Rp. gyorskorcsolya: Liu Shaolin az aranyig szárnyalt; olimpián a férfiváltó!

NSO/MTI NSO/MTINSO/MTI NSO/MTI
2017.11.19. 07:53
Liu Shaolin Sándor aranyérmet szerzett 1000 méteren (Fotó: AFP)
A rövid pályás gyorskorcsolyázók olimpiai kvalifikációs világkupa-sorozatának Szöulban zajló negyedik, utolsó állomásán a férfiak 1000 méteres versenyét Liu Shaolin Sándor nyerte meg. A férfiváltók döntőjében (5000 méteren) Kazahsztán az 5. helyen végzett, ez azt jelenti, hogy Magyarország indulhat a jövő évi pjongcsangi olimpián.

LIU SHAOLIN SÁNDOR ARANYÉRME

Liu Shaolin Sándor az 500 méteren szerzett szombati ezüstérem után vasárnap, 1000 méteren már az első két futamát is megnyerte, így jutott be a fináléba.

A döntőt nagyon taktikusan, a 4. helyen kezdte, majd a 2-3. helyen haladt, hogy aztán az utolsó körre már az első helyen fordulhasson, és a hajárban már nem is tudták megverni a riválisok a magyar világbajnokot. A 2. helyen a hazai jégen versenyző dél-koreai Hvang, a harmadikon a kanadai Samuel Girard végzett.

Liu Shaolin Sándornak ebben a világkupa-sorozatban ez volt a második győzelme a Budapesten, 500 méteren szerzett aranyérem után, egyben az ötödik érme (három ezüstöt szerzett a két arany mellé, ebből egyet Szöulban).

OLIMPIAI RÉSZTVEVŐ A FÉRFIVÁLTÓNK IS

Ezután következett a váltók döntője (5000 méteren), amelybe a mieink nem jutottak be, de a kazahok révén nagyon is érdekeltek voltunk…

A magyar férfiváltót szombaton, az elődöntőben kizárták, míg Kazahsztánt utólag a döntőbe juttatták a bírók. Ez azt jelentette, hogy a kazahok kivívhatták volna az olimpiai részvételüket a mieinkkel szemben, ha az első három hely valamelyikén végeznek.

Nos, a finálét kényelmesen kezdték a kazahok, egy ideig a 4. helyen haladtak, utána viszont még egy helyet visszacsúsztak, és fokozatosan le is maradtak.

A kazah 5. hely azt jelenti, Liu Shaolin Sándorék, vagyis a magyar váltó készülhet a jövő évi olimpiára, mert a legjobb nyolc között zárta összetettben a világkupa-sorozatot. Liu Shaolin Sándor így duplán örülhet, hiszen Szöulban 1000 méteren győzni tudott vasárnap. A váltóversenyt egyébként Dél-Korea nyerte meg Hollandia és az Egyesült Államok előtt.

„Sokáig nem is néztem a döntőt, mert nem bíztam a fair versenyzésben, mivel mi sokkal veszélyesebbek vagyunk a riválisokra, mint a kazahok. Csak a futam végére mentem vissza a csarnokba. A vége után gratuláltam az ellenfeleknek, hogy mindenki sportszerűen versenyzett" – értékelt Bánhidi Ákos csapatmenedzser.

A magyar női váltó már korábban kivívta az olimpiai szereplés lehetőségét. Szöulban, a B-döntőben a második helyen végzett Kanada mögött, így ezúttal hatodikként zárt.

A négy állomásból álló vk végén 500 és 1000 méteren 32-en, míg 1500-on 36-an jutottak olimpiai kvótához a jövő februári, pjongcsangi játékokra, de egy nemzetből legfeljebb három versenyző kvalifikálhatta magát számonként, továbbá nemenként a legjobb nyolc staféta szerzett indulási jogot.

Az előzetes számítások szerint a férfiaknál 500 és 1500 méteren három, 1000 méteren két magyar indulhat Pjongcsangban, míg a nőknél minden távon két kvótát sikerült szerezni. A váltók pedig egyaránt nyolcadikként biztosították helyüket a játékokra. A nemzetközi szövetség valószínűleg december elején hozza nyilvánosságra a kvótások névsorát.

Az indulási jogokon túl a magyarok összesen hét érmet nyertek, s mind a négy állomáson volt dobogós helyezésük a Liu fivérek révén. Liu Shaolin ötször, öccse, Liu Shaoang kétszer állt dobogóra, előbbi két aranyat és három ezüstöt, míg utóbbi két bronzot gyűjtött.