Rövid pályás úszó Eb: kettős magyar diadal 400 vegyesen

2012.11.23. 17:05
Nem lehetett megállítani: Cseh László simán nyerte meg a 400 vegyest (Fotó: Action Images)
Újabb érmekkel bővült a magyar éremkollekció a chartres-i rövid pályás úszó Európa-bajnokságon: Cseh László 4:00.99-es idővel megnyerte a férfi 400 méteres vegyes úszás döntőjét, Verrasztó Dávid (4:02.54) és az izraeli Gal Nevo (4:04.80) előtt.

400 MÉTER FÉRFI VEGYES

NYILATKOZATOK
CSEH LÁSZLÓ: „Egyetlen dolog zavart: nekem kellett diktálnom a tempót. Ettől kicsit elszoktam az utóbbi időben, a Világkupán mindig a japán vetélytársam ment elöl, én pedig hozzáigazítottam a ritmusomat – nyilatkozta Cseh újabb Eb-győzelme után. – Most én voltam elöl, de végül így is jól jött ki minden, az idei legjobbamat úsztam, ami a kemény edzések után különösen biztató. Szintén nagyszerű érzés, hogy már nem "hal meg" a lábam közben, ami azért az őszi versenyeken előfordult néhányszor.”
VERRASZTÓ DÁVID: „Úgy sikerült minden, ahogy terveztem, azaz elégedett lehetek – persze, még visszanézem majd a versenyt, hogy ezt biztosan kijelenthessem. Talán gyorson kicsit fáradtabb voltam, és emiatt két tempóval többet csináltam a tervezettnél, de mellen mennem kellett erősebben, mert úgy éreztem, befoghatnak. Örülök, hogy így sikerült a mai nap, megint bizonyítottunk a valós tudásunkat, elvégre a londoni olimpián sem Laci, sem az én eredményem nem tükrözte a realitást.”
HOSSZÚ KATINKA: „Azt nem állítom, hogy jólesett, sőt... Abban sem vagyok biztos, akarok-e még nyolcszáz gyorsot úszni a jövőben. Arra volt jó, hogy legyen egy erősebb, nagyobb terhelést jelentő úszás is, ne csak a száz vegyesen kelljen mennem délután. Igaz, közben egy picit be is fékeztem, mert nem éreztem túl jól magam, az idő ezért lett gyengébb, mint amiket úsztam a világkupákon.”

A döntőben a négyes és az ötös számú rajtkőre is magyar úszó állt fel, Cseh László, illetve Verrasztó Dávid. Pillangón ötven méter után a dán Bromer vezetett, száznál pedig minimális különbséggel állt Cseh előtt. Háton aztán Cseh átvette a vezetést, és hamar egy másodperc fölé növelte előnyét, Verrasztó pedig feljött a második helyre. Ezzel vége is volt az izgalmaknak: a két magyar úszó hatalmas fölénnyel verte meg a mezőnyt, Verrasztó próbált feljönni Cseh Lászlóra, de csak csökkenteni tudta a különbséget – Cseh megszerezte karrierje tizenötödik rövid pályás Eb-elsőségét, riválisa pedig az ezüstérmet, a harmadik helyen az izraeli Gal Nevo végzett.

50 M FÉRFI HÁT

Jeremy Stravius (23.28) révén francia siker született, a második helyen az izraeli Guy Barnea, a harmadikon az orosz Vlagyimir Morozov végzett.

100 M FÉRFI GYORS

Takács Krisztián a nyolcas pályán rajtolt az első elődöntőben, ötvennél a harmadik helyen állt, száznál pedig ötödikként, 47.77-es eredménnyel csapott célba. A második futamban Kozma Dominik startolt, és 48.10-es idővel a hatodik helyen végzett. Egyik magyar sem jutott döntőbe – Takács Krisztián a 9., Kozma Dominik a 12. lett.

100 M FÉRFI MELL

Az olasz Fabio Scozzoli kezdett a legjobban a finéléban, és ki is használta kezdeti előnyét, 57.25-ös idővel elsőként ért célba. Második helyen a meglepetésember észt Martti Aljand csapott be, a francia Giacomo Pérez Dortonáé lett a bronz.

100 M FÉRFI PILLANGÓ

Pulai Bence révén magyar érdekeltség is volt a számban, úszónk 51.60-nal – rosszabb idővel, mint délelőtt – a nyolcadik helyen végzett. Az Európa-bajnoki címet a mezőnyben egyedüliként ötven másodpercen belül úszó orosz Jevgenyij Korotiskin (49.98) szerezte meg a spanyol Rafael Munoz Pérez és a francia Medhy Metella előtt.

50 M NŐI PILLANGÓ

Jeanette Ottesen hatalmas tempót diktálva, könnyedén verte meg a mezőnyt, sprintje végén 25.21-et mutatott az óra. Ottesent a fehérorosz Aljakszandra Heraszimenja és a francia Melanie Henique követte.

100 M NŐI GYORS

A klasszikus számban az orosz Veronika Popova 52.86-os idővel nyert a remekül kezdő, de a végére elfáradó, majd a hajrában alulmaradó dán Jeanette Ottesen és a francia Charlotte Bonnet előtt.

100 M NŐI HÁT

A francia kedvenc, Laure Manaudou jól kezdett és fél távnál vezetett is, a második ötvenen azonban elkapta az ukrán Davina Zevina, aki több mint hat tizedet vert végül rá. A harmadik helyet a cseh Simona Baumrtová szerezte meg, már 58 másodpercen kívüli idővel.

200 M NŐI MELL

A dánok újabb győzelmet ünnepelhettek: Rikke Möller Pedersen megvédte Európa-bajnoki címét 2:17.26-os idővel, hatalmas fölénnyel megelőzve a spanyol Marina García Urzainquit és az ukrán Hanna Dzerkalt.

100 M NŐI VEGYES

Hosszú Katinka és Jakabos Zsuzsanna a második elődöntőben volt érdekelt, a két magyar ötvennél első és második helyen fordult. A kép a későbbiekben sem változott, Hosszú 59.50-es idővel, Jakabos 59.54-gyel biztosította helyét a fináléban. A két magyaron kívül csak a brit Siobhan-Marie O'Connor úszott az elődöntőben percen belüli időt (59.79).

800 MÉTER NŐI GYORS

Különösebb izgalmat nem hozott a szám: a dán Lotte Friis jól kezdett, majd meglépett a többiektől (sokáig a világcsúcs-részidő is „lőtávolban” volt), a hajrá előtt meg már tízméteres előny birtokában biztos lehetett győzelmében. Meg is szerezte, 8:10.24-es eredménnyel Hannah Miley és Sarah Koehler előtt. Hosszú Katinka 8.31.15-ös idővel a hatodik helyen zárt a gyors futamban, összességében pedig a nyolcadik helyen zárta a 800 métert.

50 MÉTER NŐI PILLANGÓ

Dara Eszter az első elődöntőben úszott, és 26.80-as idővel csapott célba, ezzel nem jutott be a fináléba.

VEGYES CSAPATOK 4x50 M-ES VEGYES VÁLTÓJA

A napi versenyeket a minden szempontból vegyes (úszásnemre is, ráadásul férfi/női) váltó zárta le – tetszés szerint lehetett megválasztani, hogy melyik úszásnemet milyen nemű úszó vállalja. A kísérletinek bátran nevezhető számot végül a Jeremy Stravius, Florent Manaudou, Melanie Henique, Anna Santamans összeállítású francia váltó nyerte meg 1:38.74-es idővel a szlovénok és a norvégok előtt.