Gyurta Dániel: isztambuli jutalomjáték

MTI/NSO MTI/NSOMTI/NSO MTI/NSO
2012.12.12. 07:47
Gyurta számára jutalomjáték a vb (Fotó: Szabó Miklós)
Akárcsak a novemberi, franciaországi rövid pályás Eb-n, a szerdától vasárnapig tartó, s ugyancsak 25 méteres medencébe kiírt törökországi világbajnokságon is 15 magyar úszó próbál szerencsét.

A 12 éremmel hazatért chartres-i sikercsapat tagjai közül Isztambulban is rajthoz áll a múlt havi kontinensviadalon három aranyat és egy ezüstöt begyűjtött Hosszú Katinka, a három elsőséggel zárt Cseh László, az egy második és két harmadik helyezéssel gyarapodott Jakabos Zsuzsanna, továbbá az egyformán egy-egy Eb-ezüstöt kiérdemelt Bernek Péter és Verrasztó Dávid. Hozzájuk csatlakozik most a londoni olimpiai bajnok Gyurta Dániel, továbbá öccse, Gergely, s ott lesz a vb-mezőnyben Verrasztó Evelyn is.

A „tizenötök” társaságából Isztambul előtt hárman mondhatják el magukról, hogy nekik már van rövid pályás világbajnoki medáljuk (is): Cseh és a két Gyurta. A fivérek közül Dániel a 2010-es dubaji csúcseseményen lett ezüstérmes 200 méter mellen, testvére bronzot nyert 1500 méter gyorson, s utóbbihoz hasonlatosan Cseh László is harmadikként végzett 200 méter pillangón.

A trió jelentősen gyarapította a magyar rövid pályás éremtermést, tudniillik korábban csupán két alkalommal állhatott fel a piros-fehér-zöld színek képviselője vb-dobogóra: először Deutsch Tamás, aki 1995-ben, Rio de Janeiróban a sportághistóriai jelentőségű első medált szerezte, méghozzá bronzot 200 méter háton, második alkalommal pedig Szabados Béla, aki világbajnoki címet nyert 200 méter gyorson a 2000-es athéni vb-n.

Hogy a jelenlegi ötdarabos kollekció bővülni fog, aligha kétséges, bár Kiss László szövetségi kapitány óvatosan nyilatkozott az MTI-nek a csapat indulása előtt.

„Érmekről nem beszélek, már csak azért sem, mert óriási kihívással kell szembenézniük legjobbjainknak” – szögezte le a szakvezető, hangsúlyozva, hogy szemben az Eb-vel, Isztambulban indul számos nem európai klasszis is.

„A rövid pályán világcsúcstartó Gyurta Danira vár például az őt az ötvenenes medencében őrzött rekordjától nemrég megfosztó japán úszó, Hosszú Katinkának és Jakabos Zsuzsinak ott lesz a legerősebb kínai riválisa, Cseh Laci pedig újabb nagy ellenfélként ezúttal megkapja a sokszoros olimpiai bajnok amerikai Lochte-t is” – szögezte le a szakvezető, aki nagy harcot prognosztizál, ezzel együtt tisztes magyar szereplésben bízik, és a franciaországi Eb időeredményeihez képest további javulást remél a válogatott tagjaitól.

JUTALOMJÁTÉK

Elmondása szerint mindenféle teher nélkül lép rajtkőre Isztambulban a rövid pályás világbajnokságon. Ez persze igaz is lehet, ám Gyurta Dánielt ismerve egészen biztosan nem adja könnyen senkinek sem a skalpját. Ha ugyan adja...

– Fél?

– A jutalomjátéktól?

– Az lesz?

– Más nem lehet. Ebben az évben volt egy nagyon fontos verseny, ott én győztem. Volt egy verseny, amelyet csak négyévente rendeznek meg, és amelyiket – bármilyen furán is hangzik – meg kellett nyernem. Megnyertem. Így aztán Isztambulban tényleg nincs veszítenivalóm. Örömúszás lesz. Azt persze nem mondom, hogy nem lesz nagy verseny, mert az lesz, de tényleg semmiféle feszültség nincs bennem. Tét nélkül versenyezhetek.

– Ahhoz képest, hogy az olimpia után edzeni sem akart jó ideig...

– Hát ez az! Ahhoz képest viszonylag hamar visszatértem az uszodába. Pusztán azért, mert hiányzott az úszás. És mivel az idén, pontosabban az elmúlt négy évben hihetetlenül kemény munkát végeztünk, hiába hagytam ki két hónapot, hamar visszarázódtam. Azt nem mondom, hogy vagyok olyan formában, mint tavaly, a szczecini rövid pályás Európa-bajnokságon, mégis jó erőben érzem magam. A nyár hatalmas lökést adott! Miként az is, hogy rendeződött a helyzetem.

– A klubváltásra gondol?

– Arra. Megnyugodtam, nem is kicsit. Ugyan palástoltam, igenis foglalkoztatott a jövőm, nem tudtam teljes mértékben a munkára koncentrálni, míg alá nem írtuk a szerződést az új klubommal. De most már bátran mondhatom, az Újpest versenyzőjével minden rendben van.

A TELJES INTERJÚ A NEMZETI SPORT SZERDAI SZÁMÁBAN!

A MAI PROGRAM
ELŐFUTAMOK, 9.00
200 m férfi gyors (Kozma Dominik)
50 m női mell
100 m férfi hát (Bernek Péter, Balog Gábor)
200 m női pillangó (Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna)
100 m férfi mell (Gyurta Dániel)
100 m női hát (Verrasztó Evelyn)
100 m férfi pillangó (Cseh László, Pulai Bence)
400 m női vegyes (Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna)
4x100 m férfi gyorsváltó
4x200 m női gyorsváltó (magyar válogatott)
ELŐDÖNTŐK, DÖNTŐK, 18.00
200 m férfi gyors (döntő), 50 m női mell (elődöntő), 100 m férfi hát (elődöntő), 200 m női pillangó (döntő), 100 m férfi mell (elődöntő), 100 m női hát (elődöntő), 100 m férfi pillangó (elődöntő), 400 m női vegyes (döntő), 4x100 m férfi gyorsváltó (döntő), 4x200 m női gyorsváltó (döntő)
A MAGYAR CSAPAT
Férfiak: Balog Gábor (50, 100 és 200 hát), Bernek Péter (50, 100 és 200 hát), Biczó Bence (200 pillangó), Cseh László (100 és 200 pillangó, 200 és 400 vegyes), Gyurta Dániel (200 mell), Gyurta Gergely (400 és 1500 gyors), Kozma Dominik (50, 100 és 200 m gyors), Pulai Bence ( 50 és 100 pillangó), Rákos Patrik (400 és 1500 gyors), Takács Krisztián (50 és 100 gyors, 50 pillangó), Verrasztó Dávid (200 és 400 vegyes)
Nők: Dara Eszter (100 gyors, 100 pillangó), Hosszú Katinka (200 és 400 gyors, 200 pillangó, 100, 200 és 400 vegyes), Jakabos Zsuzsanna (200 gyors, 200 pillangó, 100, 200 és 400 vegyes), Verrasztó Evelyn (800 gyors, 50, 100 és 200 hát)