóját produkálták: Béryl Gastaldello és Ranomi Kromowidjojo között csak 12 század döntött előbbi javára, így a franciák lettek az Európa-bajnokok, elmaradt tehát a holland címvédés.

A hölgyek versenye után jöhettek a férfiak váltói, és itt a világbajnoki bronzérmes magyar egység is érdekelt, amelyben a délelőtti elődöntőhöz képest annyi változás történt, hogy Németh Nándor és Kozma Dominik helyet cserélt, előbbi kezdett, utóbbi volt a második.

A csere bevált, legalábbis, ha azt nézzük, hogy Némethet első helyen váltotta Kozma, aki a saját 100 métere után – szinte századra azonos időt úszva mintNémeth – a második helyen adta át a helyét Holoda Péternek.

A harmadik magyar úszó is tartotta a 48.6-os időkorláthoz magát, ám mire Bohusnak átadta a helyét, az élen haladó oroszok előnye már egy másodperc volt. Őket senkinek nem volt esélye utolérni, ráadásul az utolsó százon az olaszok és a végén a lengyelek is elmentek a mieink mellett, így a negyedik helyen ért célba a váltó.

Ahogy Bohus Richárd fogalmazott a célba érést követően néhány perccel: „Ebben ma ennyi volt.”

Jó versenyzéssel a negyedik helyen zárt a magyar 4x100-as váltó (Fotó: Kovács Anikó)

ÚSZÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG, GLASGOW
AZ ESTI PROGRAM

Női 400 m vegyes – DÖNTŐ: 1. Fantine Lesaffre (francia) 4:34.17, 2. Ilaria Cusinato (olasz) 4:35.05, 3. Hannah Miles (brit) 4:35.34…5. Jakabos Zsuzsanna 4:38.48
Férfi 400 m gyors – DÖNTŐ: 1. Mihajlo Romancsuk (ukrán) 3:45.18, 2. Henrik Christiansen (dán) 3:47.07, 3. Henning Mühlleitner (német) 3:47.18
Női 50 m gyors – elődöntő
Férfi 50 m hát – elődöntő
Női 100 m pillangó – elődöntő (Szilágyi Liliána – 58.53-as idővel a 11. lett, nem döntős)
Férfi 100 m mell – elődöntő
Női 4x100 m gyorsváltó – DÖNTŐ: 1. Franciaország 3:34.65, 2. Hollandia 3:34.77, 3. Dánia 3:37.03
Férfi 4x100 m gyorsváltó – DÖNTŐ 1. Oroszország 3:12.23, 2. Olaszország 3:12.90, 3. Lengyelország 3:14.20, 4. Magyarország 3:14.51