Úszó Eb: Verrasztó Dávid megvédte címét 400 vegyesen!

HARMATH ÁKOS (Budapest)HARMATH ÁKOS (Budapest)
2018.08.09. 17:36
A Glasgow-ban zajló úszó Európa-bajnokság utolsó medencés versenynapján kilenc finálét rendeztek, amelyből hatban is szoríthattunk magyar sportolóknak. Verrasztó Dávid 400 vegyesen megvédte címét, Késely Ajna 400 gyorson ezüst-, Burián Katalin 200 háton bronzérmet szerzett. Milák Kristóf 100 pillangón 4. lett, ugyanitt Cseh László a 8. helyen végzett, a férfi 4x100-as vegyesváltó az ötödik, a női a 8. helyen zárt.
Verrasztó harmadszor örülhetett Európa-bajnoki címnek (Fotó: Kovács Anikó) – A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK!

A Glasgow-ban zajló úszó Európa-bajnokság utolsó medencés versenynapján a magyar küldöttség Verrasztó Dávid révén megszerezte negyedik aranyérmét, Késely Ajnának köszönhetően harmadik ezüstérmét és Burián Katalinnak hála második bronzérmét.

A kilenc pénteki fináléból hatban szerepelt magyar sportoló az első háromban nem, s ezekben a papírforma érvényesült: a svéd klasszis, Sarah Sjöström megszerezte negyedik aranyát Glasgow-ban, amikor megnyerte a női 50 pillangót, Benjamin Proud büszkévé tette Nagy Britanniát az 50 férfi gyors megnyerésével, Julija Jefimova pedig nyolc év után nyert újra női 50 mellen.

A nap első magyar érdekeltségű fináléja a férfi 100 pillangó volt, ahol Cseh László címvédőként a legjobb idővel, Milák Kristóf pedig a negyedik legjobbal állhatott rajtkőre, ám az éremszerzés egyiküknek sem sikerült. Milák a negyedik helyen zárt, míg Cseh a 8. helyen csapott célba, így a 2002-es berlini Eb óta először fordult elő, hogy Cseh nem szerzett Eb-érmet.

Sok idő nem maradt a kesergésre, mert rögtön utánuk jött Burián Katalin, aki – magyar szempontból – az Eb egyik legkellemesebb meglepetését szolgáltatta 200 hátas szereplésével, és magabiztos úszással végül a harmadik helyet szerezte meg, megtartva jó szokását, hogy amikor vízbe szállt a 200 háton az Eb-n, akkor egyéni csúcsot javított.

Burián után következett a nap legnagyobb magyar aranyesélyese a férfi 400 vegyes címvédője, Verrasztó Dávid, aki zsinórban harmadszor készült elhódítani a férfiak „királyszámának” trónját.

A 29 éves úszó a brit Max Litchfielddel óriási csatát vívott, valódi verseny alakult ki kettejük között, és végül Verrasztó remek hajrával, maga mögött tudta tartani brit ellenfelét és végül három tizeddel nyert riválisa előtt. Ezzel Verrasztó a legidősebb úszó lett, aki 400 vegyesen Eb-t tudott nyerni.

S ha egy üzlet beindul, az Eb utolsó egyéni döntője is hozott egy magyar érmet, mégpedig az ezen a téren – éremhalmozás... – kiemelkedőt nyújtó Késely Ajnának köszönhetően. A 17 éves úszó az 1500 bronza és a 800 ezüstje után a 400 gyorson is ezüstöt szerzett, és ezúttal igencsak megszorította a végigvezető – és mindhárom hosszútávú számot megnyerő – olasz Simona Quadarellát.

Zárásként maradt még a két 4x100-as váltó:a fiúknál ötödik, a lányoknál nyolcadik lett a magyar egység, ám ezzel együtt is rendkívül eredményes nappal zárta a szereplését a magyar küldöttség: 4 arany, 3 ezüst, 2 bronz a mérleg, ami az éremtábla 4. helyére juttatta a mieinket.

EURÓPA-BAJNOKSÁG, GLASGOW
7. VERSENYNAP
Délutáni program
(Tv: M4 Sport, Eurosport1 – 17.30-tól)
13.30: férfi 10 km-es hosszútávúszás, döntő: 1. Ferry Weertman (holland) 1:49:28.2, 2. Rasovszky Kristóf 1:49.28.2, 3. Rob Muffels (német) 1:49:33.7, …14. Székelyi Dániel 1:49:53.3, Huszti Dávid feladta a versenyt
17.45: női 50 m pillangó, döntő:
1. Sarah Sjöström (svéd) 25.16, 2. Emile Beckmann (dán) 25.72, 3. Kimberly Buys (belga) 25.74
17.50:
férfi 50 m gyors, döntő: 1. Benjamin Proud (brit) 21.34, 2. Kristan Golomejev (görög) 21.44, 3. Andrea Vergani (olasz) 21.68
17.55: női 50 m mell, döntő:
1. Julija Jefimova (orosz) 29.81, 2. Imogen Clark (brit) 30.34, 3. Artianna Castiglioni (olasz) 30.41
18.00:
férfi 100 m pillangó, döntő: 1. Piero Codia (olasz), 50.64, 2. Mehdy Metella (francia) 51.24, 3. James Guy (brit) 51.42, 4. Milák Kristóf 51.51... 8. Cseh László 51.84
18.20: női 200 m hát, döntő:
1 Margherita Panziera (olasz) 2:06.18, 2. Darija Usztyinova (orosz) 2:07.12, 3. Burián Katalin 2:07.43
18.27:
férfi 400 m vegyes, döntő 1. Verrasztó Dávid 4:10.65, 2. Max Litchfield (brit) 4:11.00, 3. Joan Luis Pons (spanyol) 4:14.26
18.50: női 400 m gyors, döntő:
1. Simona Quadarella (olasz) 4:03. 35, 2. Késely Ajna 4:03.57, 3. Holly Hibbott (brit) 4:05.01
18.58: férfi 4x100 m vegyesváltó, döntő: 1. Nagy Britannia 3:30.44, 2. Oroszország 3:32.03, 3. Németország 3:33:52. 5. Magyarország 3:34.24
19.07: női 4x100 m vegyesváltó, döntő:
1. Oroszország 3:54.22, 2. Dánia 3:56.69, 3. Nagy Britannia 3:56.91, ... 8. Magyarország 4:04.58