Cseh Európa-bajnoki csúccsal aranyérmes 200 vegyesen

2012.05.23. 19:20
Cseh László kilencedik Eb-aranyát szerezte (Fotók: Tumbász Hédi)
Cseh László révén megvan a magyar csapat második aranyérme a Debrecenben zajló úszó Európa-bajnokságon, miután Európa-bajnoki csúccsal megnyerte a 200 m vegyes döntőjét. 1500 gyorson Kis Gergő ezüst-, míg Gyurta Gergely olimpiai A-szinttel bronzérmet nyert, 200 gyorson pedig Kozma Dominik zárt harmadikként. Gyurta Dániel, Biczó Bence és Hosszú Katinka is a legjobb idővel lépett túl középfutamából.

A férfi 1500 gyors már megadta a harmadik nap alaphangját, Kis Gergő ugyanis ezüstérmet szerzett, Gyurta Gergely pedig olimpia A-szintet érő idővel végzett a harmadik helyen, míg a számot az olasz Gregorio Paltrinieri nyerte Európa-bajnoki csúccsal.

A két magyar fiú egymás mellől rajtolt a kettes és a hármas pályán, Kis Gergő az élmezőnyben kezdte a versenyzést, míg Gyurta Gergely a mezőnyben. Az olasz Gregorio Paltrinieri hamar ellépett a többiektől, a taktikája pedig kifizetődőnek bizonyult. Egyedül Kis tudta tartani vele a lépést, de igazán ő sem tudta megszorítani. Paltrinieri Európa-bajnoki csúccsal (1:48.92) győzött, Kis 400 m gyors után újabb ezüstérmet nyert (1:58.15), míg Gyurtának összejött az olimpiai A-szint (15:04.38).

Ezt követően Gyurta Dániel a legjobb idővel jutott be a döntőbe 200 m mellen. Molnár Ákos is finalista, miután középdöntőjében a harmadik, összesítésben a nyolcadik helyen végzett. Gyurta végig uralta az első középdöntőt, és 2:10.06-tal a legjobb eredményt érte el, míg Molnár 2:12.23-al a nyolcadik helyen kvalifikálta magát a döntőbe.

Hosszú a legjobb idővel döntős 200 vegyesen

Hosszú Katinka és Verrasztó Evelyn is kvalifikálta magát a 200 m vegyes döntőjébe. Mindkét magyar lány megnyerte középfutamát, Hosszú összesítésben a legjobb, míg Verrasztó a harmadik legjobb idővel lesz ott a fináléban.

Verrasztó ugyan mellen visszaesett a harmadik helyre, de gyorson bejött az első helyre (2:12.67). Hosszú is végig ott haladt az élen, és könnyed úszással az utolsó ötven méteren bebiztosította első helyét a második középfutamban, 2:11.89-es ideje pedig a legjobbnak bizonyult a mezőnyben.

Kozma Dominik szerezte a harmadik érmünket a harmadik napon, miután a harmadik helyen csapott a célba 200 m gyorson. A magyar úszó – aki a legjobb idővel jutott a fináléba – 100 méter után második volt, az látszott, hogy a német Paul Biedermannt nem lehet befogni, de nagy harcban volt a dobogós helyekért. Végül a francia Amaury Leveaux bejött elé, de 1:47.72-vel Kozma megszerezte a bronzérmet.

KOZMA DOMINIK BRONZÉRMES

KIS GERGŐ ÉS GYURTA GERGELY 1500 MÉTEREN

Érmesek egymás közt: Gyurta Gergely és Kis Gergő

Női 100 m mellen a német Sarah Poewe szerezte meg az aranyérmet, miután minden támadást visszavert. A svéd Jennie Johansson jött be másodiknak, míg a spanyol Marina Garcia Urzainqui harmadiknak.

Biczó Bence és Cseh László is ott lesz a 200 m pillangó döntőjében: mindkét magyar a második középdöntőben kapott helyet, Csehnek igencsak be kellett osztania az erejét, ugyanis alig több mint negyed órával később a 200 vegyes döntője várt rá. Az ifjúsági olimpiai bajnok Biczó fölényesen nyerte a futamot, 1:55.77-es ideje a legjobbnak számított a mezőnyben. Cseh, a versenyszám korábbi Európa-bajnoka és olimpiai másodikja a végére bejött a harmadik helyre, és 1:57.44-el a hatodik idővel jutott be a döntőbe.

A nőknél az egyik klasszikusnak számító számot, a 100 méteres gyorsúszást nagy csatában a svéd Sarah Sjöström nyerte meg, megelőzve két német vetélytársát, Britta Steffent és Daniela Schreibert.

Cseh László nem sokkal a 200 pillangó középdöntője után Európa-bajnoki csúccsal nyerte meg a 200 m vegyes döntőjét, megszerezve a magyar csapat második aranyérmét. A másik magyar finalista, Verrasztó Dávid a hatodik helyen zárt.

Cseh az első ötven után az első helyen fordult, de utána a brit James Goddard elé került, a gyorsot azonban már ismét a magyar úszó kezdhette az első pozícióból, és végül 1:56.66-os Európa-bajnoki csúccsal nyerte meg a számot. Verrasztó nem kapta el jól a rajtot, utána pedig már nem is tudott érdemben feljebb zárkózni, 2:01.70-el hatodikként zárt.

A 26 éves Csehnek összességében ez volt a kilencedik Európa-bajnoki aranya 50 méteres medencében, amivel beállította az 1996-ban visszavonult Egerszegi Krisztina rekordját.

CSEH LÁSZLÓ 9. EURÓPA-BAJNOKI ARANYA

Zárásként a női 100 m hát és a férfi 50 m hát középdöntőit rendezték meg, mindkét számban egy magyarnak szurkolhattunk. Povázsay Eszter nem tudta magát kvalifikálni a fináléba, ugyanakkor ez összejött Bohus Richárdnak.

Povázsay 1:02.74-el a 15. időt érte el összesítésben, míg Bohus másodmagával az ötödik legjobb idővel (25.36) lett finalista, ráadásul megjavította az eddigi országos rekordot, amelyet Cseh László tartott 25.39-cel 2008. július 9. óta.

A délelőtti eseményekről itt olvashatnak bővebben.

NYILATKOZATOK
Cseh László: – A 200 m pillangó elődöntőjében próbáltam tartalékolni, és ez sikerült is. Vegyesen igazából túlélésre játszottam, beugrottam és mentem. Annyit láttam, hogy Goddard kapaszkodik még mellen is, próbáltam előtte maradni. Óriási úszás, nagyon nagy verseny volt, nem számítottam rá, hogy a brit ilyen jó időt tud úszni. Annyi teendőm volt, hogy nem hagyom, hogy kikapjak, meg akartam verni mindenkit. Százötvennél azt mondtam, innen akármi történik, elsőként fogok célba érni. Úgy tűnik, jó úton haladok a londoni olimpia felé, de ahhoz, hogy ott is lehessen keresni valamit, még le kell faragni legalább két és fél másodpercet. Addig még formába kell jönni, és egy kicsit jobban rá is pihenek majd a londoni versenyre.
Kis Gergő: – Kétszázig talán együtt voltunk, aztán annyit vettem észre, hogy ötszáznál valaki elindult, gondoltam, majd elfárad, és behozom a végén. Aztán láttam, hogy nyerni már nem tudok, s akkor már a második hely megtartására figyeltem, nem is nagyon hajráztam.
Gyurta Gergely: – Ilyen boldog soha nem voltam, mint most, már másfél éve üldözöm az olimpiai A szintet. Innentől felszabadultan tudok készülni az olimpiára. Nem érdekelt volna az sem, ha nyolcadik vagyok, de az A szinten belül érek célba, így ez a bronzérem megszerzése most elképesztően jó érzés.
Kozma Dominik: – Gondoltam rá, de nem hittem el, hogy összejön, kimondhatatlanul örülök neki. Azt, hogy mindössze három századmásodperccel előztem meg a negyedik helyezettet, szerencsének is lehet mondani, amely most mellém állt. Ez benyúlás kérdése, a negyediknek nem volt szerencséje. Egyébként nem volt különösebb taktikám, csak annyit terveztem, hogy elkezdem és befejezem. Az első száz erősebb volt, mint gondoltam, a végére azért rendesen beállt a lábam. Az utolsó öt métert csukott szemmel tettem meg. (MTI)