Rövid pályás úszó Eb: Hosszú Katinka világcsúcsa 400 vegyesen!

2015.12.02. 09:19
Hosszú Katinka világcsúccsal kezdett Netanyában (Fotó: Reuters, archív)
Hosszú Katinka világcsúcsot jelentő 4:19.46 perces idővel nyert az izraeli rövid pályás Európa-bajnokság 400 méteres vegyes úszó számának előfutamában, míg Jakabos Zsuzsanna a harmadik eredménnyel kvalifikálta magát a döntőbe. A férfiaknál Bernek Péter 400 gyorson, Földházi Dávid 200 háton, illetve a 4x50-es gyorsváltónk, míg a nőknél Kapás Boglárka 800 méter gyorson jutott még tovább egyből a fináléba.

A program a 100 méteres férfi pillangóúszással kezdődött, melyben a 30. születésnapját csütörtökön ünneplő Cseh László megnyerte az előfutamát, és a második legjobb idővel (49.93) bejutott a középdöntőbe. A leggyorsabbnak az olasz Matteo Rivolta (49.72) bizonyult. Kenderesi Tamás (53.29) a 35., Grátz Benjámin (54.29) a 43. helyen zárt.

A DÉLUTÁNI PROGRAM
16.30: férfi 50 mell, középdöntő
16.38: női 50 mell, középdöntő (Sebestyén Dalma)
16:46: férfi 200 hát, döntő
16.53: női 400 vegyes, döntő (Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna)
17.02: férfi 400 gyors, döntő (Bernek Péter)
17.16: női 100 hát, középdöntő (Hosszú Katinka)
17.30: férfi 100 pillangó, középdöntő (Cseh László)
17.39: női 50 mell, döntő (Sebestyén Dalma?)
17.43: férfi 50 mell, döntő
17.52: férfi 4x50 gyorsváltó, döntő (Magyarország)

Női 50 mellen a 18 esztendős Sebestyén Dalma 31.10 másodperces időt ért el, és a szlovák Andrea Podmanikovát egy századdal (!) megelőzve, a 16. helyen kvalifikálta magát a középdöntőbe. Sztankovics Anna (31.84) a 28., Szokol Szonja (32.06) a 34. lett. A legjobb időt a belga Fanny Lecluyse (29.74) úszta.

A világ- és Európa-bajnok Hosszú Katinka világcsúcsot jelentő 4:19.46 perces idővel nyerte meg a 400 méteres női vegyes úszás harmadik előfutamát, és (természetesen) a legjobb idővel jutott be a délutáni döntőbe! A magyar klasszis a spanyol Mireia Belmonte García (4:19.86) rekordját adta át a múltnak. Hosszú Katinka fölényéről sokat elárul, hogy a második legjobb időt elérő francia Lara Grangeon csaknem tíz másodperccel maradt el tőle. Jakabos Zsuzsanna a harmadik idővel (4:29.31) szintén finalista, de György Rékának (4:35.63) sincs szégyenkeznivalója, ő a kilencedik helyen végzett.

„(Mireia) Belmonte egy éve megdöntötte a világcsúcsomat Dohában, azóta vártam, hogy végre visszavehessem tőle. Hát, nem bírtam ki délutánig... Azt éreztem, hogy jól összeállt az úszás, és hogy őszinte legyek, igenis munkált bennem, hogy a lehető leghamarabb újra az enyém legyen a csúcs, azaz benne volt a pakliban a délelőtti rekorddöntés. Mellen láttam, hogy Shane integet, azaz tudtam, jól állok, és megérte megpörgetni a gyorsot is” – olvasható Hosszú Katinka nyilatkozata a Magyar Úszószövetség hivatalos Facebook-oldalán.

„Hogy délután lesz-e ennél jobb? Meglátjuk. Szerintem maradt még az úszásban, ám még csak néhány hete tart a rövid pályás szezon, a ritmus nem ugyanaz, nincs annyira beidegződve minden. Ha elrontok két fordulót a döntőben, akkor lehet, hogy nem lesz újabb csúcsjavítás. De egyébként sem szabad így nekiállni. A fináléban versenyezni kell, nem az időre figyelni, azaz délután elsősorban az aranyérem a cél” – tette hozzá a magyar úszónő.

HOSSZÚ KATINKA VILÁGCSÚCSA

Negyven perccel azok után, hogy világcsúcsot úszott, Hosszú Katinka a 100 méteres hátúszás előfutamából is a legjobb idővel (57.13) jutott tovább, a cseh Simona Baumrtová (57.34) bő két tizeddel maradt el tőle. A szám másik magyar indulója, Joó Sára 59.64-et úszott, és öt századdal lemaradt a középdöntőről, a 17. helyen zárt.

Bernek Péter a legjobb idővel, 3:39.84 perces úszással jutott be a férfi 400 gyors döntőjébe. A magyar versenyző a negyedik előfutamban az olasz Gabriele Dettit (3:40.14) és a norvég Henrik Christiansent (3:40.32) előzte meg, ők hárman bizonyultak a leggyorsabbaknak a selejtezők során.

Férfi 200 háton Földházi Dávid (1:50.66) a harmadik legjobb idővel bejutott a döntőbe, Balog Gábor (1:53.37) azonban 25 századdal lemaradt arról, és 9. lett. A legjobb időt a hazai közönség előtt szereplő izraeli Jakov Jan Tumarkin (1:50.33) érte el.

A Takács Krisztián, Lobanovszkij Maxim, Lavotha Oszkár, Mészáros Márk összetételű fiatal magyar gyorsváltó a hetedik idővel (1:27.60) kvalifikálta magát a fináléba 4x50 méteren. A legjobb időt az oroszok (1:24.08) úszták, őket követik az olaszok és a fehéroroszok.

A 800 méteres női gyorsúszás előfutamaiban Kapás Boglárka érte el a legjobb időt, aki 8:17.68 perc alatt teljesítette a távot. A másik magyar versenyző, Juhász Adél 8:26.32-vel a kilencedik helyen zárt, és honfitársával ellentétben nem jutott be a döntőbe.