Beköszöntött az ezüstkorszak - hármat is szereztünk szombaton

2014.08.23. 16:02
Kapás ezüstérme nyitotta a napot (Fotók: MTI)
Három ezüst- és egy bronzéremmel gazdagodott a magyar küldöttség a berlini úszó Európa-bajnokság szombati napján. Cseh László bravúros benyúlással, Kapás Boglárka okos, taktikus versenyzéssel szerezte meg a második legfényesebb érmet. Hosszú Katinka pedig teljessé tette éremkollekcióját egy ezüsttel. Balog Gábor bravúros harmadik helye tette teljessé a mai napot.

Az 1500 méter gyors döntőjével kezdtük a délutánt, amelyben Kapás Boglárkáért szoríthattunk, majd a szétúszásban fináléba jutó Cseh László következett. Női 200 m gyorson Hosszú Katinka újabb (arany)éremért szállt vízbe, de dobogóra állhatott volna Bernek Péter és/vagy Balog Gábor is. Végül négy érmet szereztünk szombaton – három ezüstöt és egy bronzot.

NŐI 1500 M GYORS, DÖNTŐ – KAPÁS BOGLÁRKA

Kapás a harmadik legjobb idővel jutott a döntőbe, a hármas pályán kezdte meg a finálét. Az első százat nem hajtotta meg a magyar úszó, a nyolcadik helyen fordult. Az egyes és a kettes pályán eközben Vilas Vidal és Caramignoli atlétikai nyúlnak képzelte magát...

Caramignoli féltávnál megtartotta első helyét, de Belmonte García megérkezett az olaszra. Kapás pedig szépen feljött a harmadik helyre. Nem egész két másodperccel volt csak lemaradva az elsőtől.

1200-nál Kapás már egyértelműen Caramignolit megelőzve a második helyen haladt, Belmonte García pedig három testhosszal haladt a magyar versenyző előtt.

BERLINI ÖRÖMSZAVAK

Kapás Boglárka: „Számoltam ezzel az éremmel, kicsit az aranyért is úsztam, de egyáltalán nem vagyok csalódott, még akkor sem, ha csak nagyon kicsivel maradtam el az egyéni legjobbamtól.”

Hosszú Katinka: „Én mindig az első helyért hajtok, de egy órával a döntő után már tudok örülni ennek az ezüstnek is. Ez az ötödik érmem ezen az Európa-bajnokságon, miért is lennék szomorú?”

Balog Gábor: „Nem mertem nyíltan kijelenteni előre, hogy az éremszerzés a célom ezen az Eb-n, így aztán a verseny előtt a Nemzeti Sportnak azt mondtam, az első négy hely valamelyikét célzom meg. Boldog vagyok – felnőtt világversenyen ez az első érmem.”

Cseh László: „Az ezüstnek örülök, az időnek már kevésbé, annak meg kiváltképp nem, hogy fél másodperccel kaptam ki. Ez száz méteren sok.”

(Kovács Erika – Berlin)

A spanyol úszónőt az utolsó háromszáz méteren már nem lehetett megfogni, de Kapás ezüstérme sem forgott veszélyben. Két bronzérem után egy ezüstöt is szerzett Kapás ezen az Európa-bajnokságon. Belmonte García Európa-bajnoki rekorddal győzött.

FÉRFI 100 M PILLANGÓ, DÖNTŐ – CSEH LÁSZLÓ

Cseh László szétúszással jutott a döntőbe tegnap, azaz duplán kellett megküzdenie a fináléért. Az első ötvenen pedig úgy tűnt, hogy ez nagyon rosszat tett a magyar versenyzőnek, akinek a szétúszásos ideje egyébként a második helyre lett volna elegendő. Cseh mindössze a 8. helyen fordult. Czerniak vezetett.

Aztán a második hossz végén nagyon nagyot ment Cseh, és valami hihetetlen jó benyúlásának köszönhetően végül a második heelyen zárt. Bravúros ezüstérem!. Czerniak simán győzött.

A Kőbánya SC versenyzője második medálját gyűjtette be a német fővárosban, ugyanis korábban győzött a 200 méter vegyesen.

NŐI 200 M GYORS, DÖNTŐ – HOSSZÚ KATINKA

Hosszú Katinka a harmadik legjobb idővel jutott a döntőbe, de látszott, hogy rengeteget tartalékolt. A mai döntőben aztán 100-on vezetett a magyar úszónő. A második százon látszott, hogy Pellegrini nagyon jó formában van, és pár karcsapással meglépett Hosszútól, akinek a második helyet kellett tartania. Ez sikerült is, így újabb ezüstéremmel gazdagodtunk. Immár a harmadikkal a mai napon.

A Vasas háromszoros világbajnoka ezzel teljessé tette medálgyűjteményét a német fővárosban, ugyanis korábban győzött 200 és 400 méter vegyesen, illetve 100 méter háton, tovább harmadik lett a 4x200 méteres női gyorsváltó tagjaként.

FÉRFI 50 M GYORS, ELŐDÖNTŐ

Az első elődöntőben Kozma Dominik mindössze a hetedik időt úszta, így hatalmas csoda kellett volna a döntőbe jutáshoz. A második futamban Takács Krisztián már jobban szerepelt, de az ő 22.25-ös ideje sem volt elég a fináléba jutásra. Takács a 11., Kozma a13. lett.

Balog szenzációs bronzérmet szerzett

FÉRFI 200 M HÁT, DÖNTŐ – BERNEK PÉTER, BALOG GÁBOR

Reménykedtünk, hogy mindkét magyar a dobogóra állhat, miután a második és a harmadik idővel jutottak a fináléba. De Diener áthúzta a számításokat, a német ugyanis az 1-esen nagyon belekezdett, és 100-on elsőként fordult. Ezután, amire számítani lehetett, Kaweczki beerősített, és simán átvette a vezetést, miközben a két magyar lassan feljött. Végül egymással küzdöttek a bronzéremért – Balogé lett az érem.

Balog 1:57.47 perccel lett harmadik, míg Bernek tőle öt századdal elmaradva negyedik. Előbbi fél másodpercet javított a pénteki elődöntőben úszott idején, míg utóbbi elmaradt tőle 11 századdal.

NŐI 200 M PILLANGÓ, ELŐDÖNTŐ – HOSSZÚ KATINKA, JAKABOS ZSUZSANNA

Mindkét magyar úszónő az első futamban állhatott rajtkőre. Hosszú 100 méternél a harmadik helyen fordult, Jakabos mögötte haladt. Ötven méterrel később azonban már a két magyar versenyző állt a legjobban. Az utolsó ötvenen biztos volt, hogy az első három hely valamelyikén végeznek a mieink. Végül Hosszú megnyerte a futamát, Jakabos a harmadik lett. Várható volt , hogy ezzel mindketten bejutnak a döntőbe.

Ez így is lett, mert bár a második futam jelentősen gyorsabb volt, a negyedik és a hetedik helyre elegendő volt a magyar úszónők teljesítménye.

Hosszú és Jakabos is készülhet a döntőre

A berlini kontinensviadalon már 14 magyar éremnél tartunk: Hosszú Katinka győzött 200 és 400 méter vegyesen, illetve 100 méter háton, Cseh László 200 méter vegyesen diadalmaskodott, ezüstérmes lett Biczó Bence 200 méter pillangón, Kapás Boglárka 1500 méter gyorson, Cseh László 100 méter pillangón, Hosszú Katinka 200 méter gyorson és a nyílt vízi szakágban 10 kilométeren Risztov Éva, 25 kilométeren pedig Olasz Anna, továbbá Baloghoz hasonlóan harmadikként zárt a női szinkrontoronyugró páros, Kormos Villő és Reisinger Zsófia, Kapás Boglárka 800 méter gyorson és a női 4x200 méteres gyorsváltó.

A VASÁRNAPI PROGRAM
Előfutamok, 9.30:
női 400 m gyors (Hosszú Katinka, Kapás Boglárka), férfi 400 m vegyes (Verrasztó Dávid, Gyurta Gergely), női 4x100 m vegyes váltó, férfi 4x100 m vegyes váltó (Magyarország)
Döntők, 16: női 50 m gyors, férfi 50 m gyors, női 50 m mell, női 200 m pillangó (Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna) férfi 400 m vegyes, női 400 m gyors, női 4x100 m vegyes váltó, férfi 4x100 m vegyes váltó