Rp úszó-vb: Hosszú negyedik aranyát is világcsúccsal nyerte meg

2014.12.06. 17:39
Hosszú Katinkánál (középen) 200 vegyesen sem volt gyorsabb (Fotó: MTI/EPA)
A dohai rövid pályás úszó-vb-n szombaton női 200 méter vegyesen Hosszú Katinka világcsúccsal (2:01.86) nyert, míg Verrasztó Evelyn hatodik lett a döntőben. Hosszú emellett a második helyen végzett az 50 méteres hátúszás első elődöntőjében, összesítésben a hetedik legjobb idővel jutott a fináléba. Jakabos Zsuzsanna mégis indulhatott 50 gyorson, de utolsó lett. Földházi Dávid ugyan megdöntötte Cseh László országos csúcsát, de ez kevés volt a döntőhöz 100 vegyesen. Szilágyi Liliána összesítésben tizedik lett, így érte nem szoríthatunk a 100 méteres pillangó fináléjában.

A szombaton egyedül női 200 vegyesen voltunk érdekeltek a finálék közül. Hosszú Katinka a hármas pályán, míg Verrasztó Evelyn a négyesen úszott. Előbbi végig az élen haladt, végül 27 századdal megjavította a világcsúcsot, s aranyérmet szerzett. Verrasztó Evelyn fél távnál még a harmadik helyen fordult, de végül be kellett érnie a hatodik hellyel. Hosszú Katinka mögött a brit Siobhan-Marie O'Connor több mint négy másodperccel később csapott a célba.

Hosszú Katinka negyedik aranyérmét szerezte a dohai világbajnokságon – stílusosan mind a négyet világcsúccsal fűszerezve nyerte meg.

„2:01.8?! Ez milyen idő? Brutális, nem? Mondtam is, ez tuti a sapka miatt volt. Végre felvettem az új fejlesztést, én ugyanúgy úszom, nyilván a ráncmentes változat hozza a többit. Na jó, azért persze ne húzzuk ennyire fel a sapkát, egyszerűen jól megy, és ennyi!” – mondta Hosszú Katinka negyedik aranyérme megszerzését követően a Magyar Úszószövetségnek.

„Most az nagyképűen hangzana, ha azt mondanám, a világcsúcs volt a célom. Benne volt persze, de elsősorban a győzelem volt a cél, erre koncentráltam minden idegszálammal. Minden támadást vissza akartam verni, a lehető legnagyobb előnyt akartam kiépíteni, ezért is sikerült ennyire jól az úszás. Bár ez a negyedik nap, itt és most nem érzem magam fáradtnak. A világcsúcs után sohasem érzed, hogy fájna bármi is” – tette hozzá Hosszú.

„Gyárfás Tamásnak [a FINA alelnöke – a szerk.] külön köszönet jár, egész hétre átengedte a szobáját, már kulcsom is van hozzá. Jó, azért mindig becsöngetek, mielőtt bemegyek. Az biztos, parádés sztori, ha csak azt a mondatot emeli ki valaki, hogy minden nap az elnök ágyában alszom. Pedig ez a helyzet. Ez tényleg rendkívül sokat jelent, mert megspóroljuk a rengeteg buszozást. Egyébként elképesztő a szállás. Tamás mondta az elején, hogy megmutatja, miként kell behúzni a függönyt. Mondtam magamban, ez nyilván nem nagy mutatvány, pedig az: egy iPaden kell irányítani minden ilyesmit a szobában. S persze az ebéd is finom, amit kapok, és amit a FINA-vezetők társaságában fogyasztok el. Olykor Cornel Marculescuval ülünk egy asztalnál. Szóval ez is benne van abban, hogy sikerült elérni ezeket az eredményeket” – mesélte Hosszú Katinka, aki a délelőtti elődöntők és a délutáni döntők közötti pihenési időszakot tölti Gyárfás Tamás szállodai szobájában.

„A döntőbe szerettem volna bekerülni, ez volt a legfontosabb – fogalmazott Verrasztó Evelyn. – Újra meg kell tanulnom az élmezőnyben úszni, mert az utóbbi időben eléggé kikoptam innen. Úgy gondolom, jó úton haladok, holnap is vissza akarok jönni döntőzni kétszáz gyorson.”

A vegyes döntője előtt nem sokkal Hosszú Katinka a második helyen végzett az 50 méteres hátúszás első elődöntőjében, összetettben a hetedik legjobb idővel jutott a fináléba – alig 28 századdal maradva el országos csúcsától (26.38).

Jakabos Zsuzsanna délelőtt 17. lett, ám a brazil Etiene Medeiros visszalépése miatt mégis indulhatott a női 50 méter gyors középdöntőjében. Ott az első futamban 25.02 másodperces idejével nyolcadikként csapott a célba, ez az idő összesítésben csak az utolsó helyre volt elég, így nem lesz ott a döntőben.

A Magyar Úszószövetség tájékoztatása szerint Jakabos Zsuzsanna két órával a futam előtt tudta meg, hogy mégis szerepelhet a középdöntőben. A magyar úszó addigra viszont már túl volt egy konditermi edzésen és egy verseny alatt kifejezetten nem ajánlott ételből álló ebéden.

„Szólt Shane Tusup, hogy visszalépett valaki, nagyjából két órával a verseny előtt. Amikor a karomban már benne volt egy rakat súlyzózás, a gyomromban meg olyan kaja, amit véletlenül sem ennék, ha tudom, hogy még versenyzek. De elvállaltam, mert a délelőtti előfutam után az volt bennem, jó lett volna még egyszer úszni. Ha már adódott mégis egy lehetőség, éltem vele, bár tudtam, nincs esélyem. A dresszem is csúszik felfelé a masszírozókrémtől, mégsem akartam kihagyni ezt a lehetőséget” – idézi a szövetség hivatalos Facebook-oldala Jakabost.

Szilágyi Liliána 57.12 másodperces idővel ötödik lett futamában 100 méter pillangón, így összesítésben a tizedik helyen zárt, s nem került be a legjobb nyolc közé. A férfi 100 méteres vegyes úszás középdöntőjében Földházi Dávid országos csúcsot úszva (53.08) szintén ötödikként ért célba az első futamban, összesítésben ez viszont „csak” a tizedik helyre volt jó, így ő sem jutott döntőbe.

„Nem vagyok csalódott, jól sikerült az úszás, mindent kiadtam magamból – idézi a Magyar Úszószövetség Földházit, aki Cseh László rekordját döntötte meg. – Nagyon örülök, hogy sikerült megdöntenem az országos csúcsot, ez volt a tervem. Ahhoz, hogy előrelépjek, a fordulókon még van mit javítani, ebben a számban szinte minden ezen múlik.”

A férfiak 50 méteres pillangóúszásának döntőjét a dél-afrikai Chad le Clos megnyerte meg világbajnoki csúccsal (21.95).

Oroszország világcsúcsot felállítva megnyerte a férfi 4x50 méteres gyorsváltót. Női 100 mellen jamaicai, férfi 50 háton francia aranyérem született – egyaránt világcsúcsot jelentő idővel.

Az orosz váltóból egyedül Vlagyimir Morozov úszott 21 másodperc feletti 50 métert (21.01), végül 1:22.60 alatt értek be az oroszok, így világcsúccsal nyerték meg a férfi 4x50 gyorsváltó fináléját.

Női százon a jamaicai Alia Atkinson világbajnoki csúccsal lett első, a férfiak 50 méteres hátúszását a francia Florent Manaudou nyerte világcsúccsal.

A két férfiból és két nőből álló csapatok vegyes váltóját az Amerikai Egyesült Államok nyerte meg világcsúccsal. Érdekesség, hogy a 2., a 3. és a 4. helyezett is a régi rekordon belül ért célba.