Úszás: Hosszú 400 méter vegyesen is világcsúcsot döntött

2014.08.28. 17:47
Hosszú Katinka két nap alatt három világcsúcsnál jár (Fotó: Reuters)
Hosszú Katinka újabb világcsúcsot ért el az úszók dohai rövid pályás világkupaversenyén, ezúttal 400 méter vegyesen faragott a saját korábbi rekordjából.

A viadal honlapja szerint a magyar versenyző a csütörtök esti fináléban 4:20:83 perc alatt ért célba, ezzel két századdal javította meg saját csúcsát, amelyet tavaly augusztus 11-én Berlinben állított fel. A szám másik magyar döntőse, Verrasztó Evelyn negyedik helyen végzett.

Hosszúnak ez már a harmadik világcsúcsa volt a dohai viadalon, szerdán 200 méter vegyesen, csütörtök délelőtt 100 méter vegyesen is új rekordot állított fel. Utóbbi döntője még hátra van, az előzmények után nem lenne meglepetés egy újabb rekord.

Hosszú 100 háton is diadalmaskodott, ezzel már a 6. aranyérmét szerezte Dohában, amivel közel került az egyéni csúcsához, hiszen egy vk-állomáson korábban a 7 elsőség jelentette a csúcsot (2012-ben itt és Dubajban nyert ennyiszer). Háton egyébként 56.02-vel nyert, ezen a távon hatalmas, 1.78 másodperces előnnyel az ukrán specialista, Darina Zevina előtt.

És persze a hetedik arany is meglett aztán, simán behúzta a 100 vegyest, igaz, nem sikerült igazán gazdaságosan megoldani a csúcsdöntést. Ezúttal 9 századdal elmaradt a saját, délelőtti világrekordjától, viszont a délutáni ideje (57.34) szintén a régi csúcson belül volt, azaz ha fordítva csinálja, plusz 10 ezer dollárral gazdagodik, hiszen mind a kettő után fizettek volna – így marad egyszer tíz. Pontosabban, a 200 és a 400 vegyes világcsúcsa okán háromszor. A fantasztikus bravúr pedig így is elképeszt mindannyiunkat: az Iron Lady egy vk-állomáson megdöntötte mindhárom vegyesúszó szám világrekordját!

Hosszú 200 pillangón Mireia Belmonte García mögött második lett, itt Verrasztó Evelin a hatodik helyen végzett. Bónuszként még nyert egy bronzérmet 50m pillangón, így 7–1–2-es mérleggel zárta a dohai kalandot, azaz összesen 10-szer állhatott a dobogón – így a nyitó állomáson az érmekért 12 500 dollárt, a világrekordokért 30 ezret, azaz összesen 42 500 dollárt kasszírozott (átszámítva csaknem 9.5 millió forintot).

Férfi 200 vegyesen Verrasztó Dávid negyedik lett, női 400 gyorson Hosszú hatodik.

Kis Gergő nyert 1500 gyorson, izgalmas versenyben, 68 századdal győzte le (14:50.24) a berlini Eb szerb hősét, a 200-on és 400-on nyertes Velimir Stjepanovicsot.

Gyurta Dániel is remekelt, a 200 után a 100m-es mellúszást is behúzta, ugyancsak takaros kis viaskodás végén, 21 századdal előzve meg az amerikai Cody Millert (57.04), továbbá jócskán az olasz specialistát, Fabio Scozzolit.