Tenisz: Fucsovics Márton nem bírt a klasszis címvédővel

2017.04.26. 18:01
Fucsovics Márton jól játszott (Fotó: Földi D. Attila)
Az egyetlen magyar egyéni főtáblás, Fucsovics Márton 7:6, 6:3-as vereséget szenvedett a parádésan teljesítő spanyol Fernando Verdascótól a Gazprom Hungarian Open második fordulójában.

Az eredmény alapján simának tűnik, ám valójában talán egyetlen labdamenetre volt Fucsovics Márton attól, hogy karrierje egyik legnagyobb győzelmét arassa. A 25 éves magyar teniszező a spanyol Fernando Verdasco ellen nagyjából 2500 ember előtt lépett pályára a Gazprom Hungarian Open centerpályáján, és a mérkőzés után kijelenthetjük, nem kaphatott volna nála nehezebb ellenfelet.

A világranglistán 36. Verdasco tavaly megnyerte a bukaresti tornát, amelynek joga átkerült Budapestre, így a negyedik kiemelt címvédőként lépett pályára a Nemzeti Edzésközpontban. Ennek megfelelően a hozzáállása is egészen más volt, mint mondjuk az ötödikként rangsorolt francia Gilles Simonnak, aki motiváció híján már az első fordulóban búcsúzott. Verdasco fantasztikus játékos, balkezes, ráadásul spanyolként kifejezetten jó salakon, ennek megfelelően irányította a labdameneteket, gyönyörűen futtatta oldalvonaltól oldalvonalig ellenfelét. Fucsovics az első szettben 5:5-ig összesen két pontot nyert meg fogadóként, de szervagémjében is alaposan meg kellett izzadnia minden egyes apró sikerért. A Verdascohoz hasonló játékosokkal szemben kevés esély akad, ha pedig azokat nem használja ki az ellenfél, nincs másik – nagyjából ez döntötte el, ki jut tovább a második fordulóból.

Fucsovicsnak két szettlabdája volt az első játszma rövidítésében, ráadásul ő adogatott, de ezeket nem tudta értékesíteni, majd a folytatásban a három bréklabda egyikét sem – Verdasco ellenben 1:1-nél és 4:2-nél sem hibázott a fontos labdameneteknél, így végül 7:6, 6:3-ra győzött. Egyébként Fucsovics játékára sem lehet panasz, mindent kiadott magából, ám a kulcspontoknál egyértelműen kiderült, hogy a két játékos közül Verdasco az, aki az idén már a szerb Novak Djokoviccsal és a spanyol Rafael Nadallal is megküzdött a legnagyobb tornákon, nem mellesleg 2004 márciusa óta (!) a top százban rangsorolják, míg a legjobb magyar teniszező momentán a 154. helyen áll.

VERDASCO ÉRTÉKELÉSE
„Egyáltalán nem számított Márton ranglistahelyezése, mert rendkívül motivált volt, eleve nagyon nehéz meccsre számítottam. Mentálisan felkészültem erre, tudtam, hogy bármi megtörténhet, és az első szett hihetetlenül komplikáltra is sikerült. Az összes adogatójátéka kemény volt, jól szervált, és a pálya minden részére ütötte a labdákat, így
nem lehetett elvenni a szerváját. Szoros játszma volt, két szettlabdát hárítottam, boldog
vagyok, hogy meg tudtam fordítani a rövidítést, aztán be is fejeztem a mérkőzést a
második játszmában. Örülök, hogy itt lehetek, és remélem, ez még pár napig így is
marad.”

– Mit csinált volna másként az első szett rövidítésében hat négyes vezetésénél?
– Beütném az első szervát és megjátszanék egy szerva-röptét kifelé.

– A második szettben talán már jobban kezelte Verdasco balkezes ütéseit, de előtte sokszor okozott nehézséget önnek.
– Igen, valószínűleg rájött, hogy a fonákom gyengébb és inkább azt kell játszania. Tenyeresből és a szerváiból szinte mindig csak arra játszott, aztán kifarolt és a másik oldalra beütötte. Az edzőmmel azt beszéltük meccs után, hogy amikor ki tudtam hozni három-négy ütéses labdameneteket, többször én jöttem ki győztesen a pontokból.

– Hány olyan ellenfele van egy évben, aki egy pontot sem ad ingyen és folyamatosan fel kell túrnia a salakot?
– Nagyon kevés. Jó lenne, ha több ilyen meccset tudnék játszani, hogy még tovább fejlődhessek. Az talán látszott is, hogy a játékom megvan, hogy oda tudjak érni a legjobbak közé. A challenger kicsit könnyebb szint, Verdasco meg top tízes játékos.

– Mivel ad többet konkrétan egy ilyen torna, egy ilyen mérkőzés?
– El vagyok keseredve, hogy kikaptam, nagyon szerettem volna nyerni de jó és előremutató volt a játékom, csak pozitívan tudom megítélni ezt a néhány napot.

– Hogyan tovább a salakos szezonban?
– Jövő héten Isztambulban szerepelek, szabadkártyát kaptam a főtáblára.

Ivo Karlovicnak – saját bevallása szerint – nem volt könnyű dolga Damir Dzumhur ellen, de azért megoldotta.

„Nagyon nehéz ellenfél volt Dzumhur, rendkívül gyors játékos, csak úgy győzhettem le, ha jól szerválok és ezt meg is tettem. És azért kellett némi szerencse is, az mindig jól jön – értékelt a Nemzeti Sportnak a horvát adogatókirály, Ivo Karlovic, aki tavaly Bécsben is csak nagy küzdelemben verte a bosnyákot . – Mindig kemény feladat olyan ember ellen játszani, aki hosszú győzelmi sorozatban van, következő riválisom, Aljaz Bedene is ilyen, magabiztossá tették a sikerek. Próbálom továbbra is hozni a jó adogatásokat, ez lesz a kulcsa a győzelmemnek. Korábban kétszer jártam Budapesten, de az utolsó látogatásom már vagy tizenöt éve volt. Arra azért emlékeztem, hogy szép fekvésű, gyönyörű város, szóval vártam, hogy jöhessek ismét.”

A Borsos, Balázs duó 6:2, 7:6-ra kikapott (Fotó: Földi D. Attila)

Az orosz Marija Sarapova sikerrel tért vissza a doppingügye miatti 15 hónapos eltiltását követően, mivel szerdán két szettben legyőzte az olasz Roberta Vincit a 776 ezer dollár (222.8 millió forint) összdíjazású stuttgarti salakpályás női tenisztorna első fordulójában.

ATP 250-ES TORNA, BUDAPEST (540 310 euró, salak)