Rp. úszó Eb: Hosszú és Bernek is a legjobb idővel döntős

2017.12.13. 11:48
Hosszú Katinka két számban is a legjobb idővel kezdett (Fotó: AFP, archív)
Szerda délelőtt kezdetét vette a rövid pályás úszó Európa-bajnokság Koppenhágában. Hosszú Katinka 400 vegyesen és 100 háton is a legjobb idővel kezdett, előbbi versenyszámban ez rögvest döntőt is ért, ahogyan a 400 gyorson a legjobban kezdő Bernek Péternek is. Rajtuk kívül szerda délelőtt kiharcolta helyét a finálékban Földházi Dávid, Kapás Boglárka és a 4x50-es férfi gyorsváltónk is.

A szerdai program a 100 méteres pillangóúszás előfutamaival kezdődött, a négy magyar érdekelt közül Cseh László (50.80) az ötödik lett, és csak ő jutott tovább – a 21. születésnapját ma ünneplő Kenderesi Tamásnak (53.05) sem jött össze a középdöntő ezen a távon.

„Jó volt ez így, reggel, bár egy kicsit jobb időt akartam úszni. A kezdésem nem volt olyan erős, tehát van még mit javítani, de szerintem össze tudjuk rakni megfelelően – nyilatkozta az MTI-nek Cseh László. A verseny körülményeivel kapcsolatban úgy fogalmazott, a budapesti világbajnokságot nehéz felülmúlni, de alapvetően minden rendben van. – Egy kicsit sötét van, ezért reggel eléggé álmoskás voltam.”

Kenderesi elismerte, hogy „nem indult valami fényesen” a 21. születésnapja. Bevallása szerint meglepő és egyben lehangoló volt számára, hogy mellette ilyen jól úsztak a riválisai, és körülbelül két másodperccel jobbak voltak a nevezési idejüknél.

„Talán ezért is lett rosszabb az időm. Megpróbálom összeszedni magamat a 200 pillangóra, ami három nap múlva lesz, szerintem sikerülni fog” – vélekedett.

A női 50 mell előcsatározásai során Sebestyén Dalma (30.73) a 15. időt úszta, így továbbjutott, érdekesség, hogy Veera Kivirinta az ötödik leggyorsabb volt, de a csak a harmadik legjobb finnként zárt, így ő nem mehetett tovább. A férfiaknál a mieink közül Horváth Dávid végzett a legjobban, a 33. helyen.

Sebestyén az MTI-nek elárulta, mindenképpen 31 másodperc alatt szeretett volna úszni. „Nagyon könnyen keltem reggel, alaposan felspannoltam magamat, és kijött a lépés” - tette hozzá.

A női 400 vegyesen Hosszú Katinka imponáló fölénnyel kezdett, a legjobb idővel (4:27.45) jutott a döntőbe – több mint öt másodperccel megelőzve a második legjobban kezdő Fantine Lesaffre-ot. Kapás Boglárka (4:39.35) a hetedik helyen finalista. Háromszoros olimpiai bajnokunk 100 háton sem lassított, 56.78-as ideje itt is a legjobbnak bizonyult.

„Minden rendben volt, jól ment, nagyon nyugodt úszásokról volt szó. Ez délelőttre pont elég volt, de úgy gondolom, délután még jobb leszek – nyilatkozta az MTI-nek Hosszú, akin még mindig láthatóak a múlt heti megfázásának tünetei. – Már jobban vagyok, de a hangomon még hallatszik és köhögök is egy kicsit, de már kifelé megyek belőle.

A férfi 400 gyors előfutamában a címvédő Bernek Péter 3:39.86-es idejével elsőként jutott be a délutáni döntőbe.

A férfi 200 háton Földházi Dávid (1:52.10) és Telegdy Ádám (1:52.24) is az utolsó előtti, harmadik futamban volt érdekelt, a hajrában előbbi kicsivel megelőzte utóbbit, aki elé még a fehérorosz Mikita Cmih is befért végül a futamban (1:52.14) – ez az egy tizedes benyúlás pedig Telegdy döntőjébe került.

A Lobanovszkij Maxim, Kozma Dominik, Gyárfás Bence, Takács Krisztián összeállítású 4x50-es férfi gyorsváltónk az első középdöntőben országos csúcsot jelentő 1:26.04-et úszva az olaszok mögött a második lett, a másodikban pedig a hollandok és az oroszok voltak gyorsabbak, így a negyedik helyen jutottunk a döntőbe.

A délelőtt utolsó felvonása a női 800 középdöntője volt, Kapás Boglárka 8:28.70-nel futamában a második, összességében a hatodik legjobbként zárt, így döntőbe jutott – az Eb-mezőny legfiatalabb tagja, a 2003 áprilisában született Nagy Réka 8:50.09-cel a 17. lett.

Kapás elmondta, amennyit csak lehetett, tartalékolt, és csak annyit adott ki magából, hogy a futamában az első-második helyen végezzen, mert az valószínűleg döntőbe jutást jelent.

„Annyira fáztam, hogy szinte remegtem, mert előtte úsztam 400 vegyesen. Nagyon fázós vagyok, de ahhoz képest az első 200 méter után bemelegedtem” – fogalmazott.

RÖVID PÁLYÁS ÚSZÓ EURÓPA-BAJNOKSÁG (KOPPENHÁGA)

A SZERDAI PROGRAM
9.30: előfutamok (Tv: M4 Sport)

férfi 100 m pillangó (5. Cseh László – elődöntőbe jutott, 23. Tekauer Márk, 40. Dudás Dániel, 46. Kenderesi Tamás)
női 50 m mell (15. Sebestyén Dalma – elődöntőbe jutott, 45. Gyurinovics Fanni)
férfi 50 m mell (33. Horváth Dávid, 38. Szőllősi Martin, 52. Dudás Dániel)
női 400 m vegyes (1. Hosszú Katinka, 7. Kapás Boglárka – döntőbe jutottak)
férfi 400 m gyors (1. Bernek Péter – döntőbe jutott, 21. Holló Balázs, 30. Kalmár Ákos)
női 100 m hát (1. Hosszú Katinka – elődöntőbe jutott, 24. Burián Kata)
férfi 200 m hát (7. Földházi Dávid – döntőbe jutott, 9. Telegdy Ádám, 34. Barta Márton)
férfi 4x50 m gyorsváltó (4. Magyarország – döntőbe jutott)
női 800 m gyors (6. Kapás Boglárka – döntőbe jutott, 17. Nagy Réka)

17.00: elődöntők, döntők (Tv: Duna World)