Vizes vb: Rasovszky a hatodik helyen zárt 1500 gyorson; világcsúcs női 50 mellen – vége az úszódöntőknek

2023.07.30. 13:49
Rasovszky Kristóf a hatodik lett 1500 méter gyorson (Fotó: <a href="https://musz.hu/ra-show-plusz-egy-felvonas/" target="_blank">musz.hu</a>)
Rasovszky Kristóf a hatodik helyen ért célba az 1500 méteres gyorsúszás döntőjében a vizes világbajnokság záró napján. A rendkívül izgalmas versenyt Ahmed Hafnaui nyerte meg az amerikai Bobby Finke előtt. A női 50 méter mell döntőjében Ruta Meilutyte világcsúccsal szerezte meg az aranyérmet.

VIZES VB, FUKUOKA
ÚSZÁS
Döntők

FÉRFI 50 M HÁT

Nem panaszkodhattak az Egyesült Államokban az 50 méteres hátúszás döntője után: az aranyérmet Hunter Armstrong szerezte meg, az ezüstnek Justin Ress örülhetett. A bronzéremnek a kínai úszó, Hszü Csia-jü örülhetett.

1. Hunter Amrstrong (amerikai) 24.05
2. Justin Ress (amerikai) 24.24
3. Hszü Csia-jü (kínai) 24.50

NŐI 50 M MELL

Ismét elképesztőt úszott Ruta Meilutyte: az olimpiai bajnok szombaton 29.30-as idővel beállította a rekordot, vasárnap (ma) pedig 29.16-os idővel új világcsúcsot állított fel 50 méter mellen. A litván úszónőt természetesen egyetlen riválisa sem tudta megközelíteni, jóval mögötte Lilly King ért be a második helyre, a harmadik az olasz Benedetta Pilato lett.

1. Ruta Meilutyte (litván) 29.16 – világcsúcs
2. Lilly King (amerikai) 29.94
3. Benedetta Pilato (olasz) 30.04

FÉRFI 1500 M GYORS

Már az is nagyszerű teljesítmény volt Rasovszky Kristóftól, hogy bejutott az 1500 méter gyors döntőjébe, az éremszerzés a verseny előtt sem sem volt realitás a számára – a rendkívül erős mezőnyben a magyar úszó 500 méter után a nyolcadik helyen fordult. Samuel Short rendkívül erősen kezdett, féltávnál úgy vezetett, hogy korábban egyszer sem volt előtte senki. Nagy csata volt a 2–3. helyen, Bobby Finke és Ahmed Hafnaui szinte fej fej mellett haladtak. Az amerikai és a tunéziai addig húzta egymást, amíg végül mindkettő megelőzte Shortot. Az elképesztően izgalmas hajrát végül Hafnaui bírta egy kicsivel jobban, öt századdal előzte meg Bobby Finket. Rasovszky Kristóf is nagyszerűen jött fel a végén, az utolsó 200 méteren a francia David Aubryt és ukrán Mihajlo Romancsukot is megelőzte, így a magyar úszó a hatodik helyen ért célba.

„Végig az volt a taktika, hogy viszonylag könnyen kezdjek, és az első ötszáz ne fájjon, mert akkor nagyon hosszú a maradék ezer. Reggel azt mondtam, hogy bejövök hatodiknak, ha törik ha szakad. Bíztam benne, hogy a franciát magam mögött tudom tartani, és éreztem, hogy vagy az ausztrál vagy Romancsuk fogható még” – mondta Rasovszky Krsitóf az M4 Sportnak.

1. Ahmed Hafnaui (tunéziai) 14:31.54
2. Bobby Finke (amerikai) 14:31.59
3. Samuel Short (ausztrál) 14:37.28

6. Rasovszky Kristóf (MAGYARORSZÁG)
14:51.46

NŐI 50 M GYORS

A női 50 méter gyorson egyértelműen Sarah Sjöström volt az aranyérem fő várományosa, ennek megfelelően a svéd klasszis „hozta is a kötelezőt” – 23.62-es idővel simán megnyerte a versenyt, csaknem öt tizeddel ért célba mögötte Shayna Jack. A bronzot a kínaiCsang Jü-fej kaparintotta meg, aki alig maradt le az ezüstérmes ausztráltól.

1. Sarah Sjöström (svéd) 23.62
2. Shayna Jack (ausztrál) 24.10
3. Csang Jü-fej (kínai) 24.15

NŐI 400 M VEGYES

A női 400 méter vegyes döntőjében tarthatatlan volt Summer McIntosh: a 16 éves kanadai tehetség 4:27.11-gyel több mint négy másodpercet vert a második Katie Grimesra – aki egyébként szintén rendkívül fiatal, csupán 17 éves. McIntosh ideje egyébként világbajnoki csúcsnak számít. Grimes mögött az ausztrálok 20 éves büszkesége, Jenna Forrester ért be harmadikként.

1. Summer McIntosh (kanadai) 4:27.11
2. Katie Grimes (amerikai) 4:31.41
3. Jenna Forrester (ausztrál) 4:32.30

FÉRFI 400 M VEGYES VÁLTÓ

A férfiaknál izgalmasan alakult a 4x100-as vegyes váltó, az élmezőnyben ott voltak az amerikaiak, a kínaiak, az ausztrálok, a franciák és a britek is. Az aranyérmet az Egyesült Államok szerezte meg, amely csaknem két másodperccel előzte meg a kínai úszókat. A bronzérmet Ausztrália szerezte meg. Szomorkodhatott a francia és a brit váltó, hiszen mindkét nemzet közel volt ahhoz, hogy érmet szerezzen.

1. Egyesült Államok 3:27.20
2. Kína 3:29.00
3. Ausztrália 3:29.62

NŐI 400 M VEGYES VÁLTÓ

Akárcsak a férfiaknál, a női 4x100-as vegyes váltó döntőjében is az amerikaiak remekeltek: az Egyesült Államok Ausztráliát megelőzve kaparintotta meg az aranyérmet. Bosszúsak lehetnek a kínaiak, hiszen nem kellett volna sok ahhoz, hogy legyűrjék Kanadát, de a kanadaiak kaparintották meg a bronzot.